Esileht Tööelu, raha ja seadused. väikese vahega lapsed, VH ja LHP, ei saa midagi enam aru. Kohalik ja zensus!

Näitan 4 postitust - vahemik 1 kuni 4 (kokku 4 )

Teema: väikese vahega lapsed, VH ja LHP, ei saa midagi enam aru. Kohalik ja zensus!

Postitas:

käisin täna sots.ametis, et konsultant pisut mind aitaks ja selgitaks, kuid temagi ei osanud suurt midagi rääkida. Ehk oskab keegi aidata, kuna nii palju kui nõu olen saanud, lähevad kõikide arvamused ja teadmised lahku.
Hetkel olen lapsehoolduspuhkusel ja saan vanemahüvitist (ei ole miinimumi järgi) ning seda kuni selle aasta augustini. Uus laps aga peaks kündima mai lõpus. Hetkel mõtlesin, et peaks jääma nn dekreeti (30 päeva enne tähtaega, s.o. 30.aprillil 2012.a.). Kuulsin,et dekreedirahasid saan miinimumi järgi. Seega neli kuud vanemahüvitist ma ju kaotan, kuna dekreedi ajal VH ei maksta? On mul õigus? Rahaliselt on suur kaotus mitu kuud. Kas mul on mõistlik siis üldse dekreeti jääda? Kas see vahe kompenseeritakse?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sa ei kaota nende kuude VH raha, sest VH makstakse edasi uue dekreedi ajal. Ja alates lapse sünnist kuni dekreedi lõpuni olevate päevade eest saad ka veel lisaraha (kompenseeritakse VH summa suuruseni, see vaheraha, mis miinimui ja tegeliku VH vahe, tuleb juurde esimesel väljamaksel II lapse eest). Nii et saad dekreedirahad uue lapse eest, samal ajal saad eelmise eest VH.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Miks sa arvad, et vh ei maksta dekreedi ajal? Makstakse küll. Dekreedirahad pole sotsmaksuga maksustatud, seega isegi ühe kuu väljamakset ei vähendata. Esimese lapsega vh-d ei maksta uue lapsega vh ajal. Seega kui dekreeti ei lähe, siis kaotad u juuni-juuli-augusti esimese lapse vh. Sest kui dekreeti ei lähe, siis hakkad teise lapsega vh saama tema sünnist. Kui dekreeti lähed, siis peaks dekreet vist üsna täpselt nii kaua kestma, kui esimese lapse vh läbi saab.

Seda ma ei oska öelda, kas vh ja dekreedirahade vahe ka hüvitatakse selle perioodi eest, mil teine laps on sündinud. Võimalik, et seda mitte. Kui esimese lapsega vh läbi oleks, siis alates teise lapse sünnist kuni dekreedi lõpuni saaks taotleda dekreedirahade ja vh vahe hüvitamist. Aga kui esimesega vh alles makstakse, siis ma ei tea.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lühidalt.

kõige kasulikum on
minna dekreeti viimasel võimalusel st 30p enne tähtaega
sest
1. dekreedi ajal makstakse I lapse VH edasi
2. dekreediraha ei ole sotsmaksustatav töine tulu ja ei vähenda väljamaksmiskuu VH suurust

st
saadav dekreediraha miinimumi alusel on LISA VH-le
ning
lükkab dekreet edasi aja, mil lõpeb I lapse VH=algab II lapse VH.

Kui dekreeti ei lähe, lõpeb I lapse VH mais ja edasi saad 18k II lapse VH

Kui dekreeti lähed, lõpeb I lapse VH augustis ja II oma algab septembris
ning
lisaks saad miinimumpalgapõhised dekreedirahad + imepisut juurdemaksu (kompensatsiooni VH suuruseni juba saadud dekreedirahale nende dekreedipäevade eest kus I lapse VH on lõppenud).

küsi

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 4 postitust - vahemik 1 kuni 4 (kokku 4 )


Esileht Tööelu, raha ja seadused. väikese vahega lapsed, VH ja LHP, ei saa midagi enam aru. Kohalik ja zensus!

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.