Esileht Ajaviite- ja muud jutud “vilets” elu Võrumaal

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 43 )

Teema: “vilets” elu Võrumaal

Postitas:
Kägu

Sõitsime ringi Võru linna ümbruses ja Rõuges Haanjas. Igal pool korras ilusad majad, hoovides uuelaadsed autod, rõõmsad ja viisakad müüjad. Käisime ka külas mu kunagisel Tallinna kolleegil, kes perega vanavanemate kodukohta kolisid umbes 10 aastat tagasi. Mehega mõlemad saavad nad enam vähem Eesti keskmist palka, aga sõidavad täna praktiliselt uute autodega, majas on kõik mugavused ja toitutakse kvaliteetselt. Nad ei pea talu, vaid lihtsalt elavad maal, töötades kodulähedastes ettevõtetes ja enda jaoks kasvatatakse kõikvõimalikke taimseid asju ka, kits ning kanad olid samuti. Isegi kitsepiimast tehti kodujuustu laadset asja. Minu jaoks oli see kõik esmapilgul kuidagi arusaamatu, küsisin vaikselt naise käest et kas osa palka saab “mustalt”. Ta hakkas naerma ja ütles et ei, lihtsalt neil ei ole eluasemelaenu ja kommunaalkuludest on ainult elekter.
Lapsed lähevad kooli ise, koolibuss käib ka, muusika ja spordikoolid on võrreldes Tallinna hindadega pea olematud jne.
Kui ma sinna kanti sõites mõtlesin, et lähen vaatan, kuidas need vaesed rügavad ja püüavad kuidagi ots otsaga toime tulla siis tegelikkuses tundub mulle, et need palgapäevast palgapäevani elavad pigem Tallinnas.
Tundub, et need kellel on kõik hästi, nemad ju sellest ei hakka blogima ega ka kusagil kiitma. Kõik need kodutunde saated ja “hädablogijad” kes ka sealt kandist pärit või praegu elavad on rohkem erandid aga on tekitanud kummalise kuvandi Võrumaa elanikest.
Missugused on teie mõtted? Need kes seal käinud on või need kes arvavad teadvat, kui vilets see elu tegelikult on 🙂

+43
-12
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Kui ma sinna kanti sõites mõtlesin, et lähen vaatan, kuidas need vaesed rügavad ja püüavad kuidagi ots otsaga toime tulla

Kas selle temaga loodad, et keegi nüüd sinu lollusele kaasa kaagutaks või mida?
Perekoolikas mõtles? – tegid vist pigem nalja.

+7
-33
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Eestlased üldiselt häbenevad oma vaesust. Küll seda vaesust ja viletsust seal ka on, aga seda ei hakata sinule, kui väljastpoolt tulijale küll eksponeerima. Pealegi näitab sinu suhtumine, et sa nagunii suhtud vaestesse mõnitades ja tänitades.

+12
-16
Please wait...

Postitas:
Kägu

selline ekskursioon kohe? vau. kas elukindlustuse ka enne ära tegite, kui LINNAST välja julgesite sõita?

+33
-11
Please wait...

Postitas:
Kägu

Eesti keskmine palk ei ole tegelikult halb palk. Mõistlikult majandades elab sellega pigem hästi kui vaeselt. Kogu see ise kasvatamine ja eriti loomadega majandamine on muidugi parasjagu ajamahukas. Kui see meeldib ja hobiks on, siis on mõnus.
Eks igal pool elab nii vaesemaid kui rikkamaid.

+24
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Ma küll vaid osalise ajaga võroke, aga võin kinnitada, et nii nagu igas muuski piirkonnas on neid, kes saavad hakkama väga hästi ja neid, kel toimetulek keeruline. Suvine Kagu-Eesti on väga ilus, künklik loodus tekitab idüllilise tunde, saabuvad aga siiagi oktoober ja märts koos pori ja pimedusega.

+35
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Tahtsin ka teha teema, kui olin Lõuna-Eesti tiiru ära teinud – siit jäi mulje söötis põllumaadest ja lagunenud majadest – tegelik olukord oli hoopis teine – maad haritud, majad korras. Käisin üle 20 aasta ka Põlvas – ilus, puhas väikelinn, lahked inimesed. Soovitan väga sinna kanti minna!

+25
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Rakverest läbi sõites Kirde- ja Ida-Eesti poole samad emotsioonid! Ilusad majad ja niidetud murud, minu arvates on väga palju õitsevaid põõsaid ja lilli kodusid kaunistamas.
Põikasin sisse näiteks Avinurmesse. Väga nunnu, armas, hoolitsevat kätt oli tunda igal sammul.
Ma usun küll, et eestlasele meeldib oma kodu eest hoolitseda ja seda kaunina hoida.

+26
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

aga Tähismaad kirjutavad kogu aeg, kui vaene elu seal on ja Fööniks pages sealt ära ja vireleb pigem Tallinna kööktoas kui kodulinnas oma ema korteris ehteid teha.
Käisime ka Lasva veetornis laulvat treppi vaatmas, seal rääkis giid, et tema juures olid käinud Jõvist inimesed, kes ka vaimustunud kiitsid Võrumaa elu ja ütlesid, et nemad seal on olnud arvamusel ja neile ka räägitakse, et see Lõuna Eesti on üks padrik ja laga aga mitte midagi sellist.
Täna arvan ma et Jõvis on tööstus ja rikutud õhk ja palju muukeelseid inimesi aga samas võib ka see tegelikkus üllatada.

+9
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Rakverest läbi sõites Kirde- ja Ida-Eesti poole samad emotsioonid! Ilusad majad ja niidetud murud, minu arvates on väga palju õitsevaid põõsaid ja lilli kodusid kaunistamas.

Põikasin sisse näiteks Avinurmesse. Väga nunnu, armas, hoolitsevat kätt oli tunda igal sammul.

Ma usun küll, et eestlasele meeldib oma kodu eest hoolitseda ja seda kaunina hoida.

Üks asi on hoolitsetud aiad, teine asi on kohalikud inimesed. lõunaeestlastest ei tea rääkida, aga sinna Avinurme kanti on küll aastasadu juba erilised riiukuked elama jäänud.

+4
-7
Please wait...

Postitas:
Kägu

Kahe Eesti keskmise palgaga elab igal pool hästi, eriti kui laene ega üüri ei pea maksma. Aga kahjuks pole need palgad nii kõrged, enamus kohtades on ikka miinimumi lähedane palk. Ja kui peres on ainult üks töölkäija, siis tekibki vaesus. Võrumaa on suviti väga ilus ja Põlva on üks Eesti ilusamaid väikelinnasi. Väiksed lobudikud metsa sees või remontimata vanad korterid renoveeritud majades ei paista lihtsalt välja esimesel pilgul.

+15
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

võrumaa elu näib ilus pigem seetõttu, et enamik sealseid mehi ja ka paljud naised töötavad soomes ja rootsis, et oma kodu üles ehitada ja korda teha.

+20
-3
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mul on Avinurme aegajalt asja, aga imestan küll, et kuidas need inimesed seal ära elavad, maju renoveerivad jne, kui tööd leida pole. Isegi mõelnud kunagi varem sinna kolida, aga üldse ei kujuta ette, et kus seal tööd leida oleks ja millist tööd. Seal on mitmeid, ka noori, kes ongi sel põhjusel kodused. Nagu ikka, et mehed siis töötavad välismaal või kaugemal Eestis. Sellist elu ma ei taha.

+11
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 6 korda. Täpsemalt

Postitas:
Kägu

Maal on ju toit ka odavam. Vaata mis su toiduarved poes on. Ja siis kui saad jutule kellegagi, kellel oma peenramaa on ja võrdle. Lisaks kui kodulaenu pole ( on ilmselt autolaen), kommunaalid on pea olematud ja sissetulek on olemas, siis miks nad halvasti peavad elama. Üks osa käib muidugi ka välismaal tööl, nii et pigem peaks seal küsima, et kui palju mehed kodus on. Soome palgaga elada Võrumaa talus, kui kodus suudab perenaine ka ise hakkama saada ja rahaga kokkuhoidlikult ringi käia, siis ikkagi ühte teist ju koguneb. Ja talude juures on ju metsa ja metsamüügis on ostetud tihtilugu suuremad asjad kodudes.

+5
-20
Please wait...

Postitas:
Kägu

Keskmise palga eest ei ehita/renoveeri midagi.

+11
-9
Please wait...

Postitas:
Kägu

Maal on ju toit ka odavam. Vaata mis su toiduarved poes on. Ja siis kui saad jutule kellegagi, kellel oma peenramaa on ja võrdle. Lisaks kui kodulaenu pole ( on ilmselt autolaen), kommunaalid on pea olematud ja sissetulek on olemas, siis miks nad halvasti peavad elama. Üks osa käib muidugi ka välismaal tööl, nii et pigem peaks seal küsima, et kui palju mehed kodus on. Soome palgaga elada Võrumaa talus, kui kodus suudab perenaine ka ise hakkama saada ja rahaga kokkuhoidlikult ringi käia, siis ikkagi ühte teist ju koguneb. Ja talude juures on ju metsa ja metsamüügis on ostetud tihtilugu suuremad asjad kodudes.

Sa teed vist nalja või pole üldse Tallinnast väljas käinud. Maal väikestes poodides on just hinnas kallimad. Poekettides on samad hinnad, aga erakates kindlasti kallim.

+25
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

kellel oma peenramaa on ja võrdle.

Kuni labidaga harid saad jah odavamalt, aga nii palju just ei kasvata.

+2
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Teemaalgataja on sedasorti klappidega tüüp, kes ei kujuta ette, et väljaspool Tallinna kesklinna on ka võimalik elada ja hästi elada.

Tervitades
hästi hakkamasaav laenuvaba järvakas.

+13
-7
Please wait...

Postitas:
Kägu

Mul on Avinurme aegajalt asja, aga imestan küll, et kuidas need inimesed seal ära elavad, maju renoveerivad jne, kui tööd leida pole. Isegi mõelnud kunagi varem sinna kolida, aga üldse ei kujuta ette, et kus seal tööd leida oleks ja millist tööd. Seal on mitmeid, ka noori, kes ongi sel põhjusel kodused. Nagu ikka, et mehed siis töötavad välismaal või kaugemal Eestis. Sellist elu ma ei taha.

Aga kes neid töökohti peaks looma? Jumal või?

+8
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Maal on kinnisvara suhteliselt odav. Kes töötasid ennast 1990ndatel ja nullindatel Tallinnas üles, omasid siin laenuvaba kinnisvara, müüsid selle ära, said kusagil maakohas osta vägagi uhket kinnisvara ja selle ka kenasti korda teha. Tõenäoliselt jäi siis ka veel raha üle.
Õige on ka see, mida siin varem on öeldud. Paljude perede raha tuleb Soomest. Teiseks tuleb maal paljudel väike lisa metsast. Kui siis on veel ka mingi väike töökoht, siis see on juba nagu boonus. Toit küll maapoes odavam pole, palju kallim ikka. Aga korra nädalas tuleb lihtsalt maakonnakeskusesse sõita, kus ka kõigi kettide hüpermarketid odavate hindadega.

+9
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Et ise peaks looma seal kõigile peredele töökohad ve?

0
-7
Please wait...

Postitas:
Kägu

Maal on kinnisvara suhteliselt odav.

Kui sooviks veevärgi ja kanalisatsiooniga korras maja, ega siis ikka pole suhteliselt odav küll.

+6
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Et ise peaks looma seal kõigile peredele töökohad ve?

Miks kõikidele peredele? Mitte kedagi ei saa ju sundida töötama. Fakt, et lauavabrik pakub teatud sorti tööd, laut teist sorti, aiand kolmandat sorti – kui midagi ei sobi, siis pole see küll tööandja viga. Meie perefirma on puidu alal, meil töötavad nii mehed kui naised. On ka neid, kes poe taga valitsust kiruvad á la miks TALLE sobivat tööd ei pakuta, aga ausalt öeldes pole see tööandja mure. Sina tundud üks amasugune olevat, kes ei suuda ennast ümber õppida/ õpetada ja toriseb, et miks “kõikidele peredele” pole häid kohti.
Küsin uuesti – KES neid töökohti peaks looma? Eriti neid, mis “kõikidele peredele” sobivad?

+8
-2
Please wait...

Postitas:
Kägu

Meie perefirma on puidu alal, meil töötavad nii mehed kui naised.

Miks kõikidele peredele? Mitte kedagi ei saa ju sundida töötama. Fakt, et lauavabrik pakub teatud sorti tööd, laut teist sorti, aiand kolmandat sorti – kui midagi ei sobi, siis poole see küll tööandja viga. Meie perefirma on puidu alal, meil töötavad nii mehed kui naised. On ka neid, kes poe taga valitsust kiruvad á la miks TALLE sobivat tööd ei pakuta, aga ausalt öeldes pole see tööandja mure. Sina tundud üks amasugune olevat, kes ei suuda ennast ümber õppida/ õpetada ja toriseb, et miks “kõikidele peredele” pole häid kohti.
Küsin uuesti – KES neid töökohti peaks looma? Eriti neid, mis “kõikidele peredele” sobivad?

Tööd võib ju leida, aga raha peab endal olemas juba olema. Millist palka Te pakute? Kas elab ära, saavad kodulaen ,kommunaalid makstud, jääb söögi ostmiseks ka raha?

+4
-5
Please wait...

Postitas:
Kägu

Miks kõikidele peredele? Mitte kedagi ei saa ju sundida töötama. Fakt, et lauavabrik pakub teatud sorti tööd, laut teist sorti, aiand kolmandat sorti – kui midagi ei sobi, siis poole see küll tööandja viga. Meie perefirma on puidu alal, meil töötavad nii mehed kui naised. On ka neid, kes poe taga valitsust kiruvad á la miks TALLE sobivat tööd ei pakuta, aga ausalt öeldes pole see tööandja mure. Sina tundud üks amasugune olevat, kes ei suuda ennast ümber õppida/ õpetada ja toriseb, et miks “kõikidele peredele” pole häid kohti.

Tööd võib ju leida, aga raha peab endal olemas juba olema. Millist palka Te pakute? Kas elab ära, saavad kodulaen ,kommunaalid makstud, jääb söögi ostmiseks ka raha?

Enamikel neist on ikkagi oma kinnisvara. Need kes töötavad, pole sedasorti inimesed, kes hakkama ei saaks. Palk jääb 1000€ kanti kätte. Kõige pikemaajalisem töötaja on meie ettevõtte alustamisest saadik tööl olnud, ehk siis just sai 7 aastat täis.

+5
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Enamikel neist on ikkagi oma kinnisvara. Need kes töötavad, pole sedasorti inimesed, kes hakkama ei saaks. Palk jääb 1000€ kanti kätte. Kõige pikemaajalisem töötaja on meie ettevõtte alustamisest saadik tööl olnud, ehk siis just sai 7 aastat täis.

Tundub, et siis on teil ajad muutunud. Seda on tore kuulda.

+2
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Meil? Ma pole 100% ümbruskonna tööpakkujate tingimuste ja töötasudega kursis, aga olenevalt spetsiifikast, siis patt oleks nuriseda tõesti. Seda tean, et suurfarmis saavad lüpsjad ~ 1500€ kätte, paar naist on lausa Soomest tagasi tulnud, et pole mõtet kaugel töötada, kui omalgi hea sissetulek.
Loomulikult kaupluse (Coop), lasteaia, kultuurimaja jne. töötajate palgad on nn riiklikud, aga eraettevõtted saavad muid summasid lubada. Head tööinimest tuleb hoida, sest neid “poetaguseid” on kõik kohad täis.

+7
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Meil? Ma pole 100% ümbruskonna tööpakkujate tingimuste ja töötasudega kursis, aga olenevalt spetsiifikast, siis patt oleks nuriseda tõesti. Seda tean, et suurfarmis saavad lüpsjad ~ 1500€ kätte, paar naist on lausa Soomest tagasi tulnud, et pole mõtet kaugel töötada, kui omalgi hea sissetulek.

Loomulikult kaupluse (Coop), lasteaia, kultuurimaja jne. töötajate palgad on nn riiklikud, aga eraettevõtted saavad muid summasid lubada. Head tööinimest tuleb hoida, sest neid “poetaguseid” on kõik kohad täis.

Mulle nüüd tundub, et räägime teineteisest mööda. Pidasin silmas Avinurme, mitte Eestis teist kohta. Avinurmes ei tea olevat suurfarmi ja puidukas pole ilmselt ka sama, millest räägime.

+1
-1
Please wait...

Postitas:
Kägu

Avinurmes tegutseb näiteks konteinerite tootja OÜ Birger, metsatööstusettevõte Forestcut OÜ. Sain need nimed googeldades kätte.

0
0
Please wait...

Postitas:
Kägu

Keskmise palga eest ei ehita/renoveeri midagi.

Mismõttes ei renoveeri? Saame mehega mõlemad umbes keskmist palka, 2 koolilast, elame renoveeritud eestiaegses majas Tallinnas (renoveerimiseks võtsime laenu, aga see sai just makstud), ehitame maakoju uut maja, välistööd tehtud ja karp kinni.Sisetööd plaanime lõpetada umbes 3 aastaga. Toidu arvelt kokku ei hoia, korra aastas saame ka välisreisil käia. Praegu uut laenu pole võtnud, oleme säästudega hakkama saanud. Tõsi transpordikulud on meil ilmselt kordades väiksemad kui maal elades oleks, kasutame tasuta ühistransporti, autot vaid maakoju sõites nädalavahetuseks.

+4
-2
Please wait...

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 43 )

Esileht Ajaviite- ja muud jutud “vilets” elu Võrumaal