Esileht Lapse ootamine VH küsimus

Näitan 17 postitust - vahemik 1 kuni 17 (kokku 17 )

Teema: VH küsimus

Postitas:

Kui mu beebi sünnib augustis ja tööl ei käi, siis õigus vhle tekib augustis või septembris?

Nimelt olen hädas selle seaduse muudatusega, kaalun varianti enne dekreeti töölt ära tulla, kuna minu arvutuste järgi tuleks mulle nii rahaliselt kasulikum. (ei põe selle pärast, et pärast töökohta pole!)

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina ka ei käinud tööl enne esimese lapse sündi.
Mul esimene laps sündis 25 okt.
Esimese VH sain 9.11 , kuid ainult 62 euri. Ilmselt see oligi siis ainult oktoobri päevade eest.
Aga samas ega ei tea, see oli 7a tagasi. Summad ja seadused vist pisut muutunud..

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 23.01 15:56; 23.01 16:40;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui tööl ei käi, siis tekib jah õigus vanemahüvitisele lapse sünnist (sest sa ei lähe rasedus-sünnituspuhkusele 140 päevaks)- kui sünnib augustis, siis tekib õigus augustis ja läheb vana seaduse järgi.

Kui töölt ära tuled, siis ei saa sa ka sünnitushüvitist 140 päeva eest. Kas oled arvutanud, et ka ilma selleta on kasulikum siiski vana seaduse järgi saada? Minul näiteks tuleb see 140 päeva hüvitis päris suur, kuigi muidu igakuiselt hakkan uue seaduse tõttu ca 90 euri vähem saama vanemahüvitist, aga see 140 päeva summa korralik.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 23.01 16:17; 23.01 17:03; 23.01 17:07;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui töölt ära tuled, siis ei saa sa ka sünnitushüvitist 140 päeva eest. Kas oled arvutanud, et ka ilma selleta on kasulikum siiski vana seaduse järgi saada? Minul näiteks tuleb see 140 päeva hüvitis päris suur, kuigi muidu igakuiselt hakkan uue seaduse tõttu ca 90 euri vähem saama vanemahüvitist, aga see 140 päeva summa korralik.

See summa peab siis ikka väga korralik olema Sul
Ma just arvutasin et kui tulumaks 600 eurka veel dekreedirahadest maha läheb (uskumatu mille pealt veel makse võetakse) siis mulle jääb viieks kuuks üsna naeruväärne summa kätte.
Ja 5 kuud on üsna pikk aeg
Nende rahadega tuleb osta ju vankri, turvahälli ja muud lapsetarbed. Ja elada. Ja maksud maksta.

Kui tal tuleb mõistlikum töötu olla siis ma saan aru mingismõttes.

0
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 23.01 15:56; 23.01 16:40;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui töölt ära tuled, siis ei saa sa ka sünnitushüvitist 140 päeva eest. Kas oled arvutanud, et ka ilma selleta on kasulikum siiski vana seaduse järgi saada? Minul näiteks tuleb see 140 päeva hüvitis päris suur, kuigi muidu igakuiselt hakkan uue seaduse tõttu ca 90 euri vähem saama vanemahüvitist, aga see 140 päeva summa korralik.

See summa peab siis ikka väga korralik olema Sul

Ma just arvutasin et kui tulumaks 600 eurka veel dekreedirahadest maha läheb (uskumatu mille pealt veel makse võetakse) siis mulle jääb viieks kuuks üsna naeruväärne summa kätte.

Ja 5 kuud on üsna pikk aeg

Nende rahadega tuleb osta ju vankri, turvahälli ja muud lapsetarbed. Ja elada. Ja maksud maksta.

Kui tal tuleb mõistlikum töötu olla siis ma saan aru mingismõttes.

Jah, tuleb küll korralik, sest ka palk tunduvalt kõrgem Eesti keskmisest.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 23.01 16:17; 23.01 17:03; 23.01 17:07;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga ma mõistan ka teemaalgataja loogikat. Ise arvutasin ka välja, kui palju erinevate variantide korral saaksin ja õnneks ei ole see igakuine kaotus uue seaduse tõttu ülisuur. Samas kujutan ette, kui nt oleksin töötu olnud mingi aeg enne rasedust või palk tunduvalt väiksem uue arvestusperioodi ajal, siis tuleks ka pigem töölt ära, kui see tähendaks hiljem igakuiselt rahalist võitu.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 23.01 16:17; 23.01 17:03; 23.01 17:07;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui lõpetad töölepingu hiljemalt 31p enne lapse sünni tähtaega, siis puudub kohustus minna rsp-le(dekreeti).
Ja VH algab lapse sünnist ning kestab tema 18k(1a6k) saamiseni.
St kui laps sünnib augustis, siis õigus VH-le tekib kohe sünnist aga kuna enne tuleb sünd registreerida+perehüvitiste(sh VH) avaldus teha ja ka väljamakse võtab aega (kui paberid korda augusti I pooles, saad augusti päevade eest VH 8.sept, kui jääb kuu lõpupoole siis augusti päevade+kogu sept eest oktoobris kätte)
Lahkudes töölt juuli algul saad juulis lõpparve…ja siis 0 kuni v-o lausa 8.oktoobrini, on see ok?

Minnes rsp-le (ise valid, kas 70, 69…30 p enne tähtaega) saad 140p eest sünnitushüvitist(dekreediraha) + 435p eest VH, kokku raha 575p e 19k eest. Kui minna rsp-le 30p enne tähtaega kestab ka siis VH u lapse 1a6k saamiseni.
NB! sünnitushüvitisest võetakse küll maha esialgu tulumaks kuid selle saad tuludeklariga tagasi, kuna nende kuude tulumaksuvabastus jääb kasutamata.

St ajaliselt kaotab teemaalgataja 30p raha-see 30p enne lapse sündi, kui ta on töösuhte lõpetanud.Aga viimasest töisest väljamaksest kuni I VH-ni võib minna u 2,5 kuud.

Soovitan hoolega kaaluda. Jah, see rsp raha jagatuna 5k on nagu sinu tavaline palk, kindlasti pole see alati piisav, et osta vanker, turvahäll jne jne…aga igakuine VH on ju samuti peaaegu sama summa, st ka ühe kuu VH-st ei saa osta kõike mida plaanid.
Osa asju tasub osta (või vähemalt raha koguda) enne sündi, osa ostad riiklikust sünnitoetusest(320.-), osa ehk KOV sünnitoetusest…

Kui sinu vana süsteemi ja uue süsteemi VH vahe just sadades eurodes pole ei näe sel töölt lahkumisel mõtet…

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 23.01 18:16; 02.02 16:28;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui laps sünnib augustis ja taotled VH augustis juba, siis hakkad saama 2018 järgi. Kui taotled vanemahüvitist alles ma ei tea, novembris, siis lahutatakse lapse sünnist 9 kuud ja arvestatakse eelneva 12 kuu järgi, mis suures osas on ka 2018 aasta. Oled kindel, et oled kõik arvutused õigesti teinud ja see vahe tuleb tõesti nii suur?

Kindlasti räägi ka lapse isaga, mis tema arvab sellest, kui sul peale LHP-d ei ole töökohta. Siin on ennegi olnud teemasid, kus naine sinisilmselt arvab, et jääbki koduseks emaks ja siis probleem, et mees pole vaimustuses, et peab üksi ülal pidama peret. Et muidu karjutakse küll naiste õigustest, aga kui võrdne on lihtsalt eeldada, et mees peab jaksama üksi peret ülal pidada?

ja mõtle ka olukorrale, kui peale lapse sündi suhe puruneb. See pole ka midagi ebatavalist, väga paljud suhted purunevadki, kui laps on vanuses 1,5-2,5

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui laps sünnib augustis ja taotled VH augustis juba, siis hakkad saama 2018 järgi. Kui taotled vanemahüvitist alles ma ei tea, novembris, siis lahutatakse lapse sünnist 9 kuud ja arvestatakse eelneva 12 kuu järgi, mis suures osas on ka 2018 aasta. Oled kindel, et oled kõik arvutused õigesti teinud ja see vahe tuleb tõesti nii suur?

Kindlasti räägi ka lapse isaga, mis tema arvab sellest, kui sul peale LHP-d ei ole töökohta. Siin on ennegi olnud teemasid, kus naine sinisilmselt arvab, et jääbki koduseks emaks ja siis probleem, et mees pole vaimustuses, et peab üksi ülal pidama peret. Et muidu karjutakse küll naiste õigustest, aga kui võrdne on lihtsalt eeldada, et mees peab jaksama üksi peret ülal pidada?

ja mõtle ka olukorrale, kui peale lapse sündi suhe puruneb. See pole ka midagi ebatavalist, väga paljud suhted purunevadki, kui laps on vanuses 1,5-2,5

Mõtlesin sama, et kuidas saab töökohast olla ükskõik? See, et mõtled skeemile ja ei rahuldu dekreedirahadega näitab ka seda, et asi on suuresti ka rahas. Ja mis veel, miks ostetakse kõik asjad just dekreedirahade eest? Mina isiklikult alustasin asjade ostmist alates 20nädalast. Igal kuul ostsin ühe suurema asja ära. Nt.voodi koos vajaminevaga, järgmine kuu turvahälli koos kõigi lisadega, siis vankri jne… Lõpuks oli mul kõik olemas ja seda kuu enne sünnitustähtaega juba, sest laps sündis 36+0 nädalal. Siis oli vaja vaid suurus 44 riideid veidi muretseda ja mähkmed. Kõik.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Huvitav, kuidas mõeldakse edaspidi elada, kui lsps käes. Pärast VH. Siis tuleb nagu ka hulgim lapseasju osta ja arveid maksta…

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga vb otsib uue töökoha?Inimesed ikka liiguvad ja vahetavad töökohti. Ei ole enam nõukaaeg. Ja kui veel palk nii kõrge, siis ilmselt ka haritud ja kvalifitseeritud töötaja. Võib olla ei olegi uue töökoha leidmine probleemiks 🙂

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

naljakas, miks see üldse kedagi huvitab? 🙂

ka mina hakkasin planeerima rasedust siis kui kaalusin töökohalt ära minna. Ehk siis mõtlesin nii et kui rasedaks ei jää siis vahetan töökohta. Lapsepuhkuse ajal tegin hoopis oma firma ja hakkasin juba varakult lapse kõrvalt enda jaoks väikese koormusega tööd tegema. Palju mugavam lahendus, eriti kui tead, et poole kohaga sind vanasse kohta väga ei taheta, aga päeva pealt täiskohaga tööle ei tundu ka mõistlik. Ja väga paljude erialade puhul on see võimalik (raamatupidamine, IT, maakleritöö, rätsep/kondiiter/juuksur, jnejne).

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul ka augustis TA. Plaan töölt ära tulla 70p enne. Arvutuste järgi tasub ära.
Muidugi tuleb siis loota, et üle ei kanna.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 02.02 00:40; 02.02 20:00; 03.02 15:34;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Plaan töölt ära tulla 70p enne

Pole mõistlik. Kasulikum on tulla ära 31p enne tähtaega.
Nii jääb rahata 31p, 70 p varem tulles ju 70p

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 23.01 18:16; 02.02 16:28;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui haigusleht või kergendatud tööle üle viidud siis peab 70p enne ära tulema.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 02.02 00:40; 02.02 20:00; 03.02 15:34;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui haigusleht või kergendatud tööle üle viidud siis peab 70p enne ära tulema.

Kas oled kindel, et oled sel juhul ikkagi õigesti arvutanud, et tasub ära? Kui jääd dekreeti, siis dekreedirahad tulevad sul 2018a tulude järgi ja vh vastavalt lapse sünnikuu järgi kas 2017nov-2018okt või 2017dets-2018nov tulude järgi. Kui aga dekreet ei jää, siis vanemahüvitis arvestatakse 2018a tulude järgi (juhul kui üle ei kanna), 70 päeva oled täiesti ilma rahata, septembris saad võibolla osalise vanemahüvitise ja alles oktoobris esimest korda täissummas vh. Ja muidugi veel see, et dekreet +vh on kokku ca 19kuud sissetulekut, ainult vh on 18kuud sissetulekut. Ma huvi pärast tahaks teada lausa neid summasid, millega tuleb nii suur vahe, et on mõistlikum jääda töötuks ja enne lapse sündi täiesti rahatuna kodus istuda. Kuna töökohast loobumine nii kergekäeliselt tuleb, siis ei usu, et see ka eriti kõrgepalgaline koht olla saab.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Raha nii palju kogutud küll, et need 2 kuud elab ilusasti üle, beebifond ka kohe täis. Samuti pole ühtegi järelmaksu ega liisingut kaelas.
Kuskil 8k peaks vahe tulema, sest läksin alles 2018 veeb tööle. Katab selle palgata kuu ilusasti ära. Vana järgi siis arvestatud 18kuud VH. Uue järgi dekreet+VH.
Aga samas on veel aega mõelda, vaatab ega TA ei muutu.
Uuesti töö leidmise pärast ei muretse.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 02.02 00:40; 02.02 20:00; 03.02 15:34;
To report this post you need to login first.
Näitan 17 postitust - vahemik 1 kuni 17 (kokku 17 )


Esileht Lapse ootamine VH küsimus

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.