Head Perekooli külastajad!

Perekool on Eesti esimene pereportaal. Ehkki viimastel aastatel on loodud uusi kaasaegseid suhtlus- ja infokanaleid, on Perekoolil jätkunud pikaajalisi ja aktiivseid külastajaid - oleme selle üle rõõmsad ja tänulikud.
1. juunil 2024. aastal lõpetab Perekooli foorum oma tegevuse. Hoolimata me püüdlustest hoida Perekooli heatahtliku ja toetava keskkonnana, võivad ka üksikud sobimatud postitused teha palju kurja, kahjustades asjaosaliste enesetunnet ja suhteid.
Jätkame Perekooli lehel igakuiselt uute artiklite ja taskuhäälingu osade avaldamist. Olete südamest oodatud ammutama kaasaegseid tõenduspõhiseid teadmisi naise ja lapse tervise, pere ja suhete teemadel.

Foorumihuvilistel on üks võimalus edaspidiseks suhtluseks näiteks äsja loodud Elufoorumis: elufoorum.com

Sisukate kohtumisteni Perekooli lehel.
Eesti Ämmaemandate Ühing

Esileht Ilu ja tervis ülekaal

Näitan 23 postitust - vahemik 1 kuni 23 (kokku 23 )

Teema: ülekaal

Postitas:

Tere, mul on suur mure pojaga. nimelt on ta 10aastane ja kaalub 71kg. oleme käinud perearsti juures, arst soovitab tervislikult toituda ja sportida. kuidas aga sundida last sööma tervislikult kui ta on väga valiv, ei kõlba üks ega teine söök. samuti ei kuula, kui ma räägin kui palju ja mida ta tohib süüa. kaal tõuseb väga kiiresti, hakkas pihta u. 5aastaselt nüüd juba tuleb kuus 2-3 kg. juurde. minu mõistus on otsas, palun aidake. kuhu saaksin pöörduda või mida teha, et lapse kaal normi saada. kui seletan talle, et ülekaalulased haigestuvad rohkem ja, et tal on endal ju ka raske olla, ütleb ta ise, et saab kõigest aru. aga natukese aja pärast on kõik meelest läinud. meeleheitel ema.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kilpnääre korras?
Mu väiksed sugulased paisusid samuti, nagu kakukesed. Saatsin nad kilpnäärmeid uurima. Selguski, et alatalitlus. Nüüd rohud peal ja kaal normis.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 15.12 12:49; 15.12 13:58; 15.12 14:20; 15.12 14:49;
Postitas:

Perearst väitis, et proovid kõik korras

0
0
Please wait...
Postitas:

Mida ta sööb? Kui ebatervislikku toitu, siis sellist ärge koju ostke, eriline ettevaatus jahutoodetega! Ja taskurahaga (sellest tekkiski meie pere probleem)! Seda on parem mitte anda. Toitu olgu kodus iga päeva jagu ehk siis mitte nädala jagu. Toit saagu külmkapist lihtsalt otsa.
Mul oli tütrega sarnane teema. Panin ta trenni, mitte midagi magusat koju ei ostnud. Kapis oli 1 päeva toit ja see õnnetu väljaveninud magu kohanes sellega. Nüüd on preili hea vormis ja sportlik ning toitumiseelistus tervislik.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 15.12 13:33; 15.12 14:59; 16.12 15:23;
Postitas:

[small]zxc345 kirjutas:[/small]
[tsitaat]… kuidas aga sundida last sööma tervislikult kui ta on väga valiv, ei kõlba üks ega teine söök…[/tsitaat]

Lugesin teemaalgatuse läbi ja see on võtmelause. Sul peab olema sisu, et lasta lapse kõhul tühjaks minna. On tervislik valik ja see on ainus valik. Praegu saad veel lapsest jagu, hiljem oled täiesti võimetu. Kui ei taha, ärgu söögu – küll 3 päeva pärast sööb. Oma ahastus hoia enda sees, tee ükskõikne nägu. Oled sa kuulnud, et mõni näljahädaline pirtsutaks toiduga? Ei, poiss on ülesöödetus ja pirts ja see kõik teeb ta tegelikult õnnetuks. Pisut on kasvatusega rappa mindud, aga veel pole hilja. Edu!

0
0
Please wait...
Postitas:

Nii väike laps sööb veel seda, mida vanemad poest ostavad ja kodus valmistavad. Mis tal üle jääb? Kui keeldub toidust, on kaalu langetamise seisukohalt kõik ju hästi.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 15.12 13:42; 15.12 13:44; 16.12 13:41; 17.12 11:03;
Postitas:

[small]Kägu kirjutas:[/small]
[tsitaat]Kilpnääre korras?
Mu väiksed sugulased paisusid samuti, nagu kakukesed. Saatsin nad kilpnäärmeid uurima. Selguski, et alatalitlus. Nüüd rohud peal ja kaal normis.[/tsitaat]

Esiteks, milleks uurida kilpnääret kui laps on toiduga valiv ja eelistab ebatervislikke asju?

Teiseks, kilpnääre võib olla nii haige kui tahes, see pole veel vabandus ebatervislikult toitumiseks.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 15.12 13:42; 15.12 13:44; 16.12 13:41; 17.12 11:03;
Postitas:

[tsitaat] [small]Kägu kirjutas:[/small]

Esiteks, milleks uurida kilpnääret kui laps on toiduga valiv ja eelistab ebatervislikke asju?

Teiseks, kilpnääre võib olla nii haige kui tahes, see pole veel vabandus ebatervislikult toitumiseks.[/tsitaat]Seda ma ei väitnudki.
Ma ise sõin kunagi VÄGA ebatervislikult, mul ei ole kõhna inimese geenid, ometi mu kaal ei tõusnud, sest ainevahetus oli korras.
Mu väiksed sugulased elasid nende ema korraldatud menüü peal- pitsad, krõpsud, saiakesed, moosisaiad, tordid- kilode viisi iga päev. Kõik arvasid, et lapsed on rämpsust paksud. Kilpnäärmeproovist selgus tõde. Ega nende toigumisharjumused praegugi paremad pole, aga kui kilpnääre on hormooniga toetatud, tuleb noor organism selle saastaga paremini toime. Mina ei saa neil lastel kõrval seista ja menüüd koostada. 600km on vahemaa.
Perearstilt võiks ikkagi uurida, kas mingeid hormoonanalüüse ka tegi. Üldiselt nad teevad vaid üldvere ja kuna see võib korras olla isegi vähihaigel, siis laiutataksegi käsi ja ei osata midagi kosta.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 15.12 12:49; 15.12 13:58; 15.12 14:20; 15.12 14:49;
Postitas:

Lisaksin veel, et mul on ka 2tütart. 2aastane ja 13aastane. nemad on normaalkaalus, kõik söövad sama sööki. Kuidas siis ainult poiss ülekaalus on?

0
0
Please wait...
Postitas:

[tsitaat]Lisaksin veel, et mul on ka 2tütart. 2aastane ja 13aastane. nemad on normaalkaalus, kõik söövad sama sööki. Kuidas siis ainult poiss ülekaalus on? [/tsitaat]Seda ma just oma pika postitusega öelda tahtsingi- terve laps suudab selle toiduga toime tulla ja ei tüsene. Siin peab midagi taga olema. Kas aju uuriti? Hüpofüüsi? Hüpotalamust?

0
0
Please wait...
Postitas:

Kuidas ma saaksin arsti panna neid proove tegema, kui tema arvates on kõik OK! ja ülekaal üksnes toitumis viga? meie perearst eriti ei taha mingeid proove kunagi teha. Sain kunagi isegi sõimata, kui lapsel oli puuk ja soovisin, et tehtaks proovid, käratas mulle, et kui kõikidele lastele ainult proove tehakse, siis kes need kinni maksaks??? ja arsti vahetada pole võimalik kuna elame väikses linnas

0
0
Please wait...
Postitas:

Lähed tasulise endokrinoloogi juurde näiteks. Siis vaatate koos üle, mida ja kui palju uurida.

0
0
Please wait...
Postitas:

[tsitaat]Lisaksin veel, et mul on ka 2tütart. 2aastane ja 13aastane. nemad on normaalkaalus, kõik söövad sama sööki. Kuidas siis ainult poiss ülekaalus on? [/tsitaat]
Ma ei usu, et nad söövad seda ühepalju. Kas ka samadel kellaaegadel? See on ju oluline! Kuidas on nn vahepaladega? Kas arvestad ikka, et ka mahl ja piim on toit, nmis annavad kaloreid?
Minu puhul oli nii, et lapsena maal sugulaste juures olin nendega koos ülekaaluline ja linnas oma vanematega jälle normkaalus. Sõltuvalt toidust ja söögiaegadest.
Mu oma valik iseseisvas elus on jälgida oma vanemate tervislikku toitumisstiili ja kaal on ideaalis. Sugulased küll väitsid mulle, kui laps olin, et mul on paksugeen ja rasvumisest ei pääse. No kena. Pääsesin.
Rasvumist tahetakse müstifitseerida, aga kõik on siiski lihtsam, kui me arvame.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 15.12 13:33; 15.12 14:59; 16.12 15:23;
Postitas:

[tsitaat]Kuidas ma saaksin arsti panna neid proove tegema, kui tema arvates on kõik OK! ja ülekaal üksnes toitumis viga? meie perearst eriti ei taha mingeid proove kunagi teha. Sain kunagi isegi sõimata, kui lapsel oli puuk ja soovisin, et tehtaks proovid, käratas mulle, et kui kõikidele lastele ainult proove tehakse, siis kes need kinni maksaks??? ja arsti vahetada pole võimalik kuna elame väikses linnas[/tsitaat]

kuhu pöörduda, kui perearsti tegevus on lohakas, ma öelda ei oska. guugelda, küllap leiad. kuid meil on olemas erameditsiini keskused, kuhu saab ise kohale minna ja lasta erinevaid uuringuid teha. muidugi ise pead maksma siis nende eest. seal on kohapeal ka spetsialistid, kes nõustavad mis proove teha võiks selliste sümptomitega.

PS! kui laps on paksuke ja ta ema talle seda ette heidab, võib see lapsele põhjustada sügavamaid probleeme. ole väga ettevaatlik selle teemaga. halb märk on see, et ta saab aru, et ei tohi ebatervslikult süüa, kuid natukese aja pärast teeb seda ikka (äkki on sundkäitumine?)

0
0
Please wait...
Postitas:

Endokrinoloogid on ka dietoloogid minu teada. Minge dietoloogi juurde. teil on ju abi vaja. Seda, kui palju sinu laps sööb ja mida ta sööb, saab teada kergesti. Kirjuta üles kõik kogused komponendid toidus. Võta see paber dietoloogi juurde kaasa.-

0
0
Please wait...
Postitas:

[small]waynor kirjutas:[/small]
[tsitaat]Endokrinoloogid on ka dietoloogid minu teada. Minge dietoloogi juurde. teil on ju abi vaja. Seda, kui palju sinu laps sööb ja mida ta sööb, saab teada kergesti. Kirjuta üles kõik kogused komponendid toidus. Võta see paber dietoloogi juurde kaasa.-[/tsitaat]

Just. Sealjuures ei tohi ära unustada mahlasid, energiajooke, limonaade. Ega ka seda kraami, mis laps oma taskuraha eest ise omale ostab.

0
0
Please wait...
Postitas:

[tsitaat] [small]waynor kirjutas:[/small]

Just. Sealjuures ei tohi ära unustada mahlasid, energiajooke, limonaade. Ega ka seda kraami, mis laps oma taskuraha eest ise omale ostab. [/tsitaat]
Ema saabki kaloraa¸i üles märkida ainult siis, kui laps silma all on. Ta võib piruka ostmiseks koolis ju teistelt raha laenata. Iga amps, kõik näksid. Kardetavasti tuleb üle 3000 kcal kokku, kui kaal niiviisi kasvab. Muidu pole toitumisest ülevaadet ja perearst saabki välja naerda, kui talle asjalikult aru ei anna.

0
0
Please wait...
Postitas:

Minul on kolm last. Vanem ja noorem on kõhnad ning keskmine paks – kaalub 8-aastaselt 41 kilo. Ometi söövad nad sama toitu ja liiguvad ühepalju.

Meil on endokrinoloogid ja dietoloogid läbi käidud ning mingit haiguslikku põhjust lapse ülekaalule ei leitud.
Toitumisharjumused on paksul lapsel tõesti kehvakesed. Eelistab rasvast liha ning jahutooteid, aedvilju ja suppi ei söö.
Nüüd olen ennast kokku võtnud ja asunud tema toitumist piirama. Nisujahutooteid meie köögist enam ei leia, leiva söömist piiran, suhkrutoosi hoiame mehe tööriistakapis, mis käib lukku.
Toiduks teeme suppe ja aedviljaroogi. Magusat saab ainult korra päevas ja väga vähe ning tervislikku. Kui käime külas või on pidu, siis hoiame kogused kontrolli all. Näiteks laseme valida, kas tahab torti või kringlit, mõlemat ei saa. Ja mitte rohkem kui üks väike tükk.
Alguses oli nutmist muidugi palju. Seletasime siis lapsele rahulikult ära, et tema tervis on tähtis ja kõiki sööke võib süüa, aga mitte iga päev ja mitte palju korraga. Me ei ütle, et ta peab vähe sööma, vaid et sööma peab parajalt.
Kahju, et ma varem ei alustanud. Piigal on juba natuke kergem olla ja toitumisharjumused paranenud. Enam ei ahmi sööki sisse nagu jõehobu,vaid sööb nagu normaalne laps.

0
0
Please wait...
Postitas:

Muudad TERVE pere söögiharjumused tervislikult ja EI OSTA koju asju, mis on poja tervisele kahjulikud. Kui ei taha, ei söö. Kui tahab süüa, siis sööb seda, mis kodus on.

0
0
Please wait...
Postitas:

Kas te ei arva, et 10a puhul on kasvatamisega ja tervislike harjumuste kujundamisega hiljaks jäädud? Ma muidugi ei suuda üldse mõista sellist probleemi, sest meil seda pole – laps on väga heas kaalus ja sööb väga tervislikult kõiki salateid ja juurikaid jms. Mäletan vaid, et vaidlus toidueelistuste osas oli meil viimastel lasteaia aastatel, siis oli nõudmine et võtab paar ampsu ja kui ei maitse tõesti, võib magama minna. Midagi spetsiaalselt talle maitsvat ei tehtud ja paari päeva pärast oli jälle brokoli vms laual. Laps ennast nälga ei jäta. Magusat sööme nüüd lapse enda ettepanekul kord nädalas, joome vett. Aga kui lapsele keelata sööki või kleenukeste puhul sundida sööma… Kas te ei karda, et tekivad söömishäired selles vanuses kui nad vanemate range kontrolli alt pääsevad? Liigsöömine ja anoreksia? Ma atvan, et kui laps ise ei taha, siis pole midagi teha enam, 5a olete seda juba ju tegevusetult pealt vaadanud. Ja nii vana laps peaks ise vastutama oma söömise jms eest, võimalik, et ta ise ei võtagi seda tõsiselt, sest emme ju määrab kõik ja tema ei vastuta millegi eest.

0
0
Please wait...
Postitas:

[tsitaat]Minul on kolm last. Vanem ja noorem on kõhnad ning keskmine paks – kaalub 8-aastaselt 41 kilo. Ometi söövad nad sama toitu ja liiguvad ühepalju.

Meil on endokrinoloogid ja dietoloogid läbi käidud ning mingit haiguslikku põhjust lapse ülekaalule ei leitud.
Toitumisharjumused on paksul lapsel tõesti kehvakesed. Eelistab rasvast liha ning jahutooteid, aedvilju ja suppi ei söö.
Nüüd olen ennast kokku võtnud ja asunud tema toitumist piirama. Nisujahutooteid meie köögist enam ei leia, leiva söömist piiran, suhkrutoosi hoiame mehe tööriistakapis, mis käib lukku.
Toiduks teeme suppe ja aedviljaroogi. Magusat saab ainult korra päevas ja väga vähe ning tervislikku. Kui käime külas või on pidu, siis hoiame kogused kontrolli all. Näiteks laseme valida, kas tahab torti või kringlit, mõlemat ei saa. Ja mitte rohkem kui üks väike tükk.
Alguses oli nutmist muidugi palju. Seletasime siis lapsele rahulikult ära, et tema tervis on tähtis ja kõiki sööke võib süüa, aga mitte iga päev ja mitte palju korraga. Me ei ütle, et ta peab vähe sööma, vaid et sööma peab parajalt.
Kahju, et ma varem ei alustanud. Piigal on juba natuke kergem olla ja toitumisharjumused paranenud. Enam ei ahmi sööki sisse nagu jõehobu,vaid sööb nagu normaalne laps. [/tsitaat]
Huvitav. Minu 8a kaalub midagi 35 kg kanti ja on kõhn, kõik luud läbi naha näha. Luud, siiski, on tugevamat sorti, mitte õrnad. Kui talle 6 kg lisada, saaks keskmise lapse. Aga see on niisama, pikkus ju ka erinev…

Tahtsin öelda tegelikult, et osade lastega on väga (loe VÄGA) raske. Lisaks muudele probleemidele võib laps olla ka asperger, kellel söömisega teadupärast omad suhted. Ei ole alati nii, et selgita lapsele ja laps saab aru ja kuulab. Minu 8a asperger sööb ka palju ebatervislikult (taskuraha, head sugulased toovad nänni) ja ehkki ta on kõhn, olen tervise pärast mures. Meil ka taskuraha suur kurja juur, aga seda ära võtta on nagu karistus. Sugulastel on poogen, mis transrasva ja suhkruplönne nad lapsele annavad, sest “ta pole ju paks”.

0
0
Please wait...
Postitas:
Anonymous

Mina sattusin mingi aeg ETV pealt vaatama mingit saadet, kus oli ka selline paks poiss ja ilmselt sarnases vanuses. Tema puhul aga arstid väitsid, et enamasti polegi muud muret kui see, et inimesel on pärilikult keskmiselt aeglasem ainevahetus ja vähesem kalorivajadus. Ehk et kui osad inimsed saavad endale lubada igasugu jura süüa, siis tema seda teha lihtsalt ei saa, kuna see on tema eripära. Poiss muidu liikus palju ja tegi sporti ja ikka oli selline paksuke…
Võibolla teil sama teema, et lapsel ongi lihtsalt väiksem kalorivajadus kui teistel… et ta peakski kogu oma ülejäänud elu sööma vähem kui teised inimesed tavapäraselt?

0
0
Please wait...
Postitas:

[tsitaat]Mina sattusin mingi aeg ETV pealt vaatama mingit saadet, kus oli ka selline paks poiss ja ilmselt sarnases vanuses. Tema puhul aga arstid väitsid, et enamasti polegi muud muret kui see, et inimesel on pärilikult keskmiselt aeglasem ainevahetus ja vähesem kalorivajadus. Ehk et kui osad inimsed saavad endale lubada igasugu jura süüa, siis tema seda teha lihtsalt ei saa, kuna see on tema eripära. Poiss muidu liikus palju ja tegi sporti ja ikka oli selline paksuke…
Võibolla teil sama teema, et lapsel ongi lihtsalt väiksem kalorivajadus kui teistel… et ta peakski kogu oma ülejäänud elu sööma vähem kui teised inimesed tavapäraselt?[/tsitaat]

Ma mõtlen, et see on tegelikult väga hea seisund, sest raha kulub ju söögile ka 2x vähem, kui sa teistest 2x vähem vajad. Ainuke probleem on murelik lapsevanem, kes siiski taldriku alati tühjaks käsib teha ja oma lapse seega suureks söödab.

0
0
Please wait...
Näitan 23 postitust - vahemik 1 kuni 23 (kokku 23 )

Esileht Ilu ja tervis ülekaal

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.