Esileht Koolilaps “vanavanemad”

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 52 )

Teema: “vanavanemad”

Postitas:

Kas suviseks koolivaheajaks algkooliealised lapsed vanavanemate hoole ja armastuse alla usaldatud? 2,5 kuud ilusat suvist aega vaja ära sisustada. Meil mehe vanemad elavad ligidal ja on kodused pensionärid, aga eelistavad elada oma majale, aiale ja kallitele reisidele. 30 aastat tagasi olin mina oma onu lastega koolivaheaegadel vanaema juures, polnud probleemi 4 lapselapsega põllu- ja aiatööde kõrvalt. Ka mees oli kõik koolivaheajad oma isapoolse vanaema juures. Kuidas täna on?

+7
-41
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 24.07 08:38; 25.07 19:03; 04.08 22:18;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Alguses mõtlesin, et jutt on 7-8-aastasest, keda tõesti ju nädalate viisi üksi koju ei jäta. Aga 11 on üsna suur juba. Parim oleks pakkuda lapsele vaheldust. Mingi osa vaheajast, kasvõi paar nädalat, puhkate te ju ikkagi ise ka? Mõne (või ka ühe) nädala võiks tõesti vanavanemate juures olla. Vähemalt ühe laagri võiks ju lapsele ikka lubada, kahe töötava vanema korral ei tohiks see 150-200eur nii üle mõistuse kallis olla. Ja lapsel oleks, mida suvest meenutada. Ja osa ajast võib laps ka kodus olla – 11-aastane on piisavalt suur, et mõned nädala tööpävadel kodus ise “ilma järelevalveta” hakkama saada. Tegelikult on tal seda vast isegi lausa vaja – sellist omaetteolemist. Lapsed magavad suvel tihti vähemalt 10-ni, ehk jõuate te ise juba 5-6 paiku koju, nii et see üksiolemise aeg pole pikk. Äkki on lapsel ka sõpru, kelle vanematega saate kokkuleppele, et nende laps on mõned päevad teie pool ja siis jälle teie laps nende pool. Minu laps on viimastel suvedel alati ühe nädala olnud sõbranna maakodus (ja just kooliajal on see sõbranna aeg-ajalt nädalavahetusteks meile tulnud).
Tõepoolest, tänapäeva pensionärid elavad tihti aktiivset elu (nt ka minu ema) ja lastelaste pikkade suvevaheaegade sisustamist ei saa kuidagi pidada nende kohustuseks – nemad on oma lapsed üles kasvatanud ja tohivad teha nüüd oma valikuid ise.

+31
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 24.07 09:22; 01.08 12:07;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Viimane aeg õpetada laps üksi kodus olema! Minu laps nautis väga, sai poole lõunani magada, omatahtsi olla ja toimetada. Järelvalveta? No ma ei tea, koolis käival lapsel mõistus peas.
Vanavanemaid meil ei ole. Lasteaiaealisena hoidsid last vajadusel suviti sugulased ja lapsehoidjad.

+16
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

30 a tagasi jäid naised minu mäletamist mööda pensionile 55-lt, täna aga umb 63-lt. Seega peavad tänapäeva vanavanemad palju pikemalt vanast peast siiski tööl käima. Ehk selleks hetkeks, kui nad ikkagi pensionile jäävad, on nad palju vanemad, palju rohkem oma tervist kulutanud ja jääb palju vähem aega selleks, et ehk veel tervise juures endale ka midagi lubada (kui vähegi ka rahakott kannatab).
Tänapäeval on lastega tegelemisel ja hoidmisel hoopis teine tähendus, kui 30 aastat tagasi. Siis olidki lapselapsed maal ja toimetasid paljuski ka omaette. Tänapäeval saaks vanavanemad sellise hoidmise eest ilmselt nii vanematel, kui ka lastekaitselt. Tänapäeva vanematel on tihti oma laste hoidmisele, kasvatamisele (teiste poolt, mitte enda), söötmistele, tegutsemisele nii suured erinõudmised, et lastelaste hoidmine ei ole enam abistamine ja rõõm lastelastest, vaid suur töö ja kohustus.
Ei olnud mina ja teised vanavanema lapselapsed 30 aastat tagasi kõik suvekuud vanavanemate juures hoida. Vaid ikka osaliselt ja osaliselt ikka kodune/vanematega jne. Samuti on oma laps väikelapse eas olnud kooskõlas vanavanematega lühikest aega vanavanemate juures hoida suve jooksul ehk paar korda, tasulise hoidja juures hoida või mehe/minuga. Aga me käime ka vanavanemate juures niisama (rohkem küll seltskonna pärast, sest saavad veel ise hakkama, ei pea abistama), seega ei tule vanavanemad meelda siis, kui ainult endal lapsehoidmisega abi vaja, ammugi kirumiseks, et ei taha terve suve või pool suve minu lapsele tasuta lapsehoidat mängida. 11 a pole enam nii väike, et osaliselt suvel päevasel ajal ei oskaks hakkama saada.
11 a vanusel on kindlasti mõni sõber, kelle vanematega annab vastastiku natuke lastel silma peal hoida (sina ja sinu pere siis pakud samamoodi vastu lapse sõbra vanematele mõne kohustustevaba päeva).

+13
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu arvates on see väide, et vanavanematel pole kohustust täitsa jabur.

Juba sõna vanaVANEM eeldab seda, et tegeletakse ka lastelastega, neid juhendatakse ja antakse edasi oma elukogemust ja soojust ning armastust.

Minu peres on vanaVANEMAD olnud alati tähtsal kohal ning neil on olnud alati esmatähtsaks oma lastelastega seonduv, mitte reisimine (seda juba elus tehtud piisavalt), või koerte kasvatamine.

Kahjuks vahest kuulen ikka, et vanaema pigem nunnutab oma penisid kui lapselapsi, vaat siis tuleb küll nutt kurku, et kui kalgid ja rumalad ikka võivad mõned inimesed olla.

+9
-40
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 24.07 11:22; 25.07 12:17;
To report this post you need to login first.
Postitas:

11-aastane läheb ilmselt viiendasse klassi. Kuidas varasematel aastatel laps hoitud on saanud? Ja kas tõesti igal koolivaheajal võtab üks vanematest puhkuse?
Ma ei tea, kus te elate, aga Tallinnas korraldatakse noortekeskuste juures linnalaagreid ja neid linn ilmselt toetab, sest hind ei ole nii kallis. Küllap ka mujal piirkondades on omavalitsuse toetatud laagreid.
Kui lähedal need vanavanemad elavad? Kas poleks mõeldav, et laps läheb neile hommikul külla ja õhtul koju. Ei usu, et nad üldse oma lapselapsega suhelda ei tahaks.
Ja tõesti võib laps ka üksi kodus olla.

+14
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas vanavanemad pole nõus nädala kaupa lapsi enda juurde võtma? Nt nädal nende juures, siis nädal kodus ja taas nädal vanavanemate pool? 11-aastast last saab ju kaasata majapidamistöödesse.
Iseenesest mõistetavaks ei saa pidada lastelastega tegelemist. Niisamuti nagu ei saa eeldada, et täiskasvanud lastel on võimalus oma väetid vanurid nt Benita vanadekoju paigutada. St me eeldame tihti olukorda liiga kõrgelt ja solvume, kui need ootused ei täitu.

+11
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas sellel 11 aastasel sõpru pole? Ma ei kujuta ette, et mu 12 aastane tütar nädalaid vanavanemate juures veedaks. Ainult nii palju, et käib abiks marju korjamas (ehk, et teeb tööd). Suviti võtan kaks nädalat puhkust, mille lastega veedan. Muus osas leiavad nad endale ise tegevust.

+11
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

90ndatel ei saanud paljud endale reisimist lubada, nõukaajast rääkimata. On arusaadav, et inimesed eelistavad reisimist laste hoidmisele.
Tore, kui vanavanemad hoiavad, aga seda ei saa eeldada, veel vähem nõuda. Lapsed said sina oma mehega, nad on sinu kohustus.

+19
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Samas – lastelastel on kohustus oma abivajajaid vanavanemaid toetada seaduse järgi…

+6
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

11a on piisavalt suur inimene, et vanemate tööl oleku ajal omale kodus või sõpradega mingi tegevus leida.
linnalaagrid ei ole üldse kallid (ca 100€ nädal) ja kui laps on ühe nädala laagris, tahab ta kindlasti vähemalt järgmise nädala 100% kodus olla. seega terve suve sisustamine pole absoluutselt vajalik.
samuti on selles vanuses suveks terve pikk nimekiri kohustuslikust kirjandusest, ka see on lapsele hea ajaviitja kui vanemad tööl on.

ma ise suutsin küll oma lapse nii suureks kasvatada, et polnud vaja teda koolilapsena vanavanemate kaelapeale jätta. kui mina olin suvel vahel tööl, siis tema kas luges või mängis aias koeraga või legotas. linnalaagris käis ka, aga max 3 nädalat suve jooksul.

kuna mul on üks teemaalgataja sarnane sugulane, siis kõrvaltvaatajana ütleks, et 10-11a lapse mitmeks kuuks vanaemale külla saatmine mõjub halvasti nii vanaemale (palju lisaväljaminekuid, piirangud tuttavatega suhtlemisel jne) aga ka lapsele: vanaema lubab liiga palju arvutis mängida, lapsel puuduvad eakaaslastest mängukaaslased, sest vanaema oma paneelmaja lastega peresid ei tunne ja vanaema sõbrannade lapsed-lapselapsed on kas liiga vanad või liiga pisikesed.

pead arvestama ka sellega, et kui meie vanaemad said pensionile juba 55selt (osad tööstustöölised lausa 50a vanuses), siis praegu minnakse pensionile ca 65selt ja mei ise läheme alles ca 70a vanuses pensionile. midavanem inimene, seda viletsam tervis ja seda rohkem on vajadus elada iseeendale.

+8
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma olin lasteaiaealisena haigena/vaheajal vanaema hoida. 11-aastaselt olid juba oma käimised, sama minu lastel. Esimesest klassist saadik ju on olnud koolist tulles üksi kodus ja harjutanud hakkama saamist, käinud sôpradel külas, pargis jne. Elame Tallinnas. Ei saa aru, kuidas saab enam 11-aastasega hädas olla. Pika suve jooksul on vahest igav küll, siis hakkabki fantaasia paremini tööle ja otsib ise tegevust. Sama lugu oli minuga. Tänapäeval lihtsam: internetis ju tohutult ideid, youtube järgi saab lôputult asju katsetada/ôppida (meisterdamist, kokkamist, ükskôik, mis pilli jne).

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meil mehe vanemad elavad ligidal ja on kodused pensionärid, aga eelistavad elada oma majale, aiale ja kallitele reisidele.

Pensionipõlves lõpuks saabubki kauaoodatud vabadus teha täpselt seda, mida ise tahad. Terve elu elatud, oma lapsed suureks kasvatatud, ca 40 aastat tööl käidud. Kauaks seda tervistki enam, viimane aeg reisida. Tore, kui inimestel on see rahaliselt võimalik, väga paljudel pensionäridel kahjuks mitte.
Kirjutad, et vanavanemad elavad ligidal – ehk siis laps tõesti võiks nende juures käia paar päeva nädalas või nt hommikul minna, õhtul tulla?
Ma hoian oma lapselast küll, paar päeva nädalas, kuna töötan kodust, siis saab ta siin olla. Vanaisa (52 aastat vana :)) uhab hommikust õhtuni tööd teha, esialgu veel jõuab, aga mis 13 aasta pärast saab, kui pensioniiga käes, jumal seda teab – võibolla temagi tahaks siis ainult rahus omaette olla.
Minul on oma lapselapsest kohe kahju vahel, sest tal pole siin ühtegi sõpra. Minust pole suuremat mängukaaslast.

+11
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 24.07 14:05; 28.07 01:21;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ühest küljest ma saan teemaalgataja murest aru, aga teisest küljest mõistan ka neid vanavanemaid.

Neile, kes siin räägivad, et vanavanem ei pea lapselapse aega sisustama – no ega vanasti need vanaemad, kelle juurde lapsi maale saadeti, ka ei sisustanud laste aega. See oli rohkem nagu tasuta tööjõud, see lapsed maale. Küll aeti heina tegema ja marju korjama ja peenart rohima ja see oligi see paljukiidetud “aja sisustamine”.

Arvan, et peaksite leidma mingi kompromissi. Et laps vahepeal saaks vanavanemate juures ikka ka olla. Teda võiks ju samamoodi seal aias kuidagi tööle rakendada? Laps võiks seal lihtsalt vahelduse mõttes mõnikord käia, kui need vanavanemad lähedal elavad, siis viskate ta hommikul sinna, toote õhtul koju tagasi, kui ta ise sinna ühistranspordiga minna ei saa. Mina lapsena käisin oma lähedalelava vanaema juures ise. Mõnikord jäin ööseks ka, aga enamasti tulin koju ära. vanaema viitsis minuga käia nii lõbustuspargis kui ka estisisestel ühepäevastel reisidel. Väga tore oli. Kuude kaupa järjest ma tema juures küll ei olnud.

Kui need vanavanemad on aga seda liiki, et ise oma lapsed igal võimalusel kaelast ära sokutasid, siis pole loota, et nad nüüd pensipõlves endas lastearmastuse on üles leidnud ja tahavad suve koos lastega veeta. Kõik vanainimesed ei ole lahked ja vastutulelikud muinasjutuvanavanemad. paljud on tõredad ja ei taha mingitest lastest üldse midagi kuulda, ükskõik mis vanuses need lapsed ka poleks.

+9
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kes otsustas lapsed saada ja kes peaks nendega ka tegelema?

Minu jaoks on elementaarne, et kui mina ja mees saame lapsed, siis meie ka kasvatame ja tagame nende heaolu, ei pea vanavanemad seda tegema.

Meil käivad kõik vanavanemad veel tööl, ei tuleks sellepealegi, et nende vähesele vabale ajale veel sundida lapsihoidma. Millal nad siis puhkaks ja kui juba pensionil, siis kas nad üldse suudaks lapsi hoida?

11 on juba piisavalt suur, et üksi hakkama saada.

+11
-6
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 24.07 17:05; 28.07 08:55;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Küllap me juba hoiaksime, armastaksime ja mängiksime. Paraku peame täiskohaga töötama, kuni sureme. Kogu vanavanemlus.

+9
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 24.07 20:12; 03.08 12:33; 03.08 15:03;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Iga last ei saa hästi omapäi jätta. Mõni on juba 6selt asjalik ja usaldusväärne, teine satub ka 13selt kogu aeg jamadesse.

Juhin teie tähelepanu sellele, et teemaalgataja laste vanavanemate lapsed olid omal ajal oma vanavanemate juures. Elementaarne minu meelest, et seda hüvet, mida on saadud tänu sugulastele ise nautida, soovitakse pakkuda ka oma lastele. Aga eks me kõik vist oleme kuulnud inimestest, kelle lapsed kasvatas üles vanaema, aga kes siis, kui ise vanvanemad on, ütlevad, et igaüks kasvatagu ise oma lapsed. Inetu mu meelest.

Mis puutub sellesse, et vanasti said naised 55selt pinsile – aga ka eluiga oli lühem. Minu lapsepõlves oli vanuses 80+ inimene ikka väga vana. Kui praegu kuulen 70aastase surmast, siis on ikka tunne, et varavõitu. Ega pensioniiga niisama pole tõusnud, ikka sellepärast, et eluiga on tõusnud ja pensionikassa ei jaksa muidu kogu seda pensionäride massi ära toita. Minu laste ligi 80aastane tädi käib rahvatantsurühmas ja kepsutab esinemistel esireas. Ei ole mingit probleemi minu lapsi enda juurde võtta kaheks-kolmeks nädalaks suve jooksul. Laste vanaisa on ka ligi 80, aga tema pool nad olla ei saa, sest vanaisa rabeleb kahe töökoha vahet ja tal lihtsalt pole aega.

+10
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

11-aastane peaks olema lõpetanud neljanda klassi. Ja kui neljanda klassi laps ei suuda suvel natuke üksi kodus olla on midagi valesti. Kes teda kooli ajal koolist koju toob ja hoiab? Minul on üksi kodus 7- ja 9- aastased lapsed ja nad ei kurda. Millal sa lapsele iseseisvust kavatsed õpetada?

+8
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu lapsepõlves 30 a tagasi ei olnud ükski külalaps suvel vanavanemate juures. Me ise olimegi maal, mängisime koos päevade viisi.

0
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meil saab kohe laps 11. Pensionil vanavanemate juures kel oma aed ja maja on suve jooksul vist mõni nädal, mitte rohkem. Olen oma puhkuse jupitanud: nädal + 3 nädalat suve teisel poolel ja laps saab ja tahabki ka omapäi kodus olla.
Ei arva üldse et vanavanemad peaksid minu laste aega sisustama. Lasteaiaeas oli see vajalik.

+5
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

jeekim, ma arvasin teemat avades, et tegemist lasteaialapsega. siis selgus, et koolilaps ja kui jõudsin selleni, et laps on 11, oli hämming täielik – no milleks 11aastasele pidev järelevalve? puudega laps? millal laps siis niisama olla ja puhata saab, kui mõni täiskasvanu tal kogu aeg sabas tilpneb? lase ometi lapsel iseseisvuda, või kui seda ei suuda, siis teil mehel on ju mõlemal vähemalt 28 päeva puhkust (mida saate võtta järjest ja lapse koolivaheajal), 3 lapsepäeva ning mõlemal ka 10 tööpäeva tasustamata lapsepuhkust – katab 2,5 kuud + mõne lisavaheaja ära küll. see on teie seadusest tulenev õigus ning kui seda kasutada ei taha, siis on valik teie, mitte vanavanemate süü.
sellisest lapsest on tõsiselt kahju, keda vanemad hetkeksi silmast ei lase. käid sa temaga koos ikka õues ka mängimas?
ma ise ka sellest põlvkonnast, kus lapsena maale vanaema juude saadeti. lasteaia ajal oli tore, aga umbes 10aastaselt eelistasime me sõpradega pigem linna jääda ja üksi/sõpradega kodus olla, mitte enam maale suvitama minna

+6
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 25.07 09:11; 25.07 15:45;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Samas – lastelastel on kohustus oma abivajajaid vanavanemaid toetada seaduse järgi…

Enne on see kohustus ikka lastel oma vanemate suhtes. Vanavanemale laieneb kohustus alles siis, kui vahepealne põlvkond on surnud või võimetu seda kohustust täitma.

+6
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kohustada vanavanemaid ei saa, aga ma ei saa nendest vanavanematest aru – mõne aasta pärast hakkavad virisema, et lapselapsed ei tule üldse vaatama, kuidas neid küll kasvatatud on. Samas kui ei ’investeeri’ ise oma aega lapselastesse, pole pärast ka õigust viriseda.

Niimoodi need põlvkondade sidemed hävivavdki – isegi kui vanasti lapsed lihtsalt käisid järgi ja pandi tööd tegema, saadi ikkagi teada, kuidas asju tehakse. Nüüd ahastatakse, et lumehelbekesed ja midagi teha ei oska.

+10
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Täpselt – moraalne kohustus on ka vanavanematel olemas.

Eesti suureks miinuseks on just see, et põlvkondadevaheline side on kadumas. Ma küsiks veel, et kui nüüd pensionil on need “parimad aastad” käes, siis miks arvata, et kui sa oma lapselapsele aega pühendad, siis see oleks justkui mingi taak ja vaev?

Tegelikult on just lapselapsega veedetud aeg see “kvaliteetaeg” vanainimesele, mida on isegi teaduslikult tõestatud. Ükski koer, reis või jutuklubi ei saa isegi ligilähedale sellele.

Lapselapse ja vanavanema side on niivõrd tähtis ja vajalik, et selle juures rääkida juttu, et “ma pigem tegelen oma eluga” on lihtsalt kohutavalt kurb ja näitab inimeste hingetühjust.

+7
-5
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 24.07 11:22; 25.07 12:17;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Täpselt – moraalne kohustus on ka vanavanematel olemas.

Eesti suureks miinuseks on just see, et põlvkondadevaheline side on kadumas. Ma küsiks veel, et kui nüüd pensionil on need “parimad aastad” käes, siis miks arvata, et kui sa oma lapselapsele aega pühendad, siis see oleks justkui mingi taak ja vaev?

Tegelikult on just lapselapsega veedetud aeg see “kvaliteetaeg” vanainimesele, mida on isegi teaduslikult tõestatud. Ükski koer, reis või jutuklubi ei saa isegi ligilähedale sellele.

Lapselapse ja vanavanema side on niivõrd tähtis ja vajalik, et selle juures rääkida juttu, et “ma pigem tegelen oma eluga” on lihtsalt kohutavalt kurb ja näitab inimeste hingetühjust.

Vanainimesele ilmselt küll. Minu vanaema sai vanaemaks 45 aastaselt. Hea küll, tol ajal mindi pensionile 55 aastaselt, aga meid hoidis siiski pigem vanavanaema, kes oli 80+ vanuses.
Ma saan sel aastal 45. Pensionile jään ilmselt 20 aasta pärast. Eelmine aasta oli esimene, mil me mehega kahekesi reisimas käisime. Kui me praegu 18 aastane nüüd mõne järgneva aasta jooksul peaks lapsevanemaks saama, siis, vabandust väga, ma enda kohta küll ei saaks öelda, et “ah, ta ju juba reisinud ja käinud küllalt, mis vanainimesel muud ikka paremat tahta kui lapselast hoida”.

+6
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lapselapse ja vanavanema side on niivõrd tähtis ja vajalik, et selle juures rääkida juttu, et “ma pigem tegelen oma eluga” on lihtsalt kohutavalt kurb ja näitab inimeste hingetühjust.

aga mida see lapsevanema kohta näitab, kui ta iga hinna eest üritab last enda kraest ära suruda?
teema ei olnud ju mudilastest, vaid teismelisest, kes ema arvates ei saa päevagi ise endaga hakkama, vaid vajab kogu aeg kedagi, kes kõrval oleks. vat nii kasvavad need lumehelbed, kes ei suuda leiba ja vorsti kokku viia ning nälgivad külmkapi kõrval surnuks, sest kogu aeg peab keegi neid passima.
vaata malluka maal käimise saadet, kuidas elavad ka tänapäevased maalapsed – saavad ise endaga juba mudilasena hakkama, leiavad endale tegevust ning saavad kindlasti ka söögi kapist ise kätte. mallukas imestas, et kuidas väikesed lapsed nii iseseisvad küll olla saavad. samasugust elu elasime ka meie 30 a taga maal vanaemade juures, keegi ei passinud sabas.

+1
-6
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 25.07 09:11; 25.07 15:45;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui lastelastel on kohustus abistada abivajavaid vanavanemaid, siis kehtib see ka vastupidi või ei kehti see üldse.
Eesti lapsed kas iseseisvuvad ruttu või jäävad võõraste armu alla, sest perekonnad on väga nõrgad: https://ekspress.delfi.ee/kuum/politsei-avastas-et-vaike-poiss-elas-uksi-veoautokabiinis?id=86909149

+1
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 24.07 08:38; 25.07 19:03; 04.08 22:18;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu arust on 11 ikka veel väike. Ma nagu hästi enam oma laste 11aastast iga ei mäleta, aga sugulase laps on praegu 10. ei ole mingi suur laps ja ega aastaga ka suureks saa. päris titelolluseid muidugi enam ei tee. aga erilist suur olemist tast ka ei õhka. iseseisvust muidugi on rohkem ja ka oskusi olla üksi. aga just olgu parem siis üksi. sõpradega tekib vastutuse jaotus ja ka ohtlikud lollused on kergemad tekkima.

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meie pere 11 aastase suvi on ikka väga tihe, karatelaager, kaks pillilaagrit, veel üks hobi laager, lisaks oli laulupidu, kus oli vaja kohal olla.
Kodus on üksi või kantseldab lisaks 5 aastast, teeb talle süüa ja käivad õues kiikumas, mängib legodega. Kui väiksemat venda hoida pole vaja, leegib linnaosas ringi, mängivad sõbra juures või arutavad väga salajasi plaane, pooleli on hetkel ka Kolm musketäri raamat.
Linnavanaema on meil ka, aed ja maja, kuid seal ta väga olla ei taha, kuna igav on. vahel rongiga sõidab, sööb kõhu täis, mängib koeraga ja tuleb tagasi.
Mulle tundub, et tegu on täiesti ekstreemset elu elava 11 aastase lapsega 😀

puhkust on minul 14 päeva, mehel 21 päeva suvel, meie 11 aastase elu ei mõjuta see absoluutselt, va autoreis kuhu läheme augusti viimasel nädalal.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

11-aastane on päris suur laps. 2-3 nädalat puhkust suvel ju ikka saate, võtate eri aegadel või nt 1 nädal koos ülejäänud eraldi, ca 1,5 kuud on kaetud. 1-2 laagrit saate ka ehk võimaldada, nn linnalaagrid on ehk odavamad (sest ööseks saadetakse lapsed koju ja söögikordi on vähem), nt Tallinna Keskraamatukogu kodulehel nägin kuulutust, et lausa tasuta toimub robootika linnalaager, kes viitsib otsida, leiab neid mujaltki. Nädalakese ehk on nõus vananavemad võtma lapselapse enda juurde, kasvõi paari päeva kaupa. Siis ei jäägi palju järgi, selle aja on laps üksi kodus – suhtleb sõpradega ja tegeleb hobidega, aitab majapidamistöödes (nt jätad talle ülesandeks pesu pesumasinasse panna, hiljem kuivama panna/kuivatisse panna ja siis kokku voltida või mis iganes ülesanne talle jõukohane on), vedeleb ja laiskleb niisama jne. Need nädalased puhkused õppeaasta sees kuluvad lapsel ära lihtsalt puhkamiseks, st on kodus, magavad kaua ja laisklevad. Selleks ei ole vaja vanemat juurde, nad on ju ainult 5 päeva üksi, nädalavahetus on vanemal vaba (või graafikuga töö puhul on nädala sees vaba). Jõulud ja aastavahetus on see, kus võiks veel puhkuse võtta.
Vanavanematele ma kohustust lapselapsi hoida ei paneks ja ei saakski panna. Lapse eest saavad vastutada ainult vanemad, kui nemad arvavad, et 11-aastane ei tohi üksi kodus olla, siis on nende ülesanne hoidja leida, olgu selleks vanavanem, onu, tädi, naabrinaine või mõni professionaalne lapsehoidja.

+5
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 52 )


Esileht Koolilaps “vanavanemad”