Autism väljendubki kõige varem 2-3 aastaselt, välja arvatud väga rasketel juhtudel, kus laps on sügavalt autistlik, sel juhul võib juba beebina näha olla, et käitumine on kummaline ja pilkkontakti ei teki jne. Keskmistel ja kergematel juhtudel hakkavad märgid ilmnema siis kui laps eakohaselt rääkima ei hakka, tekivad sundliigutused, keerutamine, kitsastele huvidele fokusseerumine, kehv pilkkontakt, oma nimele vähene reageerimine, tundlikkus helidele, mitte lehvitamine vms. Igaühel erinev komplekt tunnuseid. Alla teist-kolmandat eluaastat ei paista sellised asjad tavaliselt veel üldse silma, mistõttu ei oska vanemad kahtlustada. Autismidiagnoosi panemiseks peavad tunnused olema suhteliselt selgelt väljendunud, seega ei saa ametlikult diagnoosida enne kui laps on vähemalt kolm-neli. See omakorda tekitab vanemates tunde, et laps oli varem ju täiesti normaalne ja siis korraga enam ei olnud ning otsitakse väliseid põhjuseid, et mis seda tekitada võis. Tegelikkuses muutubki autism lapse arenedes üha selgemini nähtavaks, sest eakaaslased hakkavad loomulikul teel tegema mingeid asju, mida autistlik laps lihtsalt ei oska märgata, sest tema aju funktsioneerib natuke teistmoodi. Kui see autistlik laps on omakorda tükk maad suurem, saab talle mehaaniliselt juba ühtteist õpetada, nt vestluses oma korda ootama, ruumi sisenedes tervitama, emotsioonidele reageerima jne. Jällegi – kõik oleneb autismi raskusastmest, kellel mis loomulikult tuleb ja kellel mida õppida on vaja.
Mis puutub sellesse, et joodikutel sünnivad enamasti täiesti terved lapsed, siis see ei vasta tegelikult tõele. Neil ei pruugi olla autismi (sest autism ei ole seotud alkoholi tarbimisega), kuid neil on palju muid probleeme, alates füüsilistest hädadest (kuna sõltuvusprobleemiga rase toitub tavaliselt ebatervislikult ja lapsel on vitamiinide ja mineraalide puudus), kuni igasugu muude hädadeni, nt raseduse ajal tarbitud alkohol tekitab FAS-sündroomi, mis kohati väljendub autismile sarnaselt, aga samas on siiski üsna erinev (FAS’i puhul on eriti frustreeriv, et miski, mida laps ühel päeval oskab, on teisel päeval täiesti kadunud ja kolmandal päeval võib jälle tagasi olla; lisaks on neil suured õppimisraskused).
Aga vanemana tekib loomulikult jõuetusetunne ja küsimus, et miks just minu laps? Autismi ei saa paraku kuidagi ennetada ega testide abil juba raseduse ajal kindlaks teha, samuti ei ole sellele ravi, aga erinevad teraapiad aitavad väga palju ja oluline on just lasteaiaealisele lapsele nii palju abi ja tuge pakkuda kui vähegi võimalik, sest paljud oskused on omavahel lingitud ehk selleks, et järgmist oskust lukust lahti keerata, peab mingi eelmine oskus olemas olema ning kui seda ei ole, võib järgmine lukku jäädagi.
Jõudu kõigile erivajadusega laste vanematele. See on raske ja pealtnäha tänamatu töö.