Esileht Väikelaps Väga kangekaelne kolmeaastane

Näitan 11 postitust - vahemik 1 kuni 11 (kokku 11 )

Teema: Väga kangekaelne kolmeaastane

Postitas:

Laps on kangekaelsem kui kunagi varem, vanuselt 3aastane.

Kui midagi teha palun- ise riietuda, hambaid pesema hakata või küsin, kas dushi alla soovib, tuleb esimene vastus “ei taha!” Sellele järgneb minupoolne mõni minut kestev ootamine, ‘kas hakkab liigutama’ ootamine’ ja pean tavaliselt üle kordama, mida nüüd ootan temalt. Lõpuks ikkagi laps ei liiguta soovitud tegevuse suunas ja pean veel ja veel kordama. Lõpuks siis kuidagi otsustab, et paneb riidesse, peseb hambad jne. Tavalisele riietumisele kulub pool tundi.

Mind paneb imestuma, et laps üldse ei kuula ja kõike teeb alles siis kui kümme korda olen rääkinud. Sööki valib ka, teen söögi valmis ning ei sööda soojalt. Oodatakse kuni ära jahtub ja siis pirtsutab ja sööb paar ampsu ja küsib midagi muud.

Mänguasju keeldub omale kohale tagasi panemast. Lasteaias väidetavalt kuulab esimese ütlemise peale kohe sõna, koristab ise asju ja sööb isukalt.

Kas see on ealine nähtus ning mööduv?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Oled lasknud lapsel endale pähe istuda. Eelmine vastaja andis head nõu.

+9
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kiida teda, kui hästi teeb. Sa panid täitsa ise riidesse! Sa läksid kohe vannituppa! Ja nii edasi, siis ta saab teada, mis sind rõõmsaks teeb. ja siis teeb seda jälle!

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Oled lasknud lapsel endale pähe istuda. Eelmine vastaja andis head nõu.

Oh, tead, 3a jonnijad on võrreldes 2a jonnijatega (kelle jonn on lihtsakoelisem) jonni ajamises/draama tegemises kõrgemal tasemel. Kiusakamat tüüpi 3-aastased, kellel kangekaelsus tuleb vist kuskilt geenidest, ei hooli sellest, kas oled olnud nendega leebem või siis just rangem – mõlemal juhul oskavad nad endale nii armsa jonni- või draamaolukorra ikka tekitada, kasvõi suht olematust asjast tekitada!

Üsna tüüpiline on ka see, et oma kangekaelsus ja konfliktsus elatakse välja just kõige lähedasemate (ema, isa…) peal, aga näiteks lasteaias või mujal, kus on võõramad inimesed, käitutakse nagu illikuku. Saavad muudkui kiita, et oi, nii tore laps. Aga kodus… Niisugune on teemaalgataja laps ja niisugused on olnud ka minu 2 last. Muidugi, seda kodus hullem olemist võib isegi positiivsena võtta – laps, kellel on kombeks just põhiliselt lasteasutuses/külas/poes/ühistranspordis põrkida ja skandaalitseda, oleks ju mõnes mõttes veel hullem…

Jah, see on ealine iseärasus. Mingit imetehnikat selle seljatamiseks pole, polegi suurt midagi muud teha, kui elada ja oodata, kuni laps sellest faasist välja kasvab. Vähemalt minu kogemus kahe “tugeva jonni- ja draamageeniga” lapsega kinnitab, et kui 3a ollakse jaburalt kiusakad ja konfliktsed juurikad, siis 4-5a juba hoopis mõistlikumad.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu arust see 3-aastase jonn on tihti just intelligentsematel lastel. Nad näevad läbi kõik vanemate trikid ja manipuleerimiskavatsused ning üritavad end igal võimalikul juhul kehtestada. Kui vanemad hakkavad käituma autoritaarselt, siis kopeerivad nad ka ise seda käitumismalli ja olukord on veelgi hullem.

Minu lastel on see periood suht sujuvalt üle läinud. Olen mina olnud nendega mõistev ja arvestav ning on kasvanud ka nemad mõistvateks ja arvestavateks. Kui kannatus katkeb, siis vahel olen karjunud ka, siis laps on ehmatanud ja nutnud kuskil diivani all. Pärast leppides selgitanudki, et enam ei kannatanud seda jonni välja ja sellepärast karjusin, siis kallistame, lepime… Kuni järgmise korrani.

Eelmistes kommentaarides oli üht-teist sellist, millega ma täiesti nõus olen. Näiteks kui oled öelnud ei, siis on ei ja kõik. Karjugu end või siniseks – sina jääd rahulikuks, ei karju vastu, aga EI jääb kehtima. Samas tuleb see keeldude arv viia miinimumi ehk välja mõelda, mis on need asjad, mida kohe päriselt teha ei tohi.

Teine asi, millega olen väga nõus, on see ette teatamine ja asjade omavaheline seostamine. Näiteks, et nüüd kui SEE multikas läbi saab, siis läheme peseme kähku hambad ära. Lapsele on väga oluline, et ebameeldivused ei tabaks teda ootamatult ning käsilolev tegevus saaks sujuvalt lõpetatud. Võib teha ka näiteks pildikaardid külmkapile, et mis järjekorras asju hommikul/õhtul teeme – panna sinna mingid ilusad magnetid peale, kui tegevus on tehtud.

Riietamisele aitas meil kaasa see, kui eelmisel õhtul valisime välja, mida homme selga paneme. Hommikul oli tuju niigi halb ja siis mingeid läbirääkimisi kapi ees teha, oli tõeline piin. 🙂

Ja kokkuvõtteks ütlen, et Sinu kirjelduse järgi pole Sul üldse VÄGA kangekaelne kolmeaastane, vaid üsna tavaline. Palju hullematest on inimesed kasvanud. 🙂

+6
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 09.04 12:47; 12.04 17:01;
To report this post you need to login first.
Postitas:

viimase kommentaari kohta võin öelda lisaks, et mõnikord see riiete välja valimine koos lapsega ei ole hea idee. Laps võib tahta selga panna just midagi ebasobivat või tahab seda, mis parasjagu pesus või hommikul maitse muutunud ja draama on garanteeritud.
Ma valin ise riided ja kõik. Kunagi ei ole sellest mingit teemat, kuna ei taha et ta liiga palju väikesena n-ö ise otsustaks, sest siis ei jõua ära oodata ja ära dramatiseerida, kuna ta ise ka ei tea mida tahab ja miks. Ta lihtsalt ei oska põhjendadagi.
Kuigi enamus teisi asju saab ikka valida, mis on mõistlikud

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul 3a tüdruk, “ei taha” on juba tõustes esimene lause. Mina küll üle 3x ei palu ja ei oota. Pole sellist asja, et ta venib ja jonnib. Kui vaja pesema minna, siis lähebki. Ja ta karjub, nutab, jonnib, vehib kätega ja ei tea mida veel. No ei lase ennast sellest mõjutada. See jonn kaob vähem kui minutiga juba. Uskumatu, et sa muudkui palud ja ootad. Mul kodus a tütar ka, reaalselt ei olegi tihti sellist aega, et mingit jonnimist kuulata. Riideid valime ka ikka mehega ise talle.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 11.04 21:15; 13.04 00:56;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Esimene asi, mille pead endale teadvustama – kui sa lapselt midagi küsid, et kas ta midagi soovib,s isi vastuseks saadki selle, mida laps soovib, mitte selle, mida sina soovid.

Ehk et kui sa küsid – kas sa dušši alal soovid? siis sinu jaoks on see käsk, eks? aga tegelikult sa küsisid TEMA SOOVI. Ja tema vastas sulle täpselt seda, mida küsiti – tema ei soovi. See on umbes sama, et tahad abikaasalt midagi paluda tuua endale, aga selleasemel, et öelda “palun too”, küsid “kas sa viitsid tuua” – ja vastuseks saad, ei viitsi . ja siis oled solvunud? Kuigi tegelikult ise esitasid küsimuse, mitte palve.

Kõik tegevused, mida peab ära tegema, tuleb esitada palve või korraldusena, mitte aga küsimusena. Võid ka esitada tegevusena “lähme dušši alla”. Hommikul “hakkame riidesse panema” (ise vahetan ka öösärgi päevariiete vastu).

Muidu aga on täiesti eakohane,e t kõiki asju peab kordama. Mul on vanem laps 4,5 ja hommikune riidesse panemine käibki nii, et muudkui korrutan “Palun pane aluspüksid jalga!”, “palun pane aluspüksid jalga!” “PALUN, pane aluspüksid jalga!” “Aluspüksid!” “ALUSPÜKSID!” “KAS SAAB JUBA NEED ALUSPÜKSID JALGA” “MA EI TAHA ÜHTKI SÕNA KUULDA ENNE KUI ALUSPÜKSID ON JALAS”…ja siis hakkab sokkidega sama nali pihta 😀

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 12.04 08:53; 12.04 08:54;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul 3a tüdruk, “ei taha” on juba tõustes esimene lause. Mina küll üle 3x ei palu ja ei oota. Pole sellist asja, et ta venib ja jonnib. Kui vaja pesema minna, siis lähebki. Ja ta karjub, nutab, jonnib, vehib kätega ja ei tea mida veel. No ei lase ennast sellest mõjutada. See jonn kaob vähem kui minutiga juba. Uskumatu, et sa muudkui palud ja ootad. Mul kodus a tütar ka, reaalselt ei olegi tihti sellist aega, et mingit jonnimist kuulata. Riideid valime ka ikka mehega ise talle.

Pessu saab vägisi ja riided ka valida, aga 3a laps võiks need riided juba ise selga panna ja siis ongi üks ootamine 😀 Muidugi võib ka nii,e t veel 4-5aastastel vanem riietab, mida lasteaias näen, aga isiklikult pigem olen varunud aega ja ei teeninda oma last.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 12.04 08:53; 12.04 08:54;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Just nägin artiklit, et jonnakad lapsed saavad täiskasvanuna suurema tõenäosusega edukaks: https://sobranna.postimees.ee/6565965/psuhholoog-jonnakad-lapsed-saavad-suurema-toenaosusega-rikkaks

Oma sugulaste ja tutvusringkonna pealt tundub, et korrelatsioon on olemas. Kui laps on keskmisest targem või sihikindlam, siis lapsena on teda keeruline ohjata (kuid lausa karuteene on teda iga hinna eest alla suruda!), aga pikemas perspektiivis toovad need iseloomuomadused edu. Teistega arvestamist ja oma emotsioonidega hakkama saamist võiks muidugi lisaks õpetada, et lapsel tulevikus peale hariduse ja raha ka sõpru oleks. 🙂

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 09.04 12:47; 12.04 17:01;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul 3a tüdruk, “ei taha” on juba tõustes esimene lause. Mina küll üle 3x ei palu ja ei oota. Pole sellist asja, et ta venib ja jonnib. Kui vaja pesema minna, siis lähebki. Ja ta karjub, nutab, jonnib, vehib kätega ja ei tea mida veel. No ei lase ennast sellest mõjutada. See jonn kaob vähem kui minutiga juba. Uskumatu, et sa muudkui palud ja ootad. Mul kodus a tütar ka, reaalselt ei olegi tihti sellist aega, et mingit jonnimist kuulata. Riideid valime ka ikka mehega ise talle.

Pessu saab vägisi ja riided ka valida, aga 3a laps võiks need riided juba ise selga panna ja siis ongi üks ootamine ???? Muidugi võib ka nii,e t veel 4-5aastastel vanem riietab, mida lasteaias näen, aga isiklikult pigem olen varunud aega ja ei teeninda oma last.

Meil tüdruk paneb ennast riide juba teisest eluaastast alates. Samal ajal sätin mina ennast korda, seega on see kõige väiksem mure üldse. Mul tüdruk käib liitrühmas 2a-7a. Olen näinud küll neid 6a, keda riidesse topitakse. No tänan ei. ???? Aga tavaliselt kipuvad nad jonnima ja vaidlema just siis, kui kuskile kiire on. Vot siis küll võtan selle karjuva lapse sülle ja panen ruttu riidesse. Kui vaja ikka aja peale arsti juurde minna, siis sa ei oota ju millal preilil tuju tuleb ennast riietuda. ???? Ja nagu ma ka kirjutasin enne, siis mul lisaks temale 1a tüdruk kodus. Temagi juba näitab iseloomu. On olukordi kus ei saa lapsega lõputult püksikummi venitada ja oodata. Kui sa ütled lapsele, et meil on kiire, siis nii ongi ja sellest peab õppima laps aru saama.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 11.04 21:15; 13.04 00:56;
To report this post you need to login first.
Näitan 11 postitust - vahemik 1 kuni 11 (kokku 11 )


Esileht Väikelaps Väga kangekaelne kolmeaastane

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.