Esileht Ajaviite- ja muud jutud vihastasin praegu

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 31 )

Teema: vihastasin praegu

Postitas:
Kägu

Sattusin lugema artiklit https://maaleht.delfi.ee/news/maaleht/uudised/eestlaste-toidulaud-on-lookas-vooramaistest-ountest?id=87814095

Tõepoolest, paari päeva eest oli Selveris müügil 2 erinevat sorti Eesti õunu. Ühed olid pakitud kilekotti ning hinnaks oli 4€ kilogrammi eest, teised olid lahtiselt ja hinnaks oli 3,50€ kilogrammi eest. Tegemist oli vaieldamatult poe kõige kallimate õuntega!! Krt, isegi hooajal ei suudeta müüa eesti õunu normaalse hinnaga?! Milles on probleem? Kuidas on võimalik välismaalt sisse tuua odavaid õunu, kuid kohalikud on kulla hinnaga? Äkki siis ei pakiks õunu kilekoti sisse või äkki on meie õunakasvatajad lihtsalt arutult ahned?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Meie oleme oma aia õunu pannud regulaarselt tänava äärde kastidega välja. Tasuta võtmiseks. Sealhulgas on olnud nii kehvemaid kui ka ilusamaid õunu, mõned lausa suured punased nagu Poola õunad. Kõik viimseni läksid ja väga kiiresti, ka ussitanud ja poolmädad (mis seal ikka varjata, on nagu on, aga täiesti naturaalsed kõik ja eelnevalt pestud). Sageli juba poole päevaga olid kastid tühjad. Kõrvaltjälgides olid kõige innukamad võtjad kooli minevad/tulevad lapsed, ikka 1-2 kaupa omal teepeal ampsamiseks. Nüüd on see aeg juba läbi. Vähemalt ei tulnud sel aastal ühtegi õuna kompostihunnikusse visata, kõik ligi 20 õunapuu toodang sai linnarahvale kõhtu. Et miks ise endale ei jätnud? Ikka jätsime, paari lemmikpuu viljad peamiselt. Rohkem me ise ei tarbi, niikuinii pärast jõule säilitades võtta pole need õunad enam nii maitsvad.

Please wait...
Postitas:
Kägu

vihastasin praegu

Keda? Kui ise, siis vihastusid.

Ei tasu vaeva!

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

Kasutage Õunastoppi seal kus neid on ja ärge otsige kodumaist õuna poest.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Minu jaoks on 4 eurot kg täiesti normaalne hind. Nagu aednik ei vääriks raha?

Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt
Postitas:
Kägu

mis paneb sind arvama, et see raha aednikuni jõuab? naljatilk. nagu peipsi sibulaga, kohapealt ostavad euroga kokku ja linnas müüvad kolmega maha.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Tead on üks ütlemine Eestis, et lollidelt tulebki raha käest ära vōtta. Seda ütlemist kasutatakse olukorras, kus keegi mingi kauba eest maksab ebamōistlikult kōrget hinda mōne toote vōi teenuse eest.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Banaan on 79-95 senti kg. Väga loogiline tõesti!

Please wait...
Postitas:
Kägu

Poekettide juurdehindlused teatud kaupadele on tõesti suured. Ei pruugi ainult Eesti kaubad olla, Norra lõhega väljamüügihind laost olevat ka kuskil 3 eur, sest seda ostetakse siis, kui hind on juba alla läinud, meil soodukaga pakutakse aga 9 või sinnakanti.

Teisalt on selge on muidugi see, et Eesti õun ega näit. Soome kohalik õun lõuna poolt toodust odavam olla ka ei saa. Lõuna pool on suuremad aiad, kasvavad sellised sordid, mida meil kasvatada ei saagi – kõik see muudab toodanguühiku odavamaks. Meie äriettevõtted nii odavalt toota ei suuda, paratamatus. Kui õun on aga lihtsalt kellegi koduaia või mõne mahajäetud aia jääk – siis jällegi, reeglina ei tasugi seda müüa (transpordikulu), vaid võib juba tasuta anda – mida tehaksegi.

Maaülikooli Polli üksus müüb õuna 1-1.50 eur/kg. Muidugi see ei ole äriettevõte, vaid ülikool, äriettevõttes toodetud õuna mõistlikku letihinda (mille puhul ettevõte ei toodaks kahjumiga) ei oska öelda.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Siiski loogiline. Suured toodangumahud, tööjõud saab orjapalka.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Sattusin lugema artiklit https://maaleht.delfi.ee/news/maaleht/uudised/eestlaste-toidulaud-on-lookas-vooramaistest-ountest?id=87814095

Tõepoolest, paari päeva eest oli Selveris müügil 2 erinevat sorti Eesti õunu. Ühed olid pakitud kilekotti ning hinnaks oli 4€ kilogrammi eest, teised olid lahtiselt ja hinnaks oli 3,50€ kilogrammi eest. Tegemist oli vaieldamatult poe kõige kallimate õuntega!! Krt, isegi hooajal ei suudeta müüa eesti õunu normaalse hinnaga?! Milles on probleem? Kuidas on võimalik välismaalt sisse tuua odavaid õunu, kuid kohalikud on kulla hinnaga? Äkki siis ei pakiks õunu kilekoti sisse või äkki on meie õunakasvatajad lihtsalt arutult ahned?

Sest need väljamaa õunad on aretatud seisma. Tellid suure hunniku ja müüd mitu kuud. Eesti õun on plekiline ja kärbatanud. Põllumehel ei tasu neid tasuta tuua, 2€ kilolt tahaks juba tema, pood panebki teise 2€ otsa. Kuna eesti õun ei seisa, siis pooled lähevad mädaks ja prügisse. Sa võid emotsioonitseda, aga kaubandus on kaubandus. Kui sa ise kunagi toidupoodi pidama hakkad, siis saad aru.

Please wait...
Postitas:
Kägu

kas banaanidele ei pane pood 2e otsa?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Kui nad kolme sendiga sisse ostavad, ei pea kahte eurot panema. Lisaks banaan ka ei seisa üle talve.

Sest need väljamaa õunad on aretatud seisma. Tellid suure hunniku ja müüd mitu kuud. Eesti õun on plekiline ja kärbatanud. Põllumehel ei tasu neid tasuta tuua, 2€ kilolt tahaks juba tema, pood panebki teise 2€ otsa. Kuna eesti õun ei seisa, siis pooled lähevad mädaks ja prügisse. Sa võid emotsioonitseda, aga kaubandus on kaubandus. Kui sa ise kunagi toidupoodi pidama hakkad, siis saad aru.

Õige jutt. Suured õunatalud nagu Halika ja Polli on investeerinud säilitushoonetesse ja -tingimustesse, see on kõik väljaminek, lisaks ropp töö sõna otseses mõttes hommikust õhtuni maailma mõistes väikemajapidamises, kus sa karjakaupa orje pidada ei saa.
Peabki kallis olema. Tahad odavat, osta välismaa õuna, valik on olemas.

Please wait...
Postitas:
Kägu

banaani puhul pole hoiutingimusi, vedu, lendu ja taas vedu?

Please wait...
Postitas:
Kägu

banaani puhul pole hoiutingimusi, vedu, lendu ja taas vedu?

Kulud on, aga vastus on üks – hulgi ja massi tulu lisaks juurdehindlusele katab kulud ja jääb ülegi. Kogutakse peaaegu tooretena, kasutatakse palju odavamat meretransporti. Põhiline toodang tuleb Kesk ja Lõuna-Ameerikast.

Please wait...
Postitas:
Kägu

#3259389:
#3259365:
#3259350:

Kui nad kolme sendiga sisse ostavad, ei pea kahte eurot panema. Lisaks banaan ka ei seisa üle talve.

#3259381:

Õige jutt. Suured õunatalud nagu Halika ja Polli on investeerinud säilitushoonetesse ja -tingimustesse, see on kõik väljaminek, lisaks ropp töö sõna otseses mõttes hommikust õhtuni maailma mõistes väikemajapidamises, kus sa karjakaupa orje pidada ei saa.

Arusaadav, aga teistpidi ega neid 4-eurose kilohinnaga õunu keegi ei osta ka ja poed nende müügist huvitatud ei ole. Suletud ring. Ma ise ostan ka sama raha eest pigem 4 kilo banaani, kui 1 kilo õunu, mind ei huvita, kui ropp see õunaaia pidamise töö on.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Perekoolika teada jagab talunik vaid korjamisvaeva eest oma saaduseid ning liha-piim-munad-juurviljad-marjad on kõik “miks te omati talunikult soodsalt ei osta?”.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Tead on üks ütlemine Eestis, et lollidelt tulebki raha käest ära vōtta. Seda ütlemist kasutatakse olukorras, kus keegi mingi kauba eest maksab ebamōistlikult kōrget hinda mōne toote vōi teenuse eest.

Ja loomulikult on ka aednik loll, et tasuta poeketile õunu annab.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Banaanid lendavad vist ise kohale, et transport sentigi kulu ei tekita.

Please wait...
Postitas:
Kägu

luunja kurgiga sama keiss. rootsi ja soome kurgid on soodsamad tihtilugu.

Please wait...
Postitas:
Kägu

#3259389:

#3259365:

#3259350:

#3259381:

Arusaadav, aga teistpidi ega neid 4-eurose kilohinnaga õunu keegi ei osta ka ja poed nende müügist huvitatud ei ole. Suletud ring. Ma ise ostan ka sama raha eest pigem 4 kilo banaani, kui 1 kilo õunu, mind ei huvita, kui ropp see õunaaia pidamise töö on.

Päris nii hull ka pole, et keegi ei osta. Ma ostaks küll, aga mulle toob naaber oma aia õunu.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Päris nii hull ka pole, et keegi ei osta. Ma ostaks küll, aga mulle toob naaber oma aia õunu.

Jajah, küll oleks ja teeks, kui seda metsa ees ei oleks.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Jah, see on õige, et välismaa masstootmise õunasordid on aretatud kaua seisma. Nad ei pruugi olla väga maitsvad, sealjuures – aga nad on vastupidavad ja nad püsivad üsna samasugusena pikka aega. Kaupmehele kasulik, saab saab osta suure partii sisse ja kaua müüa.

Eesti õun, vähemalt parimad sordid, on jällegi maitsev. Aga säilib eelkõige külmhoidlas. Kärbatanud õuna siiski endast lugupidav õunakasvataja välja ei müü (samuti ka koorevigadega/väikest/imeliku kujuga õuna – need lähevad mahlapressi). Külmhoidlast väljavõttes on Eesti õuna mõned talisordid isegi kevadepoole täitsa trimmis ja krõmpsud. Aga toatemperatuuril käib kvaliteet tõesti kiiresti alla – mida kevadepoole, seda kiiremini.

Ilmselt tuleb leppida sellega, et et teatud kaubad ei sobigi käibima tüüpilistes poodides. Need pigem käibivad väljaspool poode.

Please wait...
Postitas:
Kägu

mis paneb sind arvama, et see raha aednikuni jõuab? naljatilk. nagu peipsi sibulaga, kohapealt ostavad euroga kokku ja linnas müüvad kolmega maha.

mis siin siis hullu on, aru ma ei saa, kohapeal ostan 2.50 kg?

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma olen ka 3.50€ ostnud ja täie teadmise juures. Aga meie külapoe 4.49€ oli juba idiootsus!

Please wait...
Postitas:
Kägu

Ma olen ka 3.50€ ostnud ja täie teadmise juures. Aga meie külapoe 4.49€ oli juba idiootsus!

külapoes ongi kõik kallim ja Peipsi sibula võib suvel ringi sõites sealt ära osta. Kui mul õuna jaoks raha pole, siis ma sellise hinnaga lihtsalt ei osta, ma ei vihasta enam ammu, ainult imestan. See Ita Everi soovitus, imesta 🙂

Please wait...
Postitas:
Kägu

Mul on päris mitu tuttavat ja sugulast, kes igal õuna-aastal on täiesti meeleheitel, rääkides, kuidas nad veavad suurte kärutäite kaupa õunu lihtsalt metsa alla või panevad kompostiks – sest mitte keegi õunu isegi tasuta ei taha. Või, noh, mõni ehk võtakski paar-kolm kilo, kui need talle koju kätte viia. Aga selle jutu peale, et tulge lihtsalt ise kohale ja korjake nii palju, kui süda lustib, ei ilmu mitte ühtegi korjajat. Aga õunad olid head – kuldrenetid, lambaninad, martsipanid, suislepad, antonovkad jne.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Aga selle jutu peale, et tulge lihtsalt ise kohale ja korjake nii palju, kui süda lustib, ei ilmu mitte ühtegi korjajat. Aga õunad olid head – kuldrenetid, lambaninad, martsipanid, suislepad, antonovkad jne.

Inimestel ei ole kohti, kus suurt kogust õunu säilitada nii, et need ei muutuks kärbatanuks. See’p see on, miks suuri koguseid õunu ei taheta koju võtta.

Lambaninad, suislepad, martsipanid, mida sa mainisid, on ka suviõunad ega säili söögiõunana niikuinii. Tänapäeval ei soovitata isegi aeda planeerida tervet suurt suvisordi puud (sest suurem kogus suvisordi õunu rikneb kätte ära), vaid pookida teise sordi võrasse üks oks suvisorti. Suislepast saab küll head vürtsikat mahla, anatonovkatest aga head moosi. Kui inimesed neid vanamoodsaid hoidised üldse söövad, jällegi.

Kõige parem on elada juhuslikult mõne õunakasvataja lähedal, kellel on ka hoidla, ja tema heast hoidlast talvläbi jaokaupa osta. Või siis suuremas linnas teada, milline õunkasvataja talvläbi jaokaupa linna toob.

Please wait...
Postitas:
Kägu

Maalehe 2009 aasta artikkel:

Mis teeb Poola õuna odavaks?

Üks meie kaubanduse legende on, et odav Poola õun, kartul ja mesi löövad me oma toodangu hinnad alla. Tegelikult on praegu poodides Poola õunu vähe.

Ilusad punased ’Jonagoldid’, ’Idaredid’ ja ’Royal Galad’ meie kaubahallides pärinevad Hispaaniast, Hollandist või Belgiast. Poola omi kohtab vähem, kuigi sealses ekspordis on puuvili teisel kohal.

See pole nii mitte sellepärast, et Poolas enam õunu ei kasvatataks. Vastupidi, mullu korjati rekordsaak – 2,8 miljonit tonni õunu ning õunatoodang moodustab Poola puuviljadest-marjadest 86%. Tänavuse saagiaasta kohta ütlesid poolakad, et see oli veel parem.

Ent Poola õunatootjad on loonud 5–6 suurt ühistut, kes rajanud endale hoidlad, laod ja pakkeliinid. Seetõttu pole neil vajadust oma õunu sügisel odavalt Eestisse müüa.

“Poola õunad on Prismade valikus ja neid ostetakse aasta ringi,” kinnitab Prisma Peremerketi ostujuht Tiia Karu. “Nende ostmine langeb pisut sügisel, mil Eesti õunad valmivad ning suur osa inimesi saab värsked õunad enda või oma tuttavate aiast.”

“90millimeetrise läbimõõduga on suurim õun, mida enamik Euroopa kaubanduskette vastu võtab,” selgitab Varssavi lähedal tegutseva puuviljatootjate kooperatiivi Rajpol müügidirektor Dominik Woźniak. “11sentimeetrised lähevad põhjamaadesse.”

Praegu viiakse kõige rohkem õunu Soome, Rootsi ja Norrasse. Rajpoli tehnika viimase sõna järgi varustatud puuviljahoidlas pakitakse neid viiel liinil.

Pesust tulnud õunad läbivad digitaalse anduri, mis suunab õunad vastavalt suurusele õigesse kohta. Ala- või ülemõõdulised kukuvad kõigepealt liinilt alla kastidesse ja neist saab mahl. Korralikud õunad jõuavad pakkeliinidele, kus naised need karpidesse panevad.

Häid väljaveosorte kasvatatakse vähe

Norrasse minevad õunad paigutatakse kartongpesadesse, konservatiivne Inglismaa lepib puukastiga. Teistest pisut viletsamad õunad kõlbavad koduturule – neid võtavad vastu sellised kaubandusketid nagu Poola Tesco ja Marcpol.

Rajpoli asutasid 10 aasta eest 9 talumeest, et oma õunu koos parema hinna eest müüa. Praegu on liikmeid 60. Neile kuulub kokku 600 ha õunaaedu ja nad toodavad 15 000 tonni õunu aastas. Õunaaedade suurus on erinev, 3–40 hektarini, keskmine aed laiub10 hektaril.

Müüki jõuab 15 000 tonnist 10 000. Pooled neist säilitatakse Rajpoli hoidlas, teine osa taludes. Talumees, kes õunu näiteks veebruarini kodus säilitab, saab neist paremat hinda.

“Hooajal ostame tootjatelt tavalisi Poola sorte (’Pržemyslowe’) kokku hinnaga 14–18 krossi
(43–68 senti – toim) kilo,” räägib Woźniak. “Parimate sortide eest nagu ’Royal Gala’ maksame
27 krossi (1.03 – toim).”

Varssavist lõunas ongi üks suuremaid õunakasvatuspiirkondi ja sealsed kokkuostuhinnad on farmerite meelest odavad. Kaugemates kantides makstakse heade dessertõunte eest 70 krossi (2.16) ringis.

Miks Poola õunad nii ilusad on?

“Meie eesmärk on, et talunikud hakkaksid rohkem kasvatama ’Jonagoldi’, ’Idaredi’ ja ’Royal Galat’, mida tarbija soovib kõige enam,” selgitab Woźniak hinnapoliitikat. Mida aeg edasi, seda kallimaks õunad lähevad. Kuigi õunad ostetakse taludest kokku odavalt, saavad farmerid hiljem müüdud õunte pealt lisaraha.

Poola tootjad ja kaupmehed kinnitavad kui ühest suust, et oma õunu nad kemikaalidega ei
mürgita.

Dominik Woźniak tunnistab, et kaks korda seda siiski tehakse. Õitsemise ajal pritsitakse õunapuid õunausside vastu ning enne lattu hoiule panemist pritsitakse nad üle säärase ainega, mis ei lase õuntel hapnikku omastada ehk hingata. Kui hapnik õunale ligi ei pääse, säilitab see kaubandusliku välimuse pikaks ajaks.

“Enamik Poola õunu ostetakse kokku väiksematest taludest kui 5 hektarit, neil pole raha kemikaale ostagi,” räägib Varssavi äärelinnas paikneva Euroopa suurima aedviljade hulgituru Bronisze asedirektor Andrzej Kowalczyk, kelle teada hõlmavad suured ühistud kokku vaid kaht protsenti õunatootjatest. Ta kinnitab, et hulgiostjad maksavad Poola toodangu eest kõrgemat hinda kui importkauba eest. “Poolakad on patrioodid, ostavad kodumaist kaupa,” lisab Kowalczyk.

Bronisze-poolne hulgimüügi hind on 1 zlott (3. 81) õunakilost, väikeste koguste ostjale pannakse kuni 30% otsa.

Bronisze rajati 1998. aastal. Kuna Poola toodab väga palju põllumajandussaadusi ning hea asukoht Euroopa keskel on kaubavahetusele soodne, nägi riik, et plaanil on jumet ning pani õla alla. 60% Bronisze aktsiatest kuulub Poola riigile, ülejäänu tootjaliitudele ning kaupmeestele.

Praegu on Bronisze kasutada 25 ha maad. Katusealust pinda on 8 ha, ülejäänu on avaturg, suured parklad ja laiendamiseks mõeldud maa. Lao- ja müügihalle on praegu 8, kohe hakatakse juurde ehitama üheksandat liha ja kalatoodete jaoks. Müüakse nii piimasaadusi, puu- ja juurvilju kui ka lilli kogu maailmast.

Hulgilaost poodi jõudmine paneb õunakilole Poolas otsa 20–40 krossi ringis, nii saab poolakas omamaised õunad poest kätte 4.50–5.30 Eesti krooni eest.

Nagu ka meie. Tarbijakaitse igakuised hinnavaatlused ketipoodides annavad Poola õuna hinnaks keskmiselt 4.90–5.90.

Ka kaubanduskettidest kinnitatakse hinnavaatluste tulemusi.

“Hetkel on Poolast tarnitud õun konkurentsitult soodsaima sisseostuhinnaga ja võrreldes Eesti õuntega, on Poola õuna sisseostuhind koguni neli korda soodsam,” märgib Tiia Karu.

“Poola õuna müügihind Prismades on 4.50 ja tulenevalt tihedast hinnakonkurentsist jääb ostuhind üsna samasse suurusjärku. Üllatav on, et vaatamata majanduslangusele, on eelmise aastaga võrreldes Poola õuna tarbimine vähenenud ja kasvanud on poole kallima Saksamaa päritolu ’Jonagoredi’ õuna ostmine.”

Kaja Sepper, veterinaar- ja toiduameti toiduosa­konna pea­spetsialist

Õigusaktides on kehtestatud taimekaitsevahendite jääkide sisaldusele toidus piirnormid, mille määramisel lähtutakse ohutu toidu tagamisest ja jääkide sisaldus lubatud piirini ei kahjusta inimese tervist.

Eestis uuritakse puu- ja juurvilju 270 taimekaitsevahendi jäägi suhtes.

2008. aastal uuriti kolme proovi Poola päritolu õuntest. Ka tänavu on olemas kolme Poola päritolu õunte proovi tulemused.

Viimaste aastate jooksul ei ole tuvastatud Poola päritolu õuntes taimekaitsevahendite jääkide sisaldust üle kehtestatud piirnormi.

Proovitulemused küll näitavad, et õunad sisaldavad teatud taimekaitsevahendite jääke, kuid kehtestatud piirnormide piires ja õunad on uuritud jääkide osas inimese tervisele täiesti
ohutud.

https://maaleht.delfi.ee/news/maamajandus/uudised/mis-teeb-poola-ouna-odavaks?id=27607331

Please wait...
Postitas:
Kägu

Prismas on Eesti õun poole odavam ca 2 euri kg.
Eesti kogused on nii väikesed, et ei saagi banaani hinda küsida.
Mul ka üle aga jagan pigem tasuta tuttavatele sest see paar eurot ei tasu müümise vaeva ära.
Eraldi kuhugi sõitma ei hakka, saavad need kes jäävad maakodust linna tuleku teele või kellega koos töötan.

Please wait...
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 31 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud vihastasin praegu