Esileht Pereelu ja suhted Ühelapselised

Näitan 4 postitust - vahemik 61 kuni 64 (kokku 64 )

Teema: Ühelapselised

Postitas:

Pole kunagi mõelnud, et palju lapsi tahaks. Ühte tahtsin väga. Rohkem ei taha kindlasti. Pole lihtsalt laste inimene, 2tk teevad juba oluliselt rohkem lärmi ja võtavad energiat. Üks on rohkem kui küll. Võib-olla minu puhul on ka see, et olen last kasvatanud üksi, aga no rohkem lapsi ma sellegipoolest ei tahaks. Iseasi, kui meeterahval on oma lapsed, siis see on okei, aga nad siiski ei oleks päris minu vastutusel ja minu kasvatada.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui mul vana isa haiglas mähkmetes oli ja pidime nädala jooksul talle mingi hooldekodu vms variandi organiseerima, siis ohkasin küll kergendatult (vist elus esimest korda), et jumal tänatud, et mul on vend. Et ma ei pidanud endalt küsima ‘mis ma nüüd siis teen’, vaid ma sain küsida ‘mis me nüüd siis teeme’. Kõik te, ühelapselised, jääte kord kahekesi oma mähkmetega oma ainsa lapse kaela rippuma (kui te just auto alla ei jää või äkksurma ei sure).

+1
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Need, kes toovad mitmelapseliste perede negatiivse poolena välja laste piisava tähelepanuta ja vanemate laste kasvatada jätmist näevad miskipärast selle probleemi lahendusena vaid ühe lapsega piirdumist. Ei näe lahendusena ollagi teadlikult kõigi laste suhtes tähelepanelik, käituda “õigemini” kui nende enda või teiste perede vanemad omal ajal käitusid. Kuidagi väga must-valge. Ja tundub nii vaadates üsna otsitud vabandus.

Minul ei ole oma rohkete järeltulijate seas ühtki teistest erilisemat lemmikut või vastupidi, väljatõugatut. Nad on kõik mulle ühtviisi kallid ja olulised. Ja saavad tähelepanu mitte vaid oma vanuse vaid ka iseloomu ja nende isikliku turvavajaduse järgi. Vanemate hea eeskuju õpetab paljulapseliste perede lapsi olema tähelepanelikumad, arvestavamad, kannatlikumad. Aga mitte vaid need omadused pole need, mida lapse juures kasvatada – oluline on ka see, mida õed/vennad hea kasvukeskonna sees saavad teha lapse enesekindluse ja enesehinnanguga. Suurte perede lapsed saavad oma esimesed sotsiaalsed kogemused/tagasiside just oma vendadelt-õdedelt. Vanemate asi on jälgida, et see oleks kasvatuslikult õigesti serveeritud ja ei jätaks last vaimselt kängu.

Ei mingit vaeva, kõik panustavad ühiselt ja armastus aina kasvab.

Seda arvad sina, et sa ei tee lastel vahet ja kõik on nii lilleline ja kaunis. Lapse vaatevinklist võib see asi hoopis teistsugusena paista. Kui see sul nii on päriselt ka, siis muidugi palju õnne, aga sa oled üks väheseid erandeid sel juhul. Kõigil ei ole ka energiavarud ühesugused, ma ei julgeks küll arvata seda, et kõik võiksid vähemalt ühe lapse saada ja kui üks juba olemas, siis veel paar tükki juurde. Lapse saamine, rasedusest alates, on üks suur loterii. Kuidas rasedus kulgeb, missugune laps sünnib jne. Sama pere lapsedki võivad olla täiesti erinevad. Sul võib teine või kolmas laps tulla selliste vajadustega, et kui tema vajadustele sobivalt talle tähelepanu pöörad, siis paratamatult jäävad teised vaeslapse rolli. Sa ei tea seda ette. Mitte miski ei garanteeri sulle seda, et sa saad sellise muinasjutulise harmoonilise pere nagu sa siin kirjeldad.

Tean mitut suurest perest pärit last (üle 4 lapse), kus vanemad lapsed on otsustanud mitte üldse lapsi saada (ja neil oli väga tore pere, kõik armastatud, saavad hästi läbi). Seda ei saa lapsevanem aimata, mis lapse hinges tegelikult toimub, nad võivad halva mängu juures head nägu teha, kõik pole sellised, kes hakkavad endale tähelepanu nõudma. Mõni tõmbub omaette ja sa arvad, et näe kui tore laps, tal polegi nii suurt tähelepanuvajadust üldse. Ah, ta on nii suur juba, saab ise ka hakkama. jms.

Mina ntx ei kujuta ette, et mul oleks mitu last. Ma olen täiesti veendunud, et mul läheks rohkematega asi rappa. Vanem laps kannataks igal juhul, sest imik nõuab täiega tähelepanu ja see magamatus muudab mind hajameelseks zombiks, rasedus juba on minu jaoks selline aeg, et olen nagu elav laip, vähemalt viimased paar kuud. Vanem laps peaks kõik oma vajadused paariks aastaks ootele panema. Ma leian, et ma hindan oma jõuvarusid adekvaatselt ja ei hakka katsetama sellega, et aga äkki nüüd on teistmoodi. Jah, võib ka palju hullemini minna kui esimesel korral oli. Mul on ühe lapsega kõik väga okei ja ma ei hakka eksperimenteerima sellega, et kas äkki ma oleksin veel võimekam ja suudaksin endast veel enamat välja pigistada.

+5
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 08.12 22:12; 26.12 13:23;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina ntx ei kujuta ette, et mul oleks mitu last. Ma olen täiesti veendunud, et mul läheks rohkematega asi rappa. Vanem laps kannataks igal juhul, sest imik nõuab täiega tähelepanu ja see magamatus muudab mind hajameelseks zombiks, rasedus juba on minu jaoks selline aeg, et olen nagu elav laip, vähemalt viimased paar kuud. Vanem laps peaks kõik oma vajadused paariks aastaks ootele panema. Ma leian, et ma hindan oma jõuvarusid adekvaatselt ja ei hakka katsetama sellega, et aga äkki nüüd on teistmoodi. Jah, võib ka palju hullemini minna kui esimesel korral oli. Mul on ühe lapsega kõik väga okei ja ma ei hakka eksperimenteerima sellega, et kas äkki ma oleksin veel võimekam ja suudaksin endast veel enamat välja pigistada.

See on juba midagi muud. Kui sa ise tead, et ei ole võimeline olema hea ema rohkemale kui ühele, siis on ju loomulik, et ei kisu uusi lapsi mittetöötavasse mustrisse.

Minu lapsed on kõik täiesti erinevad! Ma vaatan neid ja ei suuda ära imestada, miks ma ometi ei näe selliseid erinevusi võõrastes lastes. Võõrad on minu jaoks kõik ühenäolised ja äravahetamiseni sarnased. Minu omad on nii erinevad, et neid ei ole võimalik võtta ühtse massina ja manipuleerida nagu saiatainast. Igaüks neist vajab erinevat lähenemist, igaüks neist vajab erinevat armastuse kinnitust.
Üks meie lastest oli aastaid tugeva erivajadusega ja vajas kirjeldamatult rohkem tähelepanu kui kõik teised kokku. Sellise takistusega edukalt toime tulemiseks oli vaja kasvatada väga palju empaatiat ja lihvida oma vajaduste kaardistamise oskust. Võin uhkelt öelda, et lapsed õppisid seda hoolega, õpetasid meilegi isaga ning selle lapse erivajadus on muutunud täiesti tähelepandamatuks meie pere üldises melus. Aga teised lapsed said sellest episoodist hindamatu väärtusega õppetunde, eelkõige nende endi kohta.

Muidugi, teise sisse ei näe. Aga armastaval emal on nähtamatud armastuselokaatorid, tundlad, mis tunnevad ära iga oma lapse hinges väriseva hirmu või mõraneva hakkava sideme. Ja tihtipeale ongi suur pere just see, mis aitab selle hirmu peletada või parandada ühisel jõul katkema kippuvad ühendused. Hirm muudab meid väikeseks ja inetuks, armastus liidab ja teeb meid üheskoos suuremaks.

+3
-5
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 25.12 23:38; 26.12 14:00;
To report this post you need to login first.
Näitan 4 postitust - vahemik 61 kuni 64 (kokku 64 )


Esileht Pereelu ja suhted Ühelapselised

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.