Esileht Rasestumine ja lapse ootamine Norras sünnitama, elama RE: Norras sünnitama, elama

Postitas:

Kui on yhised lapsed, siis peaks olema suhteliselt lihtne tøestada, et te olete koos. Saate ju alati end registreerida koos elavaks paariks (ma ei tea mis see termin Norras on – samboer?).

Siis kui oled ametlikult Norra elanik, siis on sul Norras nø. haigekassa tasuta.

Siis ei pea sa midagi maksma. Osades kohtades on visiiditasu – nåiteks erakorralises on see vist 200 NOK.

Ma arvan, et keerulisem on endale pikaajalist elamisluba saada, kui haigekassat.

Aga yldiselt vaadatakse Norras igat juhtumit eraldi. kui te niikuinii juba Norras olete (vøi su mees våhemasti seal on), siis ma soovitan teil kohapealt uurida. Registreerige endale konsultatsiooniajad (registreerimisse ja ka NAVi – sest NAV tegeleb minu meelest sotsiaalkindlustusega). Sissekirjutamise konsultatsiooniaja saad sa enda nimel teha, aga NAVi ei saa sa vist enne aega, kui oled Norra elanik juba.

Aga pea meeles, et see vøtab AEGA! Våhemalt Oslos vøtab see tohutult aega. Isegi kuni 3 kuud ajani, mil saad Skatti registreerimise aja (konsultatsiooni), seejårel låheb mitmeid nådalaid aega, kuniks elamisluba sulle postkasti jøuab. Ja seejårel låheks veel aega, et jårgnevatesse kohtadesse registreerida.

Ehk siis arvesta mitu kuud enne kui saad Norras tasuta arstile. Selle koha pealt natukene hilja årkasid!

Isegi kui teed otsuse Eesti toetuste kasuks, siis tuleb sul registreerimisega juba praegult alustada! Nad aeg-ajalt kontrollivad, kui kaua ja miks sa Norras juba viibinud oled. Elamisluba taotledes aga ei ole våga hea mårk, kui oled seadust rikkunud (nåiteks see, et konsultatsiooni ajaks oled juba rohkem kui 3 kuud Norras olnud – ja kolm kuud on yhe aasta peale KOKKU!).

Kui sa oled Norras ja kåid Norras tasuta arstil, siis saad sa endiselt ka Eestis tasuta arstil kåija. Vøi registreerid end juba Norra åra, aga kåid Eestis arsti juures (sa ei pea end kohe Eestist vålja kirjutama).

Toetustega on loogika see, et kui sa saad yhest riigist toetust (nåiteks Eestist) ja Norras on toetus suurem, siis saad sa Norrast selle vahe endale.

Nåiteks, Eestist saad 200 euri, Norrast saaksid 360 euri. Siis hakkad sa saama Eestist 200 euri ja Norrast 160 euri. Aga sellisel juhul pead sa olema registreeritud Eesti rahvastikuregistrisse.

Ma ei tea kui palju kahte riiki korraga sissekirjutust kontrollitakse. Ise elan juba aastaid Norras, kuid olen endiselt Eestis ka sisse kirjutatud (st. ei ole end lihtsalt veel rahvastikuregistrist eemaldanud, laiskuse tøttu).

_____________________

Aga mulle tundub et køige arukam oleks sinu puhul teha nii:

Registreeri end ja lapsed Norra åra! See tuleb sul niikuinii åra teha. Ja siis on hea, et kui laps synnib on teil kogu perel tasuta arstiabi.

Kåi Eestis arsti juures (sa oled oma asjadega nii lootusetult hiljaks jåånud, et saaksid Norras tasuta arsti juurde varemalt alles poole raseduse pealt).

Vaata kuidas asjade kåik kulgeb – synnita seal, kus tahad, Eestis vøi Norras.

Hakka saama Eesti emapalka (kuna sa Norras ei ole tøøl kåinud, siis Norrast ei saa sa ENDALE midagi).

Hakka saama Norrast lastetoetust (raha, mis on møeldud lapsele) – ca 970 NOK (Eestis vist on våiksem).

Ja uuri oma mehe puhkuse kohta. Våhemalt Norras synnitades on su mehel koheselt peale syndi øigus 12-nådalaseks puhkuseks (100% palgaga muidugi). Vøimalik, et see øigus on tal ka siis, kui sa synnitad Eestis. Mees peaks oma tøølepingut lugema ja tøøandjaga rååkima.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 7 korda. Täpsemalt 13.05 19:36; 13.05 19:44; 13.05 20:08; 14.05 09:35; 15.05 17:24; 15.05 17:25; 22.05 16:15;
To report this post you need to login first.