Esileht Väikelaps Üksiklapsed ja lasteaed

Näitan 18 postitust - vahemik 1 kuni 18 (kokku 18 )

Teema: Üksiklapsed ja lasteaed

Postitas:

Miks toonitavad lasteaia õpetajad olukorda, kus peres ongi ainult üks laps? Näiteks nagu minu peres, mul on ka ainult üks laps ja on veel mõned kel samuti üks laps. Jutt algab umbes “aga ta on ju teil üksiklaps.” “aga teises peres on ka see laps üksiklaps”. Umbes taolisi lauseid kuulen sageli õpetajate käest. Edasi jutt ei lähe, sellega on kõik öeldud. Kas see on mingi näitaja kui peres ongi vaid üks laps või miks seda välja tooma peab? Kas üksiklaps olla on iseloomujoon või mingi imestama panev asjaolu? Peab neid siis mitu olema? Äkki ma näiteks olen unistanud suurest perest ja selgus, et puhtalt tervise pärast ei saa rohkem lapsi kui üks endale saada.

+6
-10
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 02.01 08:23; 02.01 10:49;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Miks toonitavad lasteaia õpetajad olukorda, kus peres ongi ainult üks laps? Näiteks nagu minu peres, mul on ka ainult üks laps ja on veel mõned kel samuti üks laps. Jutt algab umbes “aga ta on ju teil üksiklaps.” “aga teises peres on ka see laps üksiklaps”. Umbes taolisi lauseid kuulen sageli õpetajate käest. Edasi jutt ei lähe, sellega on kõik öeldud. Kas see on mingi näitaja kui peres ongi vaid üks laps või miks seda välja tooma peab? Kas üksiklaps olla on iseloomujoon või mingi imestama panev asjaolu? Peab neid siis mitu olema? Äkki ma näiteks olen unistanud suurest perest ja selgus, et puhtalt tervise pärast ei saa rohkem lapsi kui üks endale saada.

Vaevalt, et nad meelega kuidagi ette heidavad, et sul on ainult üks laps, võibolla püüavad lihtsalt mingile käitumuslikule eripärale seletust anda vms? Võib ju näiteks olla, et üksiklapsed vinguvad ja hädaldavad iga pisiasja peale rohkem, aga see on normaalne, nad on harjunud, et vanematel jagub neile iga hetk tähelepanu ja seega harjunud ka iga pisiasja peale seda tähelepanu taotlema. Mulle on lihtsalt selline mulje jäänud, aga võib ka vale mulje olla.

+7
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Vahel erinevad üksiklapsed mitmelapseliste perede lastest mingite korduvate käitumismustrite poolest. Lasteaiaõpetajad näevad seda iga päev, sellepärast seda mainivadki.

+10
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meil ka üks laps. Lasteaias pole seda kunagi mainitud ega toonitatud, et tegu on üksiklapsega.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

aga mille kohta nad ütlevad siis? raske uskuda, et astud uksest sisse ja kohe kukub õpetaja ohkima, et ta on üksiklaps. Mis muresid nad sellega seoses siis kurdavad?

Mõtle hoopis sellele, mis käitumismustrite juures nad sellele viitavad ja siis tegele probleemiga. Tegelikult pole ükski lapse käitumismuster otseselt tingitud sellest, kas ta on üksik või kaksik või mis iganes. Rohkem on ikka kinni lapse iseloomu+kasvatuse koostoimes.

paljud käitumismustrid, mis on üksiklastel, on ka nö mitmiklastel. Lihtsalt mõni inimene probleemiga tegelemise asemel otsib vabandusi. Mul nt ema koguaeg ohib, et mu lapsed on skorpionid – no ma ei tea, skorpion või kaal, mingeid teatud käitumisilminguid ma ei tolereeri tähtkujust sõltumata 😀

+7
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 02.01 10:24; 02.01 10:53;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui küsin õpetajalt, kuidas lapse päev möödus, kas muresid oli, siis vastatakse umbes taoliselt “ei olnud, aga ta on teil ju üksiklaps ka” ja siis tuuakse näide, kes veel on üksiklaps. Mina ainult küsisin kuidas suhted teiste lastega on, sest varem oli probleeme läbisaamisega kuna alguses teda natuke kiusati. Nüüdseks pole midagi muud kuulda olnud läbisaamise kohta teiste lastega. Seega eeldan, et probleeme pole. Käitumise kohta pole märkusi kuulnud.

+1
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 02.01 08:23; 02.01 10:49;
To report this post you need to login first.
Postitas:

No aga küsi siis otse, et millised probleemid siis nendel lastel on, kes on suuremats perest 😀

Selline väljend on küll imelik, et probleeme pole, kuna üksiklaps. Ei saagi aru, mida see tähendab. Võibolla peaksid otse küsima, et mida ta mõtleb sellega? kas laps käitub kuidagi teisiti kui teised lapsed või mida? Istub üksi kuskil nurgas? Laseb endalt mänguasju ära võtta, ei oska enda eest seista (õpetaja jaoks ei olegi probleemi)? mida see tähendab?

+6
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 02.01 10:24; 02.01 10:53;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu laps käib viiendat aastat lasteaias ja ma ka ei ole kordagi üheltki õpetajalt seda kuulnud. Arenguvestlusel ka mitte, seal räägitakse küll, kuidas laps teistega läbi saab ja korraldustele allub jmt, aga ükski õpetaja ei ole kippunud mingeid põhjuseid otsima. Muidugi oleme arutanud, kuidas lapse arengut toetada, millised tema nõrgad kohad on ja mis nendega ette saaks võtta.
Lasteaia õppetöös vist käsitletakse mh perekonda ühe teemana, kus nad räägivad, mis pereliikmed neil on, aga muidu ma arvan, et õpetaja ei pruugigi teada laste perede suurust (v.a väiksemates kohtades, kus kõik kõiki tunnevad). Selge see, et pere ainus laps õpib suhtlemist ja elus hakkamasaamist natuke teistmoodi kui paljude väiksemate vanem õde/vend või kaksik või suure pere pesamuna jne. Aga igale asjale sellest küll seletust ei leia. Mõni üksiklaps on väga hakkaja, hea suhtleja, lahke ja asjalik. Ma vastaksin õpetajale nt, et üksiklaps küll, aga tal on naabruses palju mängukaaslasi. Või oleneb, millest jutt olnud: kui ta hoopis tahtis sellega öelda, et teistel vanematel ei ole võimalik nii suurt huviringi tasu maksta, sest neil on mitu last ja suuremad väljaminekud, siis ma kahtlemata nõustun temaga ja soostun valima odavama huviringi (kui mingi ühise valiku peab tegema).

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul ka üks laps. Õpetajad pole kommenteerinud seda, pigem olen ise paaril korral nendega midagi arutades maininud, et nojah, kuna ta üksik, siis nt jagamist vaja talle õpetada jms.

Mina soovitan, kui järgmisel korral selline repliik tuleb, küsidagi otse, mida lapse üksik olemine antud olukorras sii näitab või tähendab. Viisakalt küsidki.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minul on ka üks laps, kuid kunagi pole sellist väljendit õpetajate suust kuulnud. Kuigi on veidi pelglik ja kohati tujukas. Õpetajad on pigem rääkinud ikka probleemidest otse, pole kunagi jutuks tulnud et kas on üksik või mitte…

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma pole 3.5a jooksul kordagi sellist lauset kuulnud. On ka üksik laps.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui see “üksik laps” viitab mingile suhtlemisprobleemile, siis tasub ikka uurida, milles täpselt asi on. Teinekord võib olla, et on teatud oskused puudu, nt on kodus harjunud, et kõik mänguasjad on tema pärast, lasteaias hakkab õppima teistega kordamööda mängimist jne. Kui teaksid täpselt, mida õpetaja silmas pidas, siis saaksid ka ise last suunata. Ma ei tahaks stereotüüpidesse laskuda, aga kui enda laste sõpru vaatan, siis on olnud mõne pere ainukese lapsega, just käitumise poole pealt. Mu vanema lapse üks sõbranna on selline, et ta nagu ei oska midagi teha ilma täiskasvanu tähelepanu otsimata, üsna väsitav on, kui ta meil mängimas on.

+3
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei ole ka kohanud sellist suhtumist õpetajate poolt, nii, et ei maksa üldistada.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ei saa aru ka, mida see lause siis väljendab või miks see su meelest etteheide on, kui kontekst on selline, et “Kui küsin õpetajalt, kuidas lapse päev möödus, kas muresid oli, siis vastatakse umbes taoliselt “ei olnud, aga ta on teil ju üksiklaps ka”. Siis peaks see ju hoopis kiitus olema, et näe, nii hästi kasvatataud üksiklaps- ehk ühele lapsele jagub vanemate tähelepanu rohkem ja rohkem aega kasvatada ja polegi probleeme. Muidu jah, võiks see ka tähendada, et laps ei saa teistega läbi, ei oska asju jagada, on isekas (mitte, et suure pere lapsed ei võiks sellised olla, aga neid tavaliselt juba olude sunnil on jagama ja läbi saama kasvõi pereelu ise õpetanud), ei oska koos mängida, kompromisse teha, on väga arglik. Aga su lapsel ju polnud probleeme, seega ei olnudki see üksik ju järelikult ka etteheide.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Paljudel inimestel, eriti vanemaealistel, on rumal komme pidevalt inimestele mingi ühe tunnuse alusel igasuguseid käitumisi ja omadusi külje kleepida. Lisaks tunnevad nad vajadust ka oma “tõde” kogu aeg kuulutada. Üksiklapsed/pruunisilmsed/ameeriklased/kahjukitse tähtkujust inimesed/tallinlased/pikad naised/usklikud jne jne on sellised…

“Mulle on lihtsalt selline mulje jäänud, aga võib ka vale mulje olla.” (Lisaks: aga räägin sellest siiski.)

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

See on lapse sildistamine stereotüüpide alusel. Tähendab tavaliselt siis seda, et see laps on egoist, ei oska teistega arvestada jne.

Meie peres kasvab mitu last. Ja mina ütlen, et need stereotüübid on täiesti ajast ja arust ning väga kahju, et isegi spetsialistid neist veel kinni hoiavad. See, kas laps on egoist või oskab teistega arvestada, ei sõltu päris kindlasti sellest, kas ta on üksiklaps või mitte. Ka mitme lapsega peres võib vabalt olla nii, et ühte last eelistatakse teistele, temale lubatakse kõike jne. Seega on ka tema egoist. Või on tegemist pere noorima pesamunaga, kes on harjunud, et teda nunnutatakse ja rohkem lubatakse. Või on laste vanusevahe väga suur, mistõttu nad koos omavahel eriti ei tegutsegi – seega ei õpi ka teisega arvestama. Või on peres küll üksainus laps, kuid ema jagab oma tähelepanu lisaks veel kahe koera ja kassi vahel, iga päev soovib oma mehega aega veeta ja laps ei saa ainutähelepanu. Seega ei saa üksiklaste puhul küll mitte mingeid järeldusi teha.

Küll aga olen märganud, et suure pere lapsed on kõvasti paremad manipulaatorid kui üksiklapsed. See on loogiline arvestades, et esimesed peavad vanemate tähelepanu võitmiseks rohkem vaeva nägema, rohkem ennast n-ö puhtaks pesema jne. Pidevad nääklused eakaaslastega ja vanemate tähelepanu pärast võistlemine, endast parema mulje jätmine jne – see kõik õpetab sotsiaalset manipuleerimist.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu meelest on see nii, et kui vaja, rõhutatakse, et üksiklaps, et nagu oleks probleem, ja siis teisalt – et vanematel pole aega lapsega tegeleda, peres on ju mitu last. Nii et küll siga pori leiab ehk et kui vaja, pole hea ja sobiv ei see ega teine.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Üksiklaps ei ole kindlasti mingi näitaja või nähtus. Jutu algus on küll “aga ta on ju teil üksiklaps”, aga mis edasi? Ütlete, et edasi jutt ei lähe, aga miks te ei küsi – mis näitaja see on või mis eristab üksiklast suure pere lapsest?

Mul ka hetkel üksiklaps ja lastehoiust öeldi täna, et lapsel liiga tihti väljendeid nagu “See on minu oma!” (laps 3-aastane). Mul hea meel, et see välja toodi. Nüüd tegeleme sellega, et laps saaks aru jagamise põhimõttest. Kõik asjad ei ole tema omad nagu kodus.

Ja kindlasti kui küsida mis on halba, siis uurige ka mis on head 🙂

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 18 postitust - vahemik 1 kuni 18 (kokku 18 )


Esileht Väikelaps Üksiklapsed ja lasteaed

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.