Esileht Kodunurk Vanad perepildid koduseintel

Näitan 30 postitust - vahemik 31 kuni 60 (kokku 125 )

Teema: Vanad perepildid koduseintel

Postitas:
Kägu

Kunagi lugesin mingi vene saidi pealt artiklit asjadest, mida ei peaks kodus hoidma ja mäletan, et seal tauniti surnud inimeste fotosid kodus nähtaval kohal. Ei mäleta enam, mis see endaga kaasa võis tuua, kuna mul endal neid seinte peal polnud, aga kui ebausklikud olete, siis surnute fotosid seintel või riiulil ei ole hea eksponeerida.

+4
-15
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

mul on oma isa pilt seinal, sest 1) ma armastasin teda, 2) ta oli hea isa st väärib eksponeerimist. rohkem pilte inimestest seintel ei ole.

minu laps suri 6 kuud tagasi ja tema pilte ei ole seintel, sest valu on nii kohutav, et ma pole jõudnud isegi mitte tema piltide vaatamiseni, rääkimata piltide seinale panemisest. oma tulevikku näen siiski sellisena, et lapse pildid saavad olema paljudes kohtades kodus.

No teema pole ilmselgelt oma vanematest, vaid kaugetest esivanematest. Loomulikult on ok, kui ema-isa või ka vanavanemate pildid on kodus – need on inimesed, ked reeglina ollakse näinud ja kellega on isiklikud mälestused. Ma pean silmas neid halle pilte vanadest aegadest, kus on kujutatud kangetes poosides inimesed paari sajandi tagant. See on nagu moeasi selliseid iidamast-aadamast pilte eksponeerida, mõnel ripuvad seintel isegi võõraste inimeste vanad fotod, mis on majaga kaasa tulnud. See mõjub kõhedusttekitavalt.

Paar sajandit tagasi polnud fotograafiat…kui on 100 a fotod, on tegemist juba puht haruldustega.

Meie pere fotokarbis on kõige vanem foto aastast 1882, aastaarvgi on kenasti taga. Aga olgu, võib-olla ei ole jah kõige see “paari sajandi tagune” kõige õigemini väljendatud, suurem osa neist esivanemate piltidest, mida teemat algatades silmas pidasin, on siiski tõepoolest 20. sajandi algusaastatest, 1910-1930ndatest aastatest.

Ja mul on foto vanaemast aastast 1920. Vanaema, kes ehk ei ole iidne esivanem ja keda ma ikka täitsa tean ja mäletan.

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kunagi lugesin mingi vene saidi pealt artiklit asjadest, mida ei peaks kodus hoidma ja mäletan, et seal tauniti surnud inimeste fotosid kodus nähtaval kohal. Ei mäleta enam, mis see endaga kaasa võis tuua, kuna mul endal neid seinte peal polnud, aga kui ebausklikud olete, siis surnute fotosid seintel või riiulil ei ole hea eksponeerida.

Noh, vene impeeriumis ongi vaja inimeste mälu ja selle tundmist-hindamist välja juurida. Kui kõigil neil anastatud ja paljaks röövitud rahvastel  oleks ajalooline mälu piisaval tasemel alles, siis ju impeerium ei püsiks. Vaimne orjastamine ja võimutäiuse saavutamine algabki mälu kustutamisest.

+15
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Feng shui järgi samuti pole hea mõte vanu pilte nii eksponeerida oma kodus.

+5
-15
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Lähedaste päevapildid koduseintel on väga ammune komme. (Dagerrotüüpe, ambrotüüpe jms fotosid tehti Eestiski juba 19. sajandi keskpaigas). Kui tibatilluke peab olema silmaring, et seda kommet mingiks tänapäeva moevärgiks pidada?

Tean paljusid kodusid, nii noorte kui vanemate inimeste omasid, kus vanad päevapildid seintel. Mitmetel on kodus nii esivanemate fotosid kui ka pärandesemeid-perereliikviad: endalgi perepiibel ja ehted 19. sajandist jne. See mõte, et mõne arvates on vanad perepildid lihtsalt “surnud inimeste pildid”, poleks pähegi tulnud. Kas perereliikviad on siis lihtsalt “surnud inimeste asjad”?

Samas, inimesed ongi erinevad – ma ise ei tuleks ei selle peale, et fotod iganevad (mõiste “ajast ja arust”) ega ammugi mitte selle peale, et kasutada lihtsate eestikeelsete omadussõnade asemel ingliskeelseid. Aga eks mulle ole mu juured olulised ka – nii esivanemad kui emakeel.

 

 

 

 

+14
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Paar sajandit tagasi polnud fotograafiat…kui on 100 a fotod, on tegemist juba puht haruldustega.

Ole nüüd ikka, fotod 1920ndatest pole Eestiski mingid haruldused. Sel ajal tegutsesid väiksemateski linnades juba fotosalongid, kõik leerilapsed käisid pilte tegemas. Matuse-, pulmade-, kooli-, pere- jms piltidest rääkimata. Tehti juba regulaarselt isegi kinokroonikat ja mõned mängufilmidki.

+9
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kas te isegi filmidest ei ole näinud kuidas välismaa mõisates on kõigi esivanemate, sõjasangarite pildid/maalid seintel? Mis imelikud siin küll käivad, et millestki midagi ei tea?

+13
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mida see üldse tähendab, “surnud inimese foto”? Esimese hooga kerkib silme ette matusepilt inimesest kirstus. Sihukest tõesti kodu seinale ei paneks.

Aga kui see inimene (ehkki hetkeseisuga lahkunud) kannab endas ruumis viibijate jaoks midagi olulist, siis ei näe tema eksponeerimises küll midagi halba. Esimese hooga meenuvad kooli kirjandusklassis ridamisi kirjanike portreed. Needki olid kõik surnud!

Oma koju paneksin nende nüüdseks lahkunud inimeste fotod, kes meile midagi tähendasid. Samuti on meie kodus nähtaval kohal lahkunud lemmikloomade fotosid.

Vanad pruunid ja kenasti sakiliste äärtega möödunud sajandi alguse fotod on paljude jaoks pigem sisustuselement, annavad toale, eriti vanale talumajale, mõnusalt arhailise hõngu. Olen näinud müügil isegi tapeeti, mis kaetud vanade pruunide fotodega.

+7
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ei mõju. Pildi tegemise hetkel täitsa elusad inimesed, miks ma peaks mõtlema selle peale, et nad täna surnud on? Maal on tohutu hulk inimesi enne meid elanud, kas peaks igal sammul mõtlema, et siin ja siin ja siin on kunagi keegi surnud. Tallinnas kõnnid sa paljudes kohtades vanade kalmude peal.

+8
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Feng shui järgi samuti pole hea mõte vanu pilte nii eksponeerida oma kodus.

Mis eestlastel feng suiga pistmist? Ära impordi võõra kultuuri, religiooni, kommete elemente.

+10
-9
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Elan vanaema ja vanaisa poolt ehitatud majas ja nende pulmapilt on kabinetis seina peal.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kunagi lugesin mingi vene saidi pealt artiklit asjadest, mida ei peaks kodus hoidma ja mäletan, et seal tauniti surnud inimeste fotosid kodus nähtaval kohal. Ei mäleta enam, mis see endaga kaasa võis tuua, kuna mul endal neid seinte peal polnud, aga kui ebausklikud olete, siis surnute fotosid seintel või riiulil ei ole hea eksponeerida.

Tule taevas appi, vene saidilt. Kõige rohkem jändavad selle ebausuga need, kes praalivad, et nad on ateistid. Mingite teles nähtud vene libanõidate lollusi usuvad nad aga jäägitult.

+12
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mulle meeldivad vanad majad, vanad asjad, vanad pildid. Mõjuvad rahustavalt. Tänapäeva inimene istub oma uue hiina plasti otsas ja kardab isegi matustele minna ja on haigem kui kunagi varem.

+15
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Pigem ei meeldi elavate pildid seintel, töölaudadel jne. Kuna seal pildil on nad nö hetke kinni jäänud ja ei vanane erinevalt tegelikkusest, siis mind hakkab see erinevus häirima. Kui ma mõtlen pereliikmele, siis ma näen kujutluspildis teda selline nagu täna ja praegu. A kui samal ajal pilti vaatan ja seal on ta a la 15 aastat noorem, siis ta oleks justkui keegi teine inimene seal.

+2
-9
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Feng shui järgi samuti pole hea mõte vanu pilte nii eksponeerida oma kodus.

Mis eestlastel feng suiga pistmist? Ära impordi võõra kultuuri, religiooni, kommete elemente.

Just. Meie oma esivanemate kombed, pildid ja keel on “ajast ja arust”. Selle asemel järgigem oma kodudes venelaste ja hiinlaste juhiseid ning kasutagem oma keelt rääkides inglaste väljendeid?

+9
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Pigem ei meeldi elavate pildid seintel, töölaudadel jne. Kuna seal pildil on nad nö hetke kinni jäänud ja ei vanane erinevalt tegelikkusest, siis mind hakkab see erinevus häirima. Kui ma mõtlen pereliikmele, siis ma näen kujutluspildis teda selline nagu täna ja praegu. A kui samal ajal pilti vaatan ja seal on ta a la 15 aastat noorem, siis ta oleks justkui keegi teine inimene seal.

Nad on surnud, ei vanane, see noor-vana mängib elavate peal.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Pigem ei meeldi elavate pildid seintel, töölaudadel jne. Kuna seal pildil on nad nö hetke kinni jäänud ja ei vanane erinevalt tegelikkusest, siis mind hakkab see erinevus häirima. Kui ma mõtlen pereliikmele, siis ma näen kujutluspildis teda selline nagu täna ja praegu. A kui samal ajal pilti vaatan ja seal on ta a la 15 aastat noorem, siis ta oleks justkui keegi teine inimene seal.

Päris peast soe inimene.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Feng shui järgi samuti pole hea mõte vanu pilte nii eksponeerida oma kodus.

Mis eestlastel feng suiga pistmist? Ära impordi võõra kultuuri, religiooni, kommete elemente.

Just. Meie oma esivanemate kombed, pildid ja keel on “ajast ja arust”. Selle asemel järgigem oma kodudes venelaste ja hiinlaste juhiseid ning kasutagem oma keelt rääkides inglaste väljendeid?

esivanemate kombed my ass.
usa filmidest tulnud see vanade piltide riputamine.

+6
-15
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
Kägu

Feng shui järgi samuti pole hea mõte vanu pilte nii eksponeerida oma kodus.

Mis eestlastel feng suiga pistmist? Ära impordi võõra kultuuri, religiooni, kommete elemente.

Just. Meie oma esivanemate kombed, pildid ja keel on “ajast ja arust”. Selle asemel järgigem oma kodudes venelaste ja hiinlaste juhiseid ning kasutagem oma keelt rääkides inglaste väljendeid?

esivanemate kombed my ass.

usa filmidest tulnud see vanade piltide riputamine.

Justnimelt. Sageli näeb neid vanu pilte eesti kuulsuste seintel, kui nendega sisustus- või koduajakirja tarbeks intervjuu on tehtud – jajah, kindlasti on nad kõik suured koduloohuvilised ja esivanemate kommete säilitajad 😀 Puhas moevärk – üritatakse end sisuka ja intelligentse inimesena näidata.

+5
-12
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Feng shui järgi samuti pole hea mõte vanu pilte nii eksponeerida oma kodus.

Mis eestlastel feng suiga pistmist? Ära impordi võõra kultuuri, religiooni, kommete elemente.

Just. Meie oma esivanemate kombed, pildid ja keel on “ajast ja arust”. Selle asemel järgigem oma kodudes venelaste ja hiinlaste juhiseid ning kasutagem oma keelt rääkides inglaste väljendeid?

esivanemate kombed my ass.

usa filmidest tulnud see vanade piltide riputamine.

Sinu tagumik, muidugi 🙂

 

+8
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuna minu esivanemad ja päritolu on minu jaoks oluline siis ei pea küll veidraks surnud esivanemate piltide eksponeerimist kodus. Oma päritolu võiks ju teada.

Oma päritolu võiks teada muidugi ja loomulikult ma teangi, aga miks seda teiste jaoks eksponeerida on vaja?

 

+3
-6
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuna minu esivanemad ja päritolu on minu jaoks oluline siis ei pea küll veidraks surnud esivanemate piltide eksponeerimist kodus. Oma päritolu võiks ju teada.

Oma päritolu võiks teada muidugi ja loomulikult ma teangi, aga miks seda teiste jaoks eksponeerida on vaja?

Oma kodus? Sa trollid, jah?

+9
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

mul on oma isa pilt seinal, sest 1) ma armastasin teda, 2) ta oli hea isa st väärib eksponeerimist. rohkem pilte inimestest seintel ei ole.

minu laps suri 6 kuud tagasi ja tema pilte ei ole seintel, sest valu on nii kohutav, et ma pole jõudnud isegi mitte tema piltide vaatamiseni, rääkimata piltide seinale panemisest. oma tulevikku näen siiski sellisena, et lapse pildid saavad olema paljudes kohtades kodus.

No teema pole ilmselgelt oma vanematest, vaid kaugetest esivanematest. Loomulikult on ok, kui ema-isa või ka vanavanemate pildid on kodus – need on inimesed, ked reeglina ollakse näinud ja kellega on isiklikud mälestused. Ma pean silmas neid halle pilte vanadest aegadest, kus on kujutatud kangetes poosides inimesed paari sajandi tagant. See on nagu moeasi selliseid iidamast-aadamast pilte eksponeerida, mõnel ripuvad seintel isegi võõraste inimeste vanad fotod, mis on majaga kaasa tulnud. See mõjub kõhedusttekitavalt.

No meie talus said need iidamast aadamast pildid eksponeeritud ammu enne moevoolu tekkimist. Saime tagastamise käigus talu tagasi. Väga huvitav on vaadata, milline oli talu ümbrus vanasti, kus oli lehtla ja roosiaed, milliseid rõivaid kandsid taluperemees js perensine, kui palju suilisi mahtus rehetuppa elama jne. Minu jaoks on veider pidevalt karta, et äkki ma lähen mingi moevooluga kaasa, kui midagi teen. Kui see moevool mulle sobib, siis on täiesti ok sellega kaasa minna.

+8
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuna minu esivanemad ja päritolu on minu jaoks oluline siis ei pea küll veidraks surnud esivanemate piltide eksponeerimist kodus. Oma päritolu võiks ju teada.

Oma päritolu võiks teada muidugi ja loomulikult ma teangi, aga miks seda teiste jaoks eksponeerida on vaja?

Miks sa kodu seintel teiste jaoks eksponeerid? Mina kaunistan koduseinad ikkaise enese jaoks. Mulle meeldib oma fotode ja maalide ja reisilt saadud veidrate meenete keskel elada, see on pidev meeldetuletus, kui põnev on Elu.

+13
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuna minu esivanemad ja päritolu on minu jaoks oluline siis ei pea küll veidraks surnud esivanemate piltide eksponeerimist kodus. Oma päritolu võiks ju teada.

Oma päritolu võiks teada muidugi ja loomulikult ma teangi, aga miks seda teiste jaoks eksponeerida on vaja?

Sul on kodu nagu läbikäiguhoov või?

+5
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Puhas moevärk – üritatakse end sisuka ja intelligentse inimesena näidata.

Äkki nad ongi vähe sisukamad kui sina, selline mõte isegi ei tule sulle pähe?

+9
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Oleneb, kui on oma vanemad nt või lapsest pildid, siis see ei ole spooky, ilmselgelt nad on endiselt pereliikmed. Kui aga mingid kaugemad esivanemad, siis minu meelest spooky.

Minu meelest on õudustäratav hoopis see, kuidas eestlased eesti keele rääkimise asemel mingit tobedat pidgin-estoniat harrastavad.

+14
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

https://ajapaik.ee/?photo=824286&order1=time&order2=added&page=1&q=%22hans+soosaar%22

Sisustusajakirja intervjuu juurest võetud foto tüüpilise ameerika filmide fännist Eesti kuulsuse (küllap staarkojamees, kes püüab end sisuka ja intelligentsena näidata) kodust. Puhas moevärk Hans Soosaarelt, 1920ndad.

/tervitused eileöistele kella üheteistkümnestele kägudele/

Tegelikult on ikka lausa kummastav, et inimene pole mitte ainult uhkusega juhm vaid arvab, et on uhke seda juhmust ka eksponeerida ja eeskujuks tuua. (Kui ikka ainus lugemisvara on seltskonnakroonika ja muid trükiseid kunagi kätte ei võta ning ainus filmikogemus ameerika filmid, siis muidugi ka ei näe vanu päevapilte mujal.)

+6
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mis on see kellegi teise asi, mida ma oma kodus seinale riputan? Tahan panen vanaema pildi üles või ka emast tehtud söejoonise.

Ja seda me ei usu, et venelased sellist asja taunivad, vastupidiselt just neil eriti on komme oma lähedaste fotosid enda lähedal hoida – seinal või kummuti peal.  Mul üks tuttav, kes ka tegeleb igasuguste esoteerikate jms, seletas ka, et laste pilte ei tohi töö juures laua peal hoida, et mõni võib kurja pilguga ära kaeda. Hakkasin naerma sellist jura kuuldes.

+11
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tegelikult on komme esivanemate portreesid seinal hoida väga vana. Kuid algselt said endale sellist uhkuseasja nagu seinal rippuv portreedegalerii, endale lubada ainult kõrgematest seisustest inimesed,  kellele oli jõukohane kunstniku palkamine.

Kui fotograafia massidesse läks, muutus portree palju lihtsamini kättesaadavaks. Ka lihtsamad inimesed hakkasid “sakste” eeskujul portreepilte seintele panema. Nagu 11.32 käo viidatud fotol ripuvad need kojamehekorteris.

Feng shui asju olen silmaringi mõttes lugenud. Mõned asjad on mulle sealt loogilised tundunud, näit. et magamistoas pole soovitav elektroonikat (telekas) või tööasju vedelemas hoida, sest magamistuba peks mõtted info(müra)lt ja tööasjadelt võimalikult eemale viima.

Siis on meelde jäänud see, et  nii nagu elu peab minema kogu aega edasi – eluenergia ei tohi seisuda –  nii pidavat seintel olevad enda või laste pildid kajastama enam-vähem praegust seisu. Et näit. siis paned uusi pilte juurde või vahetad mõnda aega tagasi pildistatud pilte uuemate vastu välja. See, et tegelikult juba suurest lapsest on seinal näit. ainult beebipilt, ei sobivat.

Tegelikult meie perel pole seintel mitte ühtegi inimeste pilti. Paar maastikumaali ja seinakalendrid ainult.

Emal jällegi elutuba kubiseb nii elavate kui ka kadunud inimeste piltidest. Neid on kirjutuslaual, seintel, klaasustega kapi klaaside taga… Kuidagi veidraks ma nende inimeste piltide nägemist, kes preguseks enam ei ela, ma pole pidada osanud. Piltide peal jäädvustatud on nad ju ikkagi elusana.

On ka tõesti surnud, st. kirstu pandud surnu ja matuseseltskond ümber. Sahtlis. Need on tõelised surnud inimeste pildid. Vanasti oli kombeks, et matuseid pildistati ja matuselised said matusepilte endale mälestuseks, et pärast hea vaadata, et näe, mullu oktoobris ma käisin Hilda matustel. Praegused surnute kartjad, kellel isegi elavast inimesest tehtud pilte vaadata on kõhe, muidugi pistaks karjuma selliste piltide peale. Mina neid pilte ei karda, ära visata ka  ei kavatse.

+4
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 31 kuni 60 (kokku 125 )


Esileht Kodunurk Vanad perepildid koduseintel