Esileht Väikelaps Sõbrasuhe lapsega? (lastetu naine küsib)

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 31 )

Teema: Sõbrasuhe lapsega? (lastetu naine küsib)

Postitas:

Lastetu naine olen. Mul pole lapsi, sest tundub et tahaks üht last saada täiesti valedel põhjustel. Ratsionaalne pool minus ütleb, et ma ei taha last õigel põhjusel. Ainus asi, mis motiveeriks mind lapsi saama, oleks teadmine et saan lapsega terve elu hästi läbi. Et ta on (vähemalt mingil määral) minu sarnane. Kui üldse, siis tahaks poega. Mulle meeldis lapsena legodega mängida, puude otsas ronida ja arvutimänge mängida, teeksin kõike seda lapsega koos. Õpetaksin teda, loeks raamatuid ette, paneks puslesid kokku. Kõik sellised lõbusad tegevused. Ma oleks väga lapselik ema. Kardan, et need pole õiged põhjused lapsi saada, sest see on rohkem sõbrasuhe, ma ei kujuta ette end karmi ja kurjustavana. Mind kasvatas väga boheemlaslik ema, lasi mul seinu sodida jne. Ise ma boheemlane pole, aga meeldib idee lahe ema olemisest.

Seepärast mind huvitab, et kui paljud teist sellised on, kes saavad lapsega kõiki neid tegevusi teha? Just mängida, käia ronimas, õpetada, rääkida elust? Kas laps on teie moodi? Kas te olete nii-öelda lahe ema? Kas selline sõbrasuhe lapsega on üldse võimalik? Kõige hullem asi, mida ma ette kujutan, on olukord kus laps sind vihkab. Selliseid lugusid on… Ma oleks väga kibestunud ema, kui lapsega poleks head suhet.

+5
-6
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 26.05 16:16; 26.05 16:29; 26.05 18:36; 27.05 10:29;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina olen oma lapsega täiega sõber. Räägi lapsega kui täiskasvanuga, kuid ära unusta et ta on laps. Oma viha ela välja mujal või karju kasvõi patja kui ta su endast välja viib, ole lahke, austa teda kui teist erilist ainulaadset isiksust. Kuula.

Ta peab tundma, et teda armastatakse ka siis, kui miski on viltu läinud.

 

Mina ja tema ütleme iga päev, et armastame teineteist

 

Kuskil ca 4-5.a aastaselt algab see semutsemine…enne seda ta alles õpib ennast väljendama

+6
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 26.05 16:26; 27.05 06:34;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kusjuures ma olen näinud nii lahedaid lapsi, kes naeratavad täiskasvanutele ja otsivad kontakti. Ongi sellised semutsejad ning on näha, et saavad emaga hästi läbi. Heas mõttes kadestan teid, kellel sellised lapsed kodus. Kujutan ette, et mingil määral mõjutab geneetika, aga kindlasti ka toetav ja hea kasvatus.

+3
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 26.05 16:16; 26.05 16:29; 26.05 18:36; 27.05 10:29;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on ka lapsega väga vedanud, teeme palju asju koos ja naudime koosolemist. Aga ega seda ju kunagi ette ei tea, milline see laps parajasti välja kukub. Mu sõbrannal on teistsugune laps, halb iseloom, väga egoistlik, mitte ka kõige targem, ka sellist last pead ju armastama ja hoidma. Iga kord mõtlen, et küll mul ikka vedas, et poeg nii tore on. Samas mõnel keerab see väike nunnu teismelisena selliseks, et jälle ei oska aad ega ood öelda, see aeg on meil veel ees. Mõnel jälle täiskasvanud lapsega üldse mingit suhet pole, kuigi oldi lapsena lähedased. Eriti poegadega võib nii juhtuda. Leiavad naise, naine ei soovi mehe ema pere ellu ja nii ongi, ei näidata sulle lapsi ja kirtsutatakse nina, kui korra kuus julged helistada. Samas mõnel emal, kellel olid näiteks tütrega lapsena ja teismelisena  väga halvad suhted, on täiskasvanuna väga tore suhe, hoopis lapselapsed ideaalsed ja toredad vms. Seega kunagi ei tea. Lapsest peab ikkagi olema valmis ka lahti laskma, nii selles mõttes, et ta pole selline, nagu sina võib-olla tahad ja teiseks, et tal on oma elu.

+5
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui üldse, siis tahaks poega. Mulle meeldis lapsena legodega mängida, puude otsas ronida ja arvutimänge mängida, teeksin kõike seda lapsega koos.

Ja miks sa seda tütrega koos ei teeks, ise olid ju ka kunagi tüdruk, kellele see kõik meeldis?

+15
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minul on kolm last, tüdrukud. Ronime kõik nii puude otsas kui ka kaljut. Tegeleme poisilike hobidega. legodega mängivad nad rohkem kui nukkudega. Mingil ajal sain lapsi tõesti enese soovide järgi vormida – nad vaimustusid samadest asjadest nagu mina. Aga nüüd on nad juba teismelised. Nüüd on nii, et vahel tuleb minuga koos tegutsema üks, vahel teine, neile on mitmeid huvisid tekkinud, mis mind ei köida aga pahaks ma seda lapsele ka ei pane. Kui ma vaimustuksin arvutimängudest, oleks mu tütred õnnest lõhkemas, paraku see ei ole asi, mis mind köidab. Ise alustan sellest aastast tööd õpetajana, võibolla leian endale ehk uued “ohvrid”, kes vaimustuvad minuga samadest asjadest. Lapsed emaarmastusest seepärast ilma ei jää aga on aeg neil lasta järjest iseeseisvamaks muutuda. Elu käibki etappidena. Lapsi saades ühe etapi jooksul võib juhtuda, et leiad lapses endale sõbra, teises etapis pead tal laskma jälle minna.

+6
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 26.05 18:34; 28.05 08:03; 29.05 09:57;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui üldse, siis tahaks poega. Mulle meeldis lapsena legodega mängida, puude otsas ronida ja arvutimänge mängida, teeksin kõike seda lapsega koos.

Ja miks sa seda tütrega koos ei teeks, ise olid ju ka kunagi tüdruk, kellele see kõik meeldis?

Hirm, et need tegevused tütrele ei meeldiks. Kuigi sul on õigus. Mulle tundub, et emad ja pojad saavad paremini läbi, aga eelmine kommenteerija tõi hea poindi, et emad ja pojad võivad täiskasvanueas kaugeneda. Eriti, kui poja tulevane naine seda soosib. Samas emad ja tütred võivad jällegi väga lähedaseks saada täiskasvanuna.

See võib olla stereotüüp, aga mulle tundub et tütardel on emadega halvemad suhted kui näiteks poegadel emadega. Seepärast on huvitav inimeste kogemusi lugeda.

0
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 26.05 16:16; 26.05 16:29; 26.05 18:36; 27.05 10:29;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Uhh, põnev, et keegi mõtleb ja muretseb samamoodi nagu mina. Olen täpselt samamoodi tundnud, et tahaksin väga lapsega koos igasuguseid asju teha (praegugi meeldib väga sõprade lastega mässata, mängida ja arutada, kunagi pole lastega igav), aga oma muus kasvatamis-distsiplineerimisvõimekuses pole kindel.

Ja ka mõtlen, et – aga mis siis, kui laps on täiesti teistsuguse iseloomuga, teda ei huvita ükski asi, mis mind. Ma joonistan, mängin klaverit, laulan, matkan, reisin, loen, õpin hea meelega keeli, mis tahes uusi asju.. Aga kui laps tahab ainult nutiseadmes istuda või arvutimänge mängida, mis siis?

Mul on ka paaril sõbrannal nii, et näen, et nad reaalselt ei mõista oma lapsi, sest iseloomud ongi nii erinevad. Üks tuttav on selline hästi avatud inimene ja tegutseja ja on mulle otse öelnud, et tema oma last ei mõista. Et kuidas laps saab niisama lihtsalt istuda ja unistada ja mõtiskleda, ei oska midagi peale hakata oma lapsega… Mõtlen kogu aeg, et vaene laps, ja vaene ema. Ja teine tuttav on selline näpud mullas, matkame, korjame seeni – aga tütar sisuliselt istuks ainult roosas kleidis diivani peal, läheb endast välja, kui miski mustaks saab, printsess mis printsess.. Ja selgelt näha, et pole mingi kasvatuse küsimus, et ongi iseloomud lihtsalt erinevad.

Kuna ise kasvasin koos erivajadustega vennaga ja see oli väga valus ja vägivaldne kogemus (6a vanem vend, kes ei suuda oma emotsioone kontrollida, on päriselt ka füüsiliselt ohtlik, lisaks pidevale psühhodraamale, samuti nägin, kui raske oli see kõik mu emale, nutt ja karjumine läbi terve lapsepõlve kuni ükskord kodust ära kolisin, praegu vend on täiskasvanud inimene, aga iseseisvalt ei toimi), siis kardan tõsiselt, kuidas ma tuleksin toime erivajadusega lapsega, ja hiljem erivajadusega täiskasvanud lapsega, kui juba omal lapsepõlvest sellega trauma ees ja midagi head loota sealt ei julge, eesti sotsabisüsteem on ka selline, et noh jah.. Kuulsin hiljuti raadiost intervjuud mingisuguse autistlike laste vanemate tugiisikutega, kes rääkis üksikemadest, kes pole omale aastaid uut aluspesu saanud osta. Ja mingist “laps on sõber ja kaaslane” asjast pole juttugi muidugi.

Tunnen nii, et terve, arukas, tegutsemishimuline, õpihimuline laps – jah tore, teeme kohe ära, kas või üksikemana. Aga kui ei lähe nii, siis kas tulen toime.. Mulle jääb mulje, et enamus emakssaajaid ei mõtle nii. Et eeldatakse vaikimisi seda tervet, arukat, lihtsat ja omale sarnase iseloomuga last, mitte midagi muud. Või eeldatakse vaikimisi, et küll saab hakkama ka selle keerulise lapsega? Ja et ainult mina muretsen ja mõtisklen selliste mis-siis-kui… asjade üle. Võib-olla eksin.

+9
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mulle tundub, et aktiivsest “kasvatamisest” olulisem on olla lapse jaoks olemas, teda aktsepteerida ja armastada just sellisena nagu ta on. Olen täiesti nõus, et ei saa ette näha, milliseks laps kujuneb, aga vanemlust võikski võtta kui võimalust ise inimesena kasvada ja areneda.

Sellise kasvamise juurde kuulub ka suutlikkus ettevaatamatute olukordadega toime tulla, paratamatusega leppimine, usk paremasse tulevikku ja aktiivne osavõtlikkus sellise tuleviku nimel pingutades. Kui keskenduda avatuse, paindlikkuse, tänutunde jne kasvatamisele, kaovad kõik TA poolt kirjeldatud mured emaks saades ja asemele tulevad juba hoopis teist tüüpi küsimused.

Mis kõige olulisem – laps kasvab siis suure tõenäosusega avatuks ja aktsepteerivaks ega põlga teha emaga mõnikord neid tegevusi, mis viimasele meeldivad, teades, et ema pingutab teha seda, mis omakorda neile meeldib 🙂

Kui on aega ja viitsimist, soovitan soojalt vaadata näiteks sellist psühholoogide kaasabil valminud tutvustust “piisavalt heast vanemast” (nii mõnigi punkt näib viitavat nii-öelda sõbrasuhtele, aga tegelikult on küsimus pigem üldinimlikus heas suhtumises ja lugupidamises 🙂 ):  https://www.youtube.com/watch?v=6fZXxu8AcTA&ab_channel=TheSchoolofLife

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Saada laps enda vajaduste rahuldamiseks, nt et temast saaks su parim sõber, on libe tee. Minu ema sai lapse (minu) umbes sellistel põhjustel. Tal oli kindel visioon, kuidas ma käituma, õppima ja millest huvituma peaksin ning kui ma tema ootustest erinevaks osutusin, ei suutnud ta sellega kuidagi leppida. Terve elu kuulsin, et kuidas sina nii, mu sõbranna laps küll… õpib hästi/käib muusikakoolis/ei tule lubatust hiljem koju jne.

Ma tundsin end väga üksi, tundsin, et ei saa kunagi tunnustust, et mind ei armastata tingimusteta. Kui ise lapsed sain, õppisin, et eks meil kõigil ole omad lootused ja unistused neile, aga tuletasin endale pidevalt meelde, et kõige olulisem on neid armastada sellistena nagu nad on, toetada neid selles, mis neid huvitab ja mitte üleliia muretseda iga suvalise tunnikontrollo hinde üle jne. Püüan vaadata suuremat plaani ja senini on mu suhe lastega õnneks väga lähedane ja hea olnud.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Teemaalgataja, kui sa ei proovi, ei saagi teada ja jäädki üksi. Sa oled tegelikult vaimselt lapse eripärade aktsepteerimiseks nii küps, lihtsalt mingid teiste laste kogemustelt saadud hirmud varjutavad selle.  Kõik naised maailmas, kes emaks said, kartsid rasedana, et äkki sünnib hälbega laps, aga statistiliselt palju neid on ?

Hirmus ei saa elada, tuleb edasi minna ja muide, kliinikus on spermadoonoriks valitud tugevaimad ja terveimad, läbi uuritud isendid ???? Soovitan

 

+1
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 26.05 16:26; 27.05 06:34;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Päris sõbrasuhet mul oma pojaga ei ole aga oleme teda kasvatanud küll selle põhimõttega, et laps on asjadesse kaasatud ja temaga räägitakse ja selgitatakse. Hetkel algklassilapsena on ta mõnus kaaslane, oskab küsida ja arutleda. Puberteet võib tuua muutuse aga eks mõni põhi on ikkagi juba ene tehtud 🙂

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Uhh, põnev, et keegi mõtleb ja muretseb samamoodi nagu mina. Olen täpselt samamoodi tundnud, et tahaksin väga lapsega koos igasuguseid asju teha (praegugi meeldib väga sõprade lastega mässata, mängida ja arutada, kunagi pole lastega igav), aga oma muus kasvatamis-distsiplineerimisvõimekuses pole kindel.

Ja ka mõtlen, et – aga mis siis, kui laps on täiesti teistsuguse iseloomuga, teda ei huvita ükski asi, mis mind. Ma joonistan, mängin klaverit, laulan, matkan, reisin, loen, õpin hea meelega keeli, mis tahes uusi asju.. Aga kui laps tahab ainult nutiseadmes istuda või arvutimänge mängida, mis siis?

Mul on ka paaril sõbrannal nii, et näen, et nad reaalselt ei mõista oma lapsi, sest iseloomud ongi nii erinevad. Üks tuttav on selline hästi avatud inimene ja tegutseja ja on mulle otse öelnud, et tema oma last ei mõista. Et kuidas laps saab niisama lihtsalt istuda ja unistada ja mõtiskleda, ei oska midagi peale hakata oma lapsega… Mõtlen kogu aeg, et vaene laps, ja vaene ema. Ja teine tuttav on selline näpud mullas, matkame, korjame seeni – aga tütar sisuliselt istuks ainult roosas kleidis diivani peal, läheb endast välja, kui miski mustaks saab, printsess mis printsess.. Ja selgelt näha, et pole mingi kasvatuse küsimus, et ongi iseloomud lihtsalt erinevad.

Kuna ise kasvasin koos erivajadustega vennaga ja see oli väga valus ja vägivaldne kogemus (6a vanem vend, kes ei suuda oma emotsioone kontrollida, on päriselt ka füüsiliselt ohtlik, lisaks pidevale psühhodraamale, samuti nägin, kui raske oli see kõik mu emale, nutt ja karjumine läbi terve lapsepõlve kuni ükskord kodust ära kolisin, praegu vend on täiskasvanud inimene, aga iseseisvalt ei toimi), siis kardan tõsiselt, kuidas ma tuleksin toime erivajadusega lapsega, ja hiljem erivajadusega täiskasvanud lapsega, kui juba omal lapsepõlvest sellega trauma ees ja midagi head loota sealt ei julge, eesti sotsabisüsteem on ka selline, et noh jah.. Kuulsin hiljuti raadiost intervjuud mingisuguse autistlike laste vanemate tugiisikutega, kes rääkis üksikemadest, kes pole omale aastaid uut aluspesu saanud osta. Ja mingist “laps on sõber ja kaaslane” asjast pole juttugi muidugi.

Tunnen nii, et terve, arukas, tegutsemishimuline, õpihimuline laps – jah tore, teeme kohe ära, kas või üksikemana. Aga kui ei lähe nii, siis kas tulen toime.. Mulle jääb mulje, et enamus emakssaajaid ei mõtle nii. Et eeldatakse vaikimisi seda tervet, arukat, lihtsat ja omale sarnase iseloomuga last, mitte midagi muud. Või eeldatakse vaikimisi, et küll saab hakkama ka selle keerulise lapsega? Ja et ainult mina muretsen ja mõtisklen selliste mis-siis-kui… asjade üle. Võib-olla eksin.

Minul on täiskasvanud autistlik laps kes oli lapsene ka vägivaldne. Tänapäevsl on palju erinevaid tugisüsteeme. Ja emadel oskust küsida abi õigel ajal. Minu peres ei olnud vaid karjumist ja nuttu kui ta kasvas. Samas jätab sellise õe-vennaga kasvamine tahtmatult oma jälje.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kusjuures ma olen näinud nii lahedaid lapsi, kes naeratavad täiskasvanutele ja otsivad kontakti. Ongi sellised semutsejad ning on näha, et saavad emaga hästi läbi. Heas mõttes kadestan teid, kellel sellised lapsed kodus. Kujutan ette, et mingil määral mõjutab geneetika, aga kindlasti ka toetav ja hea kasvatus.

Sellest kohast ma aru ei saa.

0
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tänan kõiki kes siin kommenteerisid ja kaasa arutasid. Tundsin end ühe naise kommentaaris täielikult ära ja mul on täpselt samad põhjused, miks senini pole last saanud. Sest kõik naised ei ole alati nii õnnelikud oma laste üle ega mõista neid, mõni ei saa isegi lastega hästi läbi. Muidugi see võib elu jooksul muutuda, olen nõus. Suhted paranevad. Kuid see tundub tohutult suur risk.

Teistpidi on väga rõõmustav lugeda naistest, kes said lapse(d) ja on nende saamise üle tõsiselt õnnelikud, sest saavad oma lastega hästi läbi ja nad rikastavad nende elu. Ma tean mingil tasandil, et lapsed rikastavad inimese elu, aga olen selline inimene, et kõik peab olema läbi kalkuleeritud ja läbi mõeldud. Alles siis, kui ma tean halvimat võimalikku stsenaariumi ja olen sellega nõus, olen nõus mingi otsuse tegema. Sama on olnud ka töökohtade, partnerite jm valikul. Laste saamises on aga nii palju tundmatuid tegureid ning päeva lõpuks ma ei usu, et oleksin hea ema. Ma ei sooviks last saada õigetel põhjustel (soov kellegi eest hoolitseda ja kasvatada), vaid pigem isekast soovist saada/ kasvatada endasarnane laps. Kanda enda geene edasi. Sugugi mitte karjäärivaliku mõttes endasarnane laps, vaid ellusuhtumise, huvide ja iseloomu mõttes. Minu arust kui sellised emad saavad lapse, siis varem või hiljem nad pettuvad või kibestuvad. Ma ei taha kellelegi valu põhjustada ja jään lastetuks edasi nendel põhjustel.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 26.05 16:16; 26.05 16:29; 26.05 18:36; 27.05 10:29;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ei sooviks last saada õigetel põhjustel (soov kellegi eest hoolitseda ja kasvatada), vaid pigem isekast soovist saada/ kasvatada endasarnane laps. Kanda enda geene edasi. Sugugi mitte karjäärivaliku mõttes endasarnane laps, vaid ellusuhtumise, huvide ja iseloomu mõttes. Minu arust kui sellised emad saavad lapse, siis varem või hiljem nad pettuvad või kibestuvad. Ma ei taha kellelegi valu põhjustada ja jään lastetuks edasi nendel põhjustel.

Kes ütleb, mis on õiged, mis valed põhjused lapse saamiseks, sina või?
Sinu jaoks on üks põhjus, teise jaoks teine. Geenide edasi kandmine on see kõige ürgsem põhjus üldse.
Sinu loetletud põhjustest on rohkem kui küll last saada.
Aga kasvatus määrab ainult *nii* palju. Laps on ikka eraldi inimene, eraldi isiksus. Miks sa temast enda koopiat tahaks? Kas sa oled ideaalne?
Saa laps, saad eluaeg imetleda tema erakordset (mitte sind kopeerivat) isiksust ja seda, kuidas omavahel klapite. Kujutleda pettumust, et laps ei ole täpselt sinu moodi, tundub kuidagi nartsissistlik.
Pole mõtet analüüsida enda tundeid võõraste laste osas (kes sulle ei meeldi). Suhe oma lapsega pole mitte kunagi samasugune nagu teisega.
Tundub, et sa tahaksid last saada. Küsimus pole selles, kas sa väga-väga soovid ja fännad seda hoolitsemise aspekti seal. On OK, kui rahulduse lapsesaamise juures pakub midagi muud. Hoolitsemine muidugi käib tahes-tahtmata selle juurde ja selleks peab valmis olema.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui üldse, siis tahaks poega.

See lause hirmutab mind pisut. See on üks asi paljudest, mida bioloogilise lapse puhul valida ei saa ja seega ei tasu eeldada, et saad kindlast soost lapse.

Samamoodi ei saa eeldada ka seda, milline saab olema lapse iseloom. Võib-olla ta ei tahagi puu otsa ronida? Minu poeg näiteks kardab kõrgust. Äkki talle ei meeldigi legod? Saad lapsele erinevaid tegevusi tutvustada, kuid talle ei pruugi meeldida samad asjad, mis sulle. Võid loota, et su lapsest saab avatud suhtleja, aga tegelikult on ta esimesed 5 aastat su selja taga peidus. Võid loota, et saad spordipoisi, aga tegelikult tuleb pontsakas roosa- ja meigihuviline tüdruk. Võid loota, et laps hakkab pilli õppima, aga tegelikult tahab ta hoopis jalgpalli mängida. Või vastupidi. Vanemana (eriti kui tahad lapsega sõbrasuhtes olla) pead nende asjadega leppima ja last toetama. Kas oled selleks valmis?

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui jätta kõige mustemad stsenaariumid rasketest puuetest jms välja, siis seda ma usun küll, et saad lapsega lõbusaid tegevusi teha. Võibolla mitte kõiki neist sinu pakututest korraga, näit. minu kolmest lapsest vanimale meeldisid kõik sinu loetletud asjad, keskmisele ei meeldinud ronimine jms ohtlikumat sorti tegevused, kolmas ei viitsinud jällegi puzzlede ja legodega nokitseda. Samas ma ise olen vanuse kasvades järjest vähem lahe ema, st ma lihtsalt ei viitsi enam neid “lõbusaid” asju teha.
Aga seda, et laps võimalikult sinu sarnane on või suuremana samadest asjadest huvitub, on küll palju eeldada. Samas minu meelest just see ongi elu rikastav, et nad on teistsugused, omaette isiksused. Minu lastel on palju selliseid häid omadusi, mida mul pole, ja ka mõned minu jaoks häirivad küljed, aga kellel poleks? Jah, mu lapsed on mulle teismelisena vihahoos ka öelnud, et nad vihkavad mind, kuid ma olen juba nii vana ja paksu nahaga küll, et seda mitte isiklikult võtta.
Ma arvan, et Sul, teemaalgataja, ei ole hetkel veel käes õige aeg lapse saamiseks. Kui see aeg tuleb, siis sa ei mõtle enam üldse sellele, missugune või mis soost laps peaks olema, vaid tähtis on ainult see, et ta oleks.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on kolm last ja olen nad kõik saanud lihtsalt ürgsest soovist saada laps – see soov lihtsalt on tulnud, ilma analüüsita kas see on ratsionaalne.  Lihtne soov tunda elu endas kasvamas, soov hoolida ja hoolitseda kellegi eest.   Noored naised, ärge mõelge üle – ükskõik kas sünnib poiss või tüdruk, kas olete loomult sarnased või erinevad – ta on sinu laps ja sa armastad teda ja tema armastab sind vastu. Nii on see psühholoogiliselt tervetel emadel-lastel loodud – muidu oleks inimkond ammu välja surnud, kui sa ei hakkaks oma last armastama.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minul on kolm juba täiskasvanud poega, saan kõigiga väga hästi läbi ja julgen neid küll oma sõpradeks pidada. Aga… kõige rohkem on mind kasvamise ajal “hulluks ajanud” ja juukseid katkuma pannud poeg, kes on iseloomult minu koopia. Ja oi kuidas tema puhul ajasid närvi needsamad vead ja iseloomujooned, mis mulle ka enda juures häirivad on. Seega pole kindel, et see samasugune laps just parim on.

+11
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ah, see “laps peaks olema nii ja naasugune, sooviks poega/tütart, ma ei oska teisega midagi peale hakata” on mingid lastetute uiud. Ei saa sa kunagi teada, oletadagi ega määrata, missugune su laps tuleb ja kasvab, tuleb sellega lihtsalt leppida ja armastada. Kui tahadki poega, aga tuleb tütar, siis harjud sellega ja kunagi hiljem mõtled, et issand, mis ma oleks SIIS teinud, kui olekski poeg sündinud… Niisugune ettepõdemine on kõige piiravam, kammitsevam ja ka mõttetum asi, mida elus teha saab. Sina ise kasvad ja kohaned oma lapsega koos.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

See võib olla stereotüüp, aga mulle tundub et tütardel on emadega halvemad suhted kui näiteks poegadel emadega. Seepärast on huvitav inimeste kogemusi lugeda.

Minu tutvusringkonnas on emadel-tütardel täiesti normaaalsed suhted, lastel lubatakse elada omaenese elu. Pojad on reeglina vähem sotsiaalsed, seega nad suhtlevad ka vanematega vähem. Ja kuna poegade naised on ka sotsiaalsemad, siis poegade naised veavad need pojad pigem enda vanemate koju. Mitte halva pärast, aga poegadel lihtsalt tänu väiksemale sotsiaalsusele ongi vähem “vajadust” vanemaid täiskasvanueas külastamas käia. Mitte, et nad oma vanematest ei hooliks, aga nad ei hooli sagedasest suhtlusest üldse mingisugusel kujul. Mis ei tähenda muidugi, et sotsiaalseid mehi ei oleks olemas. Lihtsalt keskmiselt on mehed vähem sotsiaalsed ja käivad harvem oma vanemaid külatamas. Samas kui on mingi suhtlemisprobleem, siis pojad teevad sellest vähem välja, tütred muutuvad sagedamini kirglikuks tülide puhul.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 26.05 18:34; 28.05 08:03; 29.05 09:57;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Seepärast mind huvitab, et kui paljud teist sellised on, kes saavad lapsega kõiki neid tegevusi teha? Just mängida, käia ronimas, õpetada, rääkida elust? Kas laps on teie moodi? Kas te olete nii-öelda lahe ema? Kas selline sõbrasuhe lapsega on üldse võimalik? Kõige hullem asi, mida ma ette kujutan, on olukord kus laps sind vihkab. Selliseid lugusid on… Ma oleks väga kibestunud ema, kui lapsega poleks head suhet.

Minu laps on tänaseks juba täiskasvanud, kuid just selline “me teeme kõike koos” sõbrasuhe oli meil kogu tema lapsepõlve.  Sõbrad oleme tänaseni ja vähemalt mina saan küll oma tütrele praktiliselt kõigest rääkida. Seda, et tema peaks mulle absoluutselt kõigest rääkima, ma ei eeldagi, ikka peavad noorel inimesel olema nii oma saladused kui endaealised usaldusisikud.  Ja veel – ei, minu laps ei ole minu moodi. Ta on ikka tema ise. Kas sõber saab olla siis ainult nendega, kes on Sinu moodi. Selles osas, et laps Sind vihkama ei hakkaks, on ikka Sinul endal väga palju ära teha. Peaasjalikult peaks aktsepteerima last iseseiva isiksusena ja  suutma võtta last sellisena nagu ta on, mitte kujutama ette, et minu järeltulija peab olema “minu väike kloon” ja temaga heaks läbisaamiseks peaks ta tingimata minuga ühtemoodi mõtlema, ühte ja samu huvisid omama või tegusid tegema.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 28.05 13:06; 28.05 13:14;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma tean mingil tasandil, et lapsed rikastavad inimese elu, aga olen selline inimene, et kõik peab olema läbi kalkuleeritud ja läbi mõeldud. Alles siis, kui ma tean halvimat võimalikku stsenaariumi ja olen sellega nõus, olen nõus mingi otsuse tegema. Sama on olnud ka töökohtade, partnerite jm valikul.

Lase vabaks.  Lase asjadel juhtuda. Usu mind, ei juhtugi halvasti.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 28.05 13:06; 28.05 13:14;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Selliste argumentidega otsustada lastetuks jääda on ikka täiesti üle mõtlemine. Mis see õige põhjus lapse saamiseks üldse on? Arvad, et esiemad kõik põdesid, et kas peaks saama last või mitte? Armastama hakkad sa oma last niikuinii, see on looduse poolt lihtsalt nii seatud (jätame ekstreemsused välja eks).

Kusagil sügaval sisemuses ma mäletan ka sellist mõttekäiku, et tütarde suhted emaga võivad olla keerulisemad ja seetõttu soovisin esimest poissi. Teist tahtsin ka pigem poissi, sest siis oleks vendadel nii tore koos kasvada ja mängida. Kolmandat tahtsin väga tüdrukut juba. Neljandat enam ei jaksa ja nüüd on kahju ikka küll, et tütart ei olegi, kellele naiseks olemist õpetada ja enda kogemusi jagada. Piidlen siin muudkui tuttavate väikseid tüdrukuid ja vahest pisargi tahab silma tulla, et endal ei ole. Vabatahtlikult lastetuks jäämist ammugi ei mõista. Tee see üks ära ja su maailm muutub. Su mõtted muutuvad ja su soovid muutuvad. Ülemõtlemist jääb ka vähemaks, sest saad aru, et pole see lapsekasvatamine nii hull midagi, kui meedia muudkui jahub. Ühiskond toetab, lasteaed, kool, isegi kui meest pole.

Ise olen kolmest lapsest keskmine, planeerimata, tütar. Emal on esiklapsest tütrega äärmiselt rasked suhtud, lõputu tülitsemine, etteheidete tegemine, osalt alusetud, osalt põhjendatud. Pesamunast pojaga suhted sisuliselt puuduvad, harva saavad kokku ja vahetavad viisakusi, poja naine on draamakuninganna ja ei sobi meie kellegagi. Mina oma lastega olen nüüd ainus, kes soovib emaga suhelda ja mõistab, et ta pingutas palju ja üritas parimat kui ka alati nii välja ei kukkunud. Ja mul ei olnud lapsepõlves midagi häda, keegi ei joonud, keegi ei löönud. Ema kokkas, koristas, töötas, pingutas – armastas, kuigi ta seda otse välja näidata (kallistada, nunnutada) või öelda ei oskanud.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu esimene laps on seda tüüpi, millist ma ise üldse ei salli(nud) – tormakas, lärmakas, väga aktiivne, väsitav, intensiivne ja püsimatu. Ise lasteaias pelgasin neid poisse ja ei arvanud kordagi, et minu laps selline saab olema 😀 Ja ometi armastan ma teda täpselt samapalju nagu teist, detailidele orienteeritud, rahulikku tegevust armastavat last 🙂

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

soov kellegi eest hoolitseda ja kasvatada

No suurel enamusel inimestel ei ole otsest soovi kellegi eest hoolitseda, muidu oleks meil hooldustöötajaid kordades rohkem. See hoolitsemisvajadus on lihtsalt paratamatult kaasnev kohustus, mille kannatad ära ja loodus aitab seejuures keemiliste protsessidega ise kõvasti kaasa, et see kannatus liigselt suur ei oleks. Mina olen alati ikka suunanud lapsi võimalikult iseseisvaks, ise ennast teenindavaks, arvan, et hea ema just nii teebki. Lapsi saadakse ikka selle positiivse emotsionaalse poole pärast. Ja selle eest, et see emotsionaalne pool tekiks, hoolitseb suuresti loodus ise, kui ta paneb su keha heaoluhormoone tootma, siis kui oma täiesti vastutustundetu juntsu kinni püüad ja ta sinu kaissu on surutud. Selle armastusetunde tekkimise pärast enamasti ei maksa muretseda. Inimesed, kes oma lapsi ei suuda armastada, on ikka julges vähemuses. Täiesti riskivabalt ei anna elu niikuinii elada, lapse saamisega näiteks kaasneb alati risk saada raske puudega laps, need riskid tuleb enesele selgeks teha ja seejärel mõelda, kuidas sellises olukorras oma elu võimaluste piires oleks võimalik maksimaalselt elamisväärseks elada. Aga riskide eksisteerimise tõttu elu elamata jätta ka ei tasu.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 26.05 18:34; 28.05 08:03; 29.05 09:57;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lapserikkad emad on kirjutanud, et isegi ühe pere lapsed võivad täiesti erinevate iseloomudega beebist saadik tulla. Niiet ei oska planeerida, milline su oma tuleks. Minu ideoloogias on hea ema see, kes armastab last sellisena, millisena laps tahab olla, mitte ainult siis ja tingimustel, kui laps vanema ettekujutust täidab.

Ma arvan, et kui lapse iseloom on vanemaga sarnane, siis on lihtsalt lihtsam läbi saada ja samadest asjadest huvituda. Kui erinev või vastupidine iseloom, siis väljakutsuvam ülesanne.

Mul oma ühe lapsega on iseloomud õnneks üllatavalt ok. Aga minul ja mu emal, ütleks, et suisa vastupidised või siis äkki ma trotsist tahtsin teistsugune olla, sest mulle tundus, et ta ei saa must aru ning teda ei huvita, mis mul rääkida on vm.

Ma oma tütrega mängin huviga rohkem neid mänge, mis minu jaoks huvitavamad on ja ükskõik mida täiskasvanu õhinaga mängib ja oskab põnevalt õpetada, tundub lapse jaoks ka huvitav 🙂 Ma mängin tütrega autode, kruvikeerajate, legodega, puzlede, raamatutega, sest need on minu jaoks huvitavad. Nukud ja kaisuloomad on ka olemas, aga nendega on minu jaoks igav mängida, tema natuke mängib. Mõne asjaga, millega mina üldse ei mängi, mängib tema omaette huviga – nt mänguköögi ja vanaema käekottide ja ehetega.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

“Seepärast mind huvitab, et kui paljud teist sellised on, kes saavad lapsega kõiki neid tegevusi teha? Just mängida, käia ronimas, õpetada, rääkida elust? ”

– kõike seda ju lapsevanemad teevadki, need ei ole tegevused, mida peres peaks hakkama kuidagi eraldi ellu viima. See kõik käibki ju pereelu juurde. Laps ei ole ju tulnukas teiselt planeedilt, ta on pereliige, oma arvamuse ja meeldimiste/mittemeeldimistega. Koos õpitakse, mängitakse, matkatakse, arutatakse asju jne. Aga kõik ei ole ka selline “küll meil on tore”, nagu kõigil, on ju ka lastel pettumusi, tülisid, vihastamist millegi peale jne. Tuleb arvestada ka sellega, et tuleb toeks olla, kui laps on sõbraga tülis või  kui sama pere lapsed tülitsevad, kui ei saa mõnda asja, mida tahaks jne.

Meil praegu lapsed sellises vanuses, et nendega on mõnus koosolemine ja -tegutsemine. Nad on 10 a ja 8 a, nii et teismeiga veel kohal pole, nii et nende jaoks pole me veel “nõmedad vanemad”, vaid ka neil on meiega tore. Selline aeg, kui saavad juba igapäevaeluasjadega ise hakkama, ei pea potitama ega koristama nende tagant, samas on head seltsilised.

Kuna meil on lastel erinevad huvid, erinev muusikamaitse ja hobid, siis see teebki asja põnevaks, et saan osa nii paljudest erinevatest asjadest, mis nemad teevad või millest räägivad või mille kohta uurivad. Ei pea ilmtingimata olema lapsega sarnane huvitavates tegevustes ja kõiges sama meelt.

Eks näis, mis tulevik toob, aga laps on ju omaette isiksus, et ei ole nii, et kogu aeg ühesugune, kõik kogu aeg muutumises. Ei saa otsustada, et olen lahe vanem, saan lapsega läbi ja nii on elu lõpuni. Saab lapsele toeks olla, olla talle ise ka hea kaaslane, pakkuda eakohaseid tegevusi jne, aga seda ütlen küll, et lastega pole miski 100% kindel 😀 Võid mõelda plaani valmis, kuidas kõik hakkab olema ja ikka on mingi ootamatus, millega arvestanud pole.

Ja kuna teema on Väikelapse jaotises, siis väikelapse vanem peab paratamatult olema teatud asjades ka see, kes pole lahe sõps, vaid ka see, kes paneb piirid paika ja suunab ja õpetab. Vanem on ikkagi see, kes vastutab lapse arengu ja käekäigu eest, lahe olemine ei saa olla see esmane asi, mille peale vanemaks olles mõelda.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Teemaalgataja, kui ma õigesti aru saan, siis  – sa kardad oma (kujutletava) lapse enda pihta suunatud viha (negatiivset emotsiooni).

Kui nii, siis kahjuks pean sind kurvastama – mitte karta oma lapse viha ehk siis võtta võimalikult vähe südamesse ja jääda võimalikult rahulikuks, kui su laps sinu peale vihastab, on minu meelest üks tähtsamaid ema/isa olemise alustalasid.

No näiteks – kuidas sa kujutad ette nende situatsioonide absoluutset vältimist, kus väikelaps nõuab sinult midagi väga ebamõistlikku – või muidu vihastab sinu peale? Sa ei julgegi ennast kehtestada ega kunagi teha väikelapse (mitte just aruka) tahtmise vastu – sest muidu ta võiks vihastada sinu peale? Oledki lükata-tõmmata iga väikelapse jonni, tuju või lihtsalt ebamõistliku tahtmise korral – sa ei julge/ei taha lapsele midagi vastu öelda? Sest sa niiiii kardad, et laps röögib siis: “Sa oled halb emme! Sa ei meeldi mulle enam!!!!”?

Või kui kui koolilaps vingub:  “Ma ei taha õppida matemaatikat – see on raskeeeeeeee” – “Võta ennast siiski kokku ja tee see kodune ülesanne ära, eks” – “Ma ei taha – mul on mäng pooleli ja üldse…”- mis sa siis ütled? Kas sa julgeks öelda: “Võta see kodune õppimine nüüd siiski käsile, ei ole hea lasta õppimises lünki sisse tulla” – või sa ütleksid lapse viha kartuses midagi sellist: “Olgu, lõbutse siis edasi…” ? Kui teismeline nõuab sinult mingi absoluustelt nihkes hinna/kvaliteedi suhtega asja ostmist, “põhjapaneva” argumendiga: ” Aga Martenil on !”, sina hakkad veenma ja seletama, aga laps ei taha su mõistlikke seletusi kuulata parasjagu ja hakkab vihaseks muutuma, plärtsuma – mis teeksid? Tormaksid asja ostma, et laps sinu peale vihaseks ei saaks?

See, et sinu laps ei jonnigi 2-3a ja koolieas sinu laps saab alati tänu sinu põhjapanevatele seletustele lausa ideaalselt aru, mis on mõistlik ja mis ebamõistlik ja tänu sellele teil kahel üldse konfliktsituatsioon ei esinegi, kus laps võiks sinu peale vihastada/solvuda/uksi paugutada – see on ulme…

Sõbralik läbisaamine ja legode koos kokkupanek ja kasvõi puude otsas ronimine oma lapsega on normaalne ning “lahe emme” olemine on okei.  Sa ei peagi tingimata hakkama mingiks daam – emaks: “Fuiii, mina küll puude otsa ronima ei lähe!” Tore, kui emmel on fantaasiat ja energiat teha palju lahedaid asju lapsega koos.

Aga kas sa saad aru, sa ei saa koos puu otsas ronimise ja “lahe emme” olemisega OSTA ennast vabaks võimalikest tõsistest konfliktsituatsioonidest lapsega? Kus sa ei saa alati rõõmsalt hüüda: “Ronime puu otsa – nii lahee!”. Vaid pead võtma südame rindu – ja ütlema lapsele ebameeldiva asja, et vaata, Oskar – ma siiski ei tee nii, nagu sina tahad, sest… Ja jääma rahulikuks ja mitte kibestuma, kui Oskar närvi läheb ja sind näiteks uksi paugutades “halvimaks emaks” tituleerib – vaid mõtlema hoopis: “Oh seda Oskarit – muidugi, eks tema vanuses ongi raske mõista, et…  Küll ta ehk küpsemaks saab ja mõistma hakkab.”

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 04.06 15:03; 04.06 15:13;
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 31 )


Esileht Väikelaps Sõbrasuhe lapsega? (lastetu naine küsib)