Esileht Ajaviite- ja muud jutud Välisjalatsitega toas (USA, GB jm)

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 82 )

Teema: Välisjalatsitega toas (USA, GB jm)

Postitas:
Kägu

Palun selgitage mulle, miks paljudes maades ei võeta välisjalatseid esikus ära?
Millega seda põhjendatakse?

Eeskätt on see ju ebahügieeniline. Jalgadel on palav. Ja kas nendes peredes, kus keegi vahepeal soovib jalast ära võtta, käib siis paljajalu või sokkidega samas kui teine pereliige näiteks saabastega?

Kas näiteks Suurbritannias ei võta keegi ära? Või on see nii, et osad pered võtavad alati ja teine osa on neid kes ei võta?

+29
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Ei oska öelda.

Küll aga mulje jäänud, et eestlased pigem vähemuses oma jalatsite äravõtmisega toas. Jaapanlased samasugused.

+5
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Mind pani Friendsis alati imestama, et muidu oli Monica metsik puhtusefriik, kes isegi tolmuimeja puhastas väikse käsitolmuimejaga üle, aga see oli täiesti okei, et kolm meest istus tal lakkamatult diivanil, jalad kingadega diivanilaual.

+26
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Palun selgitage mulle, miks paljudes maades ei võeta välisjalatseid esikus ära?

Millega seda põhjendatakse?

Eeskätt on see ju ebahügieeniline. Jalgadel on palav. Ja kas nendes peredes, kus keegi vahepeal soovib jalast ära võtta, käib siis paljajalu või sokkidega samas kui teine pereliige näiteks saabastega?

Kas näiteks Suurbritannias ei võta keegi ära? Või on see nii, et osad pered võtavad alati ja teine osa on neid kes ei võta?

Kusjuures USAs oleneb see ka täiesti piirkonnast. Kus soe ja kuiv, seal tõesti pigem ei võeta – aga keegi ei käi seal ju ka paksude poriste saabastega ringi. Seda enam, et enamasti sõidetakse nagunii autoga uksest ukseni.
Ise elasin tiba kehvema kliimaga kohas ja seal oli vast umbes pooleks (või isegi äravõtmise kasuks), kes võtsid ja kes ei võtnud. Omavahel said pered ikka kokkuleppele (saabastega küll kedagi oma kodus liikumas ei näinud, ikka kingad/sandaalid/tennised), samuti külalistega. Üldjuhul käituti ikka nii, nagu pererahval kombeks.

+11
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Lisaks sellele on ju neil üõrandatel püsivaibad- kujutan ette, milline mustuse ja bakteripesa see olla võib.
Kuidas on roomavate beebidega, lastakse rahu südamega põrandale kus keegi hetk tagasi kõndis välijalatsitega?
Öäkk.

+29
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ei oska öelda.

Küll aga mulje jäänud, et eestlased pigem vähemuses oma jalatsite äravõtmisega toas. Jaapanlased samasugused.

ega ikka ei ole küll. terve Aasia võtab jalatsid ära. ja mitte ainult kodus, vaid isegi nt poodi minnes jäetakse plätud ukse taha.

+13
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Märtsikuises Hollandis vahetusõpilasena käinud eestlane oma reisivideos imestas,
et välisjalatsitega käiakse kodus. Võõrustajad olevat naernud ja tema ukse juurde jäetud jalatsitest pilti teinud kui väga veidrast sündmusest…

+12
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

USA-s elasime mõned aastad piirkonnas, kus päris palju vihma sadas. Ja kohalike väliseestlaste kodudes oli küll üldiselt kombeks jalanõud ära võtta, sest neil olid tavaliselt suuremas osas ruumides heledad vaipkatted. Aga samas ühes kohaliku ameeriklase peres, kus selline vanem maja, me küll ära ei võtnud. Eks see oleneb jah pererahvast. Filmides on küll kaunis jube vaadata, kuidas kogu aeg välisjalanõudega voodi peale viskutakse, ma seal küll magada ei tahaks.

+21
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ameerika kohta ei oska sõna võtta, aga neis peredes, kus mina Inglismaal olnud olen, käib jalatsimajandus täpselt nii nagu meil.
Võib-olla on erandiks see, et neil on majades enamasti ka tagauks köögi kaudu. Kööki tullakse nt poest või aiast välisjalatsites küll, aga köögipõrand on ju pestav.

+8
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ei oska öelda.

ega ikka ei ole küll. terve Aasia võtab jalatsid ära. ja mitte ainult kodus, vaid isegi nt poodi minnes jäetakse plätud ukse taha.

Aasia on ikka väga suur piirkond. Niimoodi küll üldistada ei saa.

+5
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Mind pani Friendsis alati imestama, et muidu oli Monica metsik puhtusefriik, kes isegi tolmuimeja puhastas väikse käsitolmuimejaga üle, aga see oli täiesti okei, et kolm meest istus tal lakkamatult diivanil, jalad kingadega diivanilaual.

“Seksis ja linnas” oli üks osa pühendatud veidrusele nimega kingade jalast võtmine korterisse sisenemisel. Siis, kui Carrie läks oma homost sõbra Stanfordiga mingile vanale sõbrannale külla ja ukse juures kästi kingad ära võtta. Põhjuseks laste, sh vastsündinu olemasolu antud korteris. Mõistegi oli draamat palju ning raske südamega enne elutuppa sisenemist jalast võetud kingad läksid kaotsi..

Aga ma ise olen kunagi pidanud “ennast kehtestama” Saksamaalt saabunud tuttavaga. Ta ei jõudnud ära imestada, et miks ma palun mitte välisjalanõudega siseneda.

+21
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Siin jälle kari kanasid võtab filme tõsielu pähe. Vaadake kasvõi Õnnet, seal ka kõik jalatsitega toas. Stuudios või võttepaigas ei kái keegi paljajalu või sokkides, siis peaks ka kogu võttemeeskond paljajalu olema.
Eestlaste sokkides käimise komme on kohati tobe. Keegi korraldab kodus pidulikuma sünnipäeva, külalised on viisakalt riides, prouadel soengud ja kleidid, mõnel mehel isegi ülikond ja siis on kõik sokkides-sukkades. Kui keegi oma vaipade pärast kardab, oleks viisakas paluda külalistel vahetusjalatsid kaasa võtta. Või on nii raske oma robot pärast külaliste lahkumist tòòle lasta?

+5
-41
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Itaallased samuti ei võta jalast ära ja imestavad, et meie seda teeme.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ei oska öelda.

Aasia on ikka väga suur piirkond. Niimoodi küll üldistada ei saa.

Kes Aasias välisjalanõud kodus jalga jätab? Ma ütleks ka, et ikka väga suur (ei julge kohe öelda, et kõik) osa Aasiast ei käi välisjalanõudega toas.

+8
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Palun selgitage mulle, MIKS ma peaks ära võtma?!

Jah, kui ma tulen koju ja jään koju, siis ma loomulikult vahetan jalanõusid – mugavuse pärast. Ja elementaarne on, et voodisse ning lauale välisjalatsitega ka ei roni. Samuti siis võtan ära, kui jalatsid on hullult porised või märjad, aga seda nn tavalises Kesk-Euroopa kliimas harva juhtub.

+3
-19
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 8 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Ilmselt siis oleneb jällegi piirkonnast või itaallasest. Ma puhkasin paar aastat tagasi sõbrannaga Itaalias. Sõbranna on varasemalt Itaalias elanud ja peatusime tema itaallasest sõbra juures. Seal võtsime küll jalanõud ära ja ka võõrustaja ise jättis jalanõud esikusse, välisukse kõrvale nagu eestlastelgi kombeks. Ukse kõrval oli tal ka teisi jalanõusid, seega ei jäänud muljet, et ta seda just meie külaskäigu tõttu ise ka teeks või kuidagi tavapäratuks peaks, et me jalanõud ära võtame.

+14
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Viimasele karjatusele vastuseks just hüüataks vastu – miks ei peaks ära võtma?
Väga mõnus on olla ju paljajalu, või vähemalt sokkis. Jalad vabad, hingavad, põrandad ka puhtad.
Põrandatest räägiti juba palju, aga ma keskenduks sellele, et ilma jalanõudeta on ju palju mugavam olla. Kodust väljas veedetakse niigi palju aega, saab kingi, saapaid kanda küll.

+21
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Vahetad ühed tossud teiste vastu? Kingad tenniste vastu? Saapad botaste vastu? Ilma on mugavam. Võibolla proovid.

+8
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Me USAs elavad sugulased peavad ebahügieeniliseks sokkides või paljajalu toas käimist, eriti, kui võõrasse majja astuvad.
Me ei nõudnud neilt ka Eestis jalanõude ära võtmist, need polnud ka mudased.
Meie võtame kodus muidugi tuulekojas kingad ära, aga me kolm koera ei võta 🙂 Ja ega me nende jalgu kuiva ilmaga ei pese ka, ainult suure poriga. Nii et jah, käime ka ise sokkis sel põrandal, kus 12 jalga “välisjalanõudes” tatsab.

+7
-12
Please wait...

Postitas:
Kägu

…no eks nüüd maitsevad neid vilju. Ma ei kujuta ette, mis viiruseid meie täistatistatud tänavatelt kaasa tuuakse ja kui see kõik vaipadele laiali kanda… huuuhhhh! Jalatsite vahetamine vähendab natukenegi riski.

+28
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

USA-s tõestu sõltub piirkonnast ja elamisest. Kus valged vaibad, seal võetakse. Kus puitpõrnad väljas, ei võeta. Kus põrandad külmad, ei võeta jne. Ei võeta seal, kus enamasti käiakse kergete jalanõudega (mitte saabastega).

+7
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Isegi on kuiv ja päikseline – ikkagi tulles nt tänavalt tuppa, kus on pissinud mõni koer ja kakerdanud ja sittunud tuvi, keegi on võib-olla sülitanud või jäätist tilgutanud – ma ei tule ju selle jalatsiga tuppa, kus ma näiteks õhtul paljajalu käin ja linade vahele poen. See eeldaks, et käin mopiga iga päev pürandad üle, enne kui päriselt jalatsid ära võtan.

Jah, tõepoolest, ka minu küsimus: miks mitte jalatseid ära võtta?

+21
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Palun selgitage mulle, MIKS ma peaks ära võtma?!

Jah, kui ma tulen koju ja jään koju, siis ma loomulikult vahetan jalanõusid – mugavuse pärast. Ja elementaarne on, et voodisse ning lauale välisjalatsitega ka ei roni. Samuti siis võtan ära, kui jalatsid on hullult porised või märjad, aga seda nn tavalises Kesk-Euroopa kliimas harva juhtub.

Sulle meeldib väljaspool uneaega saabastes olla? Külmemal ajal seest karvaga saabastes?
Ma ei kujuta ette, kuidas see mugav on, istudes oma 23-kraadises toas, jalas sosud saapad :O

+15
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kindlasti oleneb kliimast ka, aga veel rohkem tänavate puhtusest. Näiteks Londonis ma ei jõua ära imestada, KUI vähe mu jalanõud puhastamist vajavad. Samuti püsib seal auto ikka kordades kauem puhas kui meil, isegi vihmaste ilmadega.

+9
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

USA-s tõestu sõltub piirkonnast ja elamisest. Kus valged vaibad, seal võetakse. Kus puitpõrnad väljas, ei võeta. Kus põrandad külmad, ei võeta jne. Ei võeta seal, kus enamasti käiakse kergete jalanõudega (mitte saabastega).

puitpõrnad?

+5
-13
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kindlasti oleneb kliimast ka, aga veel rohkem tänavate puhtusest. Näiteks Londonis ma ei jõua ära imestada, KUI vähe mu jalanõud puhastamist vajavad. Samuti püsib seal auto ikka kordades kauem puhas kui meil, isegi vihmaste ilmadega.

Ma ei nõustu sellega ühelgi juhul. Londonis inimesed liiguvad palju metroodega ja need “asutused” on ikka väga räpased, kodutud lohistavad oma padajannikoormaid ühest seina äärest teise. Mulle piisab sellest teadmisest. Mis sest, et võib-olla mu jalanõu näeb puhas välja.
Kas lubaksid beebil Londonis tänavalt võetud asja suhu panna?

+18
-4
Please wait...

Postitas:
Kägu

Vahetad ühed tossud teiste vastu? Kingad tenniste vastu? Saapad botaste vastu? Ilma on mugavam. Võibolla proovid.

Miks mitte toasusside, sokkide, paljaste jalgade vastu?! Võib-olla proovid? Mina igal juhul teen nii.

+5
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Jah, kui ma tulen koju ja jään koju, siis ma loomulikult vahetan jalanõusid – mugavuse pärast.

Vastuseks tsiteerin iseennast: Jah, kui ma tulen koju ja jään koju, siis ma loomulikult vahetan jalanõusid – mugavuse pärast.
Ja lisan – aga kui tulen tuppa lühikeseks ajaks, ei kisu küll välisjalatseid ukse juures jalast ära.

+4
-5
Please wait...

Postitas:
Kägu

Jah, tõepoolest, ka minu küsimus: miks mitte jalatseid ära võtta?

Ei viitsi iga minut jalga panna-ära võtta. Pealegi pole sageli jalatsiteta mugav olla.

Aga ilmselt Läänemere põlistütardel on arusaam, et tänavad ongi porised ja valged vaibad kodus maas saaks siis kannatada.
Ja kui vaadata nn nakkushaiguste statistikat, siis “jalatsiriikides” pole seda sugugi rohkem kui koduses “kingad kohe jalast ära”-riigis.

+1
-28
Please wait...

Postitas:
Kägu

Olen hetkel oma maakodus. Meil on selline elu- ja köögiala, kus tõesti olen hetkel nende kalossidega, millega õue peal kakerdasin, lastel tossud. Kui päriselt tuppa jääme, siis võtame ära. Siis oleme rohkem ka magamistubade alas.
Õu on kuiv.

+8
-1
Please wait...

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 82 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Välisjalatsitega toas (USA, GB jm)