Esileht Väikelaps Tunnen muret lapse kõne pärast

Näitan 13 postitust - vahemik 1 kuni 13 (kokku 13 )

Teema: Tunnen muret lapse kõne pärast

Postitas:

Laps on juba 1a9k (kohe-kohe 1a10k) aga ikka ei räägi veel.
Aastaselt ütles ta juba päris palju sõnu väga korralikult. Aga peale seda mingi aeg tekkis justkui taandareng – sõnad kadusid ja suhtles vaid mõne häälitsusega, no mõned sõnad jäid.
Samas on ta väga aktiivne ja ronima/kõndima hakkas väga vara. Ja aru saab peaaegu kõigest, kui tal palutakse miskit teha.
Hakkab ka NAGU uusi sõnu jälle juurde tekkima. Aga miks tal see kõne areng esialgu nagu taandarenes (sest ennem rääkis väga palju rohkem sõnasid kui praegu) ja nii visalt uuesti tekkima hakkab?

Kas peaks temaga jubakuhugi pöörduma jalaskma uurida, et miks nii on?
Esimesed lapsed minu arust sel ajal väljendasid end juba kahe sõnaliste väljenditega aga see pisike veel mitte.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma arvan, et pole vaja muretseda. Küll ta rääkima hakkab. Minu laps rääkis kaheselt väga vähe aga kolmeselt ei saanud enam pidama. Nüüd ainult jutustab.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meie tütar on 1a11k ja meil on täpselt sama teema. Ma veel ei muretse, kuigi pojal sellel ajal tuli palju rohkem selgeid sõnu. Muidu väga aktiivne tüdruk ja arenenud siiani täiesti õiges tempos:) Meil üks tuttav logopeed rääkis, et kaasa saan aidata lapse kõne tekkele kui hakata tegema keele harjutusi..la la li li lu lu le le ja proovige puhuda pudelisse, et ta paneks suu torusse. Meie seda teeme igapäevaselt ja vaikselt hakkavad ka sõnad selgemini tulema.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Alati võib konsulteerida lapse perearstiga. Kui sul on mure lapse arengu osas, siis on tema see esimene inimene, kes su muret kuulab ja maha rahustab või edasi suunab.

Minu lapsed on mõlemad hakanud mingeid sõnu ütlema, siis need sõnad ära unustanud ja uued kasutusse võtnud ja siis jälle unustanud jne. Mulle tundub, et kui pisike laps omandab uut ostkust, siis ta keskendubki ainult sellele ja mõne teise oskuse areng jääb selleks ajaks seisma. Kui sa ütled, et füüsiliselt on hästi arenenud, ju tal selle suure tegutsemise kõrvalt on jutustamine tähelepanuta jäänud. Küll see kõne ka järele jõuab. Ise räägi lapsega palju, kommenteeri iga liigutust, mis sa teed, mis laps teeb, korda järgi tema öeldut, isegi kui niisama laliseb (nii tekib tal tunne, et peaks kordama sinu öeldut) ja ära unusta tundeid ja emotsioone kirjeldavat sõnavara kasutada (on palju toredam, kui laps hakkab varakult ütlema, ma olen kurb/solvunud/pahane, mitte ei nuta niisama).

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ju on hetkel kiire motoorika arengu periood. See on hea märk, et ta saab kõnest aru. Kui ka on mõned sõnad olemas, siis hea. On piisavalt lapsi, kes hakkavad rääkima 2,6 aastaselt näiteks või alles enne 3ndat sünnipäeval.
Alati võid pöörduda logopeedi poole.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 09.12 23:41; 11.12 09:10;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minul esimene laps rääkis 2-aastaselt selgelt ja väga hästi, teine laps aga samas vanuses ainult omas titekeeles. Sõnad ja laused hakkasid alles tekkima siis kui lastehoidu ta panin 2,5-aastaselt. Olin ka algselt väga mures, eriti kui esimene nii varakult rääkis. Täna on laps 5-aastane ja ausalt räägib surnuks, kui vanem laps on pigem vaikne ja kinnine. 🙂 Noorem hakkas kõndima ka alles 1,5-aastaselt ja vanem 10-kuuselt.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lugesin just raamatut “terane laps”. Seal kirjas, et lapse võib ära hirmutada igasuguste asjadega. Näiteks liiga palju surud teda või ei tee välja tast, kui ta midagi näitab, räägib… Igasuguseid põhjuseid on, miks ta võib järsult lõpetada rääkimise. Soovitan lugeda, see ka niisama kasulik.
Mul omal 1a7k laps ja ütleb ka umbes 10 sõna vaid, kuid saab aru päris paljust. Loodan, et hakkab ka varsti ikka lauseid moodustama. meil nüüd uus probleem, iphone. Lambist hakkas ükspäev nõudma ja võitlemist ja nuttu on ikka palju selle mittelubamisega. see ka arengule kohe kriipsu peale tõmmanud…

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tere! Õpin praegu eripedagoogikat ja loengutes on küll öeldud, et kõne taandareng on teatud märk. Näiteks autismihäiretega lastel pidi väga varakult olema palju sõnu ja siis mingil hetkel kõne taandarenema. Kui tegu oleks minu lapsega, vähemalt konsulteeriksin mõne logopeediga. Küsija suu pihta ei lööda ja kui kõik on korras, on süda rahulikum.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tere! Õpin praegu eripedagoogikat ja loengutes on küll öeldud, et kõne taandareng on teatud märk. Näiteks autismihäiretega lastel pidi väga varakult olema palju sõnu ja siis mingil hetkel kõne taandarenema. Kui tegu oleks minu lapsega, vähemalt konsulteeriksin mõne logopeediga. Küsija suu pihta ei lööda ja kui kõik on korras, on süda rahulikum.

Enne, kui koolitarkusega targutama hakkad, saa lapsevanemaks.
Teemalgataja laps on täisti tavaline laps, kes hakkab peagi rohkem rääkima (ja suure tõenäosusega jääb mõni teine oskus mõneks ajaks tahaplaanile). Minu laps hakkas väga varakult rääkima, aastaselt oli sõnu rohkem kui keskmisel lapsel. Siis ei tulnud kaheksa (!) kuud sõnu juurde, toimus suur füüsiline areng (nt hakkas kõndima 1a3k vanuselt). Kaheaastaselt rääkis kuni viiesõnaliste lausetega (selline kõne tuli paari nädalaga), praegu on vanust 2a6k ja räägib väga pikkade lausetega.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tere! Õpin praegu eripedagoogikat ja loengutes on küll öeldud, et kõne taandareng on teatud märk. Näiteks autismihäiretega lastel pidi väga varakult olema palju sõnu ja siis mingil hetkel kõne taandarenema. Kui tegu oleks minu lapsega, vähemalt konsulteeriksin mõne logopeediga. Küsija suu pihta ei lööda ja kui kõik on korras, on süda rahulikum.

Olen ka eripedagoogikat õppinud. Päris nii see ikka ei ole, et autistlikel lastel on olnud väga palju sõnu (rõhk sõnadel: väga palju!) ja siis taandareng.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 09.12 23:41; 11.12 09:10;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aega veel on, usu see kõne tuleb väga äkki. Meie kaksikud rääkisid oma 2-aastasel sünnipäeval üksikuid sõnu ja siis kolme kuu pärast tulid juba paarisõnalised laused.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meie tütrel oli enne 2a sama seis, kümmekond titekeelset sõna, ei lauseid ega midagi. Natukene muretsesin, aga sain aru, et tema vanemad õde-vend kellega teda võrdlesin ja kes rääkisid 2a pikkades põimlausetes, olidki arengus ees.
Ja siis vahetult 2a sünnipäeva paiku läks laps nagu “lahti”, sõnu tuli iga päev juurde, vasti laused ja 2,5a rääkis sama hästi kui vanemad lapsed sama vanalt.

Ja eriti kui laps areneb kehaliselt kiiresti, võibki kõne areng soiku jääda, see on ajutine ja täiesti normaalne, kõike ei jõua korraga, kui kogu arenemise “aur” läheb hetkel kehalise osavuse peale. See kusjuures aitab ka kõne arengule kaasa, kehas on kõik üksteisega seotud, kes on osav ronima, see arendab sellega ka omna matemaatilsis võimeid jne.

Kallis tudeng, selliset õpikuteesidega lajatamine ei näita mingil moel, et sa teemat valdaksid, ajad ainult ema veel rohkem ärevile ja ükski tegev eripedagoog ei hakkaks selliste diagnoosidega pisikese internetikirjelduse peale lehvitama. See on sama hea, kui kõhuvaluga läheb inimene arstile ja esimese asjana arst pakun maovähki- ei tundu ju professionaalne. Jah, mõnedele autismispektriga lastele on selline asi iseloomulik, aga palju suurema tõenäosusega on tegu täiesti normaalse arenguetapiga, mida läbivad paljud lapsed, et kehalise arengu perioodil kõne kas ei arene eriti või lausa taandareneb veidi. /psühholoog, kuigu mitte arengupsühholoog, seda sai ülikoolis veidi õpitud ja emana praktiseritud/

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 13 postitust - vahemik 1 kuni 13 (kokku 13 )


Esileht Väikelaps Tunnen muret lapse kõne pärast

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.