Esileht Pereelu ja suhted Vähihaige perekonnas

Näitan 25 postitust - vahemik 1 kuni 25 (kokku 25 )

Teema: Vähihaige perekonnas

Postitas:

Ei oska isegi alustada, nimelt avastati ämmal 2a tagasi vähk, tehti mitu oppi ja kuulutati et vähk on taandunud. Aasta peale seda käis kontrollis ja öeldi et siirded olevat igal pool juba. Kuna ämm on selline otsekohene olevat küsinud et noh kui palju siis elada jäänud. Öeldi et umbes 3 kuud. See oli aasta tagasi. No muidugi ämm selline hakkaja kohe peale seda ennustust ajas kõik korda, matmine, pärandus, jne. Kõik pidid kohal olema jne. Iseenest ju normaalne eks ole. Nüüd siis juba aasta ja ämm aga  ” ootab surma” kuigi läheb hästi, valusid pole, liikumine on vaevaline aga liigub.  Ja siis helistas oma perearstile ja see süüdimatult ütleb midagi sarnast et oh te ikka elus või. Ausalt, no mida. Ühesõnaga nagu ma ütlesin siis ma ei saa aru miks arstid selliseid prognoose panevad. Et umbes haige ja suguvõsa elavad selle peale pandud ajaga? Nüüd mõtlen kas oleks tal tasunud seda prognoosi üldse küsida? Oleks võinud ju elu nautida nii kaua võimalik. Nüüd on umbes mulle öeldi nii ja nii palju et nüüd ootan. Inimene on masendunud. Meie kõik oleme nüüd mingil jubedal ootereziimil.

+18
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu sugulane suri südame seiskumisse (äkksurm), 45-aastane mees. Naine oli kõrval, ei osanud muud teha kui kiirabi kutsuda. Ja ainuke asi, mis kiirabiarst pidas vajalikuks talle kohapeal öelda, oli et “kui te oleksite elustamisega kohe alustanud, siis oleks ta ilmselt elama jäänud.”

Vat nüüd ta peab selle lausega elama juba ca 5 aastat. Oli seda tõesti vaja?

+36
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui vana ämm on, olen kuulnud lugu, kus vana inimest käidi “matmas” 25 aastat. Kõiki mõjutati stiilis – “ah tal pole kaua enam jäänud, ilmselt viimane aasta,tulge ikka külla”. Ühel hetkel osa väsis ja enam ei jaksanud igal tähtpäeval kohal olla ja siis selgus, et ikkagi surm ei tulnud, nii et surres olid haigused kõik ületatud ja inimene suri vanadusse, olles nii peaaegu 100 vana. Nii et palju 100 puudu on, täiesti võimalik on, et elab veel kaua, kuigi on tõbine ja haige.

+9
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu sugulane suri südame seiskumisse (äkksurm), 45-aastane mees. Naine oli kõrval, ei osanud muud teha kui kiirabi kutsuda. Ja ainuke asi, mis kiirabiarst pidas vajalikuks talle kohapeal öelda, oli et “Kui te oleksite elustamisega kohe alustanud, siis oleks ta ilmselt elama jäänud.”

Vat nüüd ta peab selle lausega elama juba ca 5 aastat. Oli seda tõesti vaja?

See pole ju naise süü. Häirekeskusest see tüüp, kes kõne vastu võttis, oleks pidanud ju teda juhendama. Palju on loota, et koolitamata tavainimene ise selle peale tuleb. Parameedik käitus imelikult.

+17
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 14.07 07:32; 14.07 17:38;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Igal vähiliigil on nn “elulemus”

Ju siis sellel vähiliigil selliste siiretega oli 3 kuud. Tänapäeval on internetis kõik info olemas – kas onkoloog oleks pidanud valetama, kui talle otsene küsimus esitati?

Mul ka näide sama elundi vähi kohta, mille elulemus on 3-6 kuud. Minu ema pidas vastu 1 aasta ja 1 kuu. Tuttava isa aga 2 kuud. Kusjuures tuttava isa ka opereeriti, minu emal see enam võimalik ei olnud, sai ainult palliatiivset ravi, mis 1 kuu enne surma lõpetati, kuivõrd ravi ise tegi rohkem kahju, kui vähk.

 

+10
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 14.07 08:30; 16.07 08:44;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu eakal emal on ka vähk, elab sellega juba 7 aastat. Ehkki sai alguses samuti väga halva prognoosi ja uuris ka ise netist, et 76-a vanuses naiste 3.-4. staadiumis munasarjavähi puhul ei ole šansid kiita. Aga näe, elab, toimetab aias, tegeleb lastelastega, käib sõbrannadega väljas.

Ja minu äiale prognoositi elueaks üks aasta, tegelikult elas aga 10 aastat veel. Oli sama seis nagu TA kirjutab, sihuke vastik “surma ootamine”. Äi kartis surma väga.

Ausalt öelda võiks meie meedikuid selles vallas tõesti rohkem koolitada! Inimene võib küsida mida iganes, ja äsja vähidiagnoosi saanud inimeselt ei saa oodata ainult n-ö mõistlikke küsimusi! Küll aga peaks meedikul, eriti onkoloogil, olema teadmine ja kogemus, mida sellisel puhul vastata. Ja viskamine, “Teil on elada 3 kuud!” ei kuulu kohe kindlasti professionaalile. Ehk oli tegelikkuses asi hoopis nii, et arst algul ei andnud mingit prognoosi, kuid ämm pinnis ja pakkus hoopis ise välja, et “kas ma elan äkki 3 kuud?”, mille peale arst lihtsalt ei vastanud/ei pannud pabereid täites küsimust tähele vms. Ja ämm nüüd korrutabki enda ütlust nagu arsti juttu – vahel juhtub ka nii.

Võib-olla 30 aastat tagasi, tolle TA ämma onkoloogi karjääri alguses, oli tolle konkreetse vähitüübi puhul elulemus tõepoolest 3 kuud – aga vahepeal on aeg ja teadus edasi läinud ja enam see ei kehti. Olen ise meeldivalt üllatatud, nähes, kui tõhusaks on paljud uue põlvkonna vähiravimid muutunud. Samuti võib vähk käituda iga inimese organismis erinevalt.

Seega soovitaks TA perel unustada see arsti asjatundmatu jutt ja nautida aega üheskoos, kuni seda on. Olge pigem uhked, et teil on nii vinge ämm, kes arsti prognoosid kuu peale saadab

+11
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga ma olen väga õnnelik et arst mu vanaemale lõpuks ütles et tal on paar kuud jäänud. Ta sai kenasti kõik vajalikud asjad korda ajada, oli vaimselt valmis minema ja proovis ka vanaisa üksinda eluks ette valmistada.

Me tegelikult teadsime varem et ta vähist ei taastu, aga pereliikmena sa ei saa teisele seda öelda ju.(kuus kuud varem viidi opile, aga midagi lõigata enam ei olnud mõtet)

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu sugulane suri südame seiskumisse (äkksurm), 45-aastane mees. Naine oli kõrval, ei osanud muud teha kui kiirabi kutsuda. Ja ainuke asi, mis kiirabiarst pidas vajalikuks talle kohapeal öelda, oli et “Kui te oleksite elustamisega kohe alustanud, siis oleks ta ilmselt elama jäänud.”

Vat nüüd ta peab selle lausega elama juba ca 5 aastat. Oli seda tõesti vaja?

Äkki oligi seda vaja, vast see naine suvatseks nüüd põhilised elustamiseks võtted ära õppida ja teinekord kui oma last on näiteks vaja elustada, ei ootaks kõrval nagu mõmm. Eeslased on selles vallas kõige oskamatumad Euroopas, isegi leedukad ja lätlased suudavad kriisiolukordades meist paremini reageerida.

+3
-19
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu vanaemale kindlat aega ei öeldud, kui kaua elada on jäänud, kõik käis nagu ameerika mägedel, lootus tuli, lootus läks. Kuigi aastaid tagasi oli korra juba vähk seljatatud, siis sama ulatuslikku keemia-kiiritust ei oleks ta enam kannatatud, siis tuli variant, et vähk opereeritakse koos häälepaeltega, aga sellest narkoosist ei oleks ta välja tulnud, eeldatav operatsioon oleks võtnud ligi 12 tundi. Variante oli veel, aga enne, kui neid põhjalikult kaaluda jõudsime, tulid uuringute vastused, siirded on igale poole edasi läinud ja mitte midagi ei ole teha. Vanaema ütles, et ei ole vaja isegi ette lugeda, mis paberi peal on, ta saab aru. Sealt edasi läkski tegelikult vähem, kui kolm kuud, neist viimased kaks morfiini- ja fentanüüliplaastrite arvu järjest suurendades, kuni koomasse langes ja siis lahkus. Arvan, et kui keegi oleks talle prognoosinud kolm kuud, siis oleks igati paika pidanud. Kas on äkki võimalik, et arst pakub oletatava allesjäänud aja statistika järgi?

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu sugulane suri südame seiskumisse (äkksurm), 45-aastane mees. Naine oli kõrval, ei osanud muud teha kui kiirabi kutsuda. Ja ainuke asi, mis kiirabiarst pidas vajalikuks talle kohapeal öelda, oli et “Kui te oleksite elustamisega kohe alustanud, siis oleks ta ilmselt elama jäänud.”

Vat nüüd ta peab selle lausega elama juba ca 5 aastat. Oli seda tõesti vaja?

Mina arvan küll, et oli vaja. Mis see kiirabi siis oleks pidanud ütlema? Et ‘väga tubli, et helistasite ja ise kõrval vahtisite, käed rippu’? Või et ‘oi, kui paha lugu, aga midagi poleks saanudki teha’?

Nüüd tuleb jah sellega elada. Igal teol on tagajärjed, ja mittetegemine on samuti tegu ja valik. Ehk õpib nüüd elustamise selgeks (ei ole tuumateadus) ja suunab ka oma lapsed seda tegema?

+2
-18
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 14.07 16:54; 16.07 15:40; 16.07 17:55;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina arvan küll, et oli vaja. Mis see kiirabi siis oleks pidanud ütlema? Et ‘väga tubli, et helistasite ja ise kõrval vahtisite, käed rippu’? Või et ‘oi, kui paha lugu, aga midagi polnuks saanudki teha’?

Nt Ameerikas juhendavad häirekeskuse töötajad inimesi, kuidas elustada, ja nii ehk õnnestub reaalselt konkreetse inimese elu päästa ning ei olegi vaja tagantjärele tänitada. Mõni inimene ongi paanikas ja šokis üsna kasutu, aga rahuliku juhendamise korral on võimalik, et ka selline inimene saab kellegi elu päästa.

+17
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 14.07 07:32; 14.07 17:38;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ja kustkohast sina tead, mida häirekeskuse töötaja talle ütles või ei öelnud. Kuulasid pealt ?

 

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei oska isegi alustada, nimelt avastati ämmal 2a tagasi vähk, tehti mitu oppi ja kuulutati et vähk on taandunud. Aasta peale seda käis kontrollis ja öeldi et siirded olevat igal pool juba. Kuna ämm on selline otsekohene olevat küsinud et noh kui palju siis elada jäänud. Öeldi et umbes 3 kuud. See oli aasta tagasi. No muidugi ämm selline hakkaja kohe peale seda ennustust ajas kõik korda, matmine, pärandus, jne. Kõik pidid kohal olema jne. Iseenest ju normaalne eks ole. Nüüd siis juba aasta ja ämm aga ” ootab surma” kuigi läheb hästi, valusid pole, liikumine on vaevaline aga liigub. Ja siis helistas oma perearstile ja see süüdimatult ütleb midagi sarnast et oh te ikka elus või. Ausalt, no mida. Ühesõnaga nagu ma ütlesin siis ma ei saa aru miks arstid selliseid prognoose panevad. Et umbes haige ja suguvõsa elavad selle peale pandud ajaga? Nüüd mõtlen kas oleks tal tasunud seda prognoosi üldse küsida? Oleks võinud ju elu nautida nii kaua võimalik. Nüüd on umbes mulle öeldi nii ja nii palju et nüüd ootan. Inimene on masendunud. Meie kõik oleme nüüd mingil jubedal ootereziimil.

Su ämmal on lihtsalt väga tugev alustervis ning kogenud meedikuna võin öelda, et see võib igal hetkel nüüd kohe juhtuda.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 15.07 18:49; 16.07 08:13;
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:

Just oli saade Ikaria vanuritest. Selline pikaealiste saar Kreekas. Uuritud, miks nad nii kaua elavad. Tervislik söök, perede kogukonnad, stressivaba elu, umbes nii oli seletus. Oli seal üks papi, kes oli USA-s elanud, seal vähidiagnoosi saanud ja elulootust talle ei antud. Läks Ikariale tagasi vanemate juurde surema. Kui vanad need vanemad veel pidid olema, kui papi oli diagnoosi saades 66. Ja elas veel 37 aastat!!

+6
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas tänapäeval on vähiga minek valuvaba? Et kas valuvaigistid ja muu ravi aitab inimesel rahulikult ja valutult minna? Kui ma ei eksi, siis vanasti oli nii, et inimesed vaevlesid suurtes valudes ja piinlesid meeletult.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas tänapäeval on vähiga minek valuvaba? Et kas valuvaigistid ja muu ravi aitab inimesel rahulikult ja valutult minna? Kui ma ei eksi, siis vanasti oli nii, et inimesed vaevlesid suurtes valudes ja piinlesid meeletult.

Terminaalses seisundis vähihaige põetusel on oluline, et ta oleks puhas, kuiv, hooldatud  ja valuvaba. Olemine oleks võimalikult mugav.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 15.07 18:49; 16.07 08:13;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas tänapäeval on vähiga minek valuvaba? Et kas valuvaigistid ja muu ravi aitab inimesel rahulikult ja valutult minna? Kui ma ei eksi, siis vanasti oli nii, et inimesed vaevlesid suurtes valudes ja piinlesid meeletult.

Meil kahjuks ei olnud see minek valuvaba. Arstid väga kergekäeliselt valuvaigisteid ei kirjuta välja – tavalised ei mõju ja need, mis mõnevõrra mõju avaldavad, on opioidid. Seega ollakse üsna ettevaatlikud.

Meil oli lõpus olid nii fentanüüliplaastrid, kui ka oxycodoni tabletid.  Need viimased ööpäevaringselt iga kolme tunni tagant, kuid lõpus hakkas neelamisfunktsioon kaduma, kuni kadus täiesti. Viimastel päevadel purustasin tableti pulbriks, segasin veega, nutsin ja üritasin suhteliselt lootusetult manustada.

+4
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 14.07 08:30; 16.07 08:44;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Arstid väga kergekäeliselt valuvaigisteid ei kirjuta välja – tavalised ei mõju ja need, mis mõnevõrra mõju avaldavad, on opioidid. Seega ollakse üsna ettevaatlikud.

Ja mida täpsemalt seal veel ette on vaadata? Et äkki muutub surija 3 nädalat enne surma sõltlaseks või mida?

+9
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 14.07 16:54; 16.07 15:40; 16.07 17:55;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Statistika näitab, et kui inimene juba elustamist vajab (ükskõik, mis põhjusel), on tal ainult 20% tõenäosus olukorrast eluga välja tulla. Seega nii must-valge see olukord ei ole, et kui naine oleks elustama asunud, jäänuks mees ellu. Tobe kommentaar kiirabi personali poolt.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu sugulane suri südame seiskumisse (äkksurm), 45-aastane mees. Naine oli kõrval, ei osanud muud teha kui kiirabi kutsuda. Ja ainuke asi, mis kiirabiarst pidas vajalikuks talle kohapeal öelda, oli et “Kui te oleksite elustamisega kohe alustanud, siis oleks ta ilmselt elama jäänud.”

Vat nüüd ta peab selle lausega elama juba ca 5 aastat. Oli seda tõesti vaja?

Mina arvan küll, et oli vaja. Mis see kiirabi siis oleks pidanud ütlema? Et ‘väga tubli, et helistasite ja ise kõrval vahtisite, käed rippu’? Või et ‘oi, kui paha lugu, aga midagi poleks saanudki teha’?

Nüüd tuleb jah sellega elada. Igal teol on tagajärjed, ja mittetegemine on samuti tegu ja valik. Ehk õpib nüüd elustamise selgeks (ei ole tuumateadus) ja suunab ka oma lapsed seda tegema?

On muidugi tore ja kiiduväärne, et sa absoluutselt igas olukorras tegutsemisvalmis ja valdad hästi elustamiskunsti. Oleks aga veelgi toredam ja kiiduväärsem, kui sa taktitunnet ka valdaksid.

+3
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

On muidugi tore ja kiiduväärne, et sa absoluutselt igas olukorras tegutsemisvalmis ja valdad hästi elustamiskunsti. Oleks aga veelgi toredam ja kiiduväärsem, kui sa taktitunnet ka valdaksid.

Elustamiskunst ja külm närv kriisiolukorras võib päästa elusid. Perekooli foorumi taktitundega võid oma peput pühkida.  Kahjuks on elu just selline.

Muide, ma olen oma teismelise poja surmast päästnud. Tõmbas kodus lihatüki kurku, olime kahekesi. Oleks tore küll olnud, kui oleksin kiirabi kutsunud, 5 min jooksul ei tule meile mingi kiirabi ja pärast seda on aju surnud. Sulgunud hingamisteedega ei ole elustamine sageli võimalik (saab teha vaid südamemassaaži), kuid kardiaalse äkksurma korral võib elustamisega hoida inimese aju elus tunde, tulgu siis see kiirabi millal tahab.

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 14.07 16:54; 16.07 15:40; 16.07 17:55;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu sugulane suri südame seiskumisse (äkksurm), 45-aastane mees. Naine oli kõrval, ei osanud muud teha kui kiirabi kutsuda. Ja ainuke asi, mis kiirabiarst pidas vajalikuks talle kohapeal öelda, oli et “Kui te oleksite elustamisega kohe alustanud, siis oleks ta ilmselt elama jäänud.”

Vat nüüd ta peab selle lausega elama juba ca 5 aastat. Oli seda tõesti vaja?

Mina arvan küll, et oli vaja. Mis see kiirabi siis oleks pidanud ütlema? Et ‘väga tubli, et helistasite ja ise kõrval vahtisite, käed rippu’? Või et ‘oi, kui paha lugu, aga midagi poleks saanudki teha’?

Nüüd tuleb jah sellega elada. Igal teol on tagajärjed, ja mittetegemine on samuti tegu ja valik. Ehk õpib nüüd elustamise selgeks (ei ole tuumateadus) ja suunab ka oma lapsed seda tegema?

On muidugi tore ja kiiduväärne, et sa absoluutselt igas olukorras tegutsemisvalmis ja valdad hästi elustamiskunsti. Oleks aga veelgi toredam ja kiiduväärsem, kui sa taktitunnet ka valdaksid.

Elustamise puhul on suurim viga see, kui sa midagi ei tee. Seega pole siin üldse mõtet mingist elustamiskunstist rääkida.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui vana ämm on, olen kuulnud lugu, kus vana inimest käidi “matmas” 25 aastat. Kõiki mõjutati stiilis – “ah tal pole kaua enam jäänud, ilmselt viimane aasta,tulge ikka külla”. Ühel hetkel osa väsis ja enam ei jaksanud igal tähtpäeval kohal olla ja siis selgus, et ikkagi surm ei tulnud, nii et surres olid haigused kõik ületatud ja inimene suri vanadusse, olles nii peaaegu 100 vana. Nii et palju 100 puudu on, täiesti võimalik on, et elab veel kaua, kuigi on tõbine ja haige.

Minu ämm  on selline- no teist nii ebatervislikult elajat ei ole, kui tema. Kaks infarkti ja insuldi üle elanud 80+ proua suitsetab nagu korsten, alkoholist ära ei ütle, toitub ka väga ebatervislikult, ning suurema osa päevast veedab voodis telekat vaadates. Ise ta muidugi ütleb, et kohe hakkab surema ja peale viimast suuremat terviseriket ütles ka arst meile, et “ega teda enam kauaks ei ole”… Sellest nüüdseks mitu aastat möödas. 🙂

 

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas tänapäeval on vähiga minek valuvaba? Et kas valuvaigistid ja muu ravi aitab inimesel rahulikult ja valutult minna? Kui ma ei eksi, siis vanasti oli nii, et inimesed vaevlesid suurtes valudes ja piinlesid meeletult.

Minu isal kahjuks ei olnud, viimased paar kuud olid tal väga suured valud, ravimid ei mõjunud. Haiglast saadeti koju ja ainsaks soovituseks oli,  et laske perearstil midagi välja kirjutada. Perearst kirjutas ja kuna need ei mõjunud, siis ainsaks soovituseks oli anda topeltkogus.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Arstid väga kergekäeliselt valuvaigisteid ei kirjuta välja – tavalised ei mõju ja need, mis mõnevõrra mõju avaldavad, on opioidid. Seega ollakse üsna ettevaatlikud.

Ja mida täpsemalt seal veel ette on vaadata? Et äkki muutub surija 3 nädalat enne surma sõltlaseks või mida?

Ilmselt kardetakse seda, et mõni pereliige võib kasutada neid.

+1
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 25 postitust - vahemik 1 kuni 25 (kokku 25 )


Esileht Pereelu ja suhted Vähihaige perekonnas