Head Perekooli külastajad!

Perekool on Eesti esimene pereportaal. Ehkki viimastel aastatel on loodud uusi kaasaegseid suhtlus- ja infokanaleid, on Perekoolil jätkunud pikaajalisi ja aktiivseid külastajaid - oleme selle üle rõõmsad ja tänulikud.
1. juunil 2024. aastal lõpetab Perekooli foorum oma tegevuse. Hoolimata me püüdlustest hoida Perekooli heatahtliku ja toetava keskkonnana, võivad ka üksikud sobimatud postitused teha palju kurja, kahjustades asjaosaliste enesetunnet ja suhteid.
Jätkame Perekooli lehel igakuiselt uute artiklite ja taskuhäälingu osade avaldamist. Olete südamest oodatud ammutama kaasaegseid tõenduspõhiseid teadmisi naise ja lapse tervise, pere ja suhete teemadel.

Foorumihuvilistel on üks võimalus edaspidiseks suhtluseks näiteks äsja loodud Elufoorumis: elufoorum.com

Sisukate kohtumisteni Perekooli lehel.
Eesti Ämmaemandate Ühing

Esileht Koolilaps Vaktsiin

Näitan 18 postitust - vahemik 1 kuni 18 (kokku 18 )

Teema: Vaktsiin

Postitas:
Kägu

Ma ei tea mida oma pojaga teha.

Ta on 12-aastane, meil on plaanijärgselt vaktsiin tulemas, aga me ei saa seda teha. Sest poiss kardab paaniliselt süstlaid, nii kui näeb, läheb tohutult hüsteeriasse ja maha ei suuda rahuneda. Viimati tegime siis kui oli 8-aastane, ja siis pidin lihtsalt kinni hoidma, et see suts ära teha. Enam nii ei saa, poiss on suur ja ma ei jõua teda hoida ka. Iseenesest, ta saab aru, et see on väga kiire suts, ei tee haiget ja on temale kasulik. Aga ikka läheb tohutult hüsteeriasse ja ma ei oska teda aidata ka. Me oleme palju rääkinud ja arutanud, ja ta saab aru mida ma räägin. Aga pereõe juures kõik kordub, hüsteeria, nutt ja minema minek.

Kuidas last aidata sellest üle saada? Kõik vaktsiinid oleme läbi nuttu teinud, ka imiku eas. Vastasel juhul poleks me üldse saanud neid teha.

+2
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aga küsi temalt, et kuidas saaks nii teha, et saaks selle kiire sutsaka tehtud. Kas juba see teadmine viib paanikasse, et tuleb minna või on nõus kohale minema?

Mu 7a kardab ka, ta kardab isegi sõrmest verevõtmist. Peab kinni hoidma ja veendma palju. Viimane kord oli ka meil vaktsiini vaja teha ja oma 10min kogus ennast ning nuttis. Lohutasime ja pakkusime igasuguseid variante, et mis talle sobiks. Lõpuks lasi ära teha.

Ma ise näiteks ei kannata verd ja ei meeldi nõelad ka ning alati keeran pea ära ja ei vaata. Viimati käisin vaktsiini tegemas siis ka keerasin pea ära, sest ei suuda vaadata.

+1
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Muidugi on variant, et lähete kohale ja hoiab silmad kinni. Ta küll teab mis tehakse aga äkki kui ta süstalt ei näe on veidi parem ning on ka valmis tegema selle ära. Või sobib talle just kui õde seletab täpselt mida teeb? Ilma, et ta ise siis vaataks vaid kuulab või siis kui see kuulamine ka ei sobi siis öeldagi õele, et äkki saab vaktsiini enne valmis panna kui te kabinetti lähete. Võtab uksetaga juba oma õla paljaks ning läheb istub toolile ega vaata midagi. Küsigi lapsel milline variant talle endale sobiks ning kõige vähem hirmu põhjustab.

0
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Meie poeg ka kartis hirmsasti ja vist kardab siiani tegelikult (praegu 17.a). Tema kardab ikkagi valu.

Leidsime sellised plaastrid, mis peaksid tuimestama seda torkekohta. Pannakse tund enne nahale. Kahjuks ma ei tea, et neid Eestis müüdaks. Meie saime Soomest apteegist.

Ja meie poiss on nende abiga saanud oma vaktsiinid tehtud. Kas see plaaster tegelikult ka tuimestab või töötas peamiselt platseebo – kes see seda enam teab ja tegelikult pole ka vahet.

+1
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Juba proovitud, et pakkusin et vaadaku mulle otsa või pangu silmad kinni, peaasi et ei vaataks sinna. Aga ta nagu hüpnoosi all vaatab just süstalt ja nutab hüsteeriliselt. Samuti kui pereõde räägib ja seletab, mida ta teeb – see ka ei aita.

See teadmine, et tehakse süst – suhtub täiesti rahulikult. Paanika läheb lahti alles siis kui astub kabinetti ja näeb, et kõik on valmis pandud. Ja kui õde süstla kätte võtab, siis on täishüsteeria lahti. Kodus ka räägin ja seletan – saab aru, nagu täiesti mõistlikult räägib kaasa ja arutab, aga nii kui tegudeks läheb – nagu lülitub selge mõistus välja ja paanika võtab üle.

0
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Mul ka laps kartis süsti ja plaanijärgset vaktsiini ei saanud teha. Lükkasime siis edasi kuni 18-aastaselt oli (nüüd mitte enam) laps valmis laskma süsti ära teha. Kartis küll, aga täiskasvanul ei sobi ju enam nutta ja hüsteeritseda.

0
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Ta on 12-aastane, meil on plaanijärgselt vaktsiin tulemas, aga me ei saa seda teha. Sest poiss kardab paaniliselt süstlaid, nii kui näeb, läheb tohutult hüsteeriasse ja maha ei suuda rahuneda. Viimati tegime siis kui oli 8-aastane, ja siis pidin lihtsalt kinni hoidma, et see suts ära teha. Enam nii ei saa, poiss on suur ja ma ei jõua teda hoida ka. Iseenesest, ta saab aru, et see on väga kiire suts, ei tee haiget ja on temale kasulik. Aga ikka läheb tohutult hüsteeriasse ja ma ei oska teda aidata ka. Me oleme palju rääkinud ja arutanud, ja ta saab aru mida ma räägin. Aga pereõe juures kõik kordub, hüsteeria, nutt ja minema minek.

Kuidas last aidata sellest üle saada? Kõik vaktsiinid oleme läbi nuttu teinud, ka imiku eas. Vastasel juhul poleks me üldse saanud neid teha.

Millisest vaktsiinist sa muidu räägid? 12 aastased HPV- mida teeb tavaliselt kooliõde ja 13 a leetrid mumps punetised- mida teeb ka kooliõde.  No vähemalt Eestis.

Kui praegu vaktsiini teha ei lase, siis võib seda ka edasi lükata, kuni ta on valmis oma hirme alla suruma. No näiteks kui on 16 saanud.

0
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Mingit preemiat ei saa talle auhinnaks panna. Midagi, mida ta väga tahab.

No nii nagu väikeste laste peal mõjub komm nagu imeravim. Kukub põlve katki, üürgab nutta, hakkad põlve puhastama, annad kommi pihku ja nutt nagu noaga katki lõigatud.

0
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

midagi rahustavat anda? palderjani?

+1
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Uskumatu, selles vanuses käivad ju lapsed juba üksinda ja iseseisvalt perearsti või kooliõe juures oma süste saamas. Vanem ei lähe isegi kaasa.

Kas kunagi on süstimisel midagi valesti läinud ja see kogemus meeles? Kas muidu on areng eakohane?

+3
-5
Please wait...
Postitas:
Kägu

Uskumatu, selles vanuses käivad ju lapsed juba üksinda ja iseseisvalt perearsti või kooliõe juures oma süste saamas. Vanem ei lähe isegi kaasa.

Kas kunagi on süstimisel midagi valesti läinud ja see kogemus meeles? Kas muidu on areng eakohane?

Uskumatu, aga kõik lapsed ei ole ühesugused. Muidu väga iseseisev laps, käibki igal pool ise ja süüagi saab tehtud endale. Aga näe, üks mure on. Ei tähenda kohe arengupeetust.

Norra kava järgi on leetrid/mumps/punetised vaktsiin. Vaatasin Eestis on veits teistpidi, HPV on 12-aastaselt ja leetrid/mumps/punetised 13-aastaselt. Praegu tehtud ei saa, ehk siis lükkame edasi. Proovime selle palderjani ka ära 🙂

+2
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Minu 7-a laps on ka selline ja ma tean, kuidas saab, aga kahjuks siin, kus meie elame, medpersonal ei tööta kaasa. Sellises olukorras on ainus lahendus suts ja valmis. Aga siin on selline kultuur, et kõik seletavad ja näitavad ja pläkutavad lapsele, et vaata, mis ma nüüd teen, oioi, pole vaja karta. Ise samal ajal näitavad piinariistu ja laovad lauale ritta. Ettevalmistused on pikad ja aeglased, oota mitmes ruumis, oota kuni kutsutakse, oota kuni keegi tuleb, oota kuni sehkendavad asjadega. Kogu selle aja laps järjest kerib paanikat.

Mõned arstid isegi ootavad, et laps vabatahtlikult nõus oleks, ei puutugi, kui nutab ja kisab, samal ajal laps järjest rohkem keerab end üles ja ajab hüsteeriasse. Kunagi käisin ma lapsega LOR-arstil, kui ta veel väike oli, tarvis kurku vaadata. Arst oli mingi noor kutt valju häälega, minu ülitundlik laps täiesti hüsteerias juba hakkas läkastama ja öögatama. Noorhärra teatas, et tema ei vaata, kui laps talle näkku köhib ja tatistab. Et siis mina nüüd palun lülitagu see ruigamine välja ja tehku nii, et laps vaguralt suu lahti teeb ja liiguta. Ahah. Krt, ma loodan, et tal on nüüdseks 5 titte ja on targemaks saanud, ülikoolis nad ilmselgelt ei õpeta lastearstidele selles osas muhvigi.

Igatahes ainuke toimiv lahendus on teha kõik kähku ja järjest sujuvalt nii et lapsel ei jääks aega üles kruttima hakata. Mina nt ei ütle kunagi mitu päeva ette, sest siis ta öösiti enam ei maga ärevusest.

Kui sa elad kuskil eriti lapsesõbralikus riigis ja nad on nõus kaasa tegema, vbl õnnestub kuidagi kokku leppida, et ei pea ootama, vaid kindlaks kellaajaks lähete otse uksest sisse, õde ootab süstal näpus ja niuhti teeb ära?

Ma hea meelega telliks nt oma kulu ja kirjadega sellise teenuse, et medõde tuleb koju, komplekt kaasas, laps multika ette ja niuhti tehakse ära see surakas. Aga siin ei pakuta sellist asja kahjuks.

+4
-1
Please wait...
Postitas:
Kägu

Kaaga-kaagadi-kaa! Said nüüd tähtsa tädikesena tunda end?

Palju sa ise arengus maha jäänud oled muidu? Täiskasvanud normintellektiga inimene ei kirjuta selliseid kommentaare.

+7
-6
Please wait...
Postitas:
Kägu

Samas ongi kuidagi loogikavastane, et keegi võõras inimene süstib tundmatut ainet kehasse, mis peaks justkui teoorias “tervist” tooma. Ja enamikel lastel käivadki ju vaktsiinid läbi nutu pool sunniviisiliselt… Kuidas ta näiteks hambaarsti juures hakkama saab? Mille ees täpsemalt tal hirm on?

+1
-2
Please wait...
Postitas:
Kägu

12-aastane peaks loetud aastate pärast sõjaväkke minema, et olla valmis riigi nimel rindel surema. Mingi nali või, et peetakse normaalseks 12-a poisi süstihirmu ja pillimist? Mis mees sellisest kasvab? Päris masendav ju.

+3
-6
Please wait...
Postitas:
Kägu

Olen 54 ja kardan süstimist ja vere võtmist, mis teha, mõistusega saan aru, valus ei ole ka, aga kardan ikkagi. Ma ei talu isegi telekas süstimise vaatamist, pööran pilgu ära. Samas mingit traumat ka ei mäleta, et selline hirm on tekkinud.

+1
0
Please wait...
Postitas:
Kägu

Mõned arstid isegi ootavad, et laps vabatahtlikult nõus oleks, ei puutugi, kui nutab ja kisab, samal ajal laps järjest rohkem keerab end üles ja ajab hüsteeriasse. Kunagi käisin ma lapsega LOR-arstil, kui ta veel väike oli, tarvis kurku vaadata. Arst oli mingi noor kutt valju häälega, minu ülitundlik laps täiesti hüsteerias juba hakkas läkastama ja öögatama. Noorhärra teatas, et tema ei vaata, kui laps talle näkku köhib ja tatistab. Et siis mina nüüd palun lülitagu see ruigamine välja ja tehku nii, et laps vaguralt suu lahti teeb ja liiguta. Ahah. Krt, ma loodan, et tal on nüüdseks 5 titte ja on targemaks saanud, ülikoolis nad ilmselgelt ei õpeta lastearstidele selles osas muhvigi.

loomulikult on see sinu kui ema asi selline hüsteerik maha rahustada, mitte “noor kutt” ei pea hakkama pea peal seisma, et äkki siis nunnuke natu naeratab ja teeb suu lahti

+1
-1
Please wait...
Postitas:
Kägu

loomulikult on see sinu kui ema asi selline hüsteerik maha rahustada, mitte “noor kutt” ei pea hakkama pea peal seisma, et äkki siis nunnuke natu naeratab ja teeb suu lahti

2-aastane laps ei ole hüsteerik.

Tegelikult on nii, et lastearst on lastega töötav professionaal ja peab elukutse valikul arvestama, et tööd tuleb teha igasuguste lastega. Kuidas laps kaasa tegema saada, on osa tema tööst. Mina loomulikult lapsevanemana saan teda tema töös toetada nii nagu ma toetan ka kõiki teisi minu lapsega kokku puutuvaid erialaspetsialiste. Aga kui on teada, et visiidile tuleb mitme erineva diagnoosiga erivajadusega laps ja kõik info on eelnevalt saadetud, siis jah, nii noored kui vanad kutid vaatavad, kuidas oma töö tehtud saavad või kui ei saa, siis kutsuvad professionaalsema kolleegi appi. Või kes sinu meelest peaks tervisehädadega lapsega paremini hakkama saama kui LASTEARST?

Kui sul endal peaks tekkima nt mõne neuroloogilise haiguse tagajärjel organismis liigutused või reaktsioonid, mida sa ei suuda kontrollida, kas siis eeldad, et arst leiab mooduse, kuidas sind läbi vaadata või sobib, et sõimab hüsteerikuks ja lükkab uksest välja?

Sa arvasid, et tuled mind siia häbistama, et olen kehv ema ja saad end ärapanemise abil korraks mõnusalt tunda. Väiklase tühise inimese rõõmud…

+2
-2
Please wait...
Näitan 18 postitust - vahemik 1 kuni 18 (kokku 18 )

Esileht Koolilaps Vaktsiin