Esileht Koolilaps 2.klassi lapsed- kas abistavad koduste töödega?

Näitan 18 postitust - vahemik 1 kuni 18 (kokku 18 )

Teema: 2.klassi lapsed- kas abistavad koduste töödega?

Postitas:

Tere!
Mul on kodus hästi hakkaja ja aktiivne teise klassi tüdruk. Õppimisega muret pole, tegeleb mitmete hobidega ning on igati asjalik.
Minu arvates, peaks iga pereliige vastavalt oma võimetele abistama koduste töödega. Olengi üritanud nõude masinast välja võtmist ja mustade masinasse panekut tütre tööks panna. Vahel saab ilma vingumata tehtud, aga enamasti (ja eriti, kui on vaja musti nõusid masinasse panna), siis hakkab selline virisemine ja ohkimine- puhkimine pihta, et…
Lisaks nõudele lasen tal loomulikult koristada oma riietekappi, sahtlites korda hoida ning teoreetiliselt teeb ka voodit igapäev.
Tegelikult näeksin, et ta võiks veelgi vahel mõne asjaga aidata- näiteks lilli kasta, puhta pesu seast oma asju sorteerida, prügi välja viia.
Tean, et lapsel mõned sõbrannad pole vist kunagi masinast nõusid välja pidanud võtma ega kodutöödega abistanud.
Ähvardasin lapse ühest trennist ilma jätta, kui ta kodus ei viitsi abika olla, ja kohe kiun lahti läheb, kui midagi temalt paluda.
Palun kajage vastu, kuidas teie peres on? Vajan võrdlusmomenti, kas tõesti “piinan” oma last liigselt?

Või on asi selles, et olen lasknud tal valida liiga palju hobisid, millega aktiivselt ja innukalt ennast hõivab. Selle tagajärjel vajab ta kodus ehk tõesti vaid kohta, kus süüa ja puhata? Sel juhul ma muidugi olukorda ka õigeks ei pea.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 18.03 22:32; 21.03 14:25;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Regulaarseid töid ma lastelt ei nõua, välja arvatud oma toa korrashoid ja musta pesu pesumasinasse toimetamine ning suuremal kassi pissikasti koristamine. Küll aga annan neile aeg-ajalt ülesandeid – nõude masinast välja võtmine, pesu kuivama panek, poekottide külmikusse tühjendamine, lillede kastmine, prügi välja viimine. Ma ei arva, et lapsed peaks täiskoormusega hambad ristis ülesandeid täitma, selleks on neil elus veel aega küll. Küll aga peavad nad palve peale aitama ning seda nad ka teevad, kuigi vahel on ikka vingumist (“miks mina”, “ma ju just eile tegin”, “ma ei viitsi” jne). Teise klassi lapselt nõudsin töid üsna harva, nüüd on sama laps neljandas ning tunnen, et on piisavalt suur ning rakendan teda juba hoolega. Kusjuures ta tunneb aitamisest tegelikult naudingut, kui esimesest laiskusest üle on saanud.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 18.03 22:42; 20.03 00:25;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu arvates ootab teemaalgataja oma lapselt liiga palju.
Mitte, et ma laste laisklemist kodus õigeks peaksin, aga hästi palju loeb siin lapse vanus. Niisugune koormus, nagu teemaalgataja kirjeldab, oleks ehk sobiv teismelisele, 13-14-aastastele. Ent 8-a on selleks veel liiga väike.

Minu enda kasvatusega tegi ema omal ajal selle vea, et liiga varakult toimus üks hirmus sundimine ja maailma seismajätmine. Selle kõige tulemusel ma vihkan kodutöid siiamaani, ning oma last olen püüdnud sellest kõigest säästa – mis teisalt on ju samuti viga.

Üldiselt ütleks, et 8-a puhul ootaks tema osalust eeskätt iseenda teenindamisega seotud toimingutes. Nt ei loobi oma riideid põrandale, vaid paneb korralikult ära. Vannitoa rätiku, kuhu end kuivatab, riputab kuivama, toast lahkudes kustutab tule. Kui köögis võileiba teeb, siis paneb asjad pärast ise kappi tagasi, tühjakssöödud taldriku viib laualt ise kraanikaussi. Eks mõnikord teeme ikka koos süüa, koristame koos jne. Aga need pole regulaarsed toimingud.

Nõudepesumasina täitmine- seda tööd ei luba ma muide teha isegi oma emal mitte. Sest minu ema ei vaata üldse, kas taldrik on suurtest toidujääkidest puhas või ei. Samuti ei oska ta jälgida, et nõud ei oleks laotud kõrgesse kuhja, nii et takistavad masina tiivikute tööd, lusikad on ta tihti asetanud nii, et need kukuvad masina põhja ning satuvad äravoolutorusse jne. Kui isegi 60.ndates muidu terve proua ei suuda nõudekat korrektselt kasutama õppida, miks siis oodata toda oskust 8-a lapselt?

Nii et mina panustaks 8-aastase puhul pigem korralikule eneseteenindamisoskusele ja enese järelt koristamisele. See võib küll kõlada elementaarsena, ent miks siis on meie ümber nii palju täiskasvanuid, kes seda ei valda? Nii mõnigi täiskasvanud ja pealtnäha edukas meesterahvas viskab oma jope, kuhu juhtub, unustab lambid põlema, jätab söödud taldrikud lauale vedelema jne-jne. Mu enese abikaasal kippusid mustad sokid jääma magamistoa põrandale vedelema, eks siis õpetasime teda lapsega koos 🙂 Need on küll niisugused n.ö tööd, millega enam-vähem igas vanuses inimene riskivabalt hakkama peaks saama ja mida on seetõttu õigus ka nõuda.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 19.03 08:40; 22.03 08:22;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Nõudepesumasina täitmine- seda tööd ei luba ma muide teha isegi oma emal mitte. Sest minu ema ei vaata üldse, kas taldrik on suurtest toidujääkidest puhas või ei. Samuti ei oska ta jälgida, et nõud ei oleks laotud kõrgesse kuhja, nii et takistavad masina tiivikute tööd, lusikad on ta tihti asetanud nii, et need kukuvad masina põhja ning satuvad äravoolutorusse jne. Kui isegi 60.ndates muidu terve proua ei suuda nõudekat korrektselt kasutama õppida, miks siis oodata toda oskust 8-a lapselt?

???? Need on küll niisugused n.ö tööd, millega enam-vähem igas vanuses inimene riskivabalt hakkama peaks saama ja mida on seetõttu õigus ka nõuda.

Minu arvates alavääristad sa oma last. 8-aastane normaalse arenguga laps suudab nõudepesumasinat nii täita kui tühjendada, eeldusel et ema vaevub seda talle õpetama.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

2.klassi laps, tüdruk. Ei ole erilisi kodutöid pidanud tegema. Peamiselt sellepärast, et on lühikest kasvu. Nõudepesumasinat meil pole, kraanikausis nõusid pesema ei ulatu. Olen mõelnud osta astmelaua, kuid mõtteks on see jäänud. Prügi välja ka viia ei saa, sest prügikott libiseks mööda maad ja õue prügikasti seda tõsta ei ulatuks. Oma riideid mustapesukasti paneb ise, juba pisikesest peale. Meil ainult 1 lill, seda ta kastma ei ulatu. Vahel koristamisel aitab tolmu võtta või tõmbab tolmuimejaga põrandat. Peab korras hoidma oma kooliasjad ning peale mängimist mänguasjad oma kohale tagasi panema. Elame 2-toalises väikses korteris. Oma tuba lapsel pole. Hetkel on elukorraldus selline, et üks tuba on magamistuba ning teine tuba on elutuba, kus pool tuba on lapse pärusmaa (tema koolilaud ning mänguasjariiul).

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Poiss, 2 klass.
Õpib, kaks huviringi, lisak üks spordiring, lisaks muusikakool.
Tema ülesanne on nõudepesumasin pööring nagu mu mees ütleb. Samuti oma kirjutuslaua korras hoidmine. Aitab 2 aastast hoida, riietada, paneb potile. Teeb ise endale võileibu ja oskab ka pannkooke teha. Riided kukuvad koju tulles küll kuhu juhtub, kutsun kogu aeg korrale, kuna peres ka väiksemaid lapsi mitu, siis kui ma ei nõua, siis ma olengi kodus ju koristaja kogu aeg.

Elementaarne on kodus anda panus ja koristaja Mariat meil ei käi.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tema ülesanne on nõudepesumasin pööring nagu mu mees ütleb.

Ma aiman, mis valdkonnas, su mees töötab 😀

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 18.03 22:42; 20.03 00:25;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meil pole peres vist kellelgi töid, mida ainult nemad tegema peavad. Oma asjade korrashoidmine on loomulik. Kõik tehakse jooksvalt. Kui ütlen, et palun võta nõud masinast välja, siis võtab, kui palun tolmu imeda, siis teeb. Kui näen, et on trennist tulles väsinud ja vaja veel õppida ka, siis lasen rahus olla.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Oma 8-aastaseid (poiss ja tüdruk) rakendan põhliliselt abitöödel, ehk siis palun midagi tuua-viia. Saadan näiteks poodi suhkru järgi, kui see on otsas, lasen panna uue kempsupaberirulli, kiskuda kõigist vooditest must pesu ära, panevad kassile juua jne. Vabal tahtel teevad süüa, koristavad jms.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meie peres on sama moodi ohkimist, aga ma ei jäta jonni ja ei heitu, vaid sunnin ikkagi need asjad, mis ma nõuks olen võtnud, ära tegema. Räägin ka sellest, et peres peab vastavalt õiguste lisandumisele ja võimete kasvule kohustusi ühtlasemalt jagama hakkama, sest teenijat me pole palganud. Oma riided sunnin pesu hulgast lastel ise välja otsima ja kappi panema. Oma kapid ja toad tuleb ise koristada, nõusid võtame masinast välja kõik enam-vähem kordamööda, mina muidugi kõige rohkem. Aga jah ka minu viielisel koolilapsel on vaja kõige selle juures ohkida ja hädaldada. minu lapsed on ka kõik kolm lühikesed, aga kraanikausi juures on tool ja ka kappideni ulatuvad toolilt.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei abista ja ei ürita.
Laps osaleb kodustes töödes eakohaselt.
Üritamine kasvatustegevuses on mannetu lähenemine.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Jah, üritamine on umbes sama mannetu nagu tähenärimine.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 18.03 22:32; 21.03 14:25;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mõned nimekirjad:
https://static01.nyt.com/images/2014/01/27/style/motherlode-chores/motherlode-chores-tmagArticle.png

https://c1.staticflickr.com/9/8833/17787369286_0c5db0b3a5.jpg

Pole mõeldud nii, et kõik need asjad jäetakse ainuisikuliselt lapse kaela, aga neisse twgevustesse võiks last kaasata ja hiljem juba lasta iseseisvalt toimetada aeg-ajalt.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui kunagi ammu tegin siia samalaadse postituse (tütar oli tol korral 12-aastane), siis sain siinsete kägude käest nii mis tolmas, et olen lapsepiinaja, kuna nõudsin samuti nõudepesumasina täitmist-tühjendamist ning et ta oma toa korras hoiab. Nii et teemaalgataja, mina ise näen, et sa ei nõua lapselt üleliia, igaüks peab panustama kodusesse ellu jõukohaselt. Nüüd, mil mu tütar on 14, ikka kuulen kiunumist, kuid asi on õnneks veidi paremaks läinud. Ka mina käin tööl, nii et pole mul ka seda aega ega jõudu üksi orjata, et kõigil hea oleks. Ma pole teenija. Ja olen ka öelnud talle, et kui ei jõua teha oma kohustusi, siis tuleb trennist ära võtta (mida ta meeletult fännab).

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

mäletan sarnases teemas teatas üks uhkusega, et tema lapsed ei tee kodus midagi, vaid ainult õpivad – et tulevikus saaksid endale teenija palgata. Ja seda tõemeeli.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

mäletan sarnases teemas teatas üks uhkusega, et tema lapsed ei tee kodus midagi, vaid ainult õpivad – et tulevikus saaksid endale teenija palgata. Ja seda tõemeeli.

Loen ja mõtlen, et enamasti käib teenija koristamas ju vaid 1-2 korda kuus. Peamine elu koosneb hoopis jooksvast koristamisest. Jättes näiteks köögi pärast söömist koristamata, on seal juba 1-2 toidukorra järel täielik seapesa. Ja veel küpsetamised ning suuremad vaaritamised… Oodates, et koristaja tuleb nüüd reedeti nõudemasinat tööle lülitama, sinu riideid kokku korjama ja kappidesse või mustapesukasti tassima, eladki enamuse ajast laga sees. Seega – selleks et inimest tõesti igasugusest koristamisest säästa, tuleks palgata koristaja igapäevaselt 12 tunniks, ent säherdust luksust ei võimalda isegi üsna kopsakad keskklassi palgad.

Kui oma teismeline tuleks selle jutuga, et tema õpib ja palkab tulevikus hoopis koristaja, siis küsin et kas see koristaja tuleb tema ja ta kaasa juurde voodisse ka ning koristab seal kõike ja uurib aluspesu ja kas see lapsele endale just meeldiks?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 19.03 08:40; 22.03 08:22;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Poiss kaheksane. Regulaarseid kohustusi ei ole, aga aitab erinevate asjadega. Nõud masinast välja ja kappi (meil paneb igaüks nõud ise masinasse, seega eraldi seda ülesannet kellelegi anda pole tarvis), viib prügi välja või pakendeid pakendikotti, viimasel ajal meeldivad talle ka sellised nn “meestetööd” a la mingite raskemate asjade tõstmine kus ta saab näidata et on juba suur. Eks katsun vaadata et ta sellega endale liiga ei tee. Aiatöid ta eriti ei salli aga natuke ikka aitab aegajalt. Saab endale lihtsama söögi nina alla – soojendab midagi, praeb muna, keedab pastat.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tegelikult koristaja käimine isegi distsiplineerib – siis saavad kõik oma asjad kokku korjatud ja oma kohale ära pandud.
Meie lapsed teevad suhteliselt vähe, sest koolipäevad on neil pikad, peale seda veel trenn ja millalgi peab ka õppima. Küll on nõue, et ühistes ruumides kraamivad enda järelt ise – panevad oma mustad nõud masinasse, musta pesu pesukorvi jne. Vahel ka tühjendavad masinat, panevad pesu kuivama jne.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 18 postitust - vahemik 1 kuni 18 (kokku 18 )


Esileht Koolilaps 2.klassi lapsed- kas abistavad koduste töödega?

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.