Esileht Tööelu, raha ja seadused. teine rasedus enne esimese lapse aastaseks saamist. RE: teine rasedus enne esimese lapse aastaseks saamist.

Postitas:
zensus

RE: teine rasedus enne esimese lapse aastaseks saamist.

Soovitaks kasutada varianti dekreet + VH

Sünnitushüvise (dekreediraha) arvestuse aluseks on õiguse tekkele eelneva kalendriaasta sots.maksuga maksustatud TÖINE tulu. Vanemahüvitis ei ole töine tulu ja arvesse ei lähe. Kui lähed dekreeti 2012, siis arvestuse aluseks 2011.aasta tulud.

Kui tulud puudusid (olid nt lapsehoolduspuhkusel) või olid väga väikesed (s.t keskmine alla miinimumi), kuid töölepingus töötasu vähemalt miinimum, saad miinimumhüvitist, s.o 1353 EUR bruto ehk 1068 EUR neto.

Kuna sünnitushüvitis ehk dekreediraha ei ole töine tulu, siis see ei vähenda ka samaaegselt saadavat vanemahüvitist I lapsega, s.t makstakse mõlemat.

Seega lõpeks I lapse vanemahüvitis õigel ajal, s.o 11.sept 2012 ja II lapsega algaks siis viimasel võimalusel dekreeti jäädes vanemahüvitis 5 okt. Seega jääks veel I lapse vanemahüvitise lõppemisest kuni II lapse vanemahüvitise alguseni ka dekreedipäevi, mis kompenseeritakse vanemahüvitise suuruseni (kui VH suurem kui miinimum)(taotleda saab koos uue VH taotlemisega).

Kuidas toimida?
Esita ca 30 päeva (hiljemalt 14 päeva) enne uue dekreedi algust tööandjale avaldus lapsehoolduspuhkuse lõpetamiseks – esimeseks tööpäevaks märgi uue dekreedi esimene päev. Tee kindlasti avaldus aegsasti, et tööandja jõuaks taastada sinu Haigekassa kindlustuse töötajana – see on vajalik dekreediraha saamiseks. Reaalselt tööle minema ei pea. Kui dekreeti minemise aeg käes, saad arstilt sünnituslehe (dekreedilehe), mille esitad tööandjale.

0
0
Please wait...