Esileht Tööelu, raha ja seadused. Vanima lapse suvine töö ja tuludeklar

Näitan 6 postitust - vahemik 1 kuni 6 (kokku 6 )

Teema: Vanima lapse suvine töö ja tuludeklar

Postitas:

Laps plaanib suvel tööle minna. Nagu ikka, on vaja esitada ka maksuvaba tulu avaldus ja nüüd on minul juhe koos.

Maksuameti lehelt loen, et lapsevanema täiendav maksuvaba tulu väheneb lapse teenitud tulu võrra. Jaa, alates teisest lapsest on kõik loogiline: teine laps läheb tööle, teenib nt 500 eurot ja minu täiendav maksuvaba tulu tema arvelt on 500 eurot väiksem.
Aga kui tööle läheb esimene laps? Tema arvelt mul ju mingit täiendavat maksuvaba tulu pole, lihtsalt tema olemasolu minu deklaris annab mulle õiguse saada nooremate laste pealt täiendavat maksuvaba tulu. Kas siis esimese lapse teenitud palga arvelt vähendatakse teise lapse maksuvaba tulu? Või peabki esimene laps kindlasti esitama ise, eraldi, tuludeklaratsiooni? Kui ta eraldi esitab, siis ma teda enda deklarisse ju enam märkida ei saa ja järelikult on deklari mõistes teine laps nüüd esimene laps ja tema arvelt mingit täiendavat maksuvaba tulu enam ei saa?

Lapse palk tuleb kindlasti päris palju väiksem kui see maksuvaba tulu. Tundub tobe ja tegelikult ka ebaõiglane jääda nt 500-eurose palga pärast ilma kogu 1848-eurosest maksuvabastusest (või kui suur see sel aastal ongi). Huvitav, kuidas suhtuks maksuamet sellesse, kui ma paluks tööandjal lapse palga puhul tulumaksuvaba miinimumi mitte arvestada, st laps maksaks tulumaksu kogu palgalt, tal tekiks õigus kogu tulumaks tagasi saada, aga ta ei esitaks deklaratsiooni ehk teisisõnu loobuks oma makstud tulumaksu tagasiküsimisest? Siis peaks maksuvaba tulu koha pealt olema kõik nii nagu ennegi: minul on minu maksuvaba tulu, esimesel lapsel ei ole midagi ja teise lapse eest on täiendav maksuvaba tulu.
Kas kellelgi on kogemust, kuidas on maksuameti seisukoht? Kas inimesel on õigus jätta tuludeklaratsioon esitamata, kui ta kindlasti ei ole riigile võlgu, vaid tal oleks hoopis õigus riigilt oma tulumaks tagasi saada?
Või mida on teinud need, kes on samasuguses situatsioonis olnud?

(Lisamärkus neile, kes arvavad, et ma tahan nüüd omaenda lapsel naha üle kõrvade tõmmata – ei, selle osa palgast, mis lapsel tulumaksu arvelt saamata jääks, maksaksin ma talle ise.)

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 15.06 15:18; 15.06 23:34;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas kellelgi on kogemust, kuidas on maksuameti seisukoht? Kas inimesel on õigus jätta tuludeklaratsioon esitamata, kui ta kindlasti ei ole riigile võlgu, vaid tal oleks hoopis õigus riigilt oma tulumaks tagasi saada?

Tuludeklaratsiooni peavadki ju esitama vaid need, kes peavad juurde maksma. Kel midagi tagasi saada, see üldjuhul ise teab, tahab raha tagasi või mitte..Teiseks sellist asja ei saa olla, et laps maksis tulumaksu kogu palgalt, deklaratsiooni ei esita ja lapsevanem lisab lapse rõõmsalt oma deklaratsiooni. Laps võib ju seda raha riigilt mitte tagasi küsida..aga lapsevanem peab sel juhul oma deklaratsioonis siiski arvestama lapse poolt teenitud tuluga ehk kohe kindlasti ei saa 1848 eurose maksuvabastusega arvestada.

0
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minul on kogemus 2018a deklari esitamisega. Vanem laps teenis päris palju üüritulu (väljamaksjaks oli juriidiline isik ning tulumaks oli igakuiselt kinni peetud), esitasime tema nimel deklaratsiooni ja saime enammakstud tulumaksu tagasi.
Mina esitasin enda tuludeklari ja sain ka tulumaksu tagasi nagu ikka 2 lapse puhul – sh et alates teisest lapsest maksuvaba tulu. See, et su vanem laps saab tulu, ei tähenda, et ta oleks nüüd täisealine – ikka kuni täisealiseks saamiseni on ta laps ning seetõttu saab teise lapse pealt üks lapsevanem tm.vaba tulu maha arvestada. Ja seda ei tee lapsevanem oma deklaratsioonis ise, vaid see tuleb eeltäidetud deklaris automaatselt.
Kui teine laps saab tulu, siis toimub tm.tasaarvestus ning suuremate summade korral kaob lapsevanemal lisa-maksusoodustus ära.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

See, et su vanem laps saab tulu, ei tähenda, et ta oleks nüüd täisealine – ikka kuni täisealiseks saamiseni on ta laps ning seetõttu saab teise lapse pealt üks lapsevanem tm.vaba tulu maha arvestada.

Jah, nii ongi. Vanim laps esitab oma tuludeklari ise, kui on midagi tagasi saada, siis saab. See ei muuda teda sinu jaoks olematuks TuMSi mõistes – sul on ikkagi 2 või enam last ja alates 2. lapsest kehtib tavaline TMvabastus.
Kui vanuselt järgmised lapsed midagi teenivad, siis alles nende tulu läheb sinu deklaril arvesse.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aitäh!
Siis on ilmselt ikkagi mõttekas lasta lapse tööandjal maksuvaba tulu arvestada.

Heh, palju lihtsam oleks ja selliseid küsimusi ei tekiks, kui igal lapsel oleks oma tulumaksuvabastus. Nagu kümmekond aastat tagasi ühel aastal oligi. Aga seda vist enam ei tule – hea, kui teiste, kolmandate jne omagi säilib.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 15.06 15:18; 15.06 23:34;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Muidugi laps esitab avalduse, et tööandja arvestaks tema maksuvaba tulu. Laps esitab ise tuludrklaratsiooni ja sina saad ikka oma soodustuse, vanema lapse tulu sa deklareerima üldse ei pea. Seda kõike eeldusel, et laps on alla 18 aasta (st siis kehtib sinule tulumaksuvabastus alates teisest lapsest). Kui laps on täisealine, siis ei puutu tema üldse sinusse ega anna ka tulumaksuvabastust sulle.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 6 postitust - vahemik 1 kuni 6 (kokku 6 )


Esileht Tööelu, raha ja seadused. Vanima lapse suvine töö ja tuludeklar

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.