Esileht Pereelu ja suhted Vanainimeste hooldamise teema

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 32 )

Teema: Vanainimeste hooldamise teema

Postitas:

Lugesin teemat, et kas võtaksite kiusliku ämma enda juurde hooldamisele vanaduses.

See vanade-haigete hoolduse asi hakkab muutuma. Skandinaaviamaades ja mujal arenenud riikides pole sellist seadust, mis paneb hoolduskohustuse laste õlule, sest see pole normaalne lahendus, et hoida tööealised inimesed eemale tööturult. Eestis on selliseid kodus oma liikumisvõimetuid/dementseid jms vanemaid hooldamas üüratu arv inimesi, 9% kogu töötajaskonnast ja arenenud riikides peaaegu 0.

Tahan selle jutuga öelda, et palun lõpetage ära süütunde tekitamine inimestes, kes EI TAHA OMA VANEMAID ENDA JUURDE HOOLDUSELE VÕTTA, olgu neil või maailma kõige soojemad ja imelisemad suhted. See polegi normaalne ja lõpuks muutub ka meil see seadus, mis praegu võtab nii suure osa töötajaid tööturult ära. Normaalne on hooldada-kasvatada oma lapsi ja teha tööd! Vanade jaoks on olemas sots-töötajad, kes toovad toitu, koristavad ja kui kodus enam pole võimalik elada, siis hooldekodu.

+29
-10
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ei tea, mida sa siit välja oled lugenud, aga keegi ei süüdista kuskil kedagi, et hooldamist vajavaid vanureid oma juurde ei võeta. Probleem tekib siis, kui ka hooldekodu eest maksmiseks raha puudub, siis kes peaks selle vanuriprobleemi lahendama, kas ühiskond või siiski lihased lapsed? Mina leian, et on laste probleem lahendus leida, mitte ei pea ühiskonna vähest raha lastega vanainimese sotsiaalhooldaja või hooldekodu koha peale kulutama.

+6
-9
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Millest selline imelik teemapüstitus? Nagu oleks tegu personalitöötaja üleskutsega, et tulge tööle ja ärge hooldage oma vanemaid.
Eks igaüks ikka teeb ise oma valiku – samas saab ühildada nii tööl käimist, kui vanurite eest hoolitsemist. Meie hooldasime nii vanaema – ema läks kell 10 tööle, söötis, jootis vanaema, isa tuli kell 12 lõunale , siis tulin mina koolist jne.
Ei ole normaalne kasvatada oma lapsi ja käia tööl, täiesti normaalne on hoolitseda oma abivajaja vanema eest (v.a. kui tema eest kodus hoolitsemine on võimatu).

+10
-10
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

teemaalgataja pole vist elu sees veel selliste probleemidega kokku puutunud. isegi, kui kuskil väikelinnas on KOV veebilehel kirjas, et sellised teenused on olemas, siis pole reaalselt neid saada siiski vöimalik.
nt meil murdis mõned aastad tagasi eakas sugulane talvel puusaluu, haiglas oli vaid paar päeva, edasi saadeti koju. kuigi sots osak lehel pakuti tasulist abilise teenust, kes poes käiks vöi ahju kütab, siis tegelikult oleks too tasuline ahjukütja tulnud korra 2 nädala tagant. sa ise istuksid hea meelega südatalvel 2 nädalat ilma kütteta?

hooldekodudesse on järjekorrad ja hiņnad algavad ca 1000 eurost kuus. kui nt nömmel vöi meriväljal elav vanur saaks oma maja hinna eesti möned head aastad hooldekodus veeta, siis väikelinnades ja maakohtades on kiņnisvara hinnad nii madalad, et vanapaari maja müügist ei saaks nad kahekesi isegi aastat hoolekodu arveid maksta.

+17
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ka eakas inimene on inimene. Ta ei taha minna kuhugi hooldekodusse, täiesti võõrasse keskkonda, võõraste inimeste sekka. Suurem osa vanainimesi ei saa sellega vaimselt hakkama. Kindlasti ongi inimlikum, et ta saab jääda koju ja lähedaste sekka. Kui hooldaja peab ühtlasi ka tööl käima, siis muidugi on vaja, et tal oleks rahaline tugi, et oleks võimalik palgata ka inimene, kes päevasel ajal vajadusel käib vanainimest abistamas jne. Aga öelda, et saatke kõik oma eakad sugulased hooldekodusse ja käige tööl, olge efektiivsed ühiskonna liikmed, ilma et arvestaks sellega, et ka eakas tunneb ja mõtleb, tahab olla oma kodus, on liig, mis liig.

Kui nii väga tahad Skandinaaviast eeskuju võtta, siis loe veidi ka selle kohta, kui palju inimesi sureb seal üksinduses, ilma et keegi nende vastu huvi tunneks, kuna lapsed on võõrdunud või polegi lähedasi. Arengu pahupool. Meie oma mahajäänud elukorralduses oleme mõneski mõttes isegi paremad, me hoolitseme ise oma lähedaste eest, st side säilib. Jah, puudu on sealjuures rahast ja riigi toest, et saaks mõlemat – tööl käia ja lähedast hooldada, aga peresidemed on meil siiski tugevamad.

Minu vanaema ja vanaisa surid oma kodus ja oli näha, et nad olid selle üle väga õnnelikud, et said elu lõpuni olla oma kodus. Vanaema suurim hirm oli minna hooldekodusse surema. Minule arusaadav, mõnele ilmselt mitte.

+17
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 14.02 10:43; 14.02 20:49; 14.02 21:04;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Pigem on teemaalgataja mõte õige selles osas, et ärgem süüdistagem inimesi nende valikutes. Igaühel peaks olema õigus ise otsustada oma olukorra üle ilma teiste hukkamõistu kartmata. Meil on tõesti levinud (kadedusest?) iga otsuse sildistamine ja süüdistamine, teistele “ärapanek”. Mu meelest peaks igaüks elama enda elu ja saama seda elada rahus, ilma arvustamiseta ja süüdistamiseta.

+13
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 14.02 12:04; 14.02 20:34; 14.02 21:46; 15.02 16:55;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina olen täitsa hädas, mu isa on minu hooldada, ta on vastiku iseloomuga endine alkohoolik, kes ei korista enda järgi, nii wc kui köögis, meid on ta sundinud lastega ühte väikesesse tuppa, ise elab ta elutoas, sest seal on tal telekas mis käib tal 24/7 peaaegu, kui ta magab ja ma julgen välja lülitada siis ta ärkab kohe üles ja saab kurjaks, ta tuba haiseb uriini järgi, ma küll koristan ja vahetan voodipesu ja ajan teda pessu ja panen talle puhtad riided kuid ta on suhkruhaige, pluss võtab mingit veevälja ajamis rohtu sest terviseprobleeme veel ja ta käib palju wc ning eks laseb mööda, tilgutab endale peale, kõik haiseb tema uriini järgi. Ohh ma olen nii väsinud, elan tema venna korteris, ta ei suhtle oma vennaga väga kuid mina saan läbi ja saan üürita seal koos lastega elada. Mu isal pole elus oma vara olnud ta on vaid joonud terve elu, kui viimane naine ta välja viskas siis ronis ta siia, sest vend ikka aitas ning nüüd ta ei liigu õues üldse, juba 5 kuud, sest tervis on halvenenud, 2x on ka intensiivis ja haiglas olnud, kuid seal kaua ei hoita. Ma lihtsalt ei suuda, kuid hetkeline majanduslik seis ei lase mul endale ja lastele korterit üürida. Ma ei tea kaua ma veel kannatan, ma ei kannata oma isa, ta sõimab mind, ütleb mu lastele kui need sõna ei kuula, et kobige siit toast minema oma vanamuti juurde jne. Kuigi enamus ajast laste lastega saab läbi ja mängib nendega ja lapsed ise lähevad talle oma asju näitama ja kaasavad, nukumängud Ja raamatut loeb kui laps palub. Segane jutt, aga ma ise olen ka nii läbi sellest olukorrast. Koguaeg kui võimalik oleme kuskil külas, ja veedame sõpradega aega.

+12
-5
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 14.02 12:47; 14.02 13:54;
To report this post you need to login first.
Postitas:

täitsa hirm hakkab vanaduse ees. mul ka pool elu elatud ja pole enam nii muretu tuleviku suhtes. Olen mõelnud ütlusele, mida lapsepõlves kuulsin sageli: kirsturaha.
kirsturaha oli see mida vanemad inimesed kogused oma matuse kuludeks. ja see tähendaski vaid vastutust oma matustega. Nüüd küll kirsturahast vaid ei piisa. Tänapäeval on mure, et kuidas elada kirstuni.

+13
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 14.02 12:48; 14.02 18:45;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mu isal pole elus oma vara olnud .

Vaata peeglisse – oled oma isa laps: kummalgi teil varandust pole, lapsed olete teinud sellest hoolimata, elate pead-jalad koos võõral territooriumil. Keda selles süüdistada? Ikka iseennast.

+11
-14
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Jah vaatan peeglisse, kodust pole saanud kaasa midagi, oleks siis õppinudki, aga no pole pead, teen füüsilist tööd ja elatan oma pere sellega. Mida olen õppinud on see, et alkoholi suu sisse I ei pane, suitsu ei kannata, mustust vihkan, alati koristan enda järgi. Iialgi ei taha, et mu lapsed peaksid mõnitust kuulma, et nende vanemad sellised jne jne, iialgi ei peaks mu laps koolilapsena talutama oma purjus vanemat poe juurest koju, või jooksma kiirelt bussi peale ja paluma, et juht ootaks, sest isal jalg väsinud, ta jõaub aga palun oodake. Minu lapsed ei pea mõtlema, et kas kuu viimased 2 nädalat midagi süüa on kodus. Kuidas varjata teiste eest, et teil lülitati kodus võlgade pärast elekter välja, et keegi koolis ei teaks siis on veel rohkem häbi. Et kas tuttav vanamemm lubab mul enda aiast must ja punasõstraid korjata, tal põõsaid palju ta ise ei jaksa ja ei tarbi nii palju, aga meil käis buss ja ostis marju, sain müüa ja suve lõpus endale mõne riide seems kooli jaoks osta ja keka riided, vihikuid… Lõpmatuseni võin siin kirjutada, kuid minu lapsed selliste asjade pärast muretsema ei pea. Ja oleks mu isa siis lapseD teinud, tal vaid mina, kui ehk olekski õde või vend mul, oleks ehk kergem, keegi saaks arugi minust ja oleks nagu pool muret või nii…

+27
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 14.02 12:47; 14.02 13:54;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ka eakas inimene on inimene. Ta ei taha minna kuhugi hooldekodusse, täiesti võõrasse keskkonda, võõraste inimeste sekka. Suurem osa vanainimesi ei saa sellega vaimselt hakkama. Kindlasti ongi inimlikum, et ta saab jääda koju ja lähedaste sekka. Kui hooldaja peab ühtlasi ka tööl käima, siis muidugi on vaja, et tal oleks rahaline tugi, et oleks võimalik palgata ka inimene, kes päevasel ajal vajadusel käib vanainimest abistamas jne. Aga öelda, et saatke kõik oma eakad sugulased hooldekodusse ja käige tööl, olge efektiivsed ühiskonna liikmed, ilma et arvestaks sellega, et ka eakas tunneb ja mõtleb, tahab olla oma kodus, on liig, mis liig.

Kui nii väga tahad Skandinaaviast eeskuju võtta, siis loe veidi ka selle kohta, kui palju inimesi sureb seal üksinduses, ilma et keegi nende vastu huvi tunneks, kuna lapsed on võõrdunud või polegi lähedasi. Arengu pahupool. Meie oma mahajäänud elukorralduses oleme mõneski mõttes isegi paremad, me hoolitseme ise oma lähedaste eest, st side säilib. Jah, puudu on sealjuures rahast ja riigi toest, et saaks mõlemat – tööl käia ja lähedast hooldada, aga peresidemed on meil siiski tugevamad.

Minu vanaema ja vanaisa surid oma kodus ja oli näha, et nad olid selle üle väga õnnelikud, et said elu lõpuni olla oma kodus. Vanaema suurim hirm oli minna hooldekodusse surema. Minule arusaadav, mõnele ilmselt mitte.

Sa vist pole kunagi ühegi dementse vanainimesega kokku puutunud.

+14
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu vanaema ja vanaisa surid oma kodus ja oli näha, et nad olid selle üle väga õnnelikud, et said elu lõpuni olla oma kodus. Vanaema suurim hirm oli minna hooldekodusse surema. Minule arusaadav, mõnele ilmselt mitte.

No mu 90+ sugulane ka nimetab hooldekodu vaestemajaks – sest tema on lihtsalt veel sellest ajastust pärit, kui vanad inimesed, kelle eest hoolitsejaid polnud, elasidki vaestemajades.

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Jah vaatan peeglisse, kodust pole saanud kaasa midagi, oleks siis õppinudki, aga no pole pead, teen füüsilist tööd ja elatan oma pere sellega. Mida olen õppinud on see, et alkoholi suu sisse I ei pane, suitsu ei kannata, mustust vihkan, alati koristan enda järgi. Iialgi ei taha, et mu lapsed peaksid mõnitust kuulma, et nende vanemad sellised jne jne, iialgi ei peaks mu laps koolilapsena talutama oma purjus vanemat poe juurest koju, või jooksma kiirelt bussi peale ja paluma, et juht ootaks, sest isal jalg väsinud, ta jõaub aga palun oodake. Minu lapsed ei pea mõtlema, et kas kuu viimased 2 nädalat midagi süüa on kodus. Kuidas varjata teiste eest, et teil lülitati kodus võlgade pärast elekter välja, et keegi koolis ei teaks siis on veel rohkem häbi. Et kas tuttav vanamemm lubab mul enda aiast must ja punasõstraid korjata, tal põõsaid palju ta ise ei jaksa ja ei tarbi nii palju, aga meil käis buss ja ostis marju, sain müüa ja suve lõpus endale mõne riide seems kooli jaoks osta ja keka riided, vihikuid… Lõpmatuseni võin siin kirjutada, kuid minu lapsed selliste asjade pärast muretsema ei pea. Ja oleks mu isa siis lapseD teinud, tal vaid mina, kui ehk olekski õde või vend mul, oleks ehk kergem, keegi saaks arugi minust ja oleks nagu pool muret või nii…

Nii kurb on seda lugeda. Kallistused sulle ja küllap tulevikus paistab jälle päike ja maailm muutub kaunimaks. Mõnikord paraku pole kannatustest pääsu, aga sa oled tubli ja tugev ning saad kõigega hakkama.

+10
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Teemaalgatus käib täpselt minu kohta. Mina olen ainus laps ja mu ema kasvatas mind üksi, sest ema-isa lahutasid, kui olin 7-aastane, ja ema kolis minuga teise linna. Isa minu kasvatamises ei osalenud, ka rahaliselt mitte.
Olen edukas, omandanud hea hariduse, ja olen materiaalselt kindlustatud. Mu lapsed on täiskasvanud.
Minu isa, kes on pärast lahutust elanud eluaeg üksi, pole eriti mingit tõsiseltvõetavat tööd teinud, niisama kulges läbi elu ja katalogiseeris ajaleheväljalõikeid. Selline tõsine ‘töö’. Mitte mingit vara tal ei ole. Ta on nüüdseks 92-aastane dementne rauk. Istub hooldekodus juba 3 aastat, mina maksan kõik, mis vaja, mis pensionist puudu tuleb, ikka sajad eurod kuus, ka ravimid muidugi eraldi.
Ja mulle on vaadatud viltu ja teate, kes? Mu isa endised temast 20 aastat nooremad naabrimutid. Seda susinat ja sisinat siis, kui ma ta hooldekodusse panin! Et ainus tütar ja süda nagu kivi jne jne. Pidasin muttidega väikese sirgjoonelise emotsionaalse kõneluse stiilis ‘pange oma suumulgud kinni ja tegelge oma eluga’ ja sellest ajast sisistavad isekeskis, minule enam keegi ei helista ega torgi.
Ma suudan suurepäraselt neid arveid maksta ja mitte iialgi ei elaks sellise dementse raugaga koos. Potist mööda kusemine…oleks küll kõige tavalisem asi, pole kõne väärtki. Oleksin selle ajaga (3a) ise ammu hull, absoluutselt kindel. Ja ei tea, mitu aastat veel läheb. Ja mitu remonti selle aja sees teha tuleks.
Just see on teemaalgatuse mõte: miks halvustada teiste valikuid? Ela ise, nagu tahad, aga jäta teised rahule. Seadusjärgne kohustus on organiseerida oma vanematele hooldus ja normaalsed elutingimused. Mina täidan seadust ja kõik on ok. Kes ise ei ole dementset lalisevat ja kusevat inimvaret eriti lähedalt näinud (lõpmata kauaks ajaks), see ei oma õigust kritiseerida.

+30
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 14.02 18:31; 14.02 20:59; 14.02 22:08;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mis te, keskealised, arvate selle kohta kuidas elada ülejäänud elu? 40aastaste kohta saab lugeda veel hõiskeid, et elu alles algab. ega 50aastase elulgi pole viga. aga kas pensionieas saabub aeg reisimiseks või kulub raha ravimitele? kas peaks reisiraha jätta raiskamata ja koguda seda hoopis hooldaja tasuks, et saaks ikka võimalikult kaua kodus olla.
äkki on eestlasel üldse raskem minna hooldekodusse, kui mõnel muul rahvusel. eestasele on tema kodu nagu pühapaik, kuhu kutsutakse vaid valitud inimesi. ja üldse oleks parem, kui naabrid ka oleks kuskil kaugemal. on seda siitki palju loetud. see pole vaid need seinad. aga kui jääd vanaks pead oma kodust ära minema, sest ise hakkama ei saa ja lastel ega lastelastel pole aega ja raha, et võimaldada olla elu lõpuni kodus. elad seal teiste vanakestega koos, keda sa teovõimelisena isegi mitte eriti enda lähedale, naabrina ei tahtnud.

huvitav, kui meie jääme nii vanaks, et peaks minema hooldekodusse, kas me tunneme ära, et toakaaslane oli me fb sõber, no üks neist sajast :S

+5
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 14.02 12:48; 14.02 18:45;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Jah vaatan peeglisse, kodust pole saanud kaasa midagi, oleks siis õppinudki, aga no pole pead, teen füüsilist tööd ja elatan oma pere sellega. Mida olen õppinud on see, et alkoholi suu sisse I ei pane, suitsu ei kannata, mustust vihkan, alati koristan enda järgi. Iialgi ei taha, et mu lapsed peaksid mõnitust kuulma, et nende vanemad sellised jne jne, iialgi ei peaks mu laps koolilapsena talutama oma purjus vanemat poe juurest koju, või jooksma kiirelt bussi peale ja paluma, et juht ootaks, sest isal jalg väsinud, ta jõaub aga palun oodake. Minu lapsed ei pea mõtlema, et kas kuu viimased 2 nädalat midagi süüa on kodus. Kuidas varjata teiste eest, et teil lülitati kodus võlgade pärast elekter välja, et keegi koolis ei teaks siis on veel rohkem häbi. Et kas tuttav vanamemm lubab mul enda aiast must ja punasõstraid korjata, tal põõsaid palju ta ise ei jaksa ja ei tarbi nii palju, aga meil käis buss ja ostis marju, sain müüa ja suve lõpus endale mõne riide seems kooli jaoks osta ja keka riided, vihikuid… Lõpmatuseni võin siin kirjutada, kuid minu lapsed selliste asjade pärast muretsema ei pea. Ja oleks mu isa siis lapseD teinud, tal vaid mina, kui ehk olekski õde või vend mul, oleks ehk kergem, keegi saaks arugi minust ja oleks nagu pool muret või nii…

Tead, sa oled tubli ja teed oma parima. Sinu kirjelduse järgi sa oled juba oma laste heaks suutnud palju rohkem teha kui ise kodust kaasa said.

Kõik inimesed ei saa ellu ühepalju kaasa ja inetu on ühest eelnevast vastajast seda osatada.

+10
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Jah, see kirsturaha oli hea point. Vanasti kirsturahast piisas, sest meditsiin oli kehvem ja pooleaastase, kõige rohkem aasta-paarise hooldamise järel sai inimene oma vaevast priiks. Tänapäeval potitatakse ja keeratakse ja söödetakse sondiga kasvõi aastakümneid, iga kuu makstakse sadu ja sadu eurosid põetamise eest või siis põetab oma pereliige, kes ei saa seetõttu tööl käia ja kaotab rahaliselt veelgi rohkem. Ja jälle uued ravimid sisse ja vegeteerimine jätkub… Õudne.

+7
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 14.02 12:04; 14.02 20:34; 14.02 21:46; 15.02 16:55;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mis te, keskealised, arvate selle kohta kuidas elada ülejäänud elu? 40aastaste kohta saab lugeda veel hõiskeid, et elu alles algab. ega 50aastase elulgi pole viga. aga kas pensionieas saabub aeg reisimiseks või kulub raha ravimitele? kas peaks reisiraha jätta raiskamata ja koguda seda hoopis hooldaja tasuks, et saaks ikka võimalikult kaua kodus olla.

Ma olen 47. Mu suurim hirm hetkel pole mitte see, et ma peaksin hooldekodusse minema. Aga see, et ma üldse peaksin dementseks ja vodihaigeks jääma. Loodaks ikka elada niiakaua oma kodus, kui saan vähemalt kodu piires hakkama. Ja siis tahaks mingi äkilise terviserikkega minna, mitte jääda mähkmetesse lebama.. Tean, et see nii tellimise peale ei tule ja eks ilmselt kõik me tahaksime sama.

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 14.02 20:40; 14.02 22:18;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ka eakas inimene on inimene. Ta ei taha minna kuhugi hooldekodusse, täiesti võõrasse keskkonda, võõraste inimeste sekka. Suurem osa vanainimesi ei saa sellega vaimselt hakkama. Kindlasti ongi inimlikum, et ta saab jääda koju ja lähedaste sekka. Kui hooldaja peab ühtlasi ka tööl käima, siis muidugi on vaja, et tal oleks rahaline tugi, et oleks võimalik palgata ka inimene, kes päevasel ajal vajadusel käib vanainimest abistamas jne. Aga öelda, et saatke kõik oma eakad sugulased hooldekodusse ja käige tööl, olge efektiivsed ühiskonna liikmed, ilma et arvestaks sellega, et ka eakas tunneb ja mõtleb, tahab olla oma kodus, on liig, mis liig.

Kui nii väga tahad Skandinaaviast eeskuju võtta, siis loe veidi ka selle kohta, kui palju inimesi sureb seal üksinduses, ilma et keegi nende vastu huvi tunneks, kuna lapsed on võõrdunud või polegi lähedasi. Arengu pahupool. Meie oma mahajäänud elukorralduses oleme mõneski mõttes isegi paremad, me hoolitseme ise oma lähedaste eest, st side säilib. Jah, puudu on sealjuures rahast ja riigi toest, et saaks mõlemat – tööl käia ja lähedast hooldada, aga peresidemed on meil siiski tugevamad.

Minu vanaema ja vanaisa surid oma kodus ja oli näha, et nad olid selle üle väga õnnelikud, et said elu lõpuni olla oma kodus. Vanaema suurim hirm oli minna hooldekodusse surema. Minule arusaadav, mõnele ilmselt mitte.

Sa vist pole kunagi ühegi dementse vanainimesega kokku puutunud.

Kahjuks olen. Emapoolsel vanaemal (sellest, kellest kirjutasin, et ei tahtnud minna kodust ära surema) oli paremaid ja halvemaid päevi. Viimastel aastatel oli päevi, kui ta ei tundnud meid ära, kui süüdistas enda näljas hoidmises, siis jällegi olid selged hetked, kui mõistus töötas. Ilmselt tõesti ei olnud kõige hullem variant ja ema, minu ja õe tööga sai nii klapitada, et terve tööpäeva ta üksi ei olnud, et oleks endale ohuks või maja põlema pannud segadusseisundis vmt. Mõistuse hääbumine oli minu jaoks isegi hirmsam kui füüsilised hädad.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 14.02 10:43; 14.02 20:49; 14.02 21:04;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ilmselt tõesti ei olnud kõige hullem variant ja ema, minu ja õe tööga sai nii klapitada, et terve tööpäeva ta üksi ei olnud, et oleks endale ohuks või maja põlema pannud segadusseisundis vmt. Mõistuse hääbumine oli minu jaoks isegi hirmsam kui füüsilised hädad.

A nüüd kujuta ette, et oled sellisega üksinda. Teisi pereliikmeid ei ole. Nagu mul oleks isaga, kui ta oleks mul kodus.

+11
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 14.02 18:31; 14.02 20:59; 14.02 22:08;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ilmselt tõesti ei olnud kõige hullem variant ja ema, minu ja õe tööga sai nii klapitada, et terve tööpäeva ta üksi ei olnud, et oleks endale ohuks või maja põlema pannud segadusseisundis vmt. Mõistuse hääbumine oli minu jaoks isegi hirmsam kui füüsilised hädad.

A nüüd kujuta ette, et oled sellisega üksinda. Teisi pereliikmeid ei ole. Nagu mul oleks isaga, kui ta oleks mul kodus.

Igaühel oma kogemus. Ma ei kirjutanudki kõigi eest, et kõik peaks perekondlikult hooldama, et peakski nii olema raudselt igal juhul, et pere kohustus. Tahtsin siia teemasse tuua mõtte, et vanainimene on siiski ka samasugune inimene nagu temast paarkümmend või rohkem aastat nooremgi, oma tunnete ja mõtetega, sest osad selle teema esimestest postitustest olid sellised, et tundus, et vanainimest ei tajutagi enam isiksusena, nagu asi, mis tuleb siia või sinna ära paigutada, kellel enam endal nagu polekski võimalust oma elu ja olukorda kontrollida.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 14.02 10:43; 14.02 20:49; 14.02 21:04;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Jah, mul oli sõbranna vanaema selline, kes päeval, kui üksi kodus oli, tegi kõiksuguseid tükke. Hommikul potitati, söödeti, ja siis läks ema tööle ja tüdruk kooli ja kui ema lõunal tuli, oli kogu korteri seinad sitaga kokku määritud. Teine päev keetis köögis teed ja kann sulas olematuks, ime, et tulekahju ei tekkinud. Siis rebis linad ribadeks. Siis uputas vannitoas, nii et alumiste naabrite remont tuli maksta kinni. Lõpuks pidid ikka hooldekodusse viima, seal seoti voodi külge kinni, sest tükid läksid aina hullemaks. Ometi oli sõbranna armas vanaema ja kõik hoolisid temast väga. Aga käitumine ei olnud ju enam adekvaatne, kuidas tema tunnetesse ja mõtetesse suudad suhtuda kui öö läbi seinu kakast puhtaks pesed?

+11
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 14.02 12:04; 14.02 20:34; 14.02 21:46; 15.02 16:55;
To report this post you need to login first.
Postitas:

vanainimest ei tajutagi enam isiksusena, nagu asi, mis tuleb siia või sinna ära paigutada, kellel enam endal nagu polekski võimalust oma elu ja olukorda kontrollida.

Mul on kahju ja kurb seda öelda, aga see ongi ju nii.

+4
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 14.02 18:31; 14.02 20:59; 14.02 22:08;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tahtsin siia teemasse tuua mõtte, et vanainimene on siiski ka samasugune inimene nagu temast paarkümmend või rohkem aastat nooremgi, oma tunnete ja mõtetega, sest osad selle teema esimestest postitustest olid sellised, et tundus, et vanainimest ei tajutagi enam isiksusena, nagu asi, mis tuleb siia või sinna ära paigutada, kellel enam endal nagu polekski võimalust oma elu ja olukorda kontrollida.

Jah, vanur on loomulikult endiselt oma emotsioonide ja tunnetega inimene. Samas, kui ta ikka juba dementne on, siis ta tõesti ei ole võimeline oma elu enam ise korraldama. Nagu beebi ei ole võimeline ise oma elu korraldama, ei ole dementne voodihaige vanur võimeline. Kahju, et paljudel see lõpp sellisesse seisu läheb. Aga mina ei heidaks ette inimestele, kes ise ei suuda ja jaksa sellist vanurit kodus hooldada. Loomulikult on ta endiselt seesama amas vanamea või vanais,a kes ta oli. Aga kui tema kodus elamine on ohuks talle endale või teistele, siis ei saa teda kodus hoida.

+13
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 14.02 20:40; 14.02 22:18;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mõneti vanurid lõikavad eluõhtul seda, mida nooremana külvasid. Ise ma olen täiesti teadlik, et minu saatuse vanurina otsustab minu praegune tegevus emana. Mina näiteks kavatsen oma ema kätel kanda, kui temaga midagi juhtub. Vanaema aga mitte. Minu ema on empaatiline inimene, kes on mind läbi elu vajadusel aidanud, vajadusel rahule jätnud. Vanaema on aga alles nüüd väga vanana aru saanud, mis on hellus ja mis on elus tõeliselt tähtis. Kogu tema elu saatis kritiseerimine, temaga koos elamine oli ja on võimatu, sest on ainult üks õige arvamus tema arvamus. Meeletult negatiivne, kõigi poegade-tütarde elukaaslasi rääkis pidevalt taga ja siunas. Pole midagi teha, ta on üle 90 aasta vana aga elab üksi, lapsed ei taha teda enda juurde võtta, ta on väga raske inimene. Hooldajad maksame kinni aga külas käime harva. Loomulikult on ta vana ja emotsioonidega ja mul on temast kahju aga paraku ei soovi ma meie pere sisekliimat rikkuda vanaema enda juurde kolimisega, viie inimese harmoonilise elu säilitamine on olulisem kui ühele viletsa iseloomuga inimesele elu lõppu lähedaste keskel pakkuda. Paraku nii ma tunnen.

+12
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 15.02 10:10; 15.02 10:13;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Dementse inimese puhul tuleb arvestada ka teiste pereliikmete turvalisusega. Kui ikka dementne juba teistele ka ohtu kujutab, siis ei ole seal mingit valikut, et “äkki ei juhtu”. Kui dementne püüab juba maja maha põletada, on viimane hetk talle leida koht ööpäevadse järelvalvevõimalusega hoolekandeasutuses.

+5
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 15.02 10:10; 15.02 10:13;
To report this post you need to login first.
Postitas:

ja mina olen üks selline, kes ise tahaks vanana vanadekodusse. Loodetavsti tervis lubab ja on mõni selline tore asutus, kus ei ole ainult voodihaiged, vaid lihtsalt kõbusad vanainimesed, kellega lobiseda, kaarte mängida, õues jalutada, teatris käia. Keegi teeb söögi valmis, lihtsalt lähed ja sööd. Keegi mõtleb õhtuks toredaid üritusi, lihtsalt lähed ja teed kaasa. Ma ise kujutan ette, et see võiks olla midagi sellist nagu vanasti pioneerilaagris – peaasi, et tervis lubab!
Mis selles oma kodus nüüd ikka nii erilist on, et just kindlasti kodus peab olema/surema ja kuskil mujal elamine ei tule kõne allagi.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina ka mõtlen nii. Milleks ma peaksin oma lapsi tapma enda hooldamisega? Neil omal lapsed, kelle eest vaja hoolitseda. Käivad mind vaatamas, sellest piisab. Hooldekodud ei ole enam sellised õudusmajad nagu nõuka-ajal, et pissihais lööb hinge kinni ja tahab ära lämmatada. Tahan ka endavanustega suhelda ja mitu korda päevas sooja sööki, koos maailmaasju arutada ja telekat vaadata, mitte päev läbi üksi konutada ja oodata, millal ometi keegi töölt tuleb, ja siis ta oma jutuga ära väsitada.

+4
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 14.02 12:04; 14.02 20:34; 14.02 21:46; 15.02 16:55;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina hooldasin ca aasta eakat sugulast. Jah, meil juhtus kõike (asjade hävitamine, kakamängud jne).
Siiski arvan, et peaks olema rohkem paindlikkust ja valikuvabadust. Et need, kes soovivad kodus hooldada ja põetada, saaks seda teha (hooldajale tagataks normaalne toetus ja sotsiaalsed garantiid). Need, kes soovivad hooldekodusse – saaksid selle koha ja enda soovitud ajal (mitte nii, et peab aasta-paar järjekorras ootama) ja võimalikult kodu lähedale (olgem ausad – kuhugi teise Eesti otsa saadetud sugulast ei hakka keegi eriti külastama).
Kes aga soovib elu lõpuni oma kodus olla, saaks vajalikud tugiteenused (koduõe visiidid, abiline, kes tooks süüa/ravimeid, kütaks, aitaks kõikide toimingutega).
Hetkel on see kõik utoopia. Hooldajad peavad õhust ja armastusest elama (sest hooldatava sissetulekut tegelikult kasutada ei tohiks), paljud ootavad hooldekodu järjekorras (enne sureb hooldatav ära kui nad selle koha saavad). Inimesed ei taha oma kodust lahkuda – kui on ikkagi 50 ja enam aastat armsaks saanud kohas elatud, siis elu lõpul sealt lahkumine kiirendab kindlasti ka lahkumist teise ilma.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina olen praegu ligi 50. Oleme olnud valiku ees, kas jätkata äia-ämma hooldamist kodus, kus see väikeste laste kõrvalt selgelt üle jõu käis, seda enam, et nad ei olnud n-ö rahulikud vanurid. Äi lasi sugulastel-tuttavatel alkoholi tuua ja jõi seda salaja, siis aga ei saanud enam enesehooldusega hakkama, ämm kõrval liikus äärmiselt halvasti ja oli juba dementsusele kalduv, samas vajas pidevalt ravimite manustamist seoses kroonilise haigusega. Meil olid lasteaiaealised lapsed ja ausalt – oligi valik, kas hoolitsed oma laste eest või vanainimeste eest. Mis te arvate, kumb valida? Meie valisime lapsed ning vanapaar paigutus hooldekodusse. Said olla ilusti koos ja said sellise hoolduse, et kõik püsis ilusti korras, see, mis tervisest alles oli. Olen selle kogemuse põhjal absoluutselt veendunud, et ühel hetkel ei saa enam kodus hakkama, kui tegemist on kroonilise haige ja/või dementse vanainimesega. Te ei kujuta ette, kes pole sellise asjaga kokku puutunud, mida see tähendab. Ühtlasi tean, et ma ise oma lastele tulevikus ei jää kaela peale, vaid eeldangi, et kui ma ise endaga enam hakkama ei saa, et siis nad panevad mu hooldekodusse (või mis selle nimi parasjagu on). Ma ei taha mingil juhul laste elu takistada, sest see oleks ääretult isekas ja ebaõiglane. Ma olen elanud head elu ja nad on olnud mu parimad kaaslased, ma tahan, et nad saaksid oma elu parimad aastad elada nii, nagu tahavad, mitte nii, et peavad minu kätt hoidma ja ennast unustama.

+11
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 32 )


Esileht Pereelu ja suhted Vanainimeste hooldamise teema

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.