Esileht Koolilaps Ülikooliks raha kogumine

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 49 )

Teema: Ülikooliks raha kogumine

Postitas:
Kägu

Ajaviiteteema.

Kui vana on teie laps või lapsed ja kui palju olete jõudnud nende (ülikooli) õpinguteks raha kõrvale panna?

Mina alustan:
Kaks last 10a., kokku 10000.

Pean väheks aga üksikvanemana hetkel rohkem pole võimalik.
Teine vanem paraku ei toeta üldse.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 5 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

mina lähtusin sellest, et oma nirust õpetajapalgast ei suudaks nagunii ühtki last tasulisest ülikoolist läbi vedada, seetõttu lähtusin oma võimalustest ja panustasin pigem lapse huvide ja oskuste arendamisele: 5selt lugema, edasi katsetega eliitkooli, siis varakult olümpiaadidele, peale gümnaasiumit RE 90+ tulemustega ülikooli tasuta kohale.
peale ülikooli astumist pole pidanud lapsele enam isegi taskuraha andma, kuna nende erialal makstakse päris kopsakat stippi.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Laps on 21 ja õpib ülikoolis. Kõrvale pole selle jaoks midagi pidanud panema.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Samuti pole midagi kõrvale pannud. Osa oma palgast kannan lapse kontole ja ongi kõik.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ei ole midagi kõrvale pannud, aga mul on endal head oskused ja sissetulekud. Kui peaks tulema vajadus lapsi toetada õpingute ajal, siis on võimalik seda jooksvalt teha. Lapsi olen kasvatanud julgeteks, iseseisvateks ja endaga hakkamasaavateks. Esimene laps saab sel aastal 18. Tema visioon on alguses maailmas ringi rännata ja tööd teha ning alles siis ülikooli minna. Ta räägib vabalt neljas keeles ning juba praeguseks on ta väga palju omal käel reisinud ja väikeseid tööotsi teinud.

Please wait...
Postitas:
Kägu

midagi spetsiaalselt ei kogu. ei ise ega abikaasa pole pidanud ülikoolihariduse eest midagi maksma (ehkki tema õppis vahepeal ka välismaal). loodetavasti saavad lapsed ka ise hakkama.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Meie tegime oma lapsele sündides hariduskindlustuse (see oli nö. seotud ka meie eludega – et kui meiega peaks midagi juhtuma, siis laps saab toitjakaotuspensioni ja ülikooliõpingute ajaks ülalpidamistoetust lisaks).

18-aastaseks saades sai laps kogutud hariduskindlustuse kätte (15000 eurot) ja sellega ta siis nüüd omatahtsi ülikoolilinnas toimetab. Lisaks sellele kindlustusrahale oli ta muidugi ka ise juurde kogunud mitmeaastaste suviste töölkäimiste tulemusena.

Praegu me ikka natuke toetame ka lisaks – maksame tudenikorteri üüri.
Aga muuga saab täiesti ise hakkama. Kuigi ma kahtlustan, et vanavanemad poetavad ka midagi aeg-ajalt talle taskusse 🙂

Please wait...
Postitas:
Kägu

ei ole kogunud, eelkõige sel põhjusel, et ka jooksvalt ei ole probleeme toetada õppivat last. kui ei ole just eesmärgiks (ilma stipendiumita) USAsse ülikooli minna, siis ei nõua kõrghariduse omandamine erilist ressurssi.

raha kaotab oma väärtuses ja ostuvõimes nii palju, et mingit mõtet ei ole 10+ a koguda.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Ülikooliõpingud on küll Eestis tasuta, aga kulud siiski on, kui vanematekodu ei ole Tartus või Tallinnas.
Kõik soovitava muidugi tudengil kohe tööle minna, aga millise normaalse palgaga töökoha saab gümnaasiumiharidusega noor, kui õpib päevaõppes? Ise olen praegu teist korda tudeng, 30 a, ja kui vaatan oma kursakaaslasi, siis I või II kursusel küll keegi erialast tööd ei tee. Ei saakski teha, heal juhul võetakse tasuta või pea olematu raha eest praktikale. Enamus otse gümnaasiumist tulnud noori töötab baarides ja pubides, hommikused loengud on pooltühjad. Arusaadav- kui korjad öösel kella neljani kõrtsis klaase, siis kell 8 algavasse loengusse on võimatu jõuda.
Seega on raha kogumine vajalik küll- just selleks, et noor paar esimest aastat ei peaks peavarju ja toidu pärast lihttööd tegema vaid saaks õppimisele pühenduda. Kui tudeng jääb koju elama ja ülikool on kõrvaltänavas, siis muidugi langevad pooled mured ära.

Kui teemaalgataja peab silmas välismaal õppimist, siis see on hoopis teine teema.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Kaks last (15 ja 18), ülikooliõpinguteks kõrvale pandud 0 eurot. Kui riigieelarvelisele kohale ei saa, siis mingu tehnikumi või kutsekasse või tööle. Loomulikult toetan teises linnas elamist (või teises riigis, aga sel juhul peaksime juba võimalusi ja soove põhjalikumalt kaaluma hakkama). Vanem tahab teha Tartus baka ja siis minna välismaale, minu poolest OK kui stipendiumi saab.
Eeldusi peaks mõlemal olema saada tasuta kohale, kui see oma laiskuse tõttu saamata jääb, siis on see lapse enda asi.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mul on kolm last. Ülikooliõpingute ajaks mingit kogumisfondi tehtud ei ole. Samas olen eesmärgiks võtnud, et kui lapsed soovivad (loodetavasti) ülikooli minna, siis vähemalt kuni baka lõpuni pean suutma neid üleval pidada nii, et laps ei peaks õpingute kõrvalt püsivale tööle minema. Liiga palju olen kõrvalt näinud seda õpingute kõrvalt töötamist, lõpuks jääb haridustee venima või üldse lõpetamata. Tööl jõuab kogu elu käia. Välismaa tasuliste ülikoolide jaoks meil raha niikuinii ei ole ning kuna elan Tartus, siis loodetavasti saavad lapsed õppida kodulinnas ja elada kodus. Ma ei näe siin väga olulist kulude kasvu võrreldes praegusega, kus laste kõikvõimalike huviringide, kooli õppetasude jne peale lähevad päris suured summad.Eks elame ja näeme…, mure hakkamasaamise pärast on ikka.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ülikooli minek ees 3-4 aasta pärast ning eesmärk on selleks ajaks 20 tuhat kokku saada. Ideaaljuhul võiks talle selle raha eest elamise hankida, st sissemaksuks. Eks ma edasi maksaks laenu õpingute ajal ise.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Esimene laps on juba 5. klassis ja tõenäoliselt läheb ülikooli, kuid selleks pole ma veel midagi kogunud. Investeerimist teen küll väikest viisi, kuid iial ei tea kuidas sellega edeneb. Kinnisvara on mul isiklik, seega laenusid kaelas pole ja kodus saab laps ikka elada, ülikooli saab kodust käia küll. Muidu loodan lapse ülikooli ajal nii hästi teenida, et jõuan teda piisavalt toetada. Praeguse sissetuleku kõrvalt jõuaks, nii et ehk ka siis, kui parimas tööeas olen.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Milleks täpselt? Ülikoolis käimine on ju Eestis tasuta. Olmekulud (st transport, kommunaalid, toit jms) tulevad jooksvast sissetulekust ja selle jaoks ekstra kogumist vaja ei ole.

Kui laps pürgib kuhugi välismaale ja tasulisele kohale, siis küll.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma loen siin perekoolis et keegi Eestis enam kõrgkoolis ei käi, kõikidel ju soov end välismaal teostada.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina ka teen kindlustusfondi sissemakseid, kuid kuna olen lootusetu jobu, siis pole mul paraku aimugi, palju seal praegu raha on. Laps on seitsmene.
Mul poleks aga ka midagi selle vastu, kui laps läheks hoopis kutsekasse ja õpiks mingi laheda ameti, mis teda huvitab. Kogutud raha jääks siis pigem koolijärgselt iseseisva elu alustamiseks, miks mitte pereloomiseks.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma loen siin perekoolis et keegi Eestis enam kõrgkoolis ei käi, kõikidel ju soov end välismaal teostada.

Ah see oli sul mingi välja mõelndud intriigiteema lihtsalt.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kui laps teise linna õppima läheb, siis paratamatult kulud suurenevad – korteri/ühikatoa üür, ühele inimesele toidu tegemine on kallim mitmele inimesele toidu tegemine, transpordikulud suurenevad (nt Tallinn-Tartu liin pole veel tasuta). Kommunaalid kodus võivad väheneda, aga üür/laenumakse ei vähene, tv eest maksad ikka sama palju jne.
Endal 3 väikest last, pool lastetoetusest läheb investeerimiseks, summat hetkeseisuga ei oska öelda.
Toetan lapsi igal juhul, mingu nad kutsekooli, ülikooli või välismaale. Ise alustasin ülikooli tasulisel kohal, peale esimest semestrit sain tasuta koha. Olen väga tänulik, et vanemad mul ülikooli minna võimaldasid.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ei pannud midagi kõrvale, aga tegelikult oleks pidanud ehk. Õnneks mul siiski ka päris hea sissetulek ja suudan tudengit toetada – kuigi peab ütlema, et ka riigieelarvelisel kohal õppiva tudengi puhul on see kallis lõbu. Mulle tundub, et Tallinnas on kulud ka suuremad kui Tartus (kui ise elada mujal ja laps peab seal elamist üürima). Kindlasti oleneb ka erialast ja noore võimekusest, et kas ta suudab õppimise kõrvalt töötada. Ja ka riigieelarvelistel erialadel võib olla n-ö kohustuslikke õppimisega seotud kulusid – nt hiljuti oli vaja lennukipileteid kohustusliku õppereisi jaoks ühte Euroopa pealinna.
Paraku ei ole neid erialasid väga palju, kus stippi makstakse.

Please wait...
Postitas:
Kägu

ma oskan selle peale vaid kommenteerida, et küll on hea, et meie suguvõsas ühtki humanitaari pole – kõik on õppinud (läbi mitme põlve) erialadel, kus on alati stippi makstud.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kas keegi paneks siia kui palju hetkel stipendium on?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kas keegi paneks siia kui palju hetkel stipendium on?

sõltub erialast ja sellest, kas tegu erialastipi, tulemusstipi või mingi muu (nimelise) stipiga.
enamikes ülikoolides erialastipid üldiselt vahemikus 100-160€ kuus, osadel it-erialadel ka 300€ kuus. tulemusstipendiumid 100 € ümber ja need nimelised stipid juba kuni 4-kohalised

Please wait...
Postitas:
Kägu

See ju nädalane taskuraha. Ei teagi aega kus stipendiumist oleks keegi normaalselt ära elanud.

Kas tasulise koha eest ka stipendiumi makstakse muidu?

Please wait...
Postitas:
Kägu

? Ülikoolis käimine on ju Eestis tasuta.

Tasuta on ju vaid parimatele.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Minul on kolm last. Lähtun eeldusest, et pean neile suutma tagada kõrghariduse ka siis kui mehega midagi juhtub. Praegu on koos 30000 eurot just selleks puhuks, igale lapsele 10000. Esimene laps läheb ülikooli 8 aasta pärast. Praeguse ühika üürihindade, kommunaalide ja toiduhindade järgi kulub kuus 500 eur. Osaliselt aitab õppelaen. Hiljem ehk väike tööots, esimesel kursusel pigem mitte. Lisaks selleks ajaks on tõenäoliselt raha väärtus kahanenud ja reaalsuses läheb rohkem raha vaja. Kindlasti ei suuda ma kolme üsna ühevanuselise lapse kulusid palgast ilma eelnevalt kogumata katta. Aega veel on lisaks koguda. Ja eks mingil hetkel peavad nad ise lisa teenimise võimalusi ka otsima.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ülikoolis käimine on ju Eestis tasuta.

Ülikoolis käimine küll on tasuta. Kui laps tasuta kohale ei saa, on mõistlik pigem kutsekooli suunal vaadata. Aga eluase, kommunaalid, rõivad, toit eraldi elavana tulevad ju lisaks, meie pere ei ela ülikoolilinnas.

Please wait...
Postitas:
Kägu

? Ülikoolis käimine on ju Eestis tasuta.

Tasuta on ju vaid parimatele.

vaid parimatele? kindlasti on erinevates kõrgkoolides erinevad vastuvõtutingimused, kuid tavaline on siiski see, et vastu võetakse kõik lävendi ületanud. ja lävend ei ole ju eriliselt kõrge, ttu-s keskmiselt 55 p riigieksami tulemus. kas need on siis parimad, kes on saanud riigieksamil napilt üle poole punktidest?

jah, arstiteaduskonda pääsevad vaid parimad, kuid me räägime siin teemas ju kõrgharidusest üldiselt.

Please wait...
Postitas:
Kägu

See ju nädalane taskuraha. Ei teagi aega kus stipendiumist oleks keegi normaalselt ära elanud.

Kas tasulise koha eest ka stipendiumi makstakse muidu?

Keskmise pere nädala söögiraha on sinu hinnnagul tudengi jaoks taskuraha (lisaks elamiskuludele?)
Siis ei imesta jah, et mures oled…

Please wait...
Postitas:
Kägu

ma oskan selle peale vaid kommenteerida, et küll on hea, et meie suguvõsas ühtki humanitaari pole – kõik on õppinud (läbi mitme põlve) erialadel, kus on alati stippi makstud.

Kas matemaatika on humanitaaraine? TÜs matemaatikat õppijaile bakatasemel (enam) stippi ei maksta. Ja neid reaalalasid on veelgi… 🙁 See “alati” ei ole kivisse raiutud – bürokraat kusagil otsustab nimekirju muuta ja muudabki – juhtub pidevalt.
Minu laps ei õpi küll matemaatikat, aga ka tema eriala ei saa humanitaarseks lugeda.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Eestis ei ole aastast 2013 tasuta ja tasulisi kohti. On mõningad erialad kus õppimine on tasuline kõigile. Aga enamus erialasid on lävendi ületamisel (kohtade arvu piires) kõigile tasuta. Sellist asja nagu aastaid tagasi, et ühel erialal on teatud arv kohti tasuta ja ülejäänud tasulised, enam ei ole.

Üliõpilane hakkab maksma EAP põhiselt kui ta peaks aineid läbi kukkuma.

Please wait...
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 49 )

Esileht Koolilaps Ülikooliks raha kogumine