Esileht Ajaviite- ja muud jutud uskumused seoses surnuaiaga

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 33 )

Teema: uskumused seoses surnuaiaga

Postitas:
Kägu

Kas teil on uskumusi, tavasid, seoses surnuaial käimisega? Minule on ema mõned asjad kunagi õpetanud ja kuigi mõistusega saan aru, et ebausk, siis ikkagi pean kinni. Mingi sisemine sund on ja mõtlen, mis siis, täidan siis neid tavasid, kui mul sellepärast süda rahul on.
Aga uskumused on siis järgmised. Surnuaiast ei tohi midagi koju tuua, mis sinna on viidud! Võib võtta kaasa nt käärid ja lõigata lilli ning käärid kohe koju tagasi tuua. Aga nt ei tohi tuua surnuaiast tagasi vaasi või reha, mis seal juba pikemalt on olnud.
Kunagi aastaid tagasi, olin siis ehk 18-20-aastane, ostsin kohaliku linna turult kimbukese lilli ja läksin otsima kunagise sõbranna hauda. Ei leidnud aga hauda üles ja sõitsin nende lilledega koju. Ema küsis, mis lilled, ja kui ütlesin, siis kohkus. Võttis kohe kimbu ja viis selle meie surnuaeda kellegi lähedase hauale. Et ei tohi tuua koju midagi surnutele mõeldut!
Veel selline usk, et elavale paarituarv õisi ja surnuaeda paarisarv. Hiljuti olin läbisõidul ühest linnast, kuhu mu üks lähedane maetud. Kell oli juba hiline ja lillepoed kinni. Sain vaid ühest supermarketist krüsanteemide kimbu, kus oli kolm õit! Oi kuidas see mind häiris, aga ühte õit ära viskama ka ei hakanud.
Kui inimesele sünnipäevaks viin suure kimbu, siis muidugi ei hakka üle lugema, mitu õit ja oksakest seal on. Aga kui on mõned lilleõied, siis vaatan, et oleks 3, 5 või 7, mitte 2, 4 ega 6.
Ema ei lubanud surnuaias ka rattaga sõita, väravas pidi maha tulema ja ratast käekõrval lükkama. Aga see oli üldise viisakusega seotud, mitte uskumustega.

+18
-4
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ebausu traditsioonidesse ei usu. No mis juhtub selle vaasi või rehaga seal surnuaias, et seda koju tuua ei või?
Endal on kombeks suruaias lahkunutega rääkida. Tean, et seal pole kedagi, kes mind kuulaks, aga mõtlen, et nii kaua kui mina räägin ja mäletan, on ka nemad justkui veel (minu jaoks) olemas.

+7
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mu vanaema ütles, et surnuaia värav tuleb alati kinni hoida, et hoida surnud ja elavad lahus.

+18
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Juba lapsena õpetati seda, et pimedas surnuaeda ei minda – surnud puhkavad. Paljude lemmikmeedium Šeps oma raamatus rääkis ka sellest.

+11
-6
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mina olen küll surniuaiast välja prügikasti viinud nii ärapõlenud küünlaid kui ka närtisnud lilli. Prügikast on väljaspool surnuaeda, kuhu ma need siis panema peaksin?

+5
-8
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mina olen küll surniuaiast välja prügikasti viinud nii ärapõlenud küünlaid kui ka närtisnud lilli. Prügikast on väljaspool surnuaeda, kuhu ma need siis panema peaksin?

koju ei tooda midagi ja surnuaeda ei minda suurest väravast, see on surnu jaoks, vaid minnakse jalgväravast. Usun või ei usu aga jälgin neid kombeid küll.
Pärja lindid maetakse, mina seda varem ei teadnud.

+15
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

koju ei tooda midagi ja surnuaeda ei minda suurest väravast, see on surnu jaoks, vaid minnakse jalgväravast. Usun või ei usu aga jälgin neid kombeid küll.

Pärja lindid maetakse, mina seda varem ei teadnud.

Meie lähedalasuval surnuaial kuhu mu vanemad maetud polegi jalgväravat, üksainuke kust kõik sisenevad. Väravat lahti ei jäeta. Asjade prügikasti viimine on teine teema, koju asju ei tooda. Paaris ja paaritu arv lilli kombe kohta rääkis vanaema, et paaritut ei viida kuna see paaritu arv jääb surnule kaaslast ootama. Pärjalintidega tehakse nii seda kui teist, kas maetakse hauale või visatakse minema. Et surnuaias ei lärmata, ei astuta ka võõraste rohtunud haudadele on juba puhas viisakus, mitte ebausk. Pimedal ajal surnuaias käimine on natuke õudne ka siis kui tead, et seal ei ole mitte midagi teisiti kui päeval, aga närvid on ikka püsti kuigipalju. Pimedust võõramas kohas viibides pelgame kõik, eriti kui üksi olla, iseasi kes kuipalju seda tunnistada tahab.

+19
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Surnuaeda sisenedes jätan alati värava lahti.
Lapsepõlvest on kusagilt meelde jäänud kellegi ütlemine, et kui lähed väravast sisse ja selle sulged, siis sealt sa enam välja ei saa. Ja nüüd ongi selline käitumine alateadvuses.
Seda on ka räägitud, et surnuaiast ei tohi midagi koju tuua, aga mul on neid kodus mitmeid. Mis nüüd juhtuma oleks pidanud?
Samuti meeldib mulle surnuaias käia just pimedas, vahel käin keset ööd. Hea rahulik koht, kus keegi sulle liiga ei tee, elavad on need, kes võivad sulle halba teha.

+2
-8
Please wait...

Postitas:
Kägu

Issand Jeesus, seda jama usutakse 21.sajandil?

+7
-24
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Surnuaiast ei tooda midagi koju tagasi, mis on mõeldud surnule sinna viimiseks- lilled, küünlad jne. Abivahendid võis tagasi tuua- käärid, kõblas, labidas, reha- aga eelistasime kasutada neid, mis olid surnuaias koristuskuuris.

40 päeva jooksul surnud inimese asju ei koristatud- peale seda võis juba.

Kui matused toimusid kodust ja õueväravas olid siis murtud latvadega kuused ja kuuseoksad teerajal, siis peale kirstu autosse asetamist korjati need ka kõik kokku ja läksid surnuaeda kaasa- koju ei tohtinud neid jätta. samuti küünlad, mis kodus põlesid viidi surnuaeda kohe kaasa.
Peeglid kaeti kodus valge linaga kuni surnu oli veel kodus.

+14
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Surnuaiast ei tooda midagi koju tagasi, mis on mõeldud surnule sinna viimiseks- lilled, küünlad jne. Abivahendid võis tagasi tuua- käärid, kõblas, labidas, reha- aga eelistasime kasutada neid, mis olid surnuaias koristuskuuris.

Kui matused toimusid kodust ja õueväravas olid siis murtud latvadega kuused ja kuuseoksad teerajal, siis peale kirstu autosse asetamist korjati need ka kõik kokku ja läksid surnuaeda kaasa- koju ei tohtinud neid jätta. samuti küünlad, mis kodus põlesid viidi surnuaeda kohe kaasa.

Need on ilmselt juba päris vanad kombed, nüüd pole kuulnud, et neist kinnipeetakse.

+2
-4
Please wait...

Postitas:
Kägu

Meil olid minu lapsepõlves surnuaiabegooniad mitu aastat. Sügisel kaevati juurikad välja, talvitusid kodus keldris ja kevadel kui õigel ajal väkha võeti, hakkasid uuesti lehti ajama ja ka õitsema. Seega uskumuse järgi poleks pidanud neid koju tooma?
Samuti on meil maakodus üks põõsas, mis oli kunagi surnuaias, aga jäi uuele hauale ette. Seega kolis ringi koduaeda.

+4
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Jah, meil oli ka, et surnuaiast midagi kaasa ei tohi võtta, sinna ainult viiakse. Surnuaia prügikast ei kuulu piirangute hulka. Kui lähedal asuva haua juurest midagi kasutamiseks võtad (reha, hekikäärid, kastekannu), siis seda tagasi pannes tuleb kõva häälega tänada (Lõuna-Eesti). Surnuaias tuleb vastutulijaid teretada, isegi siis, kui neid ei tunne. Kalmistu peaväravat meie suguvõsas ka välditi, aga ma alati arvasin, et sellepärast, et lähedamate omaste kalmud asusid peaväravast kaugel. Võõraste haudade peale astuda ei tohi, kiirustamine ja kõva häälega rääkimine on liiast. Pärjad ja lindid jäävad surnuaeda (ometi olen ajalooliste isikute pärjalinte muuseumides näinud). Vastupidiselt Setumaale ei peetud Vanal-Võrumaal haudadel söömist/joomist kirikupühade ajal sobivaks.

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Surnuaiast ometi varastatakse nii lilli, kui ilupuid. Mõtlen, et ilmselt müügiks – sest ei kujuta ette, et keegi vaatab aknast elupuud ja mõtiskleb, et sellest saab 5 aastat, kuna ma ta Rahumäe kalmistult koju tõin.

+13
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

See asjade kojutoomine/ mittetoomine on ju puhas eestlase ihnus- vaesus. Kes see jõuab iga kord uue reha või labida osta. “Halb energia” jääb külge lillepotile ja küünlajalale, aga mitte mingil juhul labidale.

+1
-15
Please wait...

Postitas:
Kägu

See asjade kojutoomine/ mittetoomine on ju puhas eestlase ihnus- vaesus. Kes see jõuab iga kord uue reha või labida osta. “Halb energia” jääb külge lillepotile ja küünlajalale, aga mitte mingil juhul labidale.

Eks see vist sõltub ka kohast. Tänapäeval vähemalt. Lõuna-Eesti maasurnuaedades on rehad, labidad ja kastekannud kalmudel, pinkide all. Kui võtad autost tööriistad kaasa, siis viid need kohe peale kasutamist tagasi. Unustad reha surnuaeda maha, siis see jääbki sinna. Ihnsus ja vaesus? Eestlased on nii ebausklikud, et pigem riskivad küünlajalgade, reha ja labida kaotuse kui halva õnne kojutoomisega. Tean, et linnades on varguse probleem eri rahvuste surnuaedades (Liiva, Rahumäe ja Metsakalmistu) tõesti tõsisem kui maakohtade surnuaedades. Vargus surnuaedadest on sissetoodud ja jälestusväärne komme.

+9
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kui lähedal asuva haua juurest midagi kasutamiseks võtad (reha, hekikäärid, kastekannu), siis seda tagasi pannes tuleb kõva häälega tänada (Lõuna-Eesti).

Katsun meeles pidada, minu esivanemad ka Võrumaal ja tallinnast me mingeid rehasid kaasa ei võta, ikka saab kusagilt laenatud.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Issand Jeesus, seda jama usutakse 21.sajandil?

uskuma ei pea, aga teadma peaks, see on meie rahvakultuur ja esivanemate varandus, mis pärandub põlvest põlve.

Misasi, et jalgrattaga surnuaias ei sõida ja reha ei tohi kaasa võtta?
Ahah.

Need müstilised ja välja surnud “vanad eestlased” olid tõesti täiesti umbluud. Seda usun küll.

+6
-17
Please wait...

Postitas:
Kägu

Tean, et linnades on varguse probleem eri rahvuste surnuaedades (Liiva, Rahumäe ja Metsakalmistu)

Millistes linnades (mitmus) on veel nimetatud kalmistud?

0
-6
Please wait...

Postitas:
Kägu

Tean, et linnades on varguse probleem eri rahvuste surnuaedades (Liiva, Rahumäe ja Metsakalmistu)

Liiva surnuaed on ka Pärnus. Sinna on palju Eesti kultuuritegelasi maetud.

+9
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mäletan, et vanaemal oli kadunud Joosepi tehtud reha, millega alati vajutati liiva muster – ümber lillevaasi ja kivi ees oleva muruplatsi. Ilma selle rehata ei läinud vanaema surnuaedagi ja alati toodi see tagasi (vanaema suri 87).
Käin nüüd ise surnuaias, ühes on kehv kaev – seega võtan 2 5-liitrist plekki vett kaasa, ei jäta kanistreid neid sinna. Rehasid jms. on nüüd korralik varu igas surnuaias, aga vanaema hauaplastsil oleva heki sees on üks vana laste reha, see juhuks, et kui korras minna -saab hauale viisakama näo, seda reha nüüd küll ei ole keegi endale tahtnud.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Käin nüüd ise surnuaias, ühes on kehv kaev – seega võtan 2 5-liitrist plekki vett kaasa, ei jäta kanistreid neid sinna.

Palun tõlget!

0
-9
Please wait...

Postitas:
Kägu

mina ei usu neid surnuaialugusid, aga hirm on ikkagi see, mis araks ja ettevaatlikuks teeb, kunagi väikse lapsena tulin koolist koju läbi surnuaia, isegi pimedas (õhtuti läks varakult pimedaks, kool oli õhtupoole), et otsem tulla, ma ei mäleta, et oleks nagu kartnud

+3
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

ei ole Pärnus mingit Liiva surnuaeda. küll aga on Metsakalmistu (aga sellenimeline on vist igas linnas)

+1
-7
Please wait...

Postitas:
Kägu

ei ole Pärnus mingit Liiva surnuaeda. küll aga on Metsakalmistu (aga sellenimeline on vist igas linnas)

Ja mis see Liiva ja Kastani tänava vahele jääv punase väravaga kalmistu siis su meelest on? Vana kalmistu, ehk Liiva kalmistu.

+1
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ja mis see Liiva ja Kastani tänava vahele jääv punase väravaga kalmistu siis su meelest on? Vana kalmistu, ehk Liiva kalmistu.

see on Vana kalmistu. see ei jää isegi Liiva tänava äärde mitte.

+2
-4
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mu vanaldane sugulane on väga ebausklik. Paar aastat tagasi astusin ma korralikult ämbrisse, kui viisin poest ostetud lillekimbu ja juhtumisi oli 12 õit. Tema jaoks pole see mitte ebausk, vaid kaine mõistus ja elementaarne viisakus. Kui ma laps olin, siis õpetati ka mulle, et surnuaialt ei viida midagi koju – ma nimelt kippusin loodust taskusse korjama.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mh. Mina tean seda Liiva kalmistuna juba lapsest peale. Isegi ajaloo õpetaja viis meid sinna ekskursioonile kui Liiva kalmistule. Oled sa kindel, et ametlikult on Vana kalmistu?

+3
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Õudne, milline ebausk ja massiliselt võetakse kui püha tõde! Oma lapsi kavatsen küll sellest kõigest säästa. Lasen end tuhastada ja tuhk puistata laiali ühte kohta, mis on minu jaoks erilise tähendusega, nagu filmis Madisoni maakonna sillad. Ei mingit surnuaial rehatriipude tõmbamist jäta kellegi kaela peale, elan edasi lähedaste mälestustes.

+1
-9
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mh. Mina tean seda Liiva kalmistuna juba lapsest peale. Isegi ajaloo õpetaja viis meid sinna ekskursioonile kui Liiva kalmistule. Oled sa kindel, et ametlikult on Vana kalmistu?

https://register.muinas.ee/public.php?menuID=monument&action=view&id=8330

0
0
Please wait...

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 33 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud uskumused seoses surnuaiaga