Esileht Tööelu, raha ja seadused. vanemahüvitis

Näitan 8 postitust - vahemik 1 kuni 8 (kokku 8 )

Teema: vanemahüvitis

Postitas:

Eks seda teemat on siit palju läbi käinud, kuid enda jaoks tahaks asja selgeks veel korra saada. Kui laps sünnib detsemberis, siis kas vanemahüvitist makstakse 2017 vöi 2018 aasta järgi. Tean et mingi konks seal on. Samuti tean et alates 2019 sügisest läheb köik aasta pöhiseks see arvestus aga see aasta kuidas veel on?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 18.04 10:07; 18.04 16:28; 18.04 19:05;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sõltub sellest, millal VH algab,
kas
kohe lapse sünnist
(st sa ei tööta ja ei lähe rsp-le e nn dekreeti)
või
pärast dekreedi lõppu.

VH alguse hetkest vaadatuna eelmise kalendriaasta keskmise alusel on VH.

Kui laps sünnib detsembris siis töötul(kodusel, õppival jne) vanemal, kellel puudub võimalus minna dekreeti, temal algab VH lapse sünnist ja 2018.a sündimise puhul on VH eelmise st 2017.a alusel.

Kui minna dekreeti 140 päevaks(kõige varem saab minna 70p enne sünnituse tähtaega ja kõige hiljem 30 p enne) siis sõltub dekreedi lõpust, detsembri tähtajaga on dekreedi lõpp igal juhul 2019 ning VH eelmise st 2018.a alusel (aasta kogutulu ei jagata 12k vaid 12 k – töövõimetuskuud sh ka dekreet).

Siin on võimalus valida kas 2017 või 2018 a alusel neil, kelle lapse sünnitähtaeg on poolest septembrist kuni u 22. oktoobrini…minnes dekreeti enne 14.augustit on VH 2017.a ja pärast 14.augustit minnes 2018.a alusel.

VH süsteem muutub alates 1.september 2019, pärast seda algavate VH puhul (siis pole aluseks eelmine aasta vaid välja jäävad viimased 9k st raseduse aeg ja võetakse enne seda 12k keskmine),
sind see kuidagi ei puuduta.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 18.04 10:56; 18.04 16:47; 20.04 14:16;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui ma nüüd õigesti aru saan siis: 1. kui lähen dekreeti 2018 ja õigus VH algab 2019 ehk peale dekreedi lõppu siis saan VH 2018 a alusel. 2. _Kui ei lähe dekreeti ja laps sünnib 2018 detsembris, siis VH arvestatakse 2017 a alusel? Olen ma õigesti aru saanud?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 18.04 10:07; 18.04 16:28; 18.04 19:05;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Jah, oled õigesti aru saanud.

Täpsustan veel, et “mitte minna dekreeti” sa töötajana ei saa vaid sünnitusest VH saab juhul kui sul puudub töösuhe st kehtiv tööleping hetkel kui on viimane võimalus rsp-le(dekreeti) minna e siis 30p enne tähtaega.

Isegi kui sa töötajana keeldud rsp-le jäämisest hiljemalt 30p enne tähtaega, siis arst väljastab siiski sünnituslehe(dekreedilehe) sünnitusest ja oled rsp-l kuid mitte 140p vaid viivitatud päevade võrra vähem.
Kuna sünnitanud naine ei ole arsti silmis kindlasti töövõimeline ja rsp on mõeldud naise tervise kaitseks e siis äsja sünnitanut ei tohi tööle lubada.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 18.04 10:56; 18.04 16:47; 20.04 14:16;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Jaa, seda tean. Ma lihtsalt mõtlen, mis moodi on mõistlik teha. Olen küll tööl aga saan end igal ajal töölt lahti võtta. Tean, et dekreeti tasub minna ja on kasulikum. Kuid kas see siis ka kasulikum kui VH hakkab olema tunduvalt suurem aga dekreedirahad tulevad min järgi. Sel juhul ei ole mul kasulik dekreeti minna ju, sest see raha jagatud kuude peale on oluliselt väiksem kui hakata kohe saama VH. Mul oluline et VH oleks 2018 a järgi, seega peab praeguste andmete järgi minema dekreeti ikka et saada suuremat VH, kuid siis tuleb dekreedirahad min järgi. Hea oleks kui saaksin need kaks asja kokku panna, kuid tundub et pean dekreeti minema, et saada suuremat VH.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 18.04 10:07; 18.04 16:28; 18.04 19:05;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Küsin vanemahüvitise arvutamise kohta. Kalkulaatorisse on vaja sisestada eelmise aasta brutotulu ja töövõimetuslehel olnud päevade arv. Kas brutotulu sisse kuulub ka Haigekassa poolt välja makstud töövõimatushüvitis või sisestan sinna ainult tööandja poolt välja makstud brutosumma?

Ette tänades!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tööandja poolt makstu üldjuhul. Tavalised haigushüvitis ja hooldushüvitis ja sünnitushüvitis ei lähe arvesse.
Kuna välja jäävad ju ka töövõimetuspäevad.

NB! Erand, mis läheb arvesse, on Haigekassa poolt töövõimetuslehe “üleviimine kergemale tööle” eest makstu. Ja sel juhul ei lähe selle lehe päevad ka töövõimetuspäevadena arvesse st ei jää 365-st välja.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 18.04 10:56; 18.04 16:47; 20.04 14:16;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Jaa, seda tean. Ma lihtsalt mõtlen, mis moodi on mõistlik teha. Olen küll tööl aga saan end igal ajal töölt lahti võtta. Tean, et dekreeti tasub minna ja on kasulikum. Kuid kas see siis ka kasulikum kui VH hakkab olema tunduvalt suurem aga dekreedirahad tulevad min järgi. Sel juhul ei ole mul kasulik dekreeti minna ju, sest see raha jagatud kuude peale on oluliselt väiksem kui hakata kohe saama VH. Mul oluline et VH oleks 2018 a järgi, seega peab praeguste andmete järgi minema dekreeti ikka et saada suuremat VH, kuid siis tuleb dekreedirahad min järgi. Hea oleks kui saaksin need kaks asja kokku panna, kuid tundub et pean dekreeti minema, et saada suuremat VH.

Saan ma õigesti aru, et 2017 aasta sissetulek oli väike? Kui sul on kasulikum 2018 aasta järgi VH saada, siis jäädki dekreeti, saad dekreedirahad 2017 järgi miinimumk. Kui dekreeti ei jää, siis ju saad 2017 aasta järgi väiksemat VH, niiet igatepidi on sul kasulikum jääda dekreeti ja saada suuremat VH kui see et hakkad kohe VH saama ja väiksemas summas. Muidugi ka see, et kui jääd dekreeti, siis on sul dekreet 140 päeva+vh 435 päeva, mis on kokku ~19kuud, kui aga ilma dekreedita,siis saad VH ainult 18 kuud.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 8 postitust - vahemik 1 kuni 8 (kokku 8 )


Esileht Tööelu, raha ja seadused. vanemahüvitis

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.