Esileht Tööelu, raha ja seadused. Ületunnitöö on normaalsus?

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 36 )

Teema: Ületunnitöö on normaalsus?

Postitas:
kellukas

Olen uues kohas tööl, kus tuleb kuu algul umbes nädal või poolteist teha 10-tunniseid päevi. Tööd on palju ka muul ajal ehk alla 8 tunni pole võimalik tööpäevi teha (vastasel juhul tekib kuhi ette ja siis tuleb jälle ületundidega seda lahendada). Ülemuse arvates on see normaalne, sest meil on “paindlik tööaeg”. Jah saame töötada kodust ja mistahes ajal, kuid töösse upume. Palk on hea, ilmselt see veel hoiabki kinni. Kas teil on ka pidev surve ületunde teha? Kas see ongi normaalsus?

+9
-7
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
grüüne

Ei, see ei ole kindlasti normaalsus, sa ole sattunud tööandja juurde, kes ei raatsi piisavalt inimesi palgata.

+30
-3
Please wait...

Postitas:
kaegu121

Olen uues kohas tööl, kus tuleb kuu algul umbes nädal või poolteist teha 10-tunniseid päevi. Tööd on palju ka muul ajal ehk alla 8 tunni pole võimalik tööpäevi teha (vastasel juhul tekib kuhi ette ja siis tuleb jälle ületundidega seda lahendada). Ülemuse arvates on see normaalne, sest meil on “paindlik tööaeg”. Jah saame töötada kodust ja mistahes ajal, kuid töösse upume. Palk on hea, ilmselt see veel hoiabki kinni. Kas teil on ka pidev surve ületunde teha? Kas see ongi normaalsus?

Ma just lahkusin sellise töökorraldusega asutusest, kuna pideva ülekoormuse tõttu hakkas tervis jupsima. Paindlik töökorraldus tähendas seal samamoodi seda, et 8-16.30 asemel pead igal ajal tööd tegema. Kui kontoris töötades jäi arvuti maha, siis kodutööl on ju pidevalt käepärast ja see oli iseenesest mõistetav, et tööpäeva lõpp venis õhtusse ja nädalavahetusel tehti ka tööasju. Ainuke erisus oli, et palk oli keskmine, mitte hea.

Vastuseks su küsimusele: ei, see ei ole normaalne, et peab regulaarselt ületunde tegema või puhkuse ja haiguslehe ajal töötama.

Otsi omale uus töö, enne, kui läbi põled. Mul on nüüdseks vererõhu probleemid ja ärevushäire. Oleks pidanud varem ära minema. Mitte keegi ei anna sulle medalit, kui ennast vigaseks töötad. Visatakse üle parda ja otsitakse uus loll. Juht ei soovinud mulle viimasel tööpäeval isegi viisakusest edu edaspidiseks, rääkimata tänamisest selle panuse eest, mis ma andsin.

+29
-1
Please wait...

Postitas:
tellis

Mul on ka kogemus, et ületöö tegemine on kaheldava väärtusega tegevus – nimelt, seda asutust kus ülemus otseselt ei nõudnud, aga tegi hapu näo näiteks siis, kui töötaja suvepuhkuse ajal tegelikult ka puhkas – seda asutust pole nüüd enam olemaski… Nii nõme on mõelda, et ülemus ise ja paljud vuhtisid ületööd, aga siis tulid kõrgemalt poolt ümberkorraldused ja asutus likvideeriti ja ülemus saadeti pinsile. Tagantjärgi muigan, kuidas mina olin nö paha, kes puhkuse ajal töötamisest keeldus ja ilmselt seetõttu sain ka koondamise – aga saingi järgmiseks normaalsema suhtumisega töökoha. Need asutused ja ettevõtted võivad kinni minna ka… mingi keskmise sissetuleku juures ennast koos naha ja karvadega ohverdada pole nagu kõva mõtet. Kui just väga hea tasu ja planeeritudki mingi periood suuremat koormust taluda, et pärast saaks raha kogununa natuke tagasi tõmmata vms – ok, siis veel Ühesõnaga – mingi kindel ja ajaliselt piiritletud eesmärk peab olema ületööl – määramatu aja kogu aeg isiklikku aega ohverdada – see on nüri

+11
-1
Please wait...

Postitas:
Melba

Pigem oleks mõistlik astuma hakata, sest nagunii leidub keegi, kes sellise tööga nõus on.
Ja ülemus teab seda ka.

+4
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ütled lihtsalt ei. Ma töötasin ettevõttes, kus meid nö renditi teistele ettevõtetele. Sattusin erinevatesse kohtadesse. Ja ka seal oli mõni ettevõte, kus kõik omatöötajad rabelesid üle aja tööd teha. Nv jne. Ma ütlesin kohe, et töötan ainult tööajal ja muul ajal tööd ei tee ega kirjadele ei vasta. Kõik meie firmas tegid nii. Alguses vaadati veits jahmatusega, aga siis harjusid ära. Mõnes firmas hakkasid oma töötajad ka vähem ületunde tegem. Minu alal ei anna ületunnid eriti juurde. Loomingulist ja palju mõtlemist vajavat tööd ei suuda peaaegu keegi rohkem kui 6-7 tundi teha, ülejäänud aeg on enda petmine.

Ma teeks sinu asemel sama. Lihtsalt ütleks, et ületunde ei ole võimalik teha. Ja kindlasti rahulikult ütleks ülemusele, et kahjuks ei ole võimalik selle töötajate arvuga normaalse tööajaga ära teha seda tööd. Et oleks vaja kas tööprotsesse automatiseerida, inimesi juurde võtta või kliente vähendada.

+11
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Keeruline vastata. Oleneb, kellena töötad, kellena end näed, mis su arenguplaanid on jne. Mina ütlen, et tipus olles sa ületundidest ei pääse – siis sa oled viimane lüli (või üks viimaseid), sinust sõltub miski, töö tuleb ära teha ja sa lihtsalt teed neid ületunde, kui on vaja. Seda peab muidugi miski kompenseerima ning iga päev nii olla ei saa.

Kui oled lihttöötaja, siis on lihtsam – siis ei ole normaalne.

+10
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Paraku töötan ka ise sellises kohas, kus on nö paindlik tööaeg, mis siis tähendab reaalsuses seda, et tööaeg pole piiratud. Me ei saa isegi seaduses lubatud vajalikke arstilkäike teha tööajast, sest meil on võimalik igal ajal tööd teha ja seega tuleb need tunnid järgi teha. Meie saame õnneks ületunnid kirja ja hiljem kompenseeritakse see vaba ajaga, aga seda vaba aega on raske kätte saada, sest tööd on kogu aeg nii palju. Palk on pigem hea, aga sellise koormuse juures oleks väiksem palk täielik narrimine. Ei leia, et see oleks normaalsus, aga parema töökoha leidmine polegi nii lihtne.

+4
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ei ole selline töökorraldus normaalne. Olen ka töötanud kohas kus enne puhkust tuli töö ette teha kuna ei olnud võimalik, et samal ajal keegi teine selle aja töö ära teeks. Lisaks peeti normaalseks, et ka haiguslehe ajal inimene teeb tööd ja on tööalaselt kättesaadav. Ja ületunde sai välja võtta vabas ajas aga vabade päevade aegne töö tuli siis ette või hiljem järgi teha, ületundidega…

+9
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ohjah, tuli meelde, et kunagi töötasin ühes riigiasutuses, kus palk oli väike ja puhkuse ajal oli elementaarne ikka üks päev tööle tulla, sest muidu asjad kasvasid üle pea. Ei igatse.

+7
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

See pole normaalne

Parem on otsida teist tööd. Mul oli töö, kus 10 tundi päevas oli normaalne ja kuigi see on igal pool sama. Tegelikkuses see pole nii, nüüd leidsin töö sarnase palga eest ja ainult 37 tundi nädalas. Ületunde vähe või üldse mitte.

+2
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ei, reatöötaja puhul ei ole see normaalne.
Kui ületunde ei maksta, siis tööaja lõppedes uksest välja – milleks loovutada tasuta oma aega kellegi teise hüvanguks, kes ei ole isegi tänulik ning tuua ohvriks iseend, oma pere, loomi, sõpru, aega, energiat? Mille pärast? Ei.

+8
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Seal firmas, kus ma töötan, on see kogu aeg normaalsus olnud. Ise olen seal 12 aastat töötanud ja täiesti harjunud juba, et kui tööd palju, siis ongi 10-tunnised tööpäevad või pikemadki. Samas saab ületunnid ka vabade päevadena ära kasutada, nii et see tasakaalustab asja. Saan iga kuu mitu päeva vabaks ja neid vabu päevi ei pea pikalt ette planeerima, kui parajasti rahulikum aeg ja enda töö tehtud, siis võin öelda ka, et võtan homse ületundidest vabaks.  Minu  jaoks on ületunnid OK, kui ei eeldata, et teen seda oma tavalise kuupalga eest, st ei maksta neid kinni ega lasta ka nende arvelt vabu päevi võtta. Kuni on kompensatsioonimehhanism, et kas vabad päevad või rahas, siis võin neid ületunde teha.

+3
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ehk on asi selles, et oled alles algaja ja iga asi vütab rohkem aega kui võtaks sellel, kes juba ammu teeb seda tööd?

+1
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Minu meelest on ainus olukord, kui töö ja vaba aeg sassis võib olla, siis kui tegu ühe mehefirmaga, kus omanik =ainus töötaja.

Ma tulin kunagi töölt ära riigiasutustest, kus armastati ületunnitööd tasustada vaba ajaga, mida kuidagi kätte ei saanud. Peeti küll mingeid tabeleid selle kohta, aga kui küsisid, siis majutati käsi, et aga kes sind sel juhul asendaks. Kui lahkumisavalduse andsin, sain lisaks puhkusele veel 2 nädalat lisapuhkust viimase poolaasta ületundide eest. Eelmise poolaasta eest ei saanud midagi, sest tabel olevat kadunud.

Nüüd lähen just uude töökohta, nädal enne töölepingu alguskuupäeva sain ühelt keskastme ülemuselt ( mitte minu otsene ülemus) e-maili käsuga ühiseks nõupidamisele kokku saada. Lugesin ja imestasin, siis võtsin julguse kokku ja vastasin, et minu tööleping algab alles x kuupäevast, ehk oleks võimalik kohtuda siiski alles siis, kui ma asutuses juba töötan. Vabandust vastu ei saanud, aga kuupäev muudeti ära.

Kui ma noor olin, lasin rumalusest tihti ülemustel pähe istuda. Praegu, keskealisena, julgen rohkem enda eest seista, sest kui tuled vastu ühe korra, järgneb sellele ka teine ja kolmaski

+11
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Arstid, õpetajad, õed jne. Neil kõigil peetakse seda vaikiva ühiskondliku leppena normaalsuseks. lihtsalt ei ole kedagi võtta, kellega ülejäänud aega täita.

+3
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Paraku töötan ka ise sellises kohas, kus on nö paindlik tööaeg, mis siis tähendab reaalsuses seda, et tööaeg pole piiratud. Me ei saa isegi seaduses lubatud vajalikke arstilkäike teha tööajast, sest meil on võimalik igal ajal tööd teha ja seega tuleb need tunnid järgi teha. Meie saame õnneks ületunnid kirja ja hiljem kompenseeritakse see vaba ajaga, aga seda vaba aega on raske kätte saada, sest tööd on kogu aeg nii palju. Palk on pigem hea, aga sellise koormuse juures oleks väiksem palk täielik narrimine. Ei leia, et see oleks normaalsus, aga parema töökoha leidmine polegi nii lihtne.

Ma huvi pärast küsin siinsetelt vastajatelt, kes väidavad, et “palk on hea”, et mis see palk siis on. Just selles kontekstis, et tööajas lastakse tihti üle.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kui töötajaid juurde võetaks, siis väheneb teiste palk. Või arvate, et palgafond ka suureneb? Paljud töötavad hea meelega rohkem, sest pere tahab toitmist. Kedagi ju vägisi kinni ei hoita. Nagu meil öeldakse, et järjekord on ukse taga.

0
-8
Please wait...

Postitas:
Kägu

See on siis normaalne, et kui on näiteks 40 tundi nädalas ja pead pidevalt ületunde tegema? Ülemus siis korvab pärast su vaimse ja füüsiliselt üle koormatud keha ületunnitasu või vaba ajaga? Järjekord ongi ukse taga, aga mis hinnaga? Olen ise sellises asutuses töötanud ja paneb imestama ülemuste nahhaalsus, et sellist asja peetakse normiks. Muud elu peale töö, ei tohikski selliste arust vist olla.

+6
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Väga paljudes ametites – õpetaja, teadustöötaja jne peetakse seda normaalsuseks paraku.

0
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kas ei ole mitte nii, et ületundide tegemine on töötaja oma vaba tahe, et sellega ei pea nõus olema?

Meil on ka väga sageli vaja teha ületunde. On alati konkreetsed inimesed, kes mitte kunagi pole nõus ületunde tegema. Keegi selle peale viltu ei vaata ja juhid sellepärast töötajaid ei diskrimineeri. Samuti ei mõjuta see juhtide suhtumist töötajasse.

On inimesi, kes alati soovivad ületunde teha. Mina nende seas. Palk on mul keskpärane, aga ületundidega teenin päris korraliku lisa. Parematel aegadel isegi rohkem kui teise palga juurde. Ja minu jaoks on see suur asi. Ma oma mõttes küll loodan kogueaeg, et see kord ei muutuks.

+4
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kas ei ole mitte nii, et ületundide tegemine on töötaja oma vaba tahe, et sellega ei pea nõus olema?

Meil on ka väga sageli vaja teha ületunde. On alati konkreetsed inimesed, kes mitte kunagi pole nõus ületunde tegema. Keegi selle peale viltu ei vaata ja juhid sellepärast töötajaid ei diskrimineeri. Samuti ei mõjuta see juhtide suhtumist töötajasse.

On inimesi, kes alati soovivad ületunde teha. Mina nende seas. Palk on mul keskpärane, aga ületundidega teenin päris korraliku lisa. Parematel aegadel isegi rohkem kui teise palga juurde. Ja minu jaoks on see suur asi. Ma oma mõttes küll loodan kogueaeg, et see kord ei muutuks.

Poemüüjad võibolla tõesti saavad valida, kas istuvad kauem või mitte. Kui su tööl on tähtajad, siis tuleb asjad tähtajaks valmis teha. Kui normtundidega ei jõua, siis pole väga muud varianti, kui ületunde teha.

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Väga paljudes ametites – õpetaja, teadustöötaja jne peetakse seda normaalsuseks paraku.

ÕPETAJA?!

õpetajatel ju kolm kuud suvel puhkust, lisaks koolivaheajad. ja väga tavapärane on, et nii kui sügisel kooli hakkab, sõidavad õpetajad reisile.

õpsid võiks tulla ja vahelduseks vaadata, mis erasektoris toimub!

+4
-4
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ületunnitöö survet ei ole.  Aga ehk ka minu tunnipalk on väiksem kui Sinul?

Öeldakse ka seda, et kes norm tundidega tööd tehtud ei saa, see on aeglane. Saab ju end kolleegiga võrrelda.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Poemüüjad võibolla tõesti saavad valida, kas istuvad kauem või mitte. Kui su tööl on tähtajad, siis tuleb asjad tähtajaks valmis teha. Kui normtundidega ei jõua, siis pole väga muud varianti, kui ületunde teha.

Ma ei ole poemüüja. Ja meil ON tähtajad. Kui normtundidega valmis ei jõua ja keegi ei sooviks ületunde teha, siis võetaks töötajaid juurde. Aga, kuna meile paljudele sobib palgale lisa teenida, siis üldjuhul seda probleemi pole, et ületunni tegijaid ei ole.

+2
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

ÕPETAJA?! õpetajatel ju kolm kuud suvel puhkust, lisaks koolivaheajad. ja väga tavapärane on, et nii kui sügisel kooli hakkab, sõidavad õpetajad reisile. õpsid võiks tulla ja vahelduseks vaadata, mis erasektoris toimub!

Palun ära hakka seda perekooli õpetajat närvi ajama. Ta läheb täiesti hulluks kätte. Lihtsalt ei jaksa enam neid ennastupitavaid ja teiste elualade esindajaid madaldavaid tiraade lugeda.

+5
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma ei ole poemüüja. Ja meil ON tähtajad. Kui normtundidega valmis ei jõua ja keegi ei sooviks ületunde teha, siis võetaks töötajaid juurde. Aga, kuna meile paljudele sobib palgale lisa teenida, siis üldjuhul seda probleemi pole, et ületunni tegijaid ei ole.

Kui sa töötaks eelarvelises asutuses, siis sul tähtajad oleks ja lõhki ka läheks, aga ületunde kinni ei maksta ja inimesi juurde ka ei võeta, sest eelarve ei võimalda.

Võid võtta ületundide arvelt vaba päeva, aga millal sa seda võtad, kui niigi ei jõua asjadega valmis. Ja siis imestatakse, et riigiastuses on ainult mingid jobud tööl. Normaalsed lähevad sellise töökorraldusega kiiresti mujale.

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kui sa töötaks eelarvelises asutuses, siis sul tähtajad oleks ja lõhki ka läheks, aga ületunde kinni ei maksta ja inimesi juurde ka ei võeta, sest eelarve ei võimalda. Võid võtta ületundide arvelt vaba päeva, aga millal sa seda võtad, kui niigi ei jõua asjadega valmis. Ja siis imestatakse, et riigiastuses on ainult mingid jobud tööl. Normaalsed lähevad sellise töökorraldusega kiiresti mujale.

Ei tööta eelarvelises asutuses. Aga ka erasektoris on elualasid, kus on tähtajad…

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kunagi tegin ka ületunde, et hommikul kella 8st õhtu kella 20ni, käisin nädalavahetustel tööl jne. Nüüd enam mitte, teenin vähem, aga elu on mugavam – nädalavahetusel ei loe enam ka e-kirju. Vaatan kuidas noored kolleegid sedasi rabavad, on lausa uhked selle üle – siis muigan endamisi, et kirstul taksuid ei ole ja üksi raha ei ole sellist rabamist väärt.

+2
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

ÕPETAJA?!

õpetajatel ju kolm kuud suvel puhkust, lisaks koolivaheajad. ja väga tavapärane on, et nii kui sügisel kooli hakkab, sõidavad õpetajad reisile.

õpsid võiks tulla ja vahelduseks vaadata, mis erasektoris toimub!

Õpetajal ei ole kolm kuud suvel puhkust, kaks on. Koolivaheaegadel on poolpuhkus (normaalses koolis), mis tähendab, et osa tööaega on koolitustega sisustatud. Suvel läheb kuu lõpuklasside ja/või nn suvetööliste ja uue õppeaasta ettevalmistuste peale.

Olen töötanud nii koolis, erasektoris kui ülikoolis ja leian, et õpetaja tegelikult saab oma töö nii korraldada, et ei tee tasuta lisatööd (sest selle töö eest ei maksa keegi, see pole ametlik ületunnitöö). Aga enamus õpetajaid teevad suurest armastusest ja kohusetundest siiski vähemal või rohkemal määral vabatahtlikult tasuta lisatööd, et tunnid oleksid huvitavad, et õpilased saaksid mitmekesiseid ülesandeid ja põhjalikku tagasisidet, et õpilaste muredele lahendusi leida jne. Minul läheb üle tööaja ehk 10% ettenähtud tööajast. Annan endale aru, et see on mu oma valik. Ei ole nõus, et kellelgi on õigus nõuda või eeldada, et töötaja, ametist olenemata, teeb tasuta ületunnitööd.

+3
-1
Please wait...

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 36 )

Esileht Tööelu, raha ja seadused. Ületunnitöö on normaalsus?