Esileht Ajaviite- ja muud jutud Värvipliiatsid

Näitan 17 postitust - vahemik 1 kuni 17 (kokku 17 )

Teema: Värvipliiatsid

Postitas:
Kägu

Mis värk sellega on, et koolis nõutakse algklassi lastel värvipliiatsitega värvimist?
Ei, ma ei ole pliiatsite vastu, aga milleks selline kord? Oli juba ca 40 aastat tagasi minu kooli ajal.
Lasteaias joonistavad vildikatega (on ka värvipliiatsid olemas), kodus samamoodi. Pilt tuleb ergas, hea kattuvusega. Üle joone värvimist on ka vildikatega vähem. Aga koolis nühivad pliiatsitega, pilt “auke” ehk värvimata kohti täis, õpetaja käseb uuesti teha, laps läheb trotsi täis.
Mis teema nende sellega on?

+2
-33
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Vildikad määrivad. Käed, nägu, vihik, laud kriipse täis.

Eks värvipliiatsitega on keerulisem värvida, aga selles asja mõte ongi. Arendab oskust, et laps saaks ka harilikuga hakkama. Ega kirjutamisel ei saa harilikku musta vildikaga asendada.

Ma ei räägi harilikust pliiatsist. Loomulikult kirjutab algklassilaps sellega, sest kes neid mahatõmmatud sodisid näha tahab (kusjuures meil on õpetaja, kes ei luba kustutada (ei poolda kustutamist) ja peab ka harilikuga kirjutatud vea maha tõmbama. See olevat õpetuseks-meeldejätmiseks).
Mis oskust värvipliiatsiga nühkimine arendab?

0
-16
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Tugevdab teatud käe lihaseid.

+13
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Vildikatega ei saagi ju vihikus või õhemal paberil värvida- jääb teiselt poolt läbi näha ja paber läheb koledaks.
Pliiatsitega on jah rohkem jõudu ja koordinatsiooni vaja värvimiseks aga koolieaks võiks laps selleks küll suuteline olla. Samuti on värvipliiatsitel väga suur vahe- osad jäävad ilusad erksad ja katavad hästi, teistega nühi palju tahad aga ilusat tulemust ei saa.

+14
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Nõutakse ju ka vildikaid, aga eelistatumad jah pliiatsid. Kui pliiatsitega võib pilt olla auke ehk valgeid kohti täis siis vildikatega on variant, et pilt saab reaalseid auke täis ja karvaseks (kui agaramalt samas kohas nühkida).
Visuaalselt on mu meelest iga kell ilusam natuke pliiatsi aukudega pilt kui vildikatega värvitud. Vildikatega värvimine tahab natuke vilumust ja mõistmist, et vildikatega ühte kohta “üle” värvida ei saa praktiliselt üldse.

+10
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Milan värvipliiatsid meeldivad nii lapsele kui ka mulle – katavad hästi, värvid jäävad erksad.

+3
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Lihtsalt valus on lugeda, et inimene on (olles ise juba lapsevanem) ikka nii loll.
Mis sa ise arvad, mis vahe on vildikaga värvimisel ja värvipliiatsiga värvimisel? Kui palju on sul vildikaga mänguruumi? Kas sa saad tekitada erineva tugevusega toone, erinevaid tekstuure, värve omavahel kokku segada, hajutada? Ei saa. Mida selline tegevus lapses arendada võiks? Äkki loovust?
Väike laps õpib pliiatsiga värvides ka seda, et tugevamini vajutades jääb tulemus intensiivsem, õrnalt vajutades nõrgem. Äkki see õpetab tunnetust, põhjuse ja tagajärje seoseid ja lisaks arendab ka tema käelisi oskusi?
Sina sellest ilmselt aru ei saa ja jääb üle loota, et su lapsed veedavad rohkem aega oma õpetajate seltsis ja vähem sinuga.

+31
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Tegelikult saab ka tekitada varje ja värve kokku sulatada ka vildikatega, aga see nõuab veidi keerukamaid oskusi kui keskmisel algklassi-põhikooli lapsel.

Värvipliiatsid võimaldavad arendada käelist koordinatsioon nagu viimane kägu välja tõi.

Minu meelest pole ka vildikad sugugi keelatud algklassides. Neid lihtsalt kasutatakse erinevatel puhkudel.

Kui mõni lapsevanem peaks muretsema, milliseid värvipliiatseid osta, siis akvarellpliiatsid on pehme südamikuga ja kergelt käsitletavad. Pintsli ja veega üle tehes muutuvad n-ö vesivärvideks.

+8
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Peenmotoorikat arendavad paremini. Vildikas teeb jämedama joone ja sellega väikesed detaile täita on võimatu. PS miks see teema siin rubriigis on?

+3
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Olen lasteaiaõpetaja ja meie värvime peamiselt värvipliiatsitega just, vildikad on vahel niisama vabategevustes või nt kunstitööde mingite osade rõhutamiseks kasutusel, aga valdavalt ikka värvipliiatsid. Mulle endale samuti üldse vildikaga värvida ei meeldi, tean, et seda on võimalik ka väga ilusasti teha, kuid see eeldab juba väga kvaliteetset paberit ja palju paremaid oskusi, et kunstilist taset saavutada. Ühtlasem, tuimem, plangum on vildikaga värvitud/joonistatud töö, aga tõesti nõuab käelt vähem pingutust. Mis pole positiivne, vaid negatiivne ju, kui eeldada, et igasugune kunstitöö võiks lapsele pakkuda nii loomingulist rõõmu kui ka arenguvõimalust siiski.

+6
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Tasub teada, et piltide värvimine:
arendab lapse käelist tegevust:
Pildi värvimiseks peab laps hoidma käes pliiatsit ja veel seda pliiatsit liigutama tulemuse saavutamiseks. Lapsel, kes polegi varem käes pliiatsit hoidnud, on see suur katsumus. Ta alles hakkab „õpetama” neid lihaseid, mis peavad hoidma käes pliiatsit ja liigutama seda. Samas peab laps pildi värvimise oskuse omandama, sest see on eeldus edaspidiseks eluks – vajab ju täiskasvanu pidevalt oma käsi: kirjutamiseks, riietumiseks, kammimiseks, toidu valmistamiseks, majapidamistöödeks, käsitöö meisterdamiseks, tööriistade käes hoidmiseks, jne jne jne.

arendab loovust
Pildi värvimisel hakkab tööle lapse mõte: ta juba mõttes tõlgendab pilti, kujutab ette tulemust ja selleks ta valib sobivaid värve. Tasub tähele panna, et kui lapsele anda sama pilt värvida korduvalt, siis tulemus on tõenäoliselt erinev. Ja põhjuseks on lapse oskus elada hetkes: sellel hetkel on lapsel selline tunnetus ja sellised mõtted ja tulemuseks tuleb selle hetke pilt.

ergutab eneseväljendust
Pildi värvimise kaudu laps väljendab ennast emotsionaalselt. Lapsel ei pruugi veel olla oskust ennast sõnaliselt väljendada, kuid värvimine võimaldab oma emotsioonid „kirja panna”.

arendab tähelepanelikkust ja keskendumisvõimet
Jälgi lapse pilte erinevates vanustes.
Päris pisikeste värvitriibud ei mahu pildi sisse ära – ikka ületavad pildi servi. Ja nende värvivalik võib suurt inimest üllatada 🙂
Aga mida vanemaks saab laps, seda täpsemaks lähevad pildid ja ka värvid loomulikumaks. Kellel on pilt mahedamates toonides ja kellel erksamates, sest lastel on vaistlik värvitunnetus, Seda värvitunnetust tuleb toetada, et see saaks areneda teadlikumaks mõistmiseks. Nii märkadki, et aastad muudavad lapse tähelepanelikumaks ja osavamaks.

+2
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Hea värvipliiats on üsna erksa värviga ning ei kraabi mööda paberit vaid liigub pehmelt ja sujuvalt. Mina olen viimasel ajal ostnud Mapedi loomamustriga värvipliiatseid, mis minu meelest täiesti need tingimused täidavad https://vunder.ee/toode/varvipliiats-maped-colorpeps-animals/

+3
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Bic’i pliiatsid seevastu on suht viletsad.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma oleks ka paar aastat tagasi hea meelega sellise teksti kirjutanud 😀
Poiss ei ole eriline värvija ja tegi neid arvukaid töid 1.klassis lõpuks täiesti vastumeelselt. Iga päev oli vaja A4 suuruseid pilte värvida nii eesti keeles, looduses, matemaatikas, muusikas. Rääkimata kunstiõpetusest. Aga seal sai vähemalt ka teisi tehnikaid proovitud.

Asja ei teinud paremaks see, et me lihtsalt ei suutnud leida pliiatseid, mis ei mureneks, puruneks ega kriibiks paberit. Eriti hullud olid Maped omad – lihtsalt pudisesid katki värvides. Igas kuus ostsin paki pliiatseid ja proovisin erinevaid firmasid, nii odavaid kui kalleid. Lõpuks avastasin Staedtleri ja jäime neile pidama. Teises klassis oli värvimistöid palju vähem, aastas läks vaid 4 karpi Staedtlereid. Nüüd kolmandas kasutas ta teise klassi omad lõpuni ja uued on ikka veel normaalse pikkusega. Nüüd sügiseks ei ole ilmselt juurde tarvis osta.

Aga kogu selle suure värvimise tulemusena ta värvib ikka üle joone ja ebaühtlaselt.

0
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mu ema näitas kunagi ette, kuidas suuremaid pindu värvipliiatsitega ruttu katta – tuli noaga pliiatsiteralt veidi tolmu lihvida ja siis selle tolmuga sõrmeotsaga nagu puudriga värvida. Päris ilus jäi 🙂 Ma ei tea, kas see nii väga peenmotoorikat arendab,aga vahelduseks tore.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mu ema näitas kunagi ette, kuidas suuremaid pindu värvipliiatsitega ruttu katta – tuli noaga pliiatsiteralt veidi tolmu lihvida ja siis selle tolmuga sõrmeotsaga nagu puudriga värvida. Päris ilus jäi 🙂 Ma ei tea, kas see nii väga peenmotoorikat arendab,aga vahelduseks tore.

See arendab rohkem jämemotoorikat. Ok, midagi arendab see ka, nt et noaga sõrme ei lõikaks ja õigesse kohta pudi puistaks ja pärast tumeda tooni laialiajamist taipaks käed ära pesta, enne kui mingit pastelset puru laila ajama hakkad, aga pliiatsiga värvimine arendab veidi rohkem. Kui ül on pliiatsiga värvida, siis õpetaja ilmselt selle pudistamise üle õnnelik ei ole, nagu ta ei rõõmusta, kui kirjatehnika harjutamise asemel samad tähed arvutisse sisestad ja välja prindid. Muidugi arendab igasugune käeline tegevus ka aju.

+1
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Minu meelest on mõlemad head, aga erineva funktsiooniga, arendavad erinevaid asju. JA laste puhul peaks vanem aru saama, et ongi õige erinevaid oskusi arendada.
Vildikatega saab kiiresti põhilise paberile panna, aga kui vähegi detailsemaks minna, on värvipliiatsid omal kohal.

Kõvasid värvipliiatseid olen minagi kogemata omajagu ostnud, mõttetu.

kuidas suuremaid pindu värvipliiatsitega ruttu katta

Meie tegime lapsepõlves nt põski nii, et sodisime teisele paberitükile ja sellega omakorda hõõrusime pilti soovitud kohtadest, nii sai ilusa ühtlaselt hajutatud pinna.

+1
0
Please wait...

Näitan 17 postitust - vahemik 1 kuni 17 (kokku 17 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud Värvipliiatsid