Esileht Ilu ja tervis vererõhk 140/100 – arstile minek?

Näitan 22 postitust - vahemik 1 kuni 22 (kokku 22 )

Teema: vererõhk 140/100 – arstile minek?

Postitas:

Vabandan ette, kui kõlan paniköörina, aga mul ei ole kellegi teisega hetkel rääkida.

Psühholoogi poolt diagnoositud töine läbipõlemine, lähiminevikus mitmeid raskeid läbielamisi, sh abikaasa surm, purunenud uus suhe ja üks arstlik diagnoos, mis pole küll südame-veresoonkonnaga seotud, kuid oli minu jaoks siiski hoop. Stressi seega hoolega. Mingeid rahusteid ega ADsid pole spetsialistide poolt peetud vajalikuks, olen seni kõigest ilma nendeta end välja vedanud.

Täna tundsin päev läbi kõrvades ja peas imelikku surumistunnet ja õhtul kodus vererõhku mõõtes oli see 140/100. Korduval mõõtmisel alumine isegi kohati >100. Ma saan aru, et see ei ole üldse mitte hea. Olin muidu ikka 120/80 klassis, pärast mehe surma tõusis ka alumine 90 peale, aga vähemalt pool aastat tagasi (ma ei mõõda regulaarselt), oli alumine 85-90 vahel.

Vanust pole veel nelja kümmetki. Kehakaal on normis, söön üsna tavalist toitu, kindlasti saaks tervislikumalt, aga nö rämpsu küll regulaarselt ei tarbi. Alkoholi väga-väga harva, suitsu pole kunagi teinud. Trennis käimine on küll jäänud viimase aastaga väga tahaplaanile ja ebaregulaarseks.

Olen nüüd otsatult kurb ja õnnetu selle rõhu pärast. Kas nüüd ongi nii, et järgmine käik perearst ja tabletid? Kui ma enne ise paar nädalat püüan jälgida ja elus korrektuure teha (rohkem puhata), kas on kuidagi ohtlik sellise rõhuga tiksuda?

+2
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 12.02 18:12; 12.02 18:46; 12.02 19:09; 12.02 22:13; 13.02 07:44; 14.02 09:17;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei, nüüd on järgmine asi see, et hakkad vererõhku regulaarsemalt jälgima. Ei pea ennast iga päev mõõtja külge aheldama, aga 2-3 korda nädalas hommikul ja õhtul võiks mõõta. Kirjutad kõik kenasti üles. Siis lähed näitad need näidud perearstile ette. Lõplikuks otsustamiseks võiks teha veel 24 h vererõhu monitooringu ja/või koormustesti ka.

Asjaolu, et sa ennast sellise, suhteliselt normilähedase, rõhuga halvasti tundsid viitab sellele, et see pole siiski su tavapärane vererõhk. Lihtsalt oli selline halb päev.

Arst

+20
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 12.02 18:32; 15.02 08:41;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Suur-suur aitäh vastamast ja nõu andmast! Ajas veidi pisardamagi.

Proovin siis paar nädalat jälgida.

+9
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 12.02 18:12; 12.02 18:46; 12.02 19:09; 12.02 22:13; 13.02 07:44; 14.02 09:17;
To report this post you need to login first.
Postitas:

ma läksin ka kiire pulsi, südame vahelöökide ja kehva enesetundega (pidev väike palavik) perearstile ja avastati kilpnäärme ületalitlus, tahhükardia, mis lõppes kilpnäärme põletiku ja kõrge palavikuga. mulle kirjutas arst lisaks kilpnäärme rohtudele ka südame rohtu.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

ma läksin ka kiire pulsi, südame vahelöökide ja kehva enesetundega (pidev väike palavik) perearstile ja avastati kilpnäärme ületalitlus, tahhükardia, mis lõppes kilpnäärme põletiku ja kõrge palavikuga. mulle kirjutas arst lisaks kilpnäärme rohtudele ka südame rohtu.

Mu pulss on normaalne. Rahuolekus istudes enamasti ca 70, päris pikutades ka alla selle. Ka praegu mõõtes oli pulss 70, aga rõhk kõrge.

0
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 12.02 18:12; 12.02 18:46; 12.02 19:09; 12.02 22:13; 13.02 07:44; 14.02 09:17;
To report this post you need to login first.
Postitas:

ma läksin ka kiire pulsi, südame vahelöökide ja kehva enesetundega (pidev väike palavik) perearstile ja avastati kilpnäärme ületalitlus, tahhükardia, mis lõppes kilpnäärme põletiku ja kõrge palavikuga. mulle kirjutas arst lisaks kilpnäärme rohtudele ka südame rohtu.

Mu pulss on normaalne. Rahuolekus istudes enamasti ca 70, päris pikutades ka alla selle. Ka praegu mõõtes oli pulss 70, aga rõhk kõrge.

Juba sellele pidev mõtlemine ajab rõhu üles, eriti kuna see siiski tundub sinu jaoks kõrgena. Rahune maha kõigepealt, joo piparmünditeed või muud mis sind rahustab, võta palderjani või veisesüdamerohutinktuuri kui on, jaluta või tee midagi meeldivat. Mida rohkem sa seda mõtled, seda rohkem sa ärritud ja tõstad ise rõhku.

+10
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sul on selge stressi vererõhk. See alumine number on liiga suur, ülemine on nii ja naa. Alumine, ehk diastoolne rõhk näitab, et süda ei suuda nö. Lõõgastuda. Arstile võid minna küll, kuid enne tablette soovitaks mingit zen olekut endale tekitada mingi aeg, spad, jalutuskäigud looduses jms. Mis võiks tuua Sulle rahunemist ja lõõgastumist.

+6
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sul on selge stressi vererõhk. See alumine number on liiga suur, ülemine on nii ja naa. Alumine, ehk diastoolne rõhk näitab, et süda ei suuda nö. Lõõgastuda. Arstile võid minna küll, kuid enne tablette soovitaks mingit zen olekut endale tekitada mingi aeg, spad, jalutuskäigud looduses jms. Mis võiks tuua Sulle rahunemist ja lõõgastumist.

Jah, just alumine mind muretsema ajaski. Eks ma püüan ka ennast veenda, et tuleb lihtsalt proovida rohkem pingeid maandada, vähem muretseda ja ehk läheb ise normi. Kuna aga minevikulood on mulle loonud (tervise)ärevuseks soodsa baasi, siis on pidev nö kemplemine peas – kas ärevus või tõsisem tervisesignaal? Mis omakorda tekitab stressi jne. Ma küll tegelen selle teemaga spetsialistide abiga, aga ilmselgelt pole veel aidanud.

Vahel aitabki pigem kellegagi lihtsalt rääkimine, aga alati pole kedagi võtta. Nii ma siia kirjutangi 🙁 Siis ei tundu nii üksi olla.

+9
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 12.02 18:12; 12.02 18:46; 12.02 19:09; 12.02 22:13; 13.02 07:44; 14.02 09:17;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minul on täna täpselt sama mure. Ärevushäire on mind küll juba ammu kimbutanud, aga vererõhk on olnu siiani ise mõōtmisel normaalne. Kuigi pole vahepeal vist aasta või kauem mõõtnud. Täna siis ostsin omale vererõhuaparaadi, sest nädal aega on pea kergelt valutanud, ringi käinud ja silmad on valgustundlikud. Vahepeal on mingid nõrkushood. Arvasin, et ehk on rõhk madal, aga hoopis kõrge oli! Veel kõrgem kui sul. Muidugi on mul juba pikka aega terviseärevus ka ja niipea kui mingi aparaadi kûlge panen, on pulss ja vererõhk laes. Nii ei saagi ju kunagi teada, milline mu rõhk rahuolekus on? Äkki läheb ikka alla ka vahepeal? Nüüd olen ôhtu otsa kahetsenud, et selle aparaadi ostsin ja ei tea mis edasi teha. Kas küsida perearstilt antidepressante või vererõhurohtu.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul normaalne 140/100

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minul on täna täpselt sama mure. Ärevushäire on mind küll juba ammu kimbutanud, aga vererõhk on olnu siiani ise mõōtmisel normaalne. Kuigi pole vahepeal vist aasta või kauem mõõtnud. Täna siis ostsin omale vererõhuaparaadi, sest nädal aega on pea kergelt valutanud, ringi käinud ja silmad on valgustundlikud. Vahepeal on mingid nõrkushood. Arvasin, et ehk on rõhk madal, aga hoopis kõrge oli! Veel kõrgem kui sul. Muidugi on mul juba pikka aega terviseärevus ka ja niipea kui mingi aparaadi kûlge panen, on pulss ja vererõhk laes. Nii ei saagi ju kunagi teada, milline mu rõhk rahuolekus on? Äkki läheb ikka alla ka vahepeal? Nüüd olen ôhtu otsa kahetsenud, et selle aparaadi ostsin ja ei tea mis edasi teha. Kas küsida perearstilt antidepressante või vererõhurohtu.

Kas sa püüad mõõtmise ajal rahuneda? Mina tavaliselt panen manseti külge, aga siis istun veel natuke aega, hingan sügavamalt (nö kõhuga) ja mõne minuti pärast alles mõõdan. Istuma peab selga toetades ja mitte jalad risti, käsi ei tohi südamest kõrgemal olla. Mõõtmise ajal ma numbreid ei vahi, vaid aknast välja, sest ma ju tunnetan ise seda tuksumise algust ja lõppu ja siis neid numbreid vahtides on juba ärevus, et kas nüüd 😀 Tavaliselt teen 3 mõõtmist ja alati iga järgmisega langeb natuke.

Täna mõõtsin kohe hommikul voodist tõustes. Esimene näitas 145/102. Kui hingamise paika sain, siis teine ja kolmas olid juba madalamad, umbes 119/90. Nii et alumine nõuab ikkagi tähelepanu. Õigemini, elustiil nõuab tähelepanu.

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 12.02 18:12; 12.02 18:46; 12.02 19:09; 12.02 22:13; 13.02 07:44; 14.02 09:17;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kõrget või madalat vererõhku ei diagnoosita ühekordsete juhuslike näitude alusel. Hakka pidama vererõhu mõõtmise päevikut: mõõda rõhku 3 korda päevas kindlatel aegadel 3 nädalat järjest. Ära analüüsi, vaid lihtsalt pane kirja vihikusse see number, mis parasjagu tuleb. Kui see periood läbi on, pane perearstile aeg ja mine oma vihikuga kohale, tema hindab, kas rõhu kõrgenemine on haiguslik või kõrgenenud ärevusega seotud.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul normaalne 140/100

See ei ole kellelgi normaalne. Normaalne vererõhk on ALLA 140/90. Mina võtan vererõhuravimeid juba aastaid ning arst kontrollib kord aastas põhjalikult, et rõhk oleks stabiilselt ikkagi mitte üle 125/84.

+2
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 13.02 10:53; 14.02 21:28; 15.02 12:32;
To report this post you need to login first.

Mul normaalne 140/100

See ei ole kellelgi normaalne. Normaalne vererõhk on ALLA 140/90. Mina võtan vererõhuravimeid juba aastaid ning arst kontrollib kord aastas põhjalikult, et rõhk oleks stabiilselt ikkagi mitte üle 125/84.

Sama, juba aastaid pidev väike kogus Betalok+Monopril peal, hoiab stabiilset 120/80 näitu.
Selles, et hommikul kaks poolikut tabletti võtta, pole mtte midagi traagilist. On 100x hullemaid asju.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul oli alumine 95, kui perearst lõi häirekella. Alguses puiklesin vastu, südamearsti ka ei kuulanud. Mõne aasta pärast hakkasin siiski rohtusid võtma. Ei ole vaja neid insulte ja muid jamasid tulevikus.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 13.02 17:57; 14.02 18:28;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Vererõhu eesmärkväärtused on uues ravijuhendis veelgi allapoole toodud, teemaalgataja vererõhk on selgelt liiga kõrge. Tuleks pöörduda perearstile, võib-olla on ka kodus mõõtmisel viga sees- võiks oma vererõhumõõtja perearsti juurde kaasa võtta ja mõõta mõlema mõõtjaga, kas tuleb enam-vähem sama tulemus.
Esimene meede on elustiili muutmine- vähem stressi, rohkem und, tervislik liikumine ja toitumine, vähem soola toidus, vajadusel kaalu langetamine, ergutite vähendamine. Kui sellest ei ole abi, tuleb alustada ravimitega. Pikaaegsel kõrgel vererõhul on väga ebameeldivad kaugtüsistused. Organitest kahjustuvad süda ja neerud ja kui muutused on juba tekkinud, siis need tagasipööratavad ei ole. Seega ei tohiks kõrge vererõhuga niisama ringi käia.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Teemaalgataja olen. Olen nüüd hommikuti ja õhtuti mõõtnud. Kindel on see, et ärevus segab mõõtmist. Eriti õhtuti, siis nägin isegi 150/106. Ärevus kerib juba enne mõõtmist üles, pelgan halba näitu ja siis muidugi saangi jne jne. Täna hommikul tõustes sain kolmel mõõtmisel 109/87, 109/85 ja 109/84. See oli siis kohe pärast ärkamist, kella kinni vajutamist, end istuli ajamist ja masina külge panemist. Tunni aja pärast (pärast hommikusööki) nägin isegi 118/81 ära. See oli positiivne üllatus, aga pärast sööki vist ei ole päris õige mõõta?
Mõõdan nädalavahetusel ka ja siis esmaspäeval konsulteerin arstiga.

Olen kohvi täielikult ära jätnud, püüdnud teha hingamisharjutusi, juua rohkem vett ning eile käisin õhtul jalutamas ja enne und jõin piparmünditeed. Kaalu pole ülearu, olen 165/54.
Praegusest pildist näen ise ka, et peamine põhjus on pikalt kestnud stress.

+1
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt 12.02 18:12; 12.02 18:46; 12.02 19:09; 12.02 22:13; 13.02 07:44; 14.02 09:17;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Vererõhu mõõtmise reegel on, et enne mõõtmist istud 15-20 minutit rahulikult. Mitu korda järjest ei mõõdeta, vaid kui on kahtlus, et aparaat valetab vms, siis peetakse mõned minutid vahet enne uut mõõtmist. Liigne mõõtmine ka soodustab ärevust ja rõhu tõusu.
Kõige paremini mõjuvad jalutuskäigud värskes õhus.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul kästi just mõõta 3x mõneminutiliste vahedega ja nende keskmine kirja panna.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 13.02 17:57; 14.02 18:28;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul kästi just mõõta 3x mõneminutiliste vahedega ja nende keskmine kirja panna.

Jah, see on nüüd uus süsteem. Mul ka kästakse mõlemalt käelt 3 korda järjest mõõta ja siis nende keskmine arvutada. Ja arsti juures käies mõõdetakse samamoodi 3 korda järjest.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 13.02 10:53; 14.02 21:28; 15.02 12:32;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olen kohvi täielikult ära jätnud,

Kohvi sisuliselt ei mõjuta vererõhku, sellest küll loobuma ei pea.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 12.02 18:32; 15.02 08:41;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olen kohvi täielikult ära jätnud,

Kohvi sisuliselt ei mõjuta vererõhku, sellest küll loobuma ei pea.

Kui sa just ohjeldamatult espressot ei kaani.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 13.02 10:53; 14.02 21:28; 15.02 12:32;
To report this post you need to login first.
Näitan 22 postitust - vahemik 1 kuni 22 (kokku 22 )


Esileht Ilu ja tervis vererõhk 140/100 – arstile minek?