Esileht Pereelu ja suhted Turvavõrgustiku tekitamine

Näitan 20 postitust - vahemik 1 kuni 20 (kokku 20 )

Teema: Turvavõrgustiku tekitamine

Postitas:
Kägu

See mõte tuli teisest teemast, kus oli juttu vägivaldse mehe juurest lahkumise riskidest ja keegi soovitas, et ohver peab endale tingimata tugeva turvavõrgustiku tekitama. Jäin mõtlema, kuidas see eesmärgipärane turvavõrgustiku tekitamine käib. Kas keegi tõesti loob või hoiab mingeid suhteid ainult egoistlikult seetõttu, et ennast kaitsta? Ja sel juhul ju on selline suhe ebaaus teise poole suhtes. Kas kujutate ette sõbrannaga suhtlemist ainult omakasu ehk turvalisuse pärast?
Ehkki jah, olen näinud olukordi, kus mõni inimene hoiab alal mitte just häid suhteid oma ebameeldivate sugulastega peamiselt seetõttu, et säiliks kujuteldav turvatunne, et kui ma hädas olen, siis äkki ikka see vanatädi tütar tunneb, et peab mind aitama, sest ma olen ta sugulane.

Please wait...
Postitas:
Kägu

See on lihtne asi. Alati on ka neid, kes suhtlevad inimestega vaid selleks, et kasu saada. ‘
Tugivõrgustikku ei saa luua enda heaoluks või kasuks ega lühikese aja jooksul. Õige võrgustik luuakse oma elu jooksul, aastate ja aastakümnetega. Olles ise alati vajadusel oma sõpradele ja sugulastele toeks ja mitte võrgustiku loomise mõttega, alused pannaks ajaga. Kord on üks abiks millega tahes, kord vastupidi. Oluline on, mitte teist ära kasutada vaid püüda olla õiglane. Soovitus – praakida välja need, kes sind ära kasutada püüavad ja mitte kasutada ise.
Kiiresti ja vaid ise oodates saab inimene kasutada vaid tasulisi teenuseid, kus sinu panus on tasu, teisel teenus.

Please wait...
Postitas:
Kägu

keegi soovitas, et ohver peab endale tingimata tugeva turvavõrgustiku tekitama. Jäin mõtlema, kuidas see eesmärgipärane turvavõrgustiku tekitamine käib. Kas keegi tõesti loob või hoiab mingeid suhteid ainult egoistlikult seetõttu, et ennast kaitsta?

Esiteks oled sa asjast valesti aru saanud.
Teiseks ei ole enese kaitsmise soovis mitte midagi egoistlikku. Kui inimest ähvardab oht elule või tervisele või varale, siis on loogiline, et ta võtab turvameetmed kasutusele.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Turvavõrgustik on ka piisav hulk raha, et vajadusel kuu aega järjest hotellis elada ja uus auto/asjad osta. Seda saab ilma igasugu ärakasutamiseta teha.

Please wait...
Postitas:
Kägu

See ei ole nii mustvalge. Mina näiteks armastastan küll oma sõpru ja hoolin neist. Aga ma tunnen end sageli väsinuna, igapäevaseid toimetusi on palju, millegi meeles pidamine on mulle üldse raske. Ning pidev meeles pidamine, et ei jätaks kontakti hoidmist liiga harvaks, on mulle samuti raske. Sünnipäevakingituste ja ms. välja mõtlemine on ka mulle raske, ma ei naudi seda, aga ma sunnin end, sest neist sõpradest ma hoolin väga. Ma lihtsalt ise ei vaja kingitusi ja seetõttu on õige kingituse valimine minu jaoks tõeline raketiteadus – mida kinkida inimesele, kelll minu hinnangul on kõik vajalik olemas. Kui sõber tahab külla tulla aga minul on olnud just hullupööra tihe kappamine mööda laste võistluseid, sünnipäevi jne ning tahaks lihtsalt vaikset päeva kodus üle pika aja, siis ikkagi sunnin end vastama jaatavalt, sest ma tegelikult hoolin ja tunnen huvi, lihtsalt olen hetkel väsinud. Ma pean end sundima seda esimest sammu astuma, pärast, kui sõber on külas juba, siis ma olen rahul ja õnnelik, aga ettevalmistustele mõtlemine tekitab minus juba tohutut stressi ja väsimuse tunnet kuigi võibolla ei ole isegi toad väga mustad ja ainus, mis teha tuleb, on kohvivesi tulele panna. Samas ma tean, et kui ennast takka sunnin, siis olen pärast rahul ja õnnelik, et sain jälle sõbraga vestelda. Niisiis, inimene, kellel on pidev väsimustunne, peab end sundima suhteid hoidma, sest kui ei sunniks, oleks tulemus kurb, hall ja üksluine ning turvatundeta tagatipuks.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Selles teemas oli turvavõrgustik laiem mõiste. Ma julgen arvata, et enamustel inimestel pole oma turvavõrgustikku üles ehitatud inimeste peale. Turvavõrgustik – see on näiteks raha, et üürida järgmisest kuust korter või et minna juba täna õhtul hotelli. See on kui lapsed on harjunud toreda lapsehoidajaga olema, keda vajadusel kutsuda saab. See on kui autota jäämise puhul saad tellida takso või omad ligipääsu ühistranspordile.

Põhimõttelsielt võib kõik need rahalised asjad muidugi asendada üksnes oma pereliikmetega: hotelli asemel koputad keset ööd sõbranna uksele; tööle minnes viid lapsed vanavanemate hoida; autota jäädes kutsud töökaaslase end peale võtma.

Aga minu jaoks isiklikult oleks selline inimestel seljas elamine meeletult ebameeldiv ja ma arvan, et enamustele eestlastele, ja seega koosneb meie turvavõrgustik enamjaolt rahast. Inimeste roll selles turvavõrgustikus on pigem emotsionaalne tugi, et on kellega rääkida, kellele kurta, kellega lõbusaid asju ette võtta. Aga mitte nii kommunaalselt seljas elamine nagu suur Itaalia perekond.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Eks see turvavõrgustiku tekitamine algab ikka sellest, et tuleb aus olla ja oma murest rääkida. Alustada muidugi lähedastest, aga ka kaugematest ja ehk ka tugigruppidest. Ma ei saa seda vanatädi tütart aidata, kui ma ei tea, et ta abi vajab. Aitamine ja suhtlemine on kaks eri asja. Võin aidata ka neid, kellega ma tegelikult suhelda ei taha. Väga paljud on tegelikult nõus aitama, kindlasti leidub ka neid, kes pole või ei saa, aga turvavõrgustik vast tähendabki seda, et tuleb leida need, kes tahavad aidata. Paljud on samas olukorras kunagi olnud ja mõistavad ning oskavad suunata ja anda nõu, toetada ja olla olemas.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina ei usu, et rahas saab kõiki turvatunde elemente leida. Näiteks mina olen just sõprussuhetesse panustades oma kolme lapse hoidja liitnud meie perega nii, et ta on nõus võtma lapsed ööseks enda juurde, on nõus suvalisel hetkel jooksma, kui selgub, et ma olen unustanud, et mitu üritust kattuvad ja ühele lapsele on ühte valla otsa järgi minna, teisele samal ajal teisele poole. Raha eest ei ole sellist lapsehoidjat võimalik osta. Selleks et lapsed oleks hoidjaga õnnelikud, peab see olema püsivalt sama inimene, turvaline ja tuttav. Ma küll maksan talle, aga see, et ta igas asendis, igal ajal viskab oma tööd ja talitused kõrvale ja tuleb appi, põhineb just sõprustundel ja laste ja tema vahelisel armastusel. Turvavõrgustik tähendab ka teene teene vastu suhteid, nagu minul on naabriperega, üks aitab teist lumest autoga lahti tõmmata, teine viib lapsed kooli, kui on mingi ebareeglipärane üritus ja liinibuss sel kellaajal ei vii, kolmas kord viib jälle keegi kogu külalaste pundi esinema, teine pere toob ära. Kõikvõimalikud logistilised üksteise abistamised. Ma ei kujuta ette, et on võimalik näiteks maal elades lastele ja endale kõikvõimalikke hobisid ja tegevusi lubada, kui ei ole taolist suhete võrgustikku, mis logistikaga aitaks. Raha ei ole siin küll kellelegi pakkuda, võõra taksojuhiga, kelle asigi ei ole, kus saalis ikka täpselt lapse esinemine mingis klubis toimub, ma ei kujuta ette…

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina ei usu, et rahas saab kõiki turvatunde elemente leida. Näiteks mina olen just sõprussuhetesse panustades oma kolme lapse hoidja liitnud meie perega nii, et ta on nõus võtma lapsed ööseks enda juurde, on nõus suvalisel hetkel jooksma, kui selgub, et ma olen unustanud, et mitu üritust kattuvad ja ühele lapsele on ühte valla otsa järgi minna, teisele samal ajal teisele poole. Raha eest ei ole sellist lapsehoidjat võimalik osta. Selleks et lapsed oleks hoidjaga õnnelikud, peab see olema püsivalt sama inimene, turvaline ja tuttav. Ma küll maksan talle, aga see, et ta igas asendis, igal ajal viskab oma tööd ja talitused kõrvale ja tuleb appi, põhineb just sõprustundel ja laste ja tema vahelisel armastusel. Turvavõrgustik tähendab ka teene teene vastu suhteid, nagu minul on naabriperega, üks aitab teist lumest autoga lahti tõmmata, teine viib lapsed kooli, kui on mingi ebareeglipärane üritus ja liinibuss sel kellaajal ei vii, kolmas kord viib jälle keegi kogu külalaste pundi esinema, teine pere toob ära. Kõikvõimalikud logistilised üksteise abistamised. Ma ei kujuta ette, et on võimalik näiteks maal elades lastele ja endale kõikvõimalikke hobisid ja tegevusi lubada, kui ei ole taolist suhete võrgustikku, mis logistikaga aitaks. Raha ei ole siin küll kellelegi pakkuda, võõra taksojuhiga, kelle asigi ei ole, kus saalis ikka täpselt lapse esinemine mingis klubis toimub, ma ei kujuta ette…

täpselt nii ongi. ma siiralt imestan, kui mõni naine ütleb, et tal pole kuskile minna, pole vanemaid, sugulasi ega sõpru. see tähendab seda, et inimene on elanud ainult iseendale ja teiste abistamisega pole mitte mingiski vormis tegelenud. vanemate ja sugulaste puudumisest saan ma veel aru, aga see, et pole ka sõpru, see juba näitab inimese keskmisest egoistlikumat elustiili.

Please wait...
Postitas:
Kägu

täpselt nii ongi. ma siiralt imestan, kui mõni naine ütleb, et tal pole kuskile minna, pole vanemaid, sugulasi ega sõpru. see tähendab seda, et inimene on elanud ainult iseendale ja teiste abistamisega pole mitte mingiski vormis tegelenud. vanemate ja sugulaste puudumisest saan ma veel aru, aga see, et pole ka sõpru, see juba näitab inimese keskmisest egoistlikumat elustiili.

Või on aastaid vägivaldse mehe poolt mõjutatud olnud.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Või on aastaid vägivaldse mehe poolt mõjutatud olnud.

kuidagi nõrk ja väheusutav on selline põhjendus. vägivaldne mees pole ju vägivaldne esimesest kooselu päevast alates ega keela suhtlust naisel tema lähedastega esimesest päevast alates. naine on ikkagi teadlikult ise ka suhte ilusal ajal oma muud suhted ja kaasinimeste abistamise unarusse jätnud. pealegi pole ju võimalik hoida oma lähedasi infosulus, kui olemas on töökoht, kuhu mees juurde ei pääse, privaatne internet, mobiilid jne. see on üldse pikk teema, ma ei soovi torpedeerida teemaalgatust.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Selle turvavõrgustiku teema on tulnud sisse nende hädaliste üksikemade tõttu, kellel ei ole kohe mitte kedagi, kes saaks teda aidata. Enamikul on korras peresuhted ning esmane turvavõrgustik ongi perekond, vanemad, õed, vennad jne. Head sõbrad, lapsehoidjad tulevad n.ö. lisaringiga. Kui mul mees haiglasse sattus – siis aitas vennapere lapsi hoida (pisem oli 6-kuune), mehe vennanaine oleks ka appi tulnud, aga ei osutunud vajalikuks. Kui isal õemees avarisse sattus ja haiglas oli – käis isa koos vanema vennaga õel abiks maja kütmas jne.
Raha on küll üks variant, aga kui on vaja kiiresti midagi teha – siis on ikka parem, kui on olemas inimesed, kes saavad aidata.

Please wait...
Postitas:
Kägu

tugivõrgustik on huvitav asi. seetõttu, et tugivõrk on toeks.
aga mida peab tegema tugivõrk, kui probleem on pidev, ei lahene?
mul on 1 probleem. ma kurtsin seda oma mehele. üks, kaks, kolm, neli jne korda. mees lähenes sellele ootamatust küljest minu jaoks. ütles, et selge, jagatud mure on pool muret. minu õlul on nüüd su pool muret, aga ma ei saa sind kuidagi aidata ega võtta ära su probleemi.
nii ka saab olla tugivõrk toeks, teatud piirini, aga asjale peab ikka inimene lahenduse leidma. muidu on jagatud mure pool muret ka teise õlul. vist. on hea kui on kellele loota, aga tugivõrk võib ka väsida, tüdineda.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma arvan, et oluline aspekt turvavõrgustiku tekitamises ja omamises on ka see, et inimene on mentaalselt ennast viinud sellele lainele, et ta suudab abi küsida. Paljud eraklikud inimesed ja eriti need, kelle abikaasa nende kallal vägivallatsebarvavad, et nad peavad ikka kõigega ise hakkama saama. Kelelgi käest teene palumine on nagu enda alandamine. Või arvatakse, et kõige eest peaks ikka raha maksa tasuks, aga seda mul ju pole, kuidas ma siis palun… (vastupidine olukord on mudiugi see, kui keegi teisi oma kasuks pidevalt ära kasutab – selliseid inimesi on ka)

Ehk siis tugivõrgustiku loomine tähendab ka julgust abi paluda.

Please wait...
Postitas:
Kägu

turvavõrk ja tugivõrk on natuke erinevad asjad.
Turvavõrk tähendab ennekõike seda, et pädevad inimesed on probleemist teadlikud. Vägivaldse (eks)kaaslase puhul tuleb igast tema teost teavitada politseid, teha avaldused. Teavitada kõiki sugulasi ja tuttavaid varitsevast ohust. Sul võib tugivõrgustik olemas olla, aga kui vägivaldne eks su nurga taha maha koksab, pole neist ju abi. Sa võid igapäevase eluga ise edukalt toime tulla, aga kui vägivaldne eks su nurga taga maha koksab, ei tea su sõbrad ja sugulased, et su laste pärast peaks muretsema. Ja nii edasi. Seega jah, teavitamine ja avalikustamine on sel puhul üliolulised. Teavitama peab ka seda, keda kardetakse. “Ma tegin sinu ähvarduse kohta avalduse politseile ja sa oled esimene, keda mu ema kahtlustama hakkab, kui minuga midagi juhtub.”
Enamasti vägivallatsejad tõmbavad tagasi, kui avastavad, et oht vahele jääda on suur.

Abiks võivad olla ka turvakaamerad, paanikanupp, pipragaas, kõik sellised asjad. Aga tugivõrku kuuluvad inimesed ja asjakohased ametnikud peavad ohust teadlikud olema, parem varem, kui hiljem. See on turvavõrk.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kahjuks on perekondi, kus õed-vennad ei hoia kokku. Näiteks kui vanemad eelistavad ühte last teisele. Elu ei ole mustvalge.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kahjuks on perekondi, kus õed-vennad ei hoia kokku. Näiteks kui vanemad eelistavad ühte last teisele. Elu ei ole mustvalge.

Seda enam tasub siis sõprussuhetesse panustada.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Panusta, aga kui paljudel on reaalselt võimalik keset ööd nt naine kahe lapsega enda koju magama võtta? Või pikemaks ajaks?
Või helistab sõber hommikul ja ütleb, et tule valva täna mu haigeid lapsi, ma pean tööle minema…no ma pean ka…

Please wait...
Postitas:
Kägu

Panusta, aga kui paljudel on reaalselt võimalik keset ööd nt naine kahe lapsega enda koju magama võtta? Või pikemaks ajaks?

Või helistab sõber hommikul ja ütleb, et tule valva täna mu haigeid lapsi, ma pean tööle minema…no ma pean ka…

Kui sõbraks on pensioniealine naisterahvas, siis vabalt, minu lapsehoidja võtabki sellise etteteatamisega lapsed enda juurde ja kui ise ei saa, siis organiseerib oma sõbranna lapsi hoidma. Ootused peavad olema realistlikud. Võrgustikuks seda just nimetataksegi, et sinna kuulub mitu inimest erinevate võimaluste ja oskustega: lumest välja tõmbama tuleb üks, haigeid lapsi hoiab teine, lilleaasalt heina teeb kolmas ja loomulikult pakud omalt poolt teeneid vastu. Varem linnas elades ma tegelikult suurt ei teadnudki, milleks kõigeks võib tugivõrgustikku vaja olla, aga maale ei tule pooled teenusepakkujad kohale, kuna ei tasu ära, raha eest ei ole siin võimalik kõiki teenuseid üldse ostagi.

Mina oma sõbranna saan vabalt keset ööd koju magama võtta, on võimalused selleks olemas ja vastupidi ka. Näiteks kui läksin teist last keset ööd sünnitama, ajasime keset ööd naabri üles ja viisime esimese lapse talle hoida (vanemad meil mõlemal paarisaja km kaugusel). Kuna esimestest valudest sünnituseni läks tund aega, siis mingi kaugete sugulaste kohale kutsumine ei oleks tulnud kõne allagi. Teine näide: keset ööd suri kasvajasse naabrinaine, jättes maha kaks väikest last. Laste isa tõi lapsed minu juurde keset ööd, sest nad ei suutnud uinuda ja isa ise oli ka üsna õnnetus seisus, vanavanemad jällegi kaugel. Meil on piisavalt põrandapinda, matkamadratseid ja tekke. Kui ikka väga hull olukord on, siis saab enamik töid ühe päeva oodata. Tööpäeval regulaarseks lapsehoidjaks ma ei ole, selleks peab olema mõni mitte tööl käiv sõber (keda loomulikult ei saa pikaajaliselt tasuta ekspluateerida). Aga kriisi olukorras loomulikult on sõprussuhetest väga suur abi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Põhimõttelsielt võib kõik need rahalised asjad muidugi asendada üksnes oma pereliikmetega: hotelli asemel koputad keset ööd sõbranna uksele; tööle minnes viid lapsed vanavanemate hoida; autota jäädes kutsud töökaaslase end peale võtma.

Aga minu jaoks isiklikult oleks selline inimestel seljas elamine meeletult ebameeldiv ja ma arvan, et enamustele eestlastele, ja seega koosneb meie turvavõrgustik enamjaolt rahast.

Ma oleksin nagu ise selle kirjutanud.

Please wait...
Näitan 20 postitust - vahemik 1 kuni 20 (kokku 20 )

Esileht Pereelu ja suhted Turvavõrgustiku tekitamine