Esileht Tööelu, raha ja seadused. Võlaõiguslik leping notaris

Näitan 21 postitust - vahemik 1 kuni 21 (kokku 21 )

Teema: Võlaõiguslik leping notaris

Postitas:

Ostame uusarenduse korteri, mis reaalselt valmib alles mais.
Broneerisime selle ära ning kohe varsti sõlmime notariaalse võlaõigusliku lepingu, mille alusel maksame 10% kinnisvara hinnast arendajale ära. See raha on meil endal olemas. Korteri hind ise 130 000.

Hetkel müüme oma praegust korterit, mille väärtus umbes 50 tuhat – selle müügist saadava tulu paneme pangalaenu sissemakseks. Ja kui ei saagi seda maikuuks müüdud, siis tegelikult saaksin laenata vanematelt selle kohustusliku 20% sissemakse summa.

Ehk siis ülejäänud puudujääva summa võtame pangalaenuga. Pangas käisime konsultatsioonil juba novembris ära, sealt anti roheline tuli, et saame laenu igal juhul küll. Samas konkreetset laenuavaldust me veel ei ole teinud ja rohkem pangaga suhelnud pole, tegeleme pigem praeguse korteri müügiga.

Tekkis lihtsalt kahtlus, et kui juba nädala pärast võlaõigusliku lepingu sõlmimine, et ega mul selleks ajaks ei pea ju juba pangas laenuleping olema sõlmitud? Kuna 10 % summa on mul olemas ja ülejäänud 90 % maksaksime alles mais, kui ostetav korter valminud.
Või mida täpsemalt seal võlaõiguslikus lepingus paika pannakse? Lihtsalt müüja ja ostja kindel soov või peab olema ka juba mingi reaalne tõend sellest, et mul kogu raha juba olemas?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 23.01 12:17; 23.01 12:44; 24.01 07:37; 28.01 12:32;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina teemaalgataja. Veel küsiksin üle, et kas on nii, et pean siis notaritasu maksma 2 korda? Ehk siis võlaõigusliku lepingu ja ka asjaõigusliku eest? Ehk siis mõlemal korral ca 500-600 eur?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 23.01 12:17; 23.01 12:44; 24.01 07:37; 28.01 12:32;
To report this post you need to login first.

meie maksime lausa 3 jaos (uusarendus, 180 000, valmis 1,5 aastat peale esmast bronni):

1. kohe broneerides 5000, et meie valitud korterit teistele ei antaks. Oli lihtsalt omavaheline väike leping.
2. siis mõne kuu pärast võlaõiguslik leping 25% kohta (sellesse läks ka eelnevalt tasutud 5000). Meil oli see raha olemas.
3. Korteri valmides asjaõiguslik leping notaris, kogu summa. Siis kaasasime panga.

Pangas käisime kohe, kui sobiva korteri leidsime ja tegime põhimõttelise kokkuleppe, et sellistel tingimustel oleme laenukõlbulikud. Laenulepingu tegime koos asjaõigusliku lepinguga.
Noratitasusid maksime mõlemal korral, suurust ei mäleta.

Uusarendustel tavaliselt pank kaasatud, küsi neilt ka täpsemalt.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 23.01 12:58; 24.01 08:29;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina ostsin paar aastat tagasi maja nii, et tegime suvel VÕL’i ja siis talvel AÕL’i juurde. Majal polnud kasutusluba ja pank ei olnud nõus enne laenu välja maksma, kui dokumendid korras. Samas laenuleping oli sõlmitud, meil sissemakse makstud, lihtsalt laenu väljamaksmine oli lepingus tulevikukuupäevaga. VÕL’is saigi fikseeritud, et müüja seda maja kellelegi teisele müüa ei tohi, kui ostust loobume, siis sissemakset tagasi ei saa, kui müüja ei saa kasutusluba tähtajaks vormistatud, siis maksavad meile sissemakse tagasi + leppetrahv jne. Ehk põhimõtteliselt poolte kohustused-õigused, nagu lepingus ikka. Aga jah, meil oli laenuleping sõlmitud. Iseenesest peaks saama arendajaga sõlmida VÕL’i ka nii, et sul pole veel laenulepingut, aga vaata kindlasti üle, et seal poleks mingit klauslit, et kui sa ikkagi ei saa laenu, et siis sulle sellega mingeid leppetrahve ei kaasne vms.

Notaritasude osas ma ei mäletagi, mida ja kui palju maksime, sellega kahjuks aidata ei oska.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 23.01 13:01; 28.01 11:33;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mida sa selle rohelise tule all mõtled? Kas haldur ütles, et võite vast saada või oli see komisjoni otsus juba (milleks on vaja esitada hindamisakt jne). Kui esimene variant, siis ei pruugi te üldse laenu saadagi. Meie sõlmisime juba enne esimest lepingut laenulepingu ja välja maksti koos teise lepinguga siis.

+1
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 23.01 13:28; 24.01 12:30;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ostsin just samamoodi.
Laenutaotluse esitasin kohe, kui korter välja valitud ja pakkumine olemas. Mina tahtsin, et laen oleks kindel, laenulepingu sõlmisime enne VÕL sõlmimist.
Kui AÕL sõlmitud ja hüpoteek seatud, kanti raha üle.
Kasutusloa puudumine uusarenduse puhul ei takista laenusumma väljamaksmist.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 23.01 13:31; 29.01 08:14;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei pea raha olemas olema. Kõik sõltub ka, mis lepingu te sõlmite. Kas ostu-müügilepingu või broneerimislepingu (eellepingu) ja mis on lepingus sätestatud juhuks, kui sa ikka ülejäänud raha ei saa (küsige lepingut eelnevalt tutvumiseks!).

isiklikult soovitan muidugi laenuleping enne ära sõlmida, ega siis pank kohe raha üle kanna – ka sinna sabakirjutada kõik vajalikud edasilükkavad sätted, sh et tähtaeg ei pea olema konkreetne kpv, vaid tähtaega arvestatakse mingi sündmuse saabumisega

Broneerimisleping otseselt ei kohusta kedagi ostma ja müüma, küll aga võib ette näha, et jääd sissemaksest ilma. Mõistlik on ka, et seal on ka müüjale leppetrahv ette nähtud, kui ta ei müü (leiab parema hinnaga ostja) – ja see ei saa olla üksnes sinu makstud summa tagastamine. Mõistlik on, et samas suurusjärgus tagajärg (sinu makstud summa peab nii või naa tagastama juba alusetu rikastumise tõttu). Kui selline kinnisvara eelleping ei ole notariaalne, siis ükskõik, misteil seal kirjas ja ükskõik, kumb pool alt ära hüppab, peab müüja sissemakse tagastama (sest leping ei kehti ja mängu tuleb alusetu rikastumine) – muid leppetrahve nõuda ei saa (sest leping ei kehti).

Kui tegemist on juba notariaalse ostu-müügi lepinguga, mitte eellepinguga (st rohkem lepinguid hiljem ei sõlmi) ja seal on juba kõik kokku lepitud, Siis on müüja kohustatud müüma ja sina ostma. See tähendab, et müüja ei saa lihtsalt niisama alt ära hüpata, vaid tal peab selleks tulema lepingust või seadusest mingi õigus (nt sina oled oma kohustust rikkunud, ei ole sissemakset maksnud vmt). Mis sisuliselt tähendab seda, et kui sa oled ostusumma tähtaegselt tasunud, on sul õigus nõuda valduse üleandmist ning kinnisturaamatu kande tegemist, vajadusel kohtu kaudu nõuda nõusolekut. Jama on siis, kui müüja on juba enne seda sinu teadmata kellelegi maha müünud ja kinnisturaamatu kanded teinud – siis tuleb mängu teise ostja heauskne omandamine. Sellisel juhul, lisaks lepingus olevatele leppetrahvidele (kui neid on), on sul võimalus nõuda kahju hüvitamist – nt kui pead nüüd ostma mõne kallima korteri (see, et kallim, ei tohi sõltuda otseselt asukohast või et nüüd võtsid suurema, pigem et turg muutunud). Praktikas on see muidugi kõik üpris tülikas. Aga reeglina asjad nii hapuks ei kisu 😀

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul sarnane tehing pooleli. Laenuleping sai sõlmitud enne VÕSi, et asi kindel oleks. Komisjoni otsusega läks ka ligi kaks nädalat aega, seati lisatingimusi, mis hiljem üle vaatamisel ja asjade selgitamisel tühistati. Üks tingimus oli sh olemasoleva kinnisvara müük. Müüjale makstav broneerimisraha läks sissemaksu arvestusse.
VÕS sai sõlmitud notaris, läbi notari deposiidi makstud nn broneerimisraha, lepitud kokku tingimused ja tagajärjed kui üks pool lepingust taganeb, üleandmise tähtaeg, objekti seisund üleandmisel ja lisaks lasime kinnisturaamatusse teha ka eelmärke enda kasuks.
Asjaõigusleping saab sõlmitud siis kui kasutusluba on olemas ja pangale hindamisakt esitatud. Siis tuleb notarisse ka panga esindaja ja toimub raha laekumine ka müüjale. Minult laenulepingu sõlmimisel hindamisakti ei küsitud, samad arendaja sõnul teistelt, kes minuga samal ajal asju ajasid, küsiti.
Kaks korda täies mahus notaritasusid tasuma ei pea, selle kohta on minu meelest eraldi seaduse punkt. Kokku maksad ikka samas summa, lihtsalt kui esimese lepingu teed ka notaris, siis maksad u 50% esimene kord ja teise poole teisel korral.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 23.01 17:18; 24.01 11:11;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kindel, et pangaga oled suhelnud? Rohkem variante ei pakutud välja?
Kui korter on oma siis on võimalik seda anda ka tagatiseks ja 0% sissemaksuga või nt 10%, ei pea igatahes olema 20%.
Samuti saab koduvahetuslaenu võtta, ehk kui maja on 130 000, annab pank laenu 130 000 tingimusel, et maja müügiga makstakse nt saadud tulu 50 000 laenu tagasimakseks ja seejärel arvutatakse jäägilt kuumakse ümber. Ehk võite enne majja ära kolida ja ära osta, saate ka laenu ja siis on aega nt 6-12 kuud eelmist elupinda müüa.

0
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 23.01 17:42; 24.01 21:15;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Teemaalgataja siin jälle. Tänud vastuste eest!
Täpsustaksin oma küsimust veel korra – antud juhul polegi küsimus niivõrd selles, kas ja mis tingimustel ma pangast laenu saan, vaid see, et ega võlaõiguslikku lepingut sõlmides ei nõuta ju, et ma annaks aru, kust tuleb kevade lõpus asjaõiguslikku lepingut sõlmides minu ülejäänud 90 % rahast või ma ei pea kuidagi tol hetkel veel tõestama, et see raha mul olemas on?

Ega arendajat ju ilmselt ei huvita raha päritolu, peaasi, et ta selle õigel hetkel kätte saab? Lisaks andis arendaja lihtsalt VÕL notari aja teada, et olge kohal ja muud midagi. Panga esindaja kutsumisest vms polnud juttu.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 23.01 12:17; 23.01 12:44; 24.01 07:37; 28.01 12:32;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Imelik, et inimesed teevad nii suurte summadega tehinguid, kui enda jaoks asjad täitsa segased on. On kohe nõus minema notarisse alla kirjutama ja siis alles hakatakse kuskilt lobafoorumist uurima, mis sellega ka kaasneda võib.

+4
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.

Teemaalgataja siin jälle. Tänud vastuste eest!

Täpsustaksin oma küsimust veel korra – antud juhul polegi küsimus niivõrd selles, kas ja mis tingimustel ma pangast laenu saan, vaid see, et ega võlaõiguslikku lepingut sõlmides ei nõuta ju, et ma annaks aru, kust tuleb kevade lõpus asjaõiguslikku lepingut sõlmides minu ülejäänud 90 % rahast või ma ei pea kuidagi tol hetkel veel tõestama, et see raha mul olemas on?

Ega arendajat ju ilmselt ei huvita raha päritolu, peaasi, et ta selle õigel hetkel kätte saab? Lisaks andis arendaja lihtsalt VÕL notari aja teada, et olge kohal ja muud midagi. Panga esindaja kutsumisest vms polnud juttu.

Ei huvita arendajat see, kas raha saad või ei – lepingus on punktid, mis kohustavad sind maksma, ja kui raha ei saa, siis heal juhul pääsed vaid sissemakstud summa kaotamisega, halvemal juhul…
Ja on sinu oma asi mainida, et soovid panga esindajat notarisse.

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 23.01 12:58; 24.01 08:29;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Teemaalgataja siin jälle. Tänud vastuste eest!

Täpsustaksin oma küsimust veel korra – antud juhul polegi küsimus niivõrd selles, kas ja mis tingimustel ma pangast laenu saan, vaid see, et ega võlaõiguslikku lepingut sõlmides ei nõuta ju, et ma annaks aru, kust tuleb kevade lõpus asjaõiguslikku lepingut sõlmides minu ülejäänud 90 % rahast või ma ei pea kuidagi tol hetkel veel tõestama, et see raha mul olemas on?

Ega arendajat ju ilmselt ei huvita raha päritolu, peaasi, et ta selle õigel hetkel kätte saab? Lisaks andis arendaja lihtsalt VÕL notari aja teada, et olge kohal ja muud midagi. Panga esindaja kutsumisest vms polnud juttu.

VÕS lepingut sõlmides ei pea pank kohal olema, aga… Sul endal puudub kindlus, et pank konkreetse objekti ostu finantseerib. Pank uurib arendaja tausta, meil nt ka energiatähise arvutuse teostanud ettevõtte tausta, küsis selle kohta veel täiendavaid küsimusi jne. Panga kindla vastuse saad ainult siis kui konkreetse objekti osas esitad laenutaotluse. Kui pank nt ütleb, et ta ei anna selle objekti ostuks laenu ja sul on VÕS sõlmitud, millega sa endale ostukohustuse võtad, siis, nagu öeldud, jääd tõenäoliselt ilma broneerimisrahast ja pead maksma ka leppetrahvi müüjale, kuna tema hoidis objekti sinule. Ja võimalik, et veel mingid tagajärjed lepingust taganemisel.

Seega, mina lükkaks notari aja edasi ja teeks kiirelt laenutaotluse, et olla kindel, et pank on nõus seda tehingut finantseerima. Ja isegi kui laenad sissemaksu raha vanematelt, ei ole endiselt kindel, kas see tagab laenu saamise (nt kui praegune korter ka laenuga ostetud ja pank leiab, et te ei ole võimelised kahte laenu teenindama, siis ta ei anna ikkagi laenu enne kui korter müüdud jms).

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 23.01 17:18; 24.01 11:11;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kindel, et pangaga oled suhelnud? Rohkem variante ei pakutud välja?

Kui korter on oma siis on võimalik seda anda ka tagatiseks ja 0% sissemaksuga või nt 10%, ei pea igatahes olema 20%.

Samuti saab koduvahetuslaenu võtta, ehk kui maja on 130 000, annab pank laenu 130 000 tingimusel, et maja müügiga makstakse nt saadud tulu 50 000 laenu tagasimakseks ja seejärel arvutatakse jäägilt kuumakse ümber. Ehk võite enne majja ära kolida ja ära osta, saate ka laenu ja siis on aega nt 6-12 kuud eelmist elupinda müüa.

Ei saa enam nii! 2 aastat tagasi kasutasime koduvahetuslaenu, aga nüüd enam ei anta. Broneerisime uue elamise notaris, siis müüsime enda oma ja siis oli uue teine notar.

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 23.01 13:28; 24.01 12:30;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kindel, et pangaga oled suhelnud? Rohkem variante ei pakutud välja?

Kui korter on oma siis on võimalik seda anda ka tagatiseks ja 0% sissemaksuga või nt 10%, ei pea igatahes olema 20%.

Samuti saab koduvahetuslaenu võtta, ehk kui maja on 130 000, annab pank laenu 130 000 tingimusel, et maja müügiga makstakse nt saadud tulu 50 000 laenu tagasimakseks ja seejärel arvutatakse jäägilt kuumakse ümber. Ehk võite enne majja ära kolida ja ära osta, saate ka laenu ja siis on aega nt 6-12 kuud eelmist elupinda müüa.

Ei saa enam nii! 2 aastat tagasi kasutasime koduvahetuslaenu, aga nüüd enam ei anta. Broneerisime uue elamise notaris, siis müüsime enda oma ja siis oli uue teine notar.

Kindlasti annab, endale just pakuti, st väga käidi peale, et olemasoleva (mitte laenuga) elamispinna ikka maha müüks, mitte ei jätaks üürimiseks alles.

Ilma kodusvahetuslaenuta ei huvita panka grammivõrdki, et müün ja saan 50 000 ja siis panen sissemaksuks. Seni kuni seda summat arvel pole seda nad arvestada ei saa va kodusvahetuslaen, kus võetaksegi kohustus elamispind x aja jooksul müüa ja see raha arvestatakse laenumaksesse. St nt kui pank annab praegu 120 000 laenu ja sul 20% olemas siis lase käia. Aga kui maja on 130 000, 10-20% olemas, aga pank praegustel tingimustel ütles, et annab nt 80 000 ja puuduolev maja peaks tulema müügist, siis nad ei saa seda arvestada. St nad tinglikult võivad öelda, et jah kui selline summa on olemas ja maksate sellise summa sisse siis me anname selles summas laenu, aga see ei ole kunagi 100% kindel – näiteks kui peaks palk tugevalt kõikuma või muul viisil oma laenutingimusi “saboteerima” (a la võtad kiirlanu vmt).

0
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 23.01 17:42; 24.01 21:15;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Panga leping kehtib ainult 6 kuud. Me ostsime nii et 10% maksin ilma panka asjasse pühendamata ta ja siis 1,3 aasta pärast kui korter valmis taotlesin laenu. Notsritasu oli kirves mõlemal korral, kokku läks umbes 700 EUR, korter maksis 80 tuhande ringis.
Kui ostu ja valmimise vahe on alla 6 kuu võid ju panka minna aga kui oled kindel et laenu saad, ei pea.
1 aasta palka vaatas SEB,

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

VÕS lepingu ajal notar küsib, kas ülejäänud summa plaanite tasuda ise või pangalaenuga. Samuti tuleb notaris täita paber sissemakse raha päritolu kohta. Mul oli kõigest 4900eur sissemakse ja isegi selle juures vajas notar raha päritolu tõendamise paberit. Miks nii väikese summa puhul seda vaja teada, unustasin tol hetkel küsida. Notaritasu määratakse kogu müügisumma pealt VÕS lepingu ajal. Asjaõiguslepingu ajal on tasud seotud ainult hüpoteegi seadmisega (kui pank on kaasatud). Kui hüpoteeki pole vaja seada, siis rohkem notaritasusid ei lisandu.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga kui maja on 130 000, 10-20% olemas, aga pank praegustel tingimustel ütles, et annab nt 80 000 ja puuduolev maja peaks tulema müügist, siis nad ei saa seda arvestada.

Räägidki koguaeg sellises pudrukeeles?

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

VÕS lepingu ajal notar küsib, kas ülejäänud summa plaanite tasuda ise või pangalaenuga. Samuti tuleb notaris täita paber sissemakse raha päritolu kohta. Mul oli kõigest 4900eur sissemakse ja isegi selle juures vajas notar raha päritolu tõendamise paberit. Miks nii väikese summa puhul seda vaja teada, unustasin tol hetkel küsida. Notaritasu määratakse kogu müügisumma pealt VÕS lepingu ajal. Asjaõiguslepingu ajal on tasud seotud ainult hüpoteegi seadmisega (kui pank on kaasatud). Kui hüpoteeki pole vaja seada, siis rohkem notaritasusid ei lisandu.

Huvitav, meil oli sissemakse 18 000 ja raha päritolu tõendamist küll keegi ei küsinud. Võib-olla mingi uus asi muidug seoses rahapesu tõkestamisega.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 23.01 13:01; 28.01 11:33;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas noratritasu peab maksma kohapeal notari päeval või saab tagantjärgi arvega ka? Oskab keegi öelda?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 23.01 12:17; 23.01 12:44; 24.01 07:37; 28.01 12:32;
To report this post you need to login first.
Postitas:

VÕS lepingu ajal notar küsib, kas ülejäänud summa plaanite tasuda ise või pangalaenuga. Samuti tuleb notaris täita paber sissemakse raha päritolu kohta. Mul oli kõigest 4900eur sissemakse ja isegi selle juures vajas notar raha päritolu tõendamise paberit. Miks nii väikese summa puhul seda vaja teada, unustasin tol hetkel küsida. Notaritasu määratakse kogu müügisumma pealt VÕS lepingu ajal. Asjaõiguslepingu ajal on tasud seotud ainult hüpoteegi seadmisega (kui pank on kaasatud). Kui hüpoteeki pole vaja seada, siis rohkem notaritasusid ei lisandu.

Huvitav, meil oli sissemakse 18 000 ja raha päritolu tõendamist küll keegi ei küsinud. Võib-olla mingi uus asi muidug seoses rahapesu tõkestamisega.

Justnimelt. Asi on üsna hulluks ja naljakakski läinud.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 23.01 13:31; 29.01 08:14;
To report this post you need to login first.
Näitan 21 postitust - vahemik 1 kuni 21 (kokku 21 )


Esileht Tööelu, raha ja seadused. Võlaõiguslik leping notaris