Esileht Ajaviite- ja muud jutud Vanurite hooldamine

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 35 )

Teema: Vanurite hooldamine

Postitas:
Kägu

Päris palju on viimasel ajal meedias artikleid, et (enamasti) isa pole last kasvatanud ja laps ei taha nüüd vanuri hooldamise est maksta.
Mulle kui hoolivale lapsele tundub ebaõiglane, et lisaks oma vanemate eest hoolitsemisele pean maksumaksjana veel kellegi rongavanemate hooldamise kinni maksma.
Ehk oleks õiglane, kui kõigi vanurite hooldekodu eest maksaks riik ja selle võrra suurendataks sotsiaalmaksu?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Päris palju on viimasel ajal meedias artikleid, et (enamasti) isa pole last kasvatanud ja laps ei taha nüüd vanuri hooldamise est maksta.

Mulle kui hoolivale lapsele tundub ebaõiglane, et lisaks oma vanemate eest hoolitsemisele pean maksumaksjana veel kellegi rongavanemate hooldamise kinni maksma.

Ehk oleks õiglane, kui kõigi vanurite hooldekodu eest maksaks riik ja selle võrra suurendataks sotsiaalmaksu?

Meie sotsiaalmaks on niigi 33%. See on suur hulk raha mille võrra vähem palka kätte saad. + lisaks maksad hooldekodule peale umbes 400 eur + ravimid kui sinu lähedane pereliige vajab vastavat hooldust. Welcome to Estonia!

Please wait...
Postitas:
Kägu

Sa vist ei olnud päris kaine seda kirjutades?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Sa vist ei olnud päris kaine seda kirjutades?

Vist ei olnud jah. Ma ise maksta ei taha, võtke parem jõuga.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Las need rongavanemad mädanevad – mida kiiremini surevad, seda parem. Ei ole vaja nende jaoks raha kulutada, ei lastel, ei sotsiaalsüsteemil.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Näiteks Saksamaal enamvähem nii ongi. Absoluutselt igaüks peab maksma iseenda jaoks tulevase vanadekodu maksu – võid seda teha ka privaatkindlustusena, siis maksad igakuiselt oluliselt rohkem aga saad ka oluliselt parema vanadekodu. Vanast peast on aga hooldus kindlustatud – kui see riik ja see sotsiaal/kindlustussüsteem muidugi selleks ajaks veel eksisteerib.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Näiteks Saksamaal enamvähem nii ongi. Absoluutselt igaüks peab maksma iseenda jaoks tulevase vanadekodu maksu – võid seda teha ka privaatkindlustusena, siis maksad igakuiselt oluliselt rohkem aga saad ka oluliselt parema vanadekodu. Vanast peast on aga hooldus kindlustatud – kui see riik ja see sotsiaal/kindlustussüsteem muidugi selleks ajaks veel eksisteerib.

Minu teada Saksamaal ka kehtib see et seadusega peavad lapsed oma vanemate eest hoolitsema, vähemalt mu mehe onu kes sakslane nii rääkis meile.

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Iga vanur peab ise oma hoolduse kinni maksma. Kui raha pole, siis goodbye!

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina olen nõus maksma oma vanemate hoolduse kinni ja leian, et seda ei peaks tegema riik. See on minu kohustus ja seda ei teegi ma kohustusest, vaid armastusest ja tänulikkusest oma vanemate vastu.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Las need rongavanemad mädanevad – mida kiiremini surevad, seda parem. Ei ole vaja nende jaoks raha kulutada, ei lastel, ei sotsiaalsüsteemil.

Tegelikult tuleks teha siiski odavad hooldekodud kus siis söök on ees ja katus pea kohal. Rohkemat ei ole see seltskond ära teeninud. Tegelikult on isegi seda palju, aga ei tasu laskuda nende ludride tasemele, kes oa lapsed kunagi saatuse hoolde on jätnud.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Jah, mina pooldaksin ka seda, kuna hooldusvajadus on inimestel väga erinev – halvemal juhul peab laps aastakümneid maksma oma mõlema vanema hooldekodukoha eest või jääma neid ise hooldama, mõlemal juhul kannatavad tema enda lapsed. Kokkuvõttes mõjub see halvasti riigi majandusele (inimesed jäävad tööturult kõrvale, kaotavad kvalifikatsiooni) ja ka iibele (ei julgeta saada nii palju lapsi kui tahaks, sest alati on oht, et ühel hetkel peab hakkama vanemate hooldusele suuri summasid panustama).
Tagasihoidlik hooldekodu peaks olema vajadusel kõigile tagatud, kusjuures omaosalus võiks olla keskmine pension. Uhkemad ja paremaid tingimusi pakkuvad asutused jääksid muidugi kallimaks. Veel oleks oluline ehitada veel ise enam-vähem hakkama saavatele vanuritele rohkem selliseid sotsiaalmaja-tüüpi asutusi, kus nad saavad üürida väikest ja hästi ligipääsetavat kööktuba ja toimetavad üldjuhul ise, aga vajadusel on abi läheduses ja teenuseid saab vajadusel kindlaks perioodiks juurde tellida (näiteks kui vanur haigestub, tuuakse talle toit ja ravimid kohale).

Please wait...
Postitas:
Kägu

Meie praegused hooldekodud ongi kõik väga tagasihoidlikud! Sealt enam tagasihoidlikumaks minna ei saa!
Mina arvan hoopis, et riik peaks ehitama normaalseid hooldekodusid, kus on näiteks lift, et vanurid saaksid ka õues käia. Kus ümber oleks väike ilus aed, kus vanurid saaks käed natuke mullaseks teha, istuda ja jalutada. Ehitamise eest võiks maksta riik ja siis need anda fikseeritud kohatasuga rendile ettevõtetele.
Praegu on tavaline praktika, et veneaegses kolhoosikeskuses on hooldekoduks kõpitsetud mingi omaaegne korterelamu. Lifti seal pole ja vanurid on II korrusel lõksus. Minu vanatädi oli veel kõbus vanainimene, kes hooldas oma aeda. Aga ta ei saanud enam kütmisega hakkama ja läks hooldekodusse. Ta pandi korterelamu II korrusele. Tal ei olnud seal midagi teha. Õue ta ei pääsenud, sest pidi trepist minema. See oli talle raske. Personal küll pakkus, et aitavad. Aga te ju teate seda põlvkonda – ennem surevad, kui abi paluvad. Nii see vanatädi käis seal 10 m koridoris edasi-tagasi ja kuhtus vaikselt. Aasta pärast oli surnud. Kui ta oleks olnud I korrusel, pääsenud õue, või ka kõrgemal korrusel majas kus lift, oleks saanud õue, oleks ta veel võinud mitu aastat elada. Arvan mina. Mingit aeda seal maja ümber ka muidugi polnud, aga natuke jalutada oleks ikka saanud.
Isa oli lamav haige. Tema jalutama poleks niikuinii saanud. Aga tema hooldekodus polnud isegi telekat. Vahtis lihtsalt paljast seina. Neli meest toas. Üks neist vaimuhaige, kes rääkis kogu päeva valjusti seosetut juttu. Lihtsalt lamad voodis ja ootad surma. Kole! Lisaks muidugi see hais, mis hooldekodudes hõljub.

Please wait...
Postitas:
pritnispeeers

Eks laste emad(või mõnel juhul ka isad, kes on lapsi kasvatanud) on lasknud omal ajal asja käest, nüüd need lapsed näevad vilju. Tuleb tegelikult ja reaalselt vanemlikud õigused ära võtta, muud midagi. Minu vanavanaema omal ajal nii tegi ja mu ema(kes kasvas lastekodus, sest ka tema ema oli surnud))võis elupõletajast ja rahanorijast isa lihtsalt ukse taha jätta.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Isa oli lamav haige. Tema jalutama poleks niikuinii saanud. Aga tema hooldekodus polnud isegi telekat. Vahtis lihtsalt paljast seina.

Jeesus, miks sa oma isa niiviisi piinasid? Eestis on hooldekodusid ju palju, tõsi, koha saamine on raske, peab vaeva nägema, vaatamas käima, järjekorda panema, tegelema. Aga otsid sellise hooldekodu, kus on antennivõimalus ja OSTAD ISE televiisori oma isale, jumalauta! Ega siis keegi teine pea tegelema meelelahutusega sinu isale! Väike televiisor maksab 130 eurot, HD, oma isale just hooldekodusse ostsin.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Aga otsid sellise hooldekodu, kus on antennivõimalus ja OSTAD ISE televiisori oma isale, jumalauta! Ega siis keegi teine pea tegelema meelelahutusega sinu isale! Väike televiisor maksab 130 eurot, HD, oma isale just hooldekodusse ostsin.

Kui on mitu inimest toas, siis ei pruugita seda telekat nii väga lubada. Tuttava isal lubati ainult tingimusel, et kõrvaklappidega vaatab. Kusjuures tema toakaaslane polnud ka eriti selge mõistuse juures.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Minu teada Saksamaal ka kehtib see et seadusega peavad lapsed oma vanemate eest hoolitsema, vähemalt mu mehe onu kes sakslane nii rääkis meile.

Oletatavasti on Saksamaal ka see seadus, et vanemad peavad oma laste eest hoolitsema – või kas tõesti selline lapsevanem, kes pole oma lapse üleskasvatamisel ei rahaliselt ega tegevusega üldse osalenud, väärib sealmaal lastepoolset toetust elu lõpus?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Isa oli lamav haige. Tema jalutama poleks niikuinii saanud. Aga tema hooldekodus polnud isegi telekat. Vahtis lihtsalt paljast seina.

Jeesus, miks sa oma isa niiviisi piinasid? Eestis on hooldekodusid ju palju, tõsi, koha saamine on raske, peab vaeva nägema, vaatamas käima, järjekorda panema, tegelema. Aga otsid sellise hooldekodu, kus on antennivõimalus ja OSTAD ISE televiisori oma isale, jumalauta! Ega siis keegi teine pea tegelema meelelahutusega sinu isale! Väike televiisor maksab 130 eurot, HD, oma isale just hooldekodusse ostsin.

Tegelikult pole isegi antennivõimalus oluline, kui vanur on piisavalt terane, siis ostad talle väikese arvuti, sinna sisse netipulga (või tahvli ja sinna sisse interneti sim-kaardi) ja mõne filmide-saadete edastamise paketi. Valikut on seinast seina.
Kõrvaklapid muidugi ka.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mina olen nõus maksma oma vanemate hoolduse kinni ja leian, et seda ei peaks tegema riik. See on minu kohustus ja seda ei teegi ma kohustusest, vaid armastusest ja tänulikkusest oma vanemate vastu.

Kas sinu vanemad mõlemad osalesid sinu üleskasvatamisel? On sul üldse see kogemus, kus üks vanem laseb jalga ja ei anna näolegi, ei maksa elatist ka?
Ka minul ei ole oma vanemate hoolduse toetamisega moraalseid probleeme (rahalised probleemid võivad tekkida, aga seda näeme siis, kui see vajadus tuleb). Aga minu vanemad on mind mõlemad kasvatanud, toetanud ja armastanud. Loogiline, et mina armastan ja toetan neid ka. Paljudel teistel on paraku teine kogemus.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Tagasihoidlik hooldekodu peaks olema vajadusel kõigile tagatud, kusjuures omaosalus võiks olla keskmine pension. … Veel oleks oluline ehitada veel ise enam-vähem hakkama saavatele vanuritele rohkem selliseid sotsiaalmaja-tüüpi asutusi, kus nad saavad üürida väikest ja hästi ligipääsetavat kööktuba ja toimetavad üldjuhul ise, aga vajadusel on abi läheduses ja teenuseid saab vajadusel kindlaks perioodiks juurde tellida (näiteks kui vanur haigestub, tuuakse talle toit ja ravimid kohale).

Nõus. On riike, kus sellised vanurimajad on ka muude ühiskondlike asutuste (kinod, poed, kultuurikeskused) läheduses, et vanur saaks osaleda ühiskondlikus elus. Samas on abi nupuvajutuse kaugusel (st tagatud on õendusvalve). See on kasulik ka ühiskonnale, sest mitte iga vanur ei vaja 24/7 hooldust, mõnel puhul on vaja vaid n-ö silma peal hoida ja kui inimene saab ise hakkama, kulutab ta vähem ühiskondlikku ressurssi (raha, aega, ka ruumi).
Inimene tahab üldjuhul elada oma kodus, tuttavas ja turvalises ümbruses, oma asjade keskel. Vanurid tahavad veelgi enam privaatsust kui keskealised, sest üldjuhul häbenetakse kui kõikide toimingutega enam hästi hakkama ei saada – ja isegi kaheses toas oled sa teise silma all.
Raske on vanadekodudes ka see, et ega keegi saa ju tagada, et ühes toas elavad inimesed, kes omavahel sobivad. Kui ei sobi on suur lisastress.

Meie riigis on tohutu koormus pandud perele ja see pole päris õiglane (selliseid koduseid inimesi, kes saavad end täiel määral vanuri hooldamisele pühendada, sisuliselt pole) ja isegi koht kolmeses toas maksab hooldekodudes rohkem kui inimese pension (isegi kui see on keskmisest pisut kõrgem).

Isegi armastatud ja enam-vähem terve mõistuse juures vanuri hooldamine on keeruline (vanaduses kõik inimese kiiksud süvenevad ning toimetulekuraskustest tingitud ebakindluse kasvades hoitakse väljakujunenud käitumismustritest kõvemini kinni). Raskem on mõistuse juures, aga pidevat hoolt vajava vanuri hooldamine, isegi kui ta on üldiselt heatahtlik.

Aga palju selliseid on? Dementsus, isegi keskmises staadiumis, muudab inimese hooldamise vaimselt ja emotsionaalselt väga kurnavaks, isegi siis, kui see dementne ei ole otseselt agressiivne ega räpane. Lisame juurde kõik halvad inimlikud omadused – ja ongi kompott, mille juures isegi armastavad omaksed väsivad.

Seda hullem on hooldada sedasorti inimesi, keda keegi ei vaja (sest nad ise on olnud ülimalt egoistlikud läbi elu), kes on koormaks ühiskonnale, aga kes peavad enesestmõistetavaks, et kuna nad kuuluvad liiki homo sapiens sapiens, siis on neil õigus ka sellisele kohtlemisele, mille heaks nad ise pole sõrme ega varvast liigutanud. Nende kohta ma ütlesingi, et mida kiiremini nad siit ilmast kaovad, seda parem kõigile – st nad ei tohikski saada ühiskonnalt ega omastelt rohkem, kui neile nende pension kannatab.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Aga miks te räägite ainult neist rongavanematest? Elu võib tuua igasuguseid asju. Probleem on lihtsalt nn võileivapõlvkonnas – need, kes kasvatavad ja koolitavad pma lapsi ning siis juhtub midagi sellist nende endi vanematega, kes tuleb paigutada hooldekodusse.
Mitte ainult dementsus, vanusega tekkib kõikvõimalikke haigusi.
Need pered, kes koolitavad oma lapsi ning rügavad selle nimel tööd teha, ootamatult tuleb aga hoolduskulusid kandma hakata, võiksid lisaks nn lapsetoetusele hooldekodutoetust saama.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kas sinu vanemad mõlemad osalesid sinu üleskasvatamisel? On sul üldse see kogemus, kus üks vanem laseb jalga ja ei anna näolegi, ei maksa elatist ka?

Ka minul ei ole oma vanemate hoolduse toetamisega moraalseid probleeme (rahalised probleemid võivad tekkida, aga seda näeme siis, kui see vajadus tuleb). Aga minu vanemad on mind mõlemad kasvatanud, toetanud ja armastanud. Loogiline, et mina armastan ja toetan neid ka. Paljudel teistel on paraku teine kogemus.

ja teine probleem on materiaalne, kui mul pole lihtsalt vahendeid, et enamvähem normaalne hooldekodu valida

Please wait...
Postitas:
Kägu

Aga miks te räägite ainult neist rongavanematest? Elu võib tuua igasuguseid asju. Probleem on lihtsalt nn võileivapõlvkonnas – need, kes kasvatavad ja koolitavad pma lapsi ning siis juhtub midagi sellist nende endi vanematega, kes tuleb paigutada hooldekodusse.

Mitte ainult dementsus, vanusega tekkib kõikvõimalikke haigusi.

Need pered, kes koolitavad oma lapsi ning rügavad selle nimel tööd teha, ootamatult tuleb aga hoolduskulusid kandma hakata, võiksid lisaks nn lapsetoetusele hooldekodutoetust saama.

Mis asi on võileivapõlvkond?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Jutt ei käi ju nende vanurite hooldusest, kes on noorena oma kohust st oma lapsi kasvatanud hoole ja armastusega.
Kes peaks rongavanemaid ja lastetuid hooldama hooldekodus vot see on probleem. Rongavanemate hooldekodutasu pole õige ka ju järeltulijatele kohustuseks panna.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Rongavanemate hooldekodutasu pole õige ka ju järeltulijatele kohustuseks panna.

Ammugi ei ole õige seda teistele kohustuseks panna, kes ausalt oma vanemate eest maksavad ja siis veel kaudselt kellegi rongavanemate eest. Jah, rongavanemate lapsel pole kohustust maksta, aga no teistel ju ka ei ole seda kohustust!

Please wait...
Postitas:
Kägu

Põlvkond, kes peab hoolitsema üheaegselt nii oma eakate (vana)vanemate kui ka alaealiste (laste)laste eest.
https://digileht.tervispluss.delfi.ee/artiklid/kahe-polvkonna-vahel-kinni?id=78284782
Üks magistritöö, kui keegi rohkem lugeda tahab: http://dspace.ut.ee/bitstream/handle/10062/51988/hollo_johanna_ma_2016.pdf

Please wait...
Postitas:
Kägu

Põlvkond, kes peab hoolitsema üheaegselt nii oma eakate (vana)vanemate kui ka alaealiste (laste)laste eest.

https://digileht.tervispluss.delfi.ee/artiklid/kahe-polvkonna-vahel-kinni?id=78284782

Üks magistritöö, kui keegi rohkem lugeda tahab: http://dspace.ut.ee/bitstream/handle/10062/51988/hollo_johanna_ma_2016.pdf

lihtsalt eestikeelne “võileib” ei väljenda sisu kuigi täpselt – võileib ei ole ju mitmekihiline. eks seepärast kasutata ka eesti keeles tavaliselt mõistet “sändvitšpõlvkond”.

Please wait...
Postitas:
Kägu

niisiis tuleb täna otsa vaadata riigi/ühiskonna senisele ükskõiksulele, et mitte öelda kuritegelikkusele, laste eest hoolitsemise kohustuse täitmise osas.

ja kui riik ei ole suutnud-tahtnud leida mõjutusvahendeid rongavanemate korrale kutsumiseks, siis tuleb nüüd riigil leida vahendid nendesamade rongavanemate hooldamiseks.

hoolimatuse viljad on mõrud.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ja Eestis kehtib ka see. Üks juhtum vist küll oli, kus isa ei hoolitsenud laste eest üldse ja siis vanana tuli nõudma hooldust ja LÄBI KOHTU siiski jäid lapsed võitjaks. Aga muidu tean ka sellist juhtumit, kus füüsilise tugeva puudega inimene pidi oma täiesti väiksest rahast veel alkohoolikust isa üleval pidama vanaduses, kuigi see isa ei osalenud üldse kasvatusprotsessis. Noh temal polnud ka raha kohtusse minna. Nii et jah, põhimõtteliselt on võimalik, et elad elu aeg ära teadmata oma isast midagi, ehk pole isegi näinud teda ja siis ta tuleb mingi hetk nõudma, et võta enda juurde elama, et tal pole kodu ja Alzheimer on ja siis..ei muud midagi kui palju õnne.

Please wait...
Postitas:
Kägu

kõik räägivad sellest kuidas isa läks ära ja ei maksnud. Aga kui oled elanud isaga, kes sind peksis ja hoidis minimaalse hoolitsuse peal, veel enam neid keda on ahistatud oma vanema poolt seksuaalselt. Päris raske on neile midagi maksta oma kõhu kõrvalt onju?!

Samas ma mõtlen, et pensiokas peab hakkama saama 400 eur – kommunaalid, kodune majapidamine, arstil käigud ja rohud, toit. Hooldekodus elavad nad suures majas koos, kus ruutmeetreid inimese peale on vähem, arst on kamba peale olemas, suppi tehakse ühises katlas – kõik peaks nagu odavam tulema aga küsitakse lausa müstilised2x või 3x suuremat summat. Ok, hooldajast saan aru aga neid on ka seal suure kamba peale enamasti 1-2. Ma ikkagi näen siin kellegi ahnust.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Hooldekodus elavad nad suures majas koos, kus ruutmeetreid inimese peale on vähem, arst on kamba peale olemas, suppi tehakse ühises katlas – kõik peaks nagu odavam tulema aga küsitakse lausa müstilised2x või 3x suuremat summat. Ok, hooldajast saan aru aga neid on ka seal suure kamba peale enamasti 1-2. Ma ikkagi näen siin kellegi ahnust.

Võta suvalise hooldekodu majandusaasta aruanne lahti ja sealt on näha et tullakse vaevu ots-otsaga kokku ning töötajate palku keeruline tõsta.

Teema aga masendav. Oleme mehega mõlemad üksiklapsed ja tõenäoliselt on meil mõne aasta pärast 4 hooldatavat. Praeguse palgaga küll ei suudaks seda teha ja mõtleme tõsiselt mõneks aastaks välismaale kolida, et raha koguda. Kahjuks mõlemad paarid elavad maal korterites ning nende mahamüümisel saab ehk mõne kuu raha ainult. Meil on head vanemad ja loomulikult hooldame neid, kuid rahaline koormus tuleb ikka väga suur. Oleme seetõttu ka laste saamisest loobunud.

Please wait...
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 35 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Vanurite hooldamine