Esileht Hobinurk Vanglaelu

Näitan 23 postitust - vahemik 1 kuni 23 (kokku 23 )

Teema: Vanglaelu

Postitas:

Sattusin Netflixis vaatama dokki vangidest ja sellest, missugune on olnud nende varasem elu, lapsepõlv. Traagilised lood kõik, üks hullem kui teine, katkised pered, peksmine, joomine, vaesus, prostitutsioon jne.

Aga tegelikult on teada, et vangi satuvad ka n-ö normaalsed inimesed. Mis siis ikkagi on see, mis inimese kuritegelikule teele viib?

Ja veel üks vb naljakas küsimus, aga kas nt Eestis ollaks vanglas üksi toas v mitmekesi v mismoodi see käib? Ja kas päriselt juhtub vanglas ka selliseid asju, nagu seriaalides näidatakse, peksmised, tapmised jm mahhinatsioonid?

+5
-9
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:

Aga tegelikult on teada, et vangi satuvad ka n-ö normaalsed inimesed. Mis siis ikkagi on see, mis inimese kuritegelikule teele viib?

Üks Nõukogude ajal vangis istunud Eesti Riigikogu liige on oma vanglateemalises romaanis kirjutanud: “Kui inimene vabaneb kõigest, mis teda ümbritseb, saab temast kurjategija.”

Paluks nüüd mõistatada autorit:)

Mis nüüd Eesti vanglatesse puutub, siis vaata seriaali “Kinni”. Seal kirjeldatud laagertüüpi vanglad on praeguseks küll suletud, aga inimesed on ka uutes vanglates samad ja kui võimalus tekib, teevad kõike samamoodi. Praegu enam suuri 20-kohalisi kambreid pole, enamasti kahesed või ühesed.

+3
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 01.05 20:27; 01.05 22:17; 02.05 09:34; 02.05 09:50; 02.05 10:06; 02.05 11:45; 02.05 17:11;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Me mehega just ükspäev millegipärast mõtlesime, kuidas vanglas magatakse. Kas neile tekid padjad ka antakse seal? Küsimus tekkis peale seda kuidas keegi tuttav veetis öö politsei arestikambris ja seal oli olnud ainult mingi madrats maas, jube külm oli tal seal olnud. Ma siis mõtlesin, et vanglas kindlasti hullem veel.

+1
-18
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kuidas täpselt normaalsed inimesed vangi satuvad? Probleem on ju hoopis selles, et isegi suured kurjategijad saavad vaid trahvi või tingimisi…

+2
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 01.05 21:55; 02.05 19:36;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tänapäevasest vanglaelust Eestis saad lugeda ühe naise kogemusest: https://www.apollo.ee/neli-ruutmeetrit-kogemata-vanglasse.html Tundub üsna karm ja ebameeldiv, ei tekita soovi sinna sattuda…

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tänapäevasest vanglaelust Eestis saad lugeda ühe naise kogemusest: https://www.apollo.ee/neli-ruutmeetrit-kogemata-vanglasse.html Tundub üsna karm ja ebameeldiv, ei tekita soovi sinna sattuda…

See ebameeldivus tulenes peamiselt elamistingimustest- vanad, remonti vajavad ruumid endises Tallinna vanglas. See vangla on ka nüüd suletud.

 

On küll tekid, linad ja padjad neil vanglas. Politsei arestimajas alati ei pruugi olla, nendes kambrites, kus on üheks ööks kainenema toodud inimesed. Kõikidel teistel kinnipeetavatele on kindlasti voodipesu.

+5
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 01.05 20:27; 01.05 22:17; 02.05 09:34; 02.05 09:50; 02.05 10:06; 02.05 11:45; 02.05 17:11;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul oli eks vägivallatsemise eest (minu suhtes) Norras vangis. Tal oli oma tuba, vabal ajal võis teha misiganes, olid raamatud, treenimisvõimalus, aeda ümber polnud asutusel. Ta, va heaoluühiskonna kasvandik, veel virises, et toas telekat polnud – pidi “elutuppa” minema.

Nii et riigiti erineb see küll kõvasti.

+10
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Praegustes vanglates on inimesed toas kahekesi. On ka suured ühisruumid. Igas kaheses toas on pesemisvõimalus. Nagu lihtsama sisustusega hotellis. Voodipesu on olemas. Kohtumiste toad peredega näevad juba lausa kenad välja.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Eks seda, mis inimesed kuritegelikule teele viib, on ühel või teisel viisil uuritud sõna otseses mõttes sadu aastaid. Seda, mis teeb inimesed “heaks” või “halvaks”, on omakorda uuritud aastatuhandeid. Nagu juba eespool öeldud, siis tasub vaadata statistikat selle kohta, milline on keskmise kinnipeetava taust ja üldistada selle pealt. Näiteks on Eestis keskharidus 90% inimestest, vangide hulgas on levinuim aga vaid põhiharidus, paljudel ei ole sedagi. Kui umbes 20% Eesti elanikest on diagnoositud mingi vaimse tervise probleem, siis vanglas on see protsent umbkaudu 45%. Sarnaseid mustreid näed iga mõõdiku puhul: sotsiaal-majanduslik olukord, sõltuvushäired, tööhõive, perekondlik taust jne.

Kambrites on enamik vange kahekesi, üksi on väga vähesed.

Peksmiste ja tapmiste kohta on samuti statistika vanglate kodulehel olemas:

Vanglateenistus alustas 2020. aastal 224 kriminaalmenetlust (neist 224 vangide kuriteokahtlusega), mida on tunamullusest 70 võrra vähem. Kõige rohkem menetlusi alustati füüsiliste konfliktide asjus karistusseadustiku kehalise väärkohtlemise sätte (§ 121) põhjal.

Raskematest kuritegudest alustati üks kriminaalmenetlus vägistamise ja üks raske tervisekahjustuse tekitamise kahtluse tõttu, kui üks vang ründas teist vangi põhjustades kannatanule tervisehäire, mis kestab vähemalt neli kuud. 

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ikka tahaks teada MISMOODI satutakse kogemata ja “normaalse inimesena” vangi?
Minu pähe see ei mahu.

+4
-5
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 02.05 09:29; 02.05 09:46; 02.05 09:48; 02.05 11:24;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ikka tahaks teada MISMOODI satutakse kogemata ja “normaalse inimesena” vangi?

Minu pähe see ei mahu.

Näiteks nii:

https://ekspress.delfi.ee/artikkel/69277285/alusetult-vahistatud-advokaat-riik-volgneb-mulle-10-aastat-elust

Samuti võib vähemalt tingimisi vangistuse saada selle eest, et oled liikluses korra tähelepanematu ja põhjustad raske õnnetuse.

Venemaal on veel lihtsam. Üks Navalnõi sõber sai just mõne päeva eest 2,5 aastat, sest jagas mitu aastat tagasi sotsiaalmeedias muusikavideot.

+3
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 01.05 20:27; 01.05 22:17; 02.05 09:34; 02.05 09:50; 02.05 10:06; 02.05 11:45; 02.05 17:11;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ikka tahaks teada MISMOODI satutakse kogemata ja “normaalse inimesena” vangi?

Minu pähe see ei mahu.

Näiteks nii:

https://ekspress.delfi.ee/artikkel/69277285/alusetult-vahistatud-advokaat-riik-volgneb-mulle-10-aastat-elust

Venemaal on veel lihtsam. Üks Navalnõi sõber sai just mõne päeva eest 2,5 aastat, sest jagas mitu aastat tagasi sotsiaalmeedias muusikavideot.

Ei, sa ei saanud aru.

See naine lävis inimesega, kellel on kalduvus kahtlaseid tehinguid teha.
Navalnõiga seotu on kõik kõrgendatud tähelepanu all.
Need inimesed suhtlevad vadtava kontingendiga, nad ei ole puhtad prillikivid.

Nad ei pruugi enda ja meie mõistes süüdi olla, aga neil on eeldus olla korrakaitse huviorbiidis. See ei ole teadmatu valik ja sellisel puhul ei saa “kogemata” kuskile sattuda.

Mina küsisin, mismoodi kogemata satutakse. Aus ja seadusekuulekas töö- ja pereelu elav inimene pannakse vangi – ma pole tõesti midagi sellist varem kuulnud. Kas peaksin kartma? Kas mu pere, vanemad, sõbrad peaksid ka?
Küll aga näinud filmidest, et 100% vangid oma jutu järgi pole midagi teinud.

+6
-8
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 02.05 09:29; 02.05 09:46; 02.05 09:48; 02.05 11:24;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kuidas tavaline inimene satub? Oled vast kuulnud, et päris sageli mõni tuntud inimene jääb promillidega roolis vahele ja korduvalt. Kui sa oma promillisega veel õnnetuse põhjustad, siis oledki vanglas.

See ei ole ju kogemata sattumine.

+12
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 02.05 09:29; 02.05 09:46; 02.05 09:48; 02.05 11:24;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma usun, et kell 09:29 küsinud Kägu ei pidanud “normaalsete inimeste” all silmas narkootikumide tarbijaid ja diilereid, pettureid ja roolijoodikuid. Normaalsed inimesed selliseid tegusid ei tee. Isegi kui purjus inimene läheb autoga sõitma, ei ole see “kogemata” juhtunud asi, vaid tal on ikka mõtlemises juba midagi nihkes.

+8
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 01.05 20:27; 01.05 22:17; 02.05 09:34; 02.05 09:50; 02.05 10:06; 02.05 11:45; 02.05 17:11;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ikka tahaks teada MISMOODI satutakse kogemata ja “normaalse inimesena” vangi?

Minu pähe see ei mahu.

Vatsan ühe korra veel. Küsimus ei olnud, et kuidas satub vangi inimene, kes elab normaalset pereelu, kellel ei ole juhuslikult kahtlaseid tuttavaid ja kes mitte kunagi ühtegi seadust ega reeglit ei riku, vaid:

Aga tegelikult on teada, et vangi satuvad ka n-ö normaalsed inimesed. Mis siis ikkagi on see, mis inimese kuritegelikule teele viib?

Ehk siis küsiti, et miks muidu normaalse taustaga inimene pätiks hakkab. Mitte ilmsüütult kinnimineku kohta.

 

+1
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 01.05 20:27; 01.05 22:17; 02.05 09:34; 02.05 09:50; 02.05 10:06; 02.05 11:45; 02.05 17:11;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ehk siis küsiti, et miks muidu normaalse taustaga inimene pätiks hakkab. Mitte ilmsüütult kinnimineku kohta.

Jah, sain aru, pole vaja ärrituda.
Mina küsisin enda küsimuse, inspiratsiooniks tolle raamatu pealkiri, õigemini üksainuke sõna – “kogemata”.

Eks vangid ise vist peavad ka ennast miskis sugtes normaalseteks. Võrreldes vist omasugustega omal levelil. Ei tea, aga Lusti mingi saade kriminaalsetest naistest näitas küll kujukalt, et paar tükki olid ikka veel arvamusel, et on targad ja toredad.
“Kinni!” saates oli ka keegi maadam (vanglameigi ehk nende mustade alumistele laugudele veetud juttidega – väljendi laenasin selleninelisest teemast siitsamast Perekoolist), kes jättis,samutu suhtumise, et tema on nüüd küll täiesti ülekohtuselt istuma pandud (ise pidas bordumaja?).

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 02.05 09:29; 02.05 09:46; 02.05 09:48; 02.05 11:24;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Navalnõiga seotu on kõik kõrgendatud tähelepanu all.

Normaalses demokraatlikus riigis ei panda inimest vangi kellegagi suhtlemise eest, pastakast imetud süüasjaga. Kujuta pilti, Breiviku FB sõbralisti ei võetud Norras ette ja ei pandud kõiki kinni mingite juhuslikkude paragrahvidega. Sinu loogika järgi olid kõik Stalini aja represseeritud ka süüdi. Kes käskis olla Saksa sõduri sugulane või kulaku laps? Ei olnud ju korralikud kodanikud järelikult.

 

“Kinni!” saates oli ka keegi maadam (vanglameigi ehk nende mustade alumistele laugudele veetud juttidega – väljendi laenasin selleninelisest teemast siitsamast Perekoolist), kes jättis,samutu suhtumise, et tema on nüüd küll täiesti ülekohtuselt istuma pandud (ise pidas bordumaja?).

Sama naine kirjutaski raamatu “4 ruutmeetrit. Kogemata vanglasse”. Ta pidas massaažisalongi, mitte pordumaja. Väidab, et vahepeal olla politseist öeldud, et ta tohib sellist salongi pidada ning kõik on seaduslik. Siis jälle hakati prostitustiooni vahendamises süüdistama ja lõpuks arreteeriti. Tema leiab, et tehti ebaõiglane näidispoomine.

0
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 01.05 20:27; 01.05 22:17; 02.05 09:34; 02.05 09:50; 02.05 10:06; 02.05 11:45; 02.05 17:11;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Eks kui vihakõne kriminaliseeritakse, hakatakse ka valesti mõtlejaid kinni panema. Nagu vanal heal nõukaajal.

+1
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Võta siis viimane Kroonika ja loe proua Krachti muljeid vanglast. Üksi kambris, sooja vett anti kaks korda päevas ja enamuse ajast tegeles lugemisega. Küsis koristusvahendid ja lõi kambri läikima. Toit oli muidu ok, aga soolane.

Kuidas tavaline inimene satub? Oled vast kuulnud, et päris sageli mõni tuntud inimene jääb promillidega roolis vahele ja korduvalt. Kui sa oma promillisega veel õnnetuse põhjustad, siis oledki vanglas.

Suurte rahadega sahkerdamine, skeemitamine on teine levinud põhjus ja suudad vast ise ka rohkem kui mitu tuntud nime meenutada. Kui su näpud on suurt rahavoogude sees ja tekib ahvatlus väike ojake vasakule tekitada.

Noorte puhul oletan, et ei anta sageli aru, miks narkootikumid ei ole naljamäng. Tundub ahvatlev võimalus kiiresti suurt raha teha. Varem või hiljem kolksatab selja taga vanglauks. Isegi hästi kui see ei juhtu Lõuna-Ameerikas.

Noorte meeste puhul autoga raketi mängimine, mille tagajärjel raske õnnetus juhtub.

No ja siis hobi (suisa kirg ütleks), mis samuti enamasti meestele omane, igasugu lõhkekehade, relvade kollektsioneerimine.

suurte rahadega skeemitajad (või kõik need ülejäänud näited) ei ole ju tavalised inimesed.

skeemitaja mõtleb enne ikka pikalt, et skeem välja tuleks ja ta teab, et see on kuritegu. puht plaanimise ja ettekavatsetuse mõttes on ju mingi tüüp, kes teise joomahoos kogemata maha koksab, suht süütu lambuke ju.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul läinud 2 tuttavat, küll kaugemalt täiesti normaalset inimest kinni. Mõlemad narkoasja eest 3 aastat. Täiesti normaalsed inimesed. Kui nendega suhtled raske aru saada, et kriminaal oleks.

Eestis nimelt ei halastata narko paragrahvile. Isegi kui 0-taust pannkase reaalselt kinni. Mingit hoiatust, ega tingimisi ei anta

Samas nt peksmistega,kelmustega jne võid saada korduvaid tingimisi ja vangi ei satugi.

Seega mulle oli ka üllatus veidi, et ka mitterets võib vangi sattuda.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Nõukaajal viidi lihtsalt kõike, mida sai, koju. Vetsupaberist ehitusmaterjalini. Tavalised väiksed inimesed.

Stalini ajal võis ka väga väikese varguse eest töökohalt saada ränga karistuse. Vetsupaberi eest küll mitte, sest seda lihtsalt ei olnud:) Aga üks näide Tartu Õlletehasest, aasta 1949:

“1.novembril 1949 oli tehase väravas põhjalik kontroll, õlle väljaviimiselt tabati 4 töötajat, nende hulgas Kannuska, kellel oli kaasas kaks pudelit Gladiaatori õlut. Kõik kinnivõetud õigustasid end kohesaabuva Suure Sotsialistliku Oktoobrirevolutsiooni aastapäeva pühitsemissooviga.
11.detsembril 1949 oli tehase klubis avalik kohtuprotsess, kus Kannuska ausa inimesena tunnistas, et ta oli ka septembris saunas 2 pudelit õlut ära joonud. J.Kannuska sai süüdistuse grupiviisilises riisumises ja karistuseks 12 aastat vabadusekaotust koos kogu vara konfiskeerimisega.”

J. Kannuska oli muidu väga korralik inimene, õllemeister ja tööeesrindlane.

 

 

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 01.05 20:27; 01.05 22:17; 02.05 09:34; 02.05 09:50; 02.05 10:06; 02.05 11:45; 02.05 17:11;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul läinud 2 tuttavat, küll kaugemalt täiesti normaalset inimest kinni. Mõlemad narkoasja eest 3 aastat. Täiesti normaalsed inimesed. Kui nendega suhtled raske aru saada, et kriminaal oleks.

Eestis nimelt ei halastata narko paragrahvile. Isegi kui 0-taust pannkase reaalselt kinni. Mingit hoiatust, ega tingimisi ei anta

Samas nt peksmistega,kelmustega jne võid saada korduvaid tingimisi ja vangi ei satugi.

Seega mulle oli ka üllatus veidi, et ka mitterets võib vangi sattuda.

Vangi pannakse diilerid. Diiler võib oma tegevusega tappa ja sandistada nii füüsiliselt kui ka vaimselt palju inimesi.

+6
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 01.05 21:55; 02.05 19:36;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul läinud 2 tuttavat, küll kaugemalt täiesti normaalset inimest kinni. Mõlemad narkoasja eest 3 aastat. Täiesti normaalsed inimesed. Kui nendega suhtled raske aru saada, et kriminaal oleks.

Eestis nimelt ei halastata narko paragrahvile. Isegi kui 0-taust pannkase reaalselt kinni. Mingit hoiatust, ega tingimisi ei anta

Samas nt peksmistega,kelmustega jne võid saada korduvaid tingimisi ja vangi ei satugi.

Seega mulle oli ka üllatus veidi, et ka mitterets võib vangi sattuda.

Päris nii see ka pole. Narkootikumide käitlemise eest saab enamasti alguses ikka tingimisi karituse. Vangi minnakse siis, kui on juba varasemalt karistused ees.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 23 postitust - vahemik 1 kuni 23 (kokku 23 )


Esileht Hobinurk Vanglaelu