Esileht Ajaviite- ja muud jutud “vanainimese lõhn”

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 36 )

Teema: “vanainimese lõhn”

Postitas:
Kägu

Millest see nn vanainimese lõhn, mida osade eakate (kodude) korral võib täheldada, tuleneb?

0
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Uriin, vanainimeste uriin “lõhnab” hoopis vängemalt.

+2
-25
Please wait...

Postitas:
Kägu

Minu jaoks tuleneb see mitme asja koosmõjust:

* vanainimesed sageli ei tuuluta kunagi tube – kardavad tuuletõmbust, vereringe pole nii hea, pidevalt külm

* ravimite lõhn

* tekstiilidesse kogunenud tolmu lõhn

* niiskus

* armastus tugevalõhnaliste pesu- ja hügieenivahendite vastu

Vanainimeste kodud on ju sageli nagu üks tekstiililadu – tekid, padjad, vaibad, paksud kardinad, õhukesed kardinad, diivanikatted, tekid, pleedid, laudlinad jne jne. Sellist skandinaaviapärast puhast, klaari ja nipsasjakestevaba kodu neid ju sageli ei leia, kus pinnad oleksid puhtad ja põrand suurte vaipadeta.

Nad võivad ju koristada, palju tahavad, aga kui ruume ei tuulutata, siis see vanainimese lõhn on tegelikult ka paljude noorte inimeste kodudes. Eriti seal, kus emad on eriti paanikas laste võimaliku külmetamise pärast ja kus seega aknaid tubades sügisest kevadeni kunagi ei avata ning põrandad on kaetud paksude vaipadega. Lisaks veel kujutluspilti kauss kergelt käest minema hakkavate õuntega diivanilauale ja pereema juuksevahendite- ja parfüümilõhn ja kõik see koos on samasugune kompott kui vanakestel.

+22
-14
Please wait...

Postitas:
Kägu

Samuti võib olla teema hügieenis üldisemalt. Lõhnataju, nägemine jne muutuvad vananedes halvemaks ja eakas ei pruugi aru saadagi, et riided, kodutekstiilid jne vajaksid juba puhastamist.
Samuti kui kodus on lemmikloom, võib juhtuda, et tema hooldamine on samuti viletsamaks läinud, nt kassiliiv vahetamata, ei jõudnud koeraga õue ja see tegi häda vaibale vms.

+10
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Uriin, vanainimeste uriin “lõhnab” hoopis vängemalt.

See on tõsi. Aga asi pole ainult uriinis. Iga inimene lõhnab tegelikult erinevalt. Kehas toimuvad lagunemisprotsessid ja kehal on vananedes üha raskem korralikult funktsioneerida. Kui nüüd lisada kõik eelnevalt mainitud asjad, siis tekibki selline spetsiifiline lõhn. On vanainimesi, kes hoiavad end piinlikult puhtana, kuid näiteks haiguse tagajärjel või ravimite võtmise tõttu on kehal mingi spetsiifiline lõhn.

Aga dementsuse tagajärjel unustatakse end näiteks pesta ja kodu korras hoida, mõni on juba alla andnud ning lihtsalt ei taha pesta ei ennast, oma riideid ega koristada oma kodu. Mõni kogub igasuguseid asju, võib-olla käib isegi prügi sorteerimas ja toob asjad koju.

Sellele aitab kaasa ka hirm hakkamasaamise ees. Kardetakse finantsraskusi ning mõningatel juhtudel läheb see üsna ekstreemseks. Tean naist, kel oli nii suur hirm rahalise hakkamasaamise ees, et ta hoidis vett kokku. Hoolimata sellest, et tal oli korralik pension ja lapsed abiks. WCs tõmbas vett ainult suurema häda järel, samuti kartis ta kukkumist ning korteris oli vann, mida ta ei kasutanud.

+11
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Pigem on tüüpiline vanainimese lõhn seotud kehas toimuvate laguprotsessidega. Muide, surijal on ka spetsiifiline lõhn, sest keha lõpetab järk-järgult funktsioneerimise ja siis tulebki spetsiifiline surija lõhn.
Teiseks on inimese lõhn seotud sellega, mida ta sööb ja joob ning sellega, kuidas keha neid omastab ja kuidas see keha oma lõhnaga seguneb.
Minu emal oli mingi aeg vanainimese lõhn juures, siis kadus (muutus toidusedel). Samuti olen “vanainimese lõhna” kohanud keskealiste inimeste juures. See ei ole higi-, uriini- ega väljaheiteha kuidagi seotud, inimene võib olla täiesti puhas, aga midagi ta keha ei omasta ja tekib spetsiifiline lõhn, mida ma seostan lagunemisega.
Inimene ise seda ilmelt ei tunne.

+15
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Pigem on tüüpiline vanainimese lõhn seotud kehas toimuvate laguprotsessidega. Muide, surijal on ka spetsiifiline lõhn, sest keha lõpetab järk-järgult funktsioneerimise ja siis tulebki spetsiifiline surija lõhn.

Teiseks on inimese lõhn seotud sellega, mida ta sööb ja joob ning sellega, kuidas keha neid omastab ja kuidas see keha oma lõhnaga seguneb.

Minu emal oli mingi aeg vanainimese lõhn juures, siis kadus (muutus toidusedel). Samuti olen “vanainimese lõhna” kohanud keskealiste inimeste juures. See ei ole higi-, uriini- ega väljaheiteha kuidagi seotud, inimene võib olla täiesti puhas, aga midagi ta keha ei omasta ja tekib spetsiifiline lõhn, mida ma seostan lagunemisega.

Inimene ise seda ilmelt ei tunne.

Sama tähelepanek. Vanainimestel on spetsiifiline “mullalõhn”. Kuid mitte kõigil ja sama lõhn võib tabada ka 40+, igati hoolitsetud ja noore välimusega inimest.

+4
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Samuti olen “vanainimese lõhna” kohanud keskealiste inimeste juures. See ei ole higi-, uriini- ega väljaheiteha kuidagi seotud, inimene võib olla täiesti puhas, aga midagi ta keha ei omasta ja tekib spetsiifiline lõhn, mida ma seostan lagunemisega.

Palun täpsusta, misasi täpsemalt sellel keskealisel elusal inimesel laguneb?

+18
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Chanel no 5.

+1
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mõnel on see vanainimese lõhn hoopiski kõrvade vahel kinni (a la kukkus ette see ja see number, no nüüd ma haisen) ja kompenseerimiseks piserdab end tohutu hulga parfüümiga. Mu sugulane on selline.

Lõhnast laiemalt rääkides – ise olen täheldanud, et kui kohvi joon, muutub higi ebameeldivalt kirbelõhnaliseks. Haiseb nagu kassikusi.

+3
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

minu meelest on see lõhn inimese kodus kui ta enam ei korista. siis ole kui tahes vana on lõhn.
vanainimesed kes elavad noorematega koos ei ole lõhnaga näiteks.
arusaadav, ega vana inimene enam ei jaksa koristada

+3
-8
Please wait...

Postitas:
Kägu

minu meelest on see lõhn inimese kodus kui ta enam ei korista. siis ole kui tahes vana on lõhn.

arusaadav, ega vana inimene enam ei jaksa koristada

Isegi selles pole asi tihtipeale, nad küll koristavad aga mitte nii hoolikalt ja tihti kui peaks. Nad tihtipeale ei näe enam hästi ja peavad pindu veel puhtaks kui tegelikult vajaks juba põhjalikku puhastamist. Eespoolviidatud vanad tekstiilid omakorda koguvad tolmu ja mustust. Paljud diivanikatted polegi eemaldatavad ja peaks kutsuma puhastusteenuse, aga see on nende jaoks kallis. Sama teema vaipadega. Teema võimendub lemmikloomade olemasolul.

+2
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

See ei ole tõsi, see ‘lõhn’ tuleb ikka inimesest, mitte vastupidi. Vanaema ‘lõhnas’ ikka ammuilma ja kui ta meie juurde elama kolis, ei kadunud see kuhugile. Koristamise ja hügieeniga polnud tal probleeme ka ei enne ega pärast.

+13
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Ma arvan ka, et tegu on kehalõhnaga, mida igaühel ei tekigi sellisel moel. Mul tundub ka imelik lõhn olevat. Olen 40 ja käivad higistamise hood aegajalt. Vot nende hoogude higi lõhnab väga jubedalt ja see lõhn pole see higihais, mis sporti tehes pea igaühel vähem või rohkem on. See on hoopis kirbe ja kibe ja sunnib voodipesu vahetama

+6
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ja suhkruhaigete hapu kehalõhn on veel omaette teema. Kuna paljudel vanainimestel on veresuhkruga probleeme, siis see on üks haisu tekitaja.

+3
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ei ole jah paraku keegi meist selle eest kaitstud. Mina olen vaid veidi üle 40 ja juba tunnen, et nii higilõhn kui omaenda naha lõhn ei ole enam kaugeltki nii meeldivad kui need olid vanasti. Ja mida edasi, seda halvemuse poole asi läheb. Üks põhjus on tõenäoliselt ka see, et elu jooksul koguneb inimese kehasse jääkaineid, mis sealt kõik sugugi seedeprotsesside käigus ei lahku. Mitmed toksilised ühendid näiteks kuhjuvad kehas elu jooksul ja hakkavad tervist mõjutama siis, kui mingi kriitiline kogus on saavutatud. Eks see, kui palju keegi haisema hakkab sõltub nii tervisest, sünnipärasest ainevahetuse tüübist, bakterikooslusest, mis su soolestikus elab (ja sees sõltub omakorda sellest, millise bakterikooslusega sa ema üsast välja tulid, milline on sinu geneetikast tingitud mao happesus näieks, millises keskkonnas, millise toiduga lapsepõlves üles kasvasid kuni hilisema keskkonnani, kõik see mõjutab bakterikoosluse teket) kui paljust muust. Jah, ka toitumine võib seda lõhna muuta justnimelt bakterikoosluse toimimise kaudu. Aga mitte keegi ei tea, millist toitu konkreetne inimene peaks sööma, et kehalõhna parendada, sest üht universaalset retsepti selleks pole olemas, sõltub täpselt sellest, mis su soolestikus varem toimub. Paraku jah, hügieeniga saab vähendada vaid otseselt mustusest tulenevat kehalõhna. Lisaks veel, et kui ikka tervis käest ära on, ei ole energiat ja jaksu ka enam hügieeniga tegeleda ja see ei ole kinni enam halbades harjumustes vaid eks enamus meist saab enne surma ilmselt tundma, millist pingutust ja kukkumisriski võtmist iga pesemine nõuab, kui isegi voodist püsti saamine võtab 15 minutit aega nagu minu vanaemal.

+10
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ja suhkruhaigete hapu kehalõhn on veel omaette teema. Kuna paljudel vanainimestel on veresuhkruga probleeme, siis see on üks haisu tekitaja.

Suhkruhaigetel on hoopis “magus puuviljalõhn”, kui veresuhkur liiga palju ülesse läheb. Seda siis ainult mainitud juhul, mitte kogu aeg.
Olen seda täheldanud mitme diabeetiku puhul, k.a. sõbranna väike tütar ja oma isa puhul.
Isa oli mul hulgitüsistustega suhkruhaige, kuid hapult või vanainimese moodi ei ole kunagi lõhnanud.
Samuti ei lõhna halvasti minu vanematekodu, kus mul nüüd ema üksi elab.
Mul ema on puhtusefriik. Duši all käib mitu korda päevas ja pesumasin käib kogu aeg. Kui isa veel elas. siis tiris ta temagi ratastooliga iga päev duši alla.
Samas ämma-äia kodu on alati halvasti lõhnanud ja see lõhn on ka nende riiete jms küljes – diivanikatteid ei ole seal pestud vist ostmisest alates (ca 30 aastat), WC-d ja vannituba pestakse harva, nõudepesukäsn on selline, et kättegi ei taha võtta jms.

+2
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Suhkruhaigetel on hoopis “magus puuviljalõhn”, kui veresuhkur liiga palju ülesse läheb. Seda siis ainult mainitud juhul, mitte kogu aeg.
Olen seda täheldanud mitme diabeetiku puhul, k.a. sõbranna väike tütar ja oma isa puhul.
Isa oli mul hulgitüsistustega suhkruhaige, kuid hapult või vanainimese moodi ei ole kunagi lõhnanud.
Samuti ei lõhna halvasti minu vanematekodu, kus mul nüüd ema üksi elab.
Mul ema on puhtusefriik. Duši all käib mitu korda päevas ja pesumasin käib kogu aeg. Kui isa veel elas. siis tiris ta temagi ratastooliga iga päev duši alla.
Samas ämma-äia kodu on alati halvasti lõhnanud ja see lõhn on ka nende riiete jms küljes – diivanikatteid ei ole seal pestud vist ostmisest alates (ca 30 aastat), WC-d ja vannituba pestakse harva, nõudepesukäsn on selline, et kättegi ei taha võtta jms.

Eks inimeste lõhnataju on ka erinev. Lõhnu, millega sa oled harjunud tihti ei tunnegi või pead lausa meeldivaks. See kui üks tunneb suhkruhaige lõhna magusana, ei tähenda, et teised seda lõhna samasugusena tunnevad. Oma perekonna lõhnadega on inimene reeglina harjunud ja ei tunne neid. Mis muidugi ei välista, et teie pere ongi hea tervise ja geneetika ja hügieeniga, ega lõhnagi. Ja võib ju olla, et mehe pere tõepoolest hügieenist lugu ei pea. Aga võib ka olla, et nemad lihtsalt on võõrama lõhnaga ja seetõttu sinu nina neid lõhnu ka tunneb. Aga see, kas vanana haised või mitte, sõltub lisaks hügieenile siiski ka paljust muust.

+6
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Millest see nn vanainimese lõhn, mida osade eakate (kodude) korral võib täheldada, tuleneb?

Keegi ei tea ju, mida sa seal tuttava memme juures “täheldasid”, kas kusehaisu, kampripiirituse lõhna või tolmu ja pesematuse koosmõju.

0
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Eks inimeste lõhnataju on ka erinev. Lõhnu, millega sa oled harjunud tihti ei tunnegi või pead lausa meeldivaks. See kui üks tunneb suhkruhaige lõhna magusana, ei tähenda, et teised seda lõhna samasugusena tunnevad. Oma perekonna lõhnadega on inimene reeglina harjunud ja ei tunne neid. Mis muidugi ei välista, et teie pere ongi hea tervise ja geneetika ja hügieeniga, ega lõhnagi. Ja võib ju olla, et mehe pere tõepoolest hügieenist lugu ei pea. Aga võib ka olla, et nemad lihtsalt on võõrama lõhnaga ja seetõttu sinu nina neid lõhnu ka tunneb. Aga see, kas vanana haised või mitte, sõltub lisaks hügieenile siiski ka paljust muust.

Jah, see puuvilja lõhnataju on üsna paljudel 🙂
copy-paste internetist:

Diabeetiline ketoatsidoos võib iseenesest olla diagnoosimata 1. tüüpi diabeedi sümptom.

Diabeetilise ketoatsidoosi tüüpilised sümptomid on järgmised:
•ebatavaline lõhn hingeõhus – mõnikord võrreldev puuvilja, atsetooni lõhnaga

P.S. Sõbranna lapse diabeet sai esmaselt avastatud just minu tõttu. Tundsin tema lapsel seda lõhna ja soovitasin tal kiiremas korras lapsega pöörduda arsti juurde veresuhkru kontrolliks. Kahjuks oligi lapsel I astme diabeet.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mina panin oma kehal tähele sellist spetsiifilist vanainimese lõhna siis, kui üksvahe pikemat aega ilma lõhnata seebiga pesin. Nahk lõhnas täpselt nagu vanainimestel. Vanasti pesid vanurid end odavuse pärast ka pesuseebiga, see tekitas veel tugevama lõhna. Kinkige oma vanaemadele korralikke dušiželeesid ja seepe ja uskuge mind, kehalõhn paraneb.

+1
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

ohh, ma niiväga kardan seda noore (40 pluss) inimese keha “mädanemise” lõhna, mida olen vahel tundnud äärmiselt kenadel hoolitsetutel selles vanuses naistel. ise olen ka üle 40. olen mures, et kas tunnen enda haisu ära, kui see algab, pigem vast mitte. ei tea, kas tugev lõhnastamine võiks aidata või teeb see kokku öökimaajava segu.

+1
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Diabeetilise ketoatsidoosi tüüpilised sümptomid on järgmised:
•ebatavaline lõhn hingeõhus – mõnikord võrreldev puuvilja, atsetooni lõhnaga

See lausegi ütleb, et üsna erinevalt kirjeldatakse. Atsetooni lõhna ei anna kuidagi puuvilja lõhnaga segi ajada.

+2
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Puukûttega majas tekib ka vähesest kütmisest. Korsten ja ahi on maja ventilatsioon. Sellele lisaks eelpool mainitud tegurid

+3
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

MA kahtlustan ka, et suur osa on tolmustel tekstiilidel, pluss ravimid. Mul on 2 näidet. Ämma kodus on vanainimese lõhn. Vana korter, vaibad ja paksud kardinaid. Kui tihti vanainimene neid ikka kloppida-pesta jaksab. Lisaks siis ravimid ja ongi olemas.
Minu 80-aastane tädi seevastu müüs maja maha ja ostis koerteri täiesti uude majja. Akende ees rulood õhukeste kardinatega, 1 lambanahk ja kogu moos. Tolmu on vähe ja kerge puhastada. Kodu lõhnab tema kerge sireliparfüümi (kui minna ette teatamata) või õunakoogi (kui minna ette teatamisega) järele.

+5
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kodu lõhnab

Me praegu rääkisime inimese, mitte tema kodu lõhnast. Isegi õunakoogilõhnases kodus võib inimene lõhnata millegi muu kui õunakoogi järgi.

+5
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

puutun päris palju olude sunnil selle teemaga kokku ja väidan, et peamine on ikka pesemiseprobleem. Vanainimesel ju aeg lendab kiiresti – alles pesin, mis siin ikka nii tihti küürida. Ja nii see läheb.

+5
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Eks ikka vähene kütmine, niiskus. Siitki saanud lugeda kuidas omas majas on maru hea vaene olla, ei pea kütma kui raha otsas.

0
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

Eks ikka vähene kütmine, niiskus. Siitki saanud lugeda kuidas omas majas on maru hea vaene olla, ei pea kütma kui raha otsas.

Aga ongi ju hea. Kas keskküttega korteris saad endale lubada vaene olemist?

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Vanainimeste lõhnal on biokeemiline põhjus, ainete lagunemine kehas: https://www.healthline.com/health/older-people-smell-different

+1
0
Please wait...

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 36 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud “vanainimese lõhn”