Esileht Väikelaps Väikelapse kõne

Näitan 3 postitust - vahemik 1 kuni 3 (kokku 3 )

Teema: Väikelapse kõne

Postitas:
Kägu

Poiss, 3a3k. Natuke peale aastat rääkis väga selgelt palju sõnu, aga siis tekkis nagu taandareng ja alles jäi vaid paar sõna.
Uuesti rääkima hakkas aasta hiljem, kahepooleselt umbes. Nüüd rääkib palju aga paljud sõnad on päris segased, nii et isegi mina ei saa aru.
Nt magama asemel ütleb madama, Pirita Selver asemel pirrta sslver. Oleme perega küll parandanud tema ütlemisi ja selgelt ette ütelnud vigaseid sõnu. Aga aru saab peaaegu kõigest, kuitemaga rääkida. Samas oskab ka nalja teha jaka nt mängult olematuid asju pakkuda(näe, võta komm või maasikas ja njamm-njamm, küll on hea).
Kuidas ma tema kõne arengulekaasa aidata saaksin? Või tuleb see lõpuks iseenesest?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Täiesti võimalik, et lähebki kõme iseenesest selgeks ja võib ka üllatavalt ruttu minna. Aga logopeedile läheksin lapsega igatahes, sest 3-aastase kõme peaks juba selge olema (“r” võib puududa) ja logopeediliste probleemidega tulemuslikuks tegelemiseks on ülioluline aegsasti alustada. Kaotada pole teil suurt miskit, aga võita võib olla küll.

Mul endal on kohe 3-aastaseks saav tüdruk, kelle puhul veel pool aastat tagasi tundus lootusetu, et ta võiks 3 a sünnipäevaks arusaadavalt rääkida. Sõnavara ja lauseid oli tal küllalt, grammatikagi edenes, aga need uskumatud moonutised … Sinu lapse omad on nende näidete põhjal otsustades minu lapse omade kõrval täiesti selged sõnad. Mina olin endale selgeks mõelnud, et kui 3 a sünnipäevaks ei ole kõne korras, lähen kindlasti logopeedile. Aga praegu räägib laps nagu kulda, “r”-häälikki hakkab vaikselt tulema. Uskumatult kiiresti on see läinud.

Me elame samuti Pirita kandis, ma olen natuke ka kohalikel logopeedisoovitustel silma peal hoidnud. Naba lasteaias töötavat logopeedi kiidetakse, samuti üht Meriväljal n-ö eravastuvõttu tegevat inimest (tema kuulutusi olen näinud nt Pirita vaba aja keskuse teadete tahvlil. Mina kaalusin nende kahe vahel peamiselt.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Minu kehva kõnega poiss läks lasteaeda 3a 4k vanuselt. Mäletan hästi, et temast oli toona võõral inimesel väga raske aru saada. Jutustas palju, aga häälikud olid nii sassis, et sõnad olid kohati tundmatuseni moondunud. Lasteaia logopeed selles probleemi ei näinud – ütles, et kõik häälikud (peale r-i ja õ, mis võivadki hiljem tulla) on lapsel olemas ja moodustuskohad õiged, aga ta lihtsalt kasutab häälikuid sõnades vale koha peal ning sinna aitab ainult aeg.

Mina last ei parandanud, midagi järele öelda ei käskinud. Kõik läks varsti ise paika – veidi enne 4-aastaseks saamist tuli r ja vist alles 6-aastaselt õ. 4-aastaselt rääkis ta kindlasti juba päris selgelt. Õ ja ö esinemisega sõnades oli tal siiski raskusi veel kooliski – minu jaoks oli see üllatav, et väljaspool Saaremaad ka sellist probleemi on, aga olevat väga tavaline. 🙂

Please wait...
Näitan 3 postitust - vahemik 1 kuni 3 (kokku 3 )

Esileht Väikelaps Väikelapse kõne