Esileht Rasestumine ja lapse ootamine Vana nime tüdrukule

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 31 )

Teema: Vana nime tüdrukule

Postitas:

Tere, saime teada, et tulemas teine tüdruk, palun soovitage Emiliega sobivat nime:)
Emma ei sobi, liitnimed ka mitte, kuna perekonnanimi on hästi pikk, rrrrr-i ka mitte 🙂

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 14.01 12:04; 14.01 13:14;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Pauline

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

elli, linda, magdaleena, matilda

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 14.01 12:22; 14.01 14:13; 11.02 11:35;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lihtsalt huvi pärast küsin, et miks on oluline, et laste nimed omavahel sobivad? Nad ei ole riideesemed.

Iga laps võiks ju saada omale enda nime, mitte vanema õe/venna järgi sobitatud nime. Selline tunne,e t juba ette määratud, et teine laps jääb alatiseks teiseks viiuliks….

Minu jaoks on täiesti kohutav, kui laste nimed on a la Siiri ja Viivi

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olen teemaalgataja:) Ei peagi riimuma, lihtsalt natukenegi sobima, mitte nt Linda ja Chrystella, eri ajastute combod.
Paula väga lahe pakututest ja Matilda ( natuke seostub tildoga????, ei tea kuidas hüüdma hakatakse , nt Hilda? Paljud nimed ka tuttavate lastel, seepärast valik raskem????

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 14.01 12:04; 14.01 13:14;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lihtsalt huvi pärast küsin, et miks on oluline, et laste nimed omavahel sobivad? Nad ei ole riideesemed.

Iga laps võiks ju saada omale enda nime, mitte vanema õe/venna järgi sobitatud nime. Selline tunne,e t juba ette määratud, et teine laps jääb alatiseks teiseks viiuliks….

Minu jaoks on täiesti kohutav, kui laste nimed on a la Siiri ja Viivi

Aga kui ühel lapsel oleks nimeks Bruno Benno Bernhard ja teisel Mats, siis ei tekiks sul tunnet, et teine laps on algusest peale teiseks viiuliks määratud? Erinevalt olukorrast, kus lastel on nimeks Bruno Benno Bernhard ja Guido Gustav Gabriel, või siis hoopis ühel Mats ja teisel Ants?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lihtsalt huvi pärast küsin, et miks on oluline, et laste nimed omavahel sobivad? Nad ei ole riideesemed.

Iga laps võiks ju saada omale enda nime, mitte vanema õe/venna järgi sobitatud nime. Selline tunne,e t juba ette määratud, et teine laps jääb alatiseks teiseks viiuliks….

Minu jaoks on täiesti kohutav, kui laste nimed on a la Siiri ja Viivi

ma ise môistsin teemapüstitust nii, et kui ühe lapse nimi on selline, siis teine vôiks olla sarnase hônguga, juba seetôttu, et maitsest paremini aru saada. suvalisi nimesid ju pakkuda ka môttetu, ikka paneme oma maitse ja tunde järgi lastele nimesid.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 14.01 12:22; 14.01 14:13; 11.02 11:35;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Amanda, Amelie, Ellen, Elisabeth, Elli.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Emilie Amalie Alma Asta Anna Paula Pauliine Emmeliine Emmi Esti Edda Leili Linda Liisa Liisi Mia Milla Minna

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 14.01 19:11; 15.01 04:56; 15.01 15:29;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Siinpakututest mulle meeldivad Paula ja Amanda. Kaunid vanad rahvusvahelised nimed.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Esimese ilmasõja aegsed nimed minu lemmikud just pole, oli omamoodi raske ajajärk.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 14.01 19:11; 15.01 04:56; 15.01 15:29;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Herta

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Esimese ilmasõja aegsed nimed minu lemmikud just pole, oli omamoodi raske ajajärk.

Need nn vanad nimed on üldjuhul vanemad kui esimene ilmasõda: “Marie, Johanna, Rosalie, Helene, Pauline, Elisabeth, Emilie, Salme, Alide, Elfriede, Ida, Anna, Hilda, Wilhelmine, Alma, Alwine, Ella, Adele, Linda, Amanda, Luise, Amalie, Juliane, Helmi, Martha, Elise jmt valitsevad 1880. aastatest kuni umbes 1920. aastateni.”
See anonüümne refereerija (http://nimi.keeletoimetajad.ee/wp-content/uploads/2011/03/Eesnimed-XIX-sajandil.pdf) on leidnud ka ühe toreda artikli esimese ilmasõja järgsest ajast, Postimees 16.03.1924:
“Kuidas meil, iseäranis maal, eesnimesid moonutatakse ja milliste võimatute
kombinatsioonidega esinetakse lastele eesnimede andmise juures, ilma et selle juures ka
mõeldakse, kas täiskasvades ja hariduse saades lapsed tihkavad oma eesnime kõvasti välja
öelda ehk paberil kirjutatuna näha, näitavad kujukalt järgmised eesnimed, mis maal
ümberrännates üleskirjutatud: Agreta Marie, Lehte Reweline, Aina Gelanda, Jette Waike
Juline, Belanje Margarete, Gunda Aminda, Elwi Allu, Milderine Wilhelmine, Hermanda
Melanda, Aurelie Ernestioosa, Elliada, Aide Martsede…” Ma rohkem siia ei kopeeri.

Aga teemaalgatajale: peaaegu riimuv variant oleks Natalie. Mulle endale meeldib Adele, ilmselt paneks oma tütrelegi. Kusjuures ei hakkaks Teeleks kutsuma. Mu pojal on ka kolmesilbiline nimi ja nii kutsumegi. Aga Emiliega sobib kindlasti ka hulk kahesilbilisi nimesid, nt Stella, Grete, Ida…

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 15.01 09:53; 09.02 10:09; 13.02 09:42;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Esimese ilmasõja aegsed nimed minu lemmikud just pole, oli omamoodi raske ajajärk.

Need nn vanad nimed on üldjuhul vanemad kui esimene ilmasõda: “Marie, Johanna, Rosalie, Helene, Pauline, Elisabeth, Emilie, Salme, Alide, Elfriede, Ida, Anna, Hilda, Wilhelmine, Alma, Alwine, Ella, Adele, Linda, Amanda, Luise, Amalie, Juliane, Helmi, Martha, Elise jmt valitsevad 1880. aastatest kuni umbes 1920. aastateni.”
See anonüümne refereerija (http://nimi.keeletoimetajad.ee/wp-content/uploads/2011/03/Eesnimed-XIX-sajandil.pdf) on leidnud ka ühe toreda artikli esimese ilmasõja järgsest ajast, Postimees 16.03.1924:
“Kuidas meil, iseäranis maal, eesnimesid moonutatakse ja milliste võimatute
kombinatsioonidega esinetakse lastele eesnimede andmise juures, ilma et selle juures ka
mõeldakse, kas täiskasvades ja hariduse saades lapsed tihkavad oma eesnime kõvasti välja
öelda ehk paberil kirjutatuna näha, näitavad kujukalt järgmised eesnimed, mis maal
ümberrännates üleskirjutatud: Agreta Marie, Lehte Reweline, Aina Gelanda, Jette Waike
Juline, Belanje Margarete, Gunda Aminda, Elwi Allu, Milderine Wilhelmine, Hermanda
Melanda, Aurelie Ernestioosa, Elliada, Aide Martsede…” Ma rohkem siia ei kopeeri.

Aga teemaalgatajale: peaaegu riimuv variant oleks Natalie. Mulle endale meeldib Adele, ilmselt paneks oma tütrelegi. Kusjuures ei hakkaks Teeleks kutsuma. Mu pojal on ka kolmesilbiline nimi ja nii kutsumegi. Aga Emiliega sobib kindlasti ka hulk kahesilbilisi nimesid, nt Stella, Grete, Ida…

Väga põnev lugemine, aitäh. Siin eespool kirjas isegi üks nimi, mis meil valikus.
Nii naljakas, et midagi siin maailmas ei muutu ja juba toona väänati nimesid.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 14.01 19:11; 15.01 04:56; 15.01 15:29;
To report this post you need to login first.
Postitas:

19. saj nimedest väga põnev lugemine oli. Läheb küll algsest teemast pisut mööda, aga lapse isa (meil 12 nädal, üleile tuli panorama vastus) küsis täna, kas nime olen mõelnud ja palgatöö jäi suuresti tegemata…. kuna 19 saj. hakkasid lingil toodud kirjutise järgi vabaks saanud eestlased originaalitsema, siis läksin genisse, kus esimese kirjaliku esiema nimi oli Marget, sündinud 1675. 17. saj. teada 6 esiema: Ann, Madli, Hebbo, Anu ja veelkord Marget. Margeti nime pole enne kuulnud, kuid neid praegugi mitmeid kümneid eesti.ee-st kui vaatasin. 18. saj. sündinud esiemad: Mari (Marri) (5 tk); Madle (4); Madli (4); Ann (4); Ewa (3); üks või kaks korda oli Katre, Tio, Kristin, Indra, Anno, Marta, Kadde, Kats, Tiiu, Maria, Leene, Ell, Kaddo, Anna, Matli, Mai. Kuna soov oli vana nime, siis ehk võiks teemaalgataja genist midagi leida.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ühe mu vaarema nimi oli Emilie, teisel Elisabet. Sobivad kokku. 🙂 Teised kaks vaarema olid Maali (sündis ajal, kui oli suur venestamise aeg ja vene keeles oli kirikuraamatus kirjutatud Amalie, aga kõigis eestikeelsetes dokumentides olen mina näinud ainult nimekuju Maali) ja Liisa. Anette Marie oli mu lemmikvanaema nimi, teine oli Pauline. Veel meeldib mulle väga Johanna.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 09.02 06:18; 09.02 06:47; 12.02 23:36;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olen teemaalgataja:) Ei peagi riimuma, lihtsalt natukenegi sobima, mitte nt Linda ja Chrystella, eri ajastute combod.
Paula väga lahe pakututest ja Matilda ( natuke seostub tildoga????, ei tea kuidas hüüdma hakatakse , nt Hilda? Paljud nimed ka tuttavate lastel, seepärast valik raskem????

Paula ja Emilie ei sobi kokku. Paulad on tänapäeval, vanasti oli ikka Pauline või Pauliine, mida siis suupärastati ja kutsuti kas Paula või vahel ka Liine. Ehk siis üks on vanaaegse nime lühend, teine täisnimi. Emiliet hüüti Miiliks. Miiliks küll ristiti ka, aga Miilid sündisid varem kui Emilied. Sel ajal kui Marid ja Annid ja Maalid ja Lisod.

Matildet olen kuulnud Tildeks hüütavat.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 09.02 06:18; 09.02 06:47; 12.02 23:36;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ella, Elle, Ellen.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Maria

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Marie
Rosalie
Eliise
Amalie

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olen teemaalgataja:) Ei peagi riimuma, lihtsalt natukenegi sobima, mitte nt Linda ja Chrystella, eri ajastute combod.
Paula väga lahe pakututest ja Matilda ( natuke seostub tildoga????, ei tea kuidas hüüdma hakatakse , nt Hilda? Paljud nimed ka tuttavate lastel, seepärast valik raskem????

Paula ja Emilie ei sobi kokku. Paulad on tänapäeval, vanasti oli ikka Pauline või Pauliine, mida siis suupärastati ja kutsuti kas Paula või vahel ka Liine. Ehk siis üks on vanaaegse nime lühend, teine täisnimi. Emiliet hüüti Miiliks. Miiliks küll ristiti ka, aga Miilid sündisid varem kui Emilied. Sel ajal kui Marid ja Annid ja Maalid ja Lisod.

Ei, Paula ei ole Pauline lühendvariant. Paula on Pauli sõsarnimi ja Pauline omakorda selle diminutiiv või n-ö peenem variant. Kui vaadata eestlaste nimemoodi, siis jah, tuleb välja, et 19. sajandil tulid Maride ja Annede asemele/kõrvale just Emilied ja Paulined – aga see oligi selline romantiline ajastu, vastavad nimed olid ilmselt moes ka sakslastel, kellelt siis eeskuju võeti. Ma saksa nimeloost ei tea midagi, aga saksa nimepäevade kalendris, mis ma leidsin, on kirjas just Paula.
Nii et vabalt võib panna õdedele Emilie ja Paula, ei ole see viimane mingi moodne leiutis. Mis siis, et eesti kontekstis võibolla tõesti “Paula, sul on poisipea” lauldi siis, kui Emilie enam väga moes ei olnud.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 15.01 09:53; 09.02 10:09; 13.02 09:42;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Loore

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Marie

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ellinor

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma lihtsalt mainin, et absoluutselt kõik nimed tähendavad midagi. Originaalis, selles keeles, millest nad algselt tulnud on. Peaaaegu kõik need nimed, mida me siin kasutame, on tulnud kas piiblist (Maarja ja kõik selle variandid), hilisemast kiriklikust traditsioonist, valdavalt pühakute nimed, või kreeka mütoloogiast ja üldse kreeka keelest. Kahju, et tänapäeval nimede tähenduse peale ei mõelda, ometi võiks. Harilikult tähendavad nad kas mingit loomuomadust, mida tahame lapsele eluks kaasa anda. Tihti ka loodusnähtusi või ilma või looduslikke kohti (mägi, org jne) Paljudes nimedes on viited jumalale (jumalale pühendatu, jumalat armastav, jumalale, jne) No totter oleks nt ühel päeval ateistil avastada, et ta lapse nimi tähendab nt jumalale pühendatut. Või kellelgi, kes on oma arvates pannud “eesti nime”, saab teada, et tegemist on heebrea nimega. Või nt kellegi oma arvates peen nimi tähendab valget väikest kaamelit.
Internet on täis lehekülgi, kus kultuuride kaupa on välja toodud nimed koos tähendustega. Pange nt otsingusse “…… names with meanings”
Mõelge lisaks nime kõlale ka tähendusele. Ei ole nii, et ainult indiaani nimed on tähendusega (“Jookseb Huntidega”), vaid absoluutselt kõik. Mõelge, millise tähenduse tahate lapsele koos nimega ellu kaasa anda, ja millist üldse kohe ei taha.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

selleks peab ka nimele omistama rohkem tähtsust ja väge, kui lihtsalt nimele, millega kellegi poole pöördutakse. miks aga peaks? isegi kui tal algselt on tähendus, ei ole mingit pôhjust nime tausta uurimisel uudishimust kaugemale minna. teid see huvitab, aga kôiki mitte. miks peaks ateisti häirima, kui ta nimi algselt religioosses kontekstis sündis? tema ju ei usu, nii et see päritolu ei puutu niikuinii temasse. ma arvan, et paljudel on ükskôik, kas martin on pühaku nimi vôi mitte.
pole vähe nimesid, mis mingiski vôôrkeeles midagi tobedat ei vôiks tähendada. kôik teavad, et nimi tuleb kuskilt, ja tôenäoliselt tähendab midagi, vôi on mingi tähendusega seostatud, lihtsalt see pole kôigile oluline, ja ei peagi olema.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 14.01 12:22; 14.01 14:13; 11.02 11:35;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Elise, Elina, Eileen, Elonore,

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olen teemaalgataja:) Ei peagi riimuma, lihtsalt natukenegi sobima, mitte nt Linda ja Chrystella, eri ajastute combod.
Paula väga lahe pakututest ja Matilda ( natuke seostub tildoga????, ei tea kuidas hüüdma hakatakse , nt Hilda? Paljud nimed ka tuttavate lastel, seepärast valik raskem????

Paula ja Emilie ei sobi kokku. Paulad on tänapäeval, vanasti oli ikka Pauline või Pauliine, mida siis suupärastati ja kutsuti kas Paula või vahel ka Liine. Ehk siis üks on vanaaegse nime lühend, teine täisnimi. Emiliet hüüti Miiliks. Miiliks küll ristiti ka, aga Miilid sündisid varem kui Emilied. Sel ajal kui Marid ja Annid ja Maalid ja Lisod.

Ei, Paula ei ole Pauline lühendvariant. Paula on Pauli sõsarnimi ja Pauline omakorda selle diminutiiv või n-ö peenem variant. Kui vaadata eestlaste nimemoodi, siis jah, tuleb välja, et 19. sajandil tulid Maride ja Annede asemele/kõrvale just Emilied ja Paulined – aga see oligi selline romantiline ajastu, vastavad nimed olid ilmselt moes ka sakslastel, kellelt siis eeskuju võeti. Ma saksa nimeloost ei tea midagi, aga saksa nimepäevade kalendris, mis ma leidsin, on kirjas just Paula.
Nii et vabalt võib panna õdedele Emilie ja Paula, ei ole see viimane mingi moodne leiutis. Mis siis, et eesti kontekstis võibolla tõesti “Paula, sul on poisipea” lauldi siis, kui Emilie enam väga moes ei olnud.

Mina ei ole küll üheski Eesti kirikuraamatus sattunud Paula peale. Aga praegusaja saksa nimekalendris võib Paula vabalt olla.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 09.02 06:18; 09.02 06:47; 12.02 23:36;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma lihtsalt mainin, et absoluutselt kõik nimed tähendavad midagi. Originaalis, selles keeles, millest nad algselt tulnud on. Peaaaegu kõik need nimed, mida me siin kasutame, on tulnud kas piiblist (Maarja ja kõik selle variandid), hilisemast kiriklikust traditsioonist, valdavalt pühakute nimed, või kreeka mütoloogiast ja üldse kreeka keelest. Kahju, et tänapäeval nimede tähenduse peale ei mõelda, ometi võiks. Harilikult tähendavad nad kas mingit loomuomadust, mida tahame lapsele eluks kaasa anda. Tihti ka loodusnähtusi või ilma või looduslikke kohti (mägi, org jne) Paljudes nimedes on viited jumalale (jumalale pühendatu, jumalat armastav, jumalale, jne) No totter oleks nt ühel päeval ateistil avastada, et ta lapse nimi tähendab nt jumalale pühendatut. Või kellelgi, kes on oma arvates pannud “eesti nime”, saab teada, et tegemist on heebrea nimega. Või nt kellegi oma arvates peen nimi tähendab valget väikest kaamelit.
Internet on täis lehekülgi, kus kultuuride kaupa on välja toodud nimed koos tähendustega. Pange nt otsingusse “…… names with meanings”
Mõelge lisaks nime kõlale ka tähendusele. Ei ole nii, et ainult indiaani nimed on tähendusega (“Jookseb Huntidega”), vaid absoluutselt kõik. Mõelge, millise tähenduse tahate lapsele koos nimega ellu kaasa anda, ja millist üldse kohe ei taha.

Nojah, sellepärast olekski kõige õigem panna ikka eesti nimi, eestikeelse tähendusega, siis on endale hästi selge, mida nimi tähendab:
Eha, Kaja, Pilvi, Õie, Astrid, Elo, Päivi, Hele, Heli, Helin, Säde, isegi Käbi on pandud (Laretei).

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma kirikuraamatutest olen pigem konkreetseid isikuid otsinud, mitte eesnimesid uurinud – nii et sel teemal vaielda ei saa. Aga Paula~Pauline kohta veel:
Paula oli Saksamaal 19. sajandi lõpus üks populaarsemaid nimesid: https://www.beliebte-vornamen.de/4879-paula.htm. Pauline, “eine Weiterbildung der Namen Paula bzw. Paul”, nii populaarne tollal ei olnud: https://www.beliebte-vornamen.de/9261-pauline.htm.
Eestis on Paula praegu vanuserühmas 85+ oluliselt sagedam kui vanuserühmades 30-80, noorematel jälle sage. Pauline kohta tuleb välja umbes sama pilt, ainult noorematele on seda pandud vähem kui Paulat: https://www.stat.ee/public/apps/nimed/.
selle põhjal võib tõesti jääda mulje, et Paula on üks moodne nimi. Aga fakt on see, et lühem vorm on siiski algne ja pikem selle tuletis.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 15.01 09:53; 09.02 10:09; 13.02 09:42;
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 31 )


Esileht Rasestumine ja lapse ootamine Vana nime tüdrukule

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.