Esileht Koolilaps Vanem vend kiusab nooremat õde

Näitan 29 postitust - vahemik 1 kuni 29 (kokku 29 )

Teema: Vanem vend kiusab nooremat õde

Postitas:

Tere

Ma enam ei tea, mida teha ja kuidas pere toimima saada. Vanem laps on kogu aeg domineerivam olnud- siiski, kui pisem oli beebi, hoidis ta teda väga.
Ta ei jäta ÜHTKI võimalust kasutamata, et teda alandada, kiusata. Ükskõik, mida pisem (5a) ütleb, teeb, joonistab- see kõik on nõme, kole, ei huvita. Väga harva, kui nad koos ühiselt mingeid asju ajavad. Nendega ei saa isegi koos lauamänge mängida.
Olen proovinud leebelt, rääkides…pahandanud, kui ikka trepil jalg ette pannakse. Hiljuti oli väike kriisiolukord, kus vajasin, et vanem (8a) aitaks natuke nooremat. Ta ei suutnud. Olgu öeldud, et mingit kohustust neil koos mängida pole, lapsehoidjana vanemat kunagi ei kasuta.
Nutt tuleb vahel peale.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 24.10 12:54; 24.10 19:35; 25.10 10:19; 25.10 16:12; 25.10 22:03; 27.10 17:30;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Võta suurem laps ja vii psühholoogi juurde. 8a ei ole enam tita, kes millestki aru ei saa ja kellelegi meelega haiget tegemine pole normaalne.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Oled kindel, et teil pole lastel vahe tegemist? Võibolla toote nooremat vanemale eeskujuks või on noorem pere lemmik? Soovitan lugeda raamatut “õed ja vennad rahujalal”. Ja proovi olla võimalikult neutraalne. Kui võimalik siis võib ka psühholoogi poole pöörduda. Loomulikult nulltolerants kiusamise osas.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei ole vahe tegemist, täiesti kindlalt. Ma ei ole seda tüüpi.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 24.10 12:54; 24.10 19:35; 25.10 10:19; 25.10 16:12; 25.10 22:03; 27.10 17:30;
To report this post you need to login first.
Postitas:

minu soovitus oma kogemuse põhjal – hoia neid lahus nii palju kui võimalik ja kohtle neid alati nö eraldi üksustena. Mu lapsed on nüüdseks juba suured ja tagantjärele võin öelda, et püüdlused lastena neis ühtekuuluvust ja armastust tekitada ei kandnud vilja. Kodurahu ja kõigi närvikava huvides on parem kui puutepunkte tüli tekkimiseks minimeerida ja neid juba eos summutada.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Nii kurb lugeda.
Kas vanemal lapsel koolis on kõik korras? Äkki on seal keegi, kes tema endaga nii käitub? Mina soovitaks ka psühholoogi, sest muidu kannatab ka noorem laps.

Meil oli sarnane lugu, noh, ikka veel on aeg-ajalt – vanem laps (9-a) on hästi kamandav noorema suhtes. Vesteldes tuli välja, et teda ka kamandatakse koolis palju, ta on klassis kõige noorem ja kasvult ka lühike. Aga terve esimene aasta ei teadnud ma midagi sellest, kevadel vm rääkis muu jutu sees. Ja tema arvas siis, et nooremaid võibki kamandada, selline on elu. Vaidlesin vastu, et kindlasti ei ole, julgustasin teda, püüan olla toetav, rääkisin ka õpetajaga. Meilgi on keerulisemaid hetki ja vahel on elu jälle nagu lill. Aga et üks kiusaks teist, jalga ette paneks vm… Sellel peab olema ju mingi põhjus.
Proovi enda jaoks selgeks saada, millal selline muutus toimus ja mis võis selle põhjustada. Meie peres on lapsed täielikud peeglid, näen seda selgelt ja pidevalt analüüsin ka enda käitumist.
Palju jõudu teile!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meil sama, 8.a alandavääristab iga päev oma 6.a õde (“sa ei oska” “äh nii kole pilt” “essa, mina olen essa!!” jne jne) . Võitlen sellega iga päev ja ei anna alla. Olengi iga päev valmis etteheiteid tegema. Saad isegi ju aru, et sellel on oma põhjus, miks ta nii teeb (tähelepanuvajadus, üksindus, koolimured, aga ka siiras usk enda paremusest, vahelduvalt kõik need ja veel teisedki põhjused, eks). Midagi pole teha, see on vanemate töö õpetada, mis õige, mis vale. Ja püüda ka vanemale lapsele aega sinuga üksi koosolemiseks. Samas me pole ainukesed, olenemata vanusevahest, nokkivad ja ülbitsevad vanemad vennad on mu tutvusringkonnas tavaline nähtus. Mis see meie tütardega teeb, ma ei tea, aga mina ei anna alla ja iga päev annan tütrele märku, et ükski mees ei tohi sind murda…

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 24.10 21:52; 24.10 21:53;
To report this post you need to login first.
Postitas:

*alavääristab

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 24.10 21:52; 24.10 21:53;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mida vastaksite arutluse peale, kui laps kritiseerib teise pilti ja jääbki endale kindlaks. nagu kunstikriitik. Või leiab, et asi pole hoopis temas vaid selles, kes solvub iga asja peale?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

arvan, et vanemal lapsel on tähelepanuvajadus – just see mina olen essa jne. Võib ka koolis olla mingi probleem, mida kodus välja elab. Seega soovitan käia kas pereterapeudi vms, juures, kes kõrvalt vaadates oskab ehk aidata.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 25.10 07:43; 25.10 20:30; 26.10 17:47;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kiusaja on alati sisemiselt õnnetu inimene, uuri välja, mis teda õnnetuks teeb.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 25.10 09:34; 25.10 14:17; 26.10 13:24;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Vot jah, me siin mõtleme, et mis tal puudu. Üks ema-isa, stabiilne pereelu, vabal ajal tegeletakse, koolis suhted siiani korras, käitumine viisakas.
Peale pisema sündi ongi ainult tema tähelepanuvajadusega tegeletud.
Kuna elame korteris, siis igal võimalusel sõidame lastega kuskile loodusesse või mõnda huvitavasse paika, et neid tuulutada. Isa aega saab poiss nii palju, kui isal võimalik. Käivad kalal, matkal, muuseumites, veekeskustes… ikka on väike õde nii loll ja talumatu. Pigem on väiksem see, kes kannatab.
Tegelikult olen mõelnud, nagu üks eelnev vastaja kirjutas, et kui liitmine ei aita, siis äkki aitab lahutamine. Pisemal hakkab vaikselt oma seltsielu tekkima, huvid. Ehk ongi nii parem, kui püüda kummagi elu eraldi ära sisustada.

Lisan veel, et tegelikult pole tegemist ainult kiusliku lapsega. Võõraste lastega, sh pisikestega, ta kunagi ei ülbitse, on tähelepanelik, hooliv….Armastab väga oma vanaema, aitab tal maal kõik tööd ära teha. Temas on väga palju armsaid ja häid omadusi ka.
Lihtsalt õega ei klapi.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 24.10 12:54; 24.10 19:35; 25.10 10:19; 25.10 16:12; 25.10 22:03; 27.10 17:30;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olen oma lapse sõprade pealt tähele pannud, et need suuremate õdede-vendade poolt kiusatud lapsed võivad suure tõenäosusega ise koolikiusajaks saada – teevad nagu “tagasi” seda, mis neile endale on tehtud. Nii et väga hea, et sa sellega tegeled ja loodan et leiad lahenduse, enne kui väiksemal probleemid hakkavad tekkima.
Ei oska omast kogemusest nõu anda, sest meil kippus just noorem õde suuremat venda (vanusevahe 7 aastat) kiusama ja õppis juba väga noorena niimoodi manipuleerima, et suurem vend kogu aeg patioinaks jääks – mina selle õnge ei läinud, mees aga küll. Mingil hetkel kadus see komme siiski ära ja nüüd saavad hästi läbi, kuigi suure vanusevahe tõttu väga palju koos ei ole.
Võib-olla see lahus hoidmine ongi hea idee.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Vot jah, me siin mõtleme, et mis tal puudu. Üks ema-isa, stabiilne pereelu, vabal ajal tegeletakse, koolis suhted siiani korras, käitumine viisakas.
Peale pisema sündi ongi ainult tema tähelepanuvajadusega tegeletud.
Kuna elame korteris, siis igal võimalusel sõidame lastega kuskile loodusesse või mõnda huvitavasse paika, et neid tuulutada. Isa aega saab poiss nii palju, kui isal võimalik. Käivad kalal, matkal, muuseumites, veekeskustes… ikka on väike õde nii loll ja talumatu. Pigem on väiksem see, kes kannatab.
Tegelikult olen mõelnud, nagu üks eelnev vastaja kirjutas, et kui liitmine ei aita, siis äkki aitab lahutamine. Pisemal hakkab vaikselt oma seltsielu tekkima, huvid. Ehk ongi nii parem, kui püüda kummagi elu eraldi ära sisustada.

Lisan veel, et tegelikult pole tegemist ainult kiusliku lapsega. Võõraste lastega, sh pisikestega, ta kunagi ei ülbitse, on tähelepanelik, hooliv….Armastab väga oma vanaema, aitab tal maal kõik tööd ära teha. Temas on väga palju armsaid ja häid omadusi ka.
Lihtsalt õega ei klapi.

Ikkagi võib mõnes lapses kadedust tekitada, kui vanemate ainutähelepanu tuleb vahetada 50:50 tähelepanu vastu, mis on vanemate silmis küll täiesti õiglane, lapse arust aga karjuv ebaõiglus – miks ainult pool? Samuti võib olla õel mingi iseloomuomadus, mis teda ärritab. Kui palju õde temast noorem on? No ja poisi enda iseloom avaldub ehk ka – võimetus aktsepteerida kedagi nii endast erinevat? Mul tuleb kohe silme ette enda ja mu 7a. vanema venna suhe. Beebina olevat mind hellitanud ja uhkusega vankrit lükanud, sellest ajast peale aga, kui ma jalad alla võtsin ja rääkima hakkasin, ta ainult vihkas ja lõi mind ja tahtis must lahti saada. Ka täiskasvanuna on ta jäänud selliseks, kes ei tolereeri endast teistuguseid inimesi, tema jaoks on nad kõik ebanormaalsed ja häbenemist väärt. Näiteks mehed, kes naise elukutse omandanud jpm. Vanemad oleksid võinud palju ära teha, et talle õigel ajal sallivust õpetada. Mõtle, kas te vanematena olete lastele sallivuse osas eeskujuks? Ja psühholoogile tuleks ka ikka minna, kui ise ei suuda temast välja õngitseda ta viha põhjusi. Olete sel teemal ikka rääkinud? Mis ta väidab kiusamise põhjuseks olevat?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 25.10 09:34; 25.10 14:17; 26.10 13:24;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Jah, võib-olla nii ongi, et isegi kui ta saab tähelepanu, siis tema arvates mitte piisavalt.
Meil oli ka nii, et beebina ta väga hoidis õde, kui viimane sai u 2a, siis hakkas peale.
Muidugi oleme rääkinud. Konkreetset põhjust polegi, ta ei oska põhjendada. Lihtsalt ei meeldi ta tobe jutt ja olek. Samas ei saa öelda, et tal oleks probleeme teiste erisuste aktsepteerimisega. Üldse mitte, vastupidi, mängudes ta aktsepteerib teiste ideid, soove…
Psühholoogi ma siiski praegu ei kaalu, sest ma lihtsalt pole kohanud ühtki head spetsialisti, kes suudaks midagi uut öelda. Olen nendega ka tööalaselt üsnagi tihedalt seotud. Kui vanem on huvitatud oma lapse aitamisest, siis ainult tema saab seda teha. Mõnikord tuleb lishtsalt aru pidada, mõelda, mida saaks teha. Kuulata reaalsete inimeste reaalseid kogemusi.
Laps on mul üsna nutikas. Olen temaga sellest rääkinud, et äkki peaks minema. Küsis, et kuidas ma arvan, et see aitaks, miks ma tahan pereprobleemidega võõra inimese ette laiutama minna ning kas ma arvan, et tal on midagi viga. Ta tunneks ennast alandatuna. Said lapse, saa ise hakkama. Ja siin ma pean temaga nõus olema. Pusime preaegu ise edasi. Aitäh teile kirjutamast.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 24.10 12:54; 24.10 19:35; 25.10 10:19; 25.10 16:12; 25.10 22:03; 27.10 17:30;
To report this post you need to login first.
Postitas:

aga palju sa ise poisiga väljas käid? meil sündis väikevend, siis korra nädalas käisime vanema pojaga kahekesi -raamatukogus, poes, söömas jne. õhtuti tegime sellise kahekesi olemise, et rääkisime päeva asjadest, muredest ja rõõmudest. Lapsel oli kvaliteetaeg mõlema vanemaga eraldi, sest kuni pubekaeani on ema poiste jaoks olulisem kui tüdrukutel – seega on pojal ka emaga oma aega vaja.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 25.10 07:43; 25.10 20:30; 26.10 17:47;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma püüan leida tema aega ka, kuigi võiks rohkem. Hiljuti nt. käisime koos teatris ja pärast kohvikus. Temaga on huviav vestelda.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 24.10 12:54; 24.10 19:35; 25.10 10:19; 25.10 16:12; 25.10 22:03; 27.10 17:30;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Laps on mul üsna nutikas. Olen temaga sellest rääkinud, et äkki peaks minema. Küsis, et kuidas ma arvan, et see aitaks, miks ma tahan pereprobleemidega võõra inimese ette laiutama minna ning kas ma arvan, et tal on midagi viga. Ta tunneks ennast alandatuna. Said lapse, saa ise hakkama.

Kui ta nii nutikas on, siis peaks ka mõistma
– et psühholoog pole suvaline võõras, vaid arst
– et ongi midagi viga, kui ei suuda end taltsutada. Alati ei pea häälekalt välja näitama, kui sulle miski/keegi ei meeldi.
– teised pereliikmed tunnevad ennast tema tõttu alandatuna
– kui psühholoogile ei meeldi minna, siis peab ka tema ise hakkama saama.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Laps on mul üsna nutikas. Olen temaga sellest rääkinud, et äkki peaks minema. Küsis, et kuidas ma arvan, et see aitaks, miks ma tahan pereprobleemidega võõra inimese ette laiutama minna ning kas ma arvan, et tal on midagi viga. Ta tunneks ennast alandatuna. Said lapse, saa ise hakkama.

Selle “kas ma arvan, et tal on midagi viga” peale saab ju selgelt öelda, et mitte ainult viga, vaid absoluutselt aktsepteerimatu on kiusamine!

Ja nii ütlebki laps emale, et “said lapse, saa ise hakkama“?? Mul jääb mulje, et lapsel on tugevam iseloom kui vanematel peres, et ta selliselt suud pruugib. Umbes, et kui oled haige, ei tohi ka arstile minna – said lapse, saa ta ka ise ravitud? Tulebki vastavate häiretega vastava spetsialisti poole pöörduda ja seda kindlasti ei nimetata “pereprobleemidega võõra inimese ees laiutamiseks”. Tee talle need asjad selgeks. Ning paku valikut – kas lõpetad ise kiusamise või läheme psühholoogi juurde. Eriti on veel põhjust sinna minna, kuna ta ju ise ei oska ära põhjendada, miks ta kiusab.

Ja ära unusta, et seni kuni sina “ise hakkama” saad, kaotab väiksem kiusamise tagajärjel iga päev raasukese oma enesekindlusest. Selline on ootamise hind. Ise ju rõhutad, et poiss ei jäta ÜHTKI võimalust kasutamata, et õde alandada, kiusata. Sedasi pead varsti lisaks ka tüdrukuga spetsialisti poole pöörduma, et ta mutta tambitud enesekindlust taastada.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 25.10 09:34; 25.10 14:17; 26.10 13:24;
To report this post you need to login first.
Postitas:

vanemal peaks n.ö. jõud ikka lapsest üle käima ja laps peab oma ema-isa otsustusi usaldama ja aktsepteerima. See, et laps dikteerib seda, kas minna psühholoogi juurde või mitte, näitab, et peres on midagi paigast ära. Tuttaval olid suured probleemid 13 a lapsega – oli öösiti ära, suhtles endast vanemate ja probleemsete lastega, koolis vaid kahed. Kui ütlesin, et peaksid lapsega psühholoogi juurde minema – laiutas käsi – laps ei tule ju. Et mis mõttes – ei tule? Kui vanem peab seda vajalikuks, siis tuleb minna,

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 25.10 07:43; 25.10 20:30; 26.10 17:47;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ütlen ausalt, et ma tunnen ennast pisut halvasti, et selle teema perekooli tegin. Mitte, et mulle nõu ja arvamused meeltmööda poleks, vaid et panin oma probleemid ja lapse justkui hindamisele.
See vanem vend pole otseselt halb laps ja ma ei lubagi iga päev pisemat kiusata. Ma ei vaata sellele läbi sõrmede.
Mis puutub sellesse, et vanem laps nn “suud pruugib, haugub ja otsustab”, siis päris nii see pole. Ta lihtsalt räägib, mida ta mõtleb ja tunneb. Tal on see lubatud. Ilmselgelt peab asi kuidagi olema minus, peres ja suhetes. Ma pean ISE lahenduseni jõudma. Ma tegelen sellega IGA jumala päev, mitte ei oota, nagu siin keegi hurjutas. Mõni päev on parem, mõni keerulisem. Foorumis ei jõua kõiki nüansse lahti rääkida. Lisaks on mu kolleeg ja peretuttav psühholoog. Oleme sel teemal rääkinud. Proovime, katsetame, kiireid lahendusi ju pole. Sestap ma ei näe praegu mõtet minna kellegi teise juurde, sest võti on ju ikka lapsevanema käes.
Rohkem ma end selles teemas ei ava. Aitäh teile kirjutamast. Kasu sellest kindlasti oli, sest erinevaid arvamusi lugedes loksusid mu enda mõtted ja veendumused paika.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 24.10 12:54; 24.10 19:35; 25.10 10:19; 25.10 16:12; 25.10 22:03; 27.10 17:30;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Väljend “See vanem vend…” ütles kõik.

Üldises plaanis: eemaldage vatt.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Enda lapsepõlvekogemuse najal plaanin oma laste vanusevaheks lausa 12 aastat. Miks? Sest ise kaklesin endast 8 aastat vanema vennaga ja 7 aastat noorema õega ikka täiega, nii, et ninast veri väljas. Nüüd täiskasvanud olles, puudub mul õega suhtlus üldse või on iga minimaalnegi kord üliebameeldiv. Vennaga on soe suhtlus. Midagi pole teha, vägisi armsaks ei saa ja aina enam panen Eestis tähele peresid, kus õed, vennad lausa vihkavad üksteist. Mina sinu asemel naba paigast ei punnitaks, hoiaks neid võimalikult palju eraldi tegutsemas, seda muide soovitavad ka osad psühholoogid. Kui klappi pole, siis kokkusundimine on katastroof. Anna aega, aeg näitab, tavaliselt vendadel tekib kasvades õe suhtes ikkagi kiindumus ja hoidmine, minul oli nii, vend väga hoidis lõpuks, mis siis, et kaklesime, kui lapsed olime.
Laiemas plaanis vaadates, ei peagi ju kõik inimesed kõigiga läbi saama ja sobima, see pole inimestele omane, elu on olelusvõitlus, vb tunneb vanem laps alateadlikult, kui paljust ta tüütu pisiõe tõttu ilma jääb.
Loomariigis on pesakonna liikmed üksteisega väga konkureerivad, kes saab enne sööma, kes õpib parimad võtted eluks emaslooma käest jne. Linnupojad lükkavad üksteist pesastki alla…

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minul oli lapsepõlves vanema vennaga selline suhe. Kolm aastat vanusevahet.
Isa ei olnud, ema eelistas poega. Ema probleemiga ei tegelenud.Vend häbenes mind. Sest ma ei näinud hea välja. Käisime ühes koolis ja keegi ei tohtinud teada et ta on mu vend.Kunagi ei läinud koos kooli. Kodus kiusas mind igal võimalikul viisil.
Praegu saame hästi läbi. Temal läheb elus väga hästi. Usun et ta on aru saanud, et ta käitus halvasti. Mina olen katki.Vihkan oma ema.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga kui te lapsega sel teemal vestlete, siis mida ta vastab? Kui sa nt ütled, et see teeb mulle väga haiget, kui sa õega nii või nii käitud, mida ta põhjenduseks toob, MIKS ta nii teeb?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Soovitan soojalt “Õed ja vennad rahujalal” raamatut.
Seal on palju toimivaid nippe, kõik mul katsetatud.
Mul kolm kraaklevat last 🙂

Mis ma sellises olukorras teeksin (samast raamatust nipid):
– Lapsed ei pea sõbrad olema, seda ei tohi sundida. Küll aga peavad õppima üksteist tolereerima. Seda saab juba hästi selgitada.
– Anda omaette olemise ruumi
– Kui on väga suur probleem juba, siis aitab see, kui vanema lapsega alustada tema tunnete peegeldamist (mitte õe juuresolekul, ilma igasuguse hukkamõistuta, rahulikult): Mulle tundub, et sa oled õe peale ikka väga tige või Õde vist ikka ärritab sind väga vms. Edasi vaata, mis ta räägib. Ja lase tal KÕIK torust tulla, ilma igasuguse vahelesegamiseta, lihtsalt vahepeal korda ta lauseid järele.
Ole valmis selleks, mis sealt tuleb. Kuidas õde on ta elu ära rikkunud ja kuidas õde on nii loll ja nõme ja ta vihkab teda ja… Ühesõnaga, lihtsalt lase tal ennast tühjaks rääkida, ära lahenda midagi.
Ime küll, aga tihti sellest lihtsalt piisabki. Las ta tunneb, et ka tema negatiivsed tunded õe vastu on ok. Mul lapsed vahel räägivad kõik ära ja siis lähevad rõõmsalt venna-õe juurde.

Tõsiselt, muretse endale see raamat, mulle oli see samasugusel kriisihetkel elupäästja.
Aitab sul aru ka saada, miks nii käituvad ning kui sa põhjuseid mõistad, siis on empaatiast tulenevalt lihtsam ka rahulik olla ning vanemasse armastavalt suhtuda.

Psühholoogi (v perenõustajat) ei vaja tavaliste laste puhul mitte lapsed, vaid ikka vanemad 🙂

Meil aitas kahe suurema suhteid korda saada lõplikult hetk, kui mõlemad juba koolilapseks said.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 08.11 18:46; 08.11 18:51;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga kui te lapsega sel teemal vestlete, siis mida ta vastab? Kui sa nt ütled, et see teeb mulle väga haiget, kui sa õega nii või nii käitud, mida ta põhjenduseks toob, MIKS ta nii teeb?

Laps ei oska oma tundeid niimoodi sõnastada. Tõenäoliselt tuleb lihtsalt ärritustunne peale ja kõik. Ta ei oska analüüsida, mis seda ärritust põhjendab tegelikult.
Tõenäoliselt on tal suur tähelepanuvajadus/tunnustusvajadus- õe tööde-tegemiste mahategemisega tahab ta näidata, kui suur tema on, et tema oskab paremini, tema räägib õigemini jne. Meil täpselt nii ongi.
Aga kuna ta seda tunnustust ei saa temale piisavalt, siis ärrituvus õe suhtes aina kasvab ja piisab juba õe ilmumisest, et hari punaseks läheb.
Mis siin ikka selgitada, tavaliselt sellisel vaenul puudub konkreetne põhjus, mida laps oskaks sõnastada ise.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 08.11 18:46; 08.11 18:51;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui ta nii nutikas on, siis peaks ka mõistma
– et psühholoog pole suvaline võõras, vaid arst

Psühholoog ei ole arst, psühholoog on läbinud bakalaureuse ja magistriõppe psühholoogia erialal.

Psühhiaater on arst, psühhiaater on läbinud arstiteaduskonna ja spetsialiseerunud psühhiaatria suunale. Psühhiaater määrab vajadusel ka ravimeid, psühholoog seda teha ei saa.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina ise arvan, et alati ei pruugigi lihtsalt inimesed omavahel klappida – isegi kui tegu on õe ja vennaga. Suuremale peab lihtsalt konkreetselt ütlema, et ei tohi kiusata ja õe kiusamisel peavad siis ka tagajärjed olema. Aga koos mängia või toimetama neid sundida pole mõet ja vast ei saagi.

Kuidas ta muidu õesse suhtub nt. kui keegi teine õde kiusab vms?
Meil on nii, et vanem õde küll kiusab aga kui keegi teine k.a mina tema arust õele liiga teeb siis kohe on õe eest väljas nagu lõvi.

Samas mul mehel on vanem õde kellega nad pole kunagi läbi saanud ja ega neil ka praegu tihedat suhtlemist pole – nemad lapsena ei klappinud ja üksteise eest väljas ka polnud. 5 aastat oli vahet.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 29 postitust - vahemik 1 kuni 29 (kokku 29 )


Esileht Koolilaps Vanem vend kiusab nooremat õde

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.