Esileht Koolilaps Eliitkool läbi vilistlase silmade

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 41 )

Teema: Eliitkool läbi vilistlase silmade

Postitas:

http://kroonika.ohtuleht.ee/812649/eliitkooli-hariduse-hind-ooperilaulja-elina-netsajeva-nutt-husteeria-oudusunenaod-

Mis arvate? Arvamuse avaldaja tundub asjalik, noor inimene. Minu sisetunne on alati olnud lapse eliitkooli panemise vastu, minu isiklik, sügav sisetunne. Olen mõelnud, kui hulljulged on inimesed, kes seda teevad, minu jaoks pole kunagi olnud eliitharidus primaarne inimese arenemisel, pigem olen muretsenud, et lapse närvikava tervena säiliks, et tal oleks rõõmus ja õnnelik lapsepõlv ning luba laps olla. Tutvusringkonnas on kaks väga katkist inimest, üks Vanalinna Hariduskolleegiumi taustaga, teine Inglise Kolledzist, vaimse tervise mõttes katkist, nende näide on ka silmade ees olnud, miks pole last isegi mitte katsetele viinud. Laps ei oska ju vanemale kurta ka ega kõrvutada, kas õpikoormus käib üle tema vaimse tervise või mitte.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 23.06 08:59; 23.06 15:51;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tänapäeval on hulljulged ja enesekindlad need inimesed, kes panevad oma lapse kodulähedasse tavakooli. Mitte et tavakool kuidagi kehvem oleks, aga sotsiaalne surve lapse eliitkooli või mõnda erakooli panemiseks on tohutu.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mis selles halba on, kui lapsed ka vahetunni ajal jalutavad ja midagi tähele panevad? Ülimalt normaalne süsteem, ega see ei olegi nõrkadele, ja vastavad lapsed on sinna valitud. Kas koridoris pikaliasendis telefoni näpppimine on teie arvates parem vahetund?
Lumehelbekesi ja pehmosid neist koolidest igatahes ei tule.
Ma kogu lugu ei näe lugeda, aga olen eliitkoolide poolt.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 23.06 11:18; 23.06 22:21; 06.07 23:15;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Inetu artikkel. Kui see tütarlaps tahtis antud kooli mustata, siis minu jaoks oli tulemus vastupidine – hoopis endale tõmbas vee peale. Tundub, et tema jaoks oleks piirkonnakool jõukohasem olnud. Aga tagantjärgi halvustamine on lihtsalt väiklane.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 23.06 11:37; 23.06 12:35; 23.06 19:00;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ei saa küll artiklit lõpuni lugeda, aga ei ole ju tegemist kooli mustamisega – ta ju isegi ütleb, et olenevalt lapsest, paneks ta ka oma lapse sinna kooli.

Aga teemaalgatajaga olen ma nõus – minu jaoks on ka lapse terve närvikava ja helged ning positiivsed lapsepõlvemälestused olulisemad kui “elitaarne” haridus. Mina olen teinud sellise julgustüki, et võtsin lapse eliitkoolist ära – pärast paari esimest aastat sain aru, et selle asja jätkamisel pole mõtet. Laps on mulle väga tänulik. Kusjuures ei ole probleeme lapse võimetega – laps saab piirkonnaolümpiaadidel (nii reaal- kui humanitaarainetes) häid kohti ja on igati nutikas. Olen täiesti veendunud, et koolivahetus ei muutnud lapse tulevikuväljavaateid sugugi kehvemaks, vaid pigem paremaks – enesekindlust ja eneseusku on lapsel juurde tulnud.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 23.06 11:50; 23.06 17:21; 01.07 12:18;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Inetu artikkel. Kui see tütarlaps tahtis antud kooli mustata, siis minu jaoks oli tulemus vastupidine – hoopis endale tõmbas vee peale. Tundub, et tema jaoks oleks piirkonnakool jõukohasem olnud. Aga tagantjärgi halvustamine on lihtsalt väiklane.

Loed, aga ei saa aru, mida? Halvustamine? Mustamine?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tutvusringkonnas on kaks väga katkist inimest, üks Vanalinna Hariduskolleegiumi taustaga, teine Inglise Kolledzist, vaimse tervise mõttes katkist, nende näide on ka silmade ees olnud, miks pole last isegi mitte katsetele viinud

Ja rohkem pole sul ühtegi katkist tuttavat? On, eks. Mis koolist nemad on, sa unustasid lisada?
See, kas inimene on katki või terve ei sõltu küll niipalju koolist kui kodust ning psüühika eripäradest.
Kool pole süüdi, kui sinna kooli pannakse ebaküps laps, kelle huvid on teised. Eliitkoolid ongi terasemate ning vaimsete huvidega laste jaoks. Koridoris jalutamine … mis ajal teemaalgataja ise koolis käis? Minu lapsepõlves ei tohtinud ka vaheajal joosta, ainult soojal ajal kui õue lubati, siis võis. Samuti jalutasime, isegi seista ei lubatud. See on midagi väga hullu? Ma ei teadnudki.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 23.06 12:22; 25.06 22:11;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Inetu artikkel. Kui see tütarlaps tahtis antud kooli mustata, siis minu jaoks oli tulemus vastupidine – hoopis endale tõmbas vee peale. Tundub, et tema jaoks oleks piirkonnakool jõukohasem olnud. Aga tagantjärgi halvustamine on lihtsalt väiklane.

Loed, aga ei saa aru, mida? Halvustamine? Mustamine?

No kui kirjutab, et nägi aastaid hirmuunenägusid ja ärkas paanikahoogudega. See pole mingi kollikool. Asi on ilmselgelt temas endas, mitte koolis.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 23.06 11:37; 23.06 12:35; 23.06 19:00;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tutvusringkonnas on kaks väga katkist inimest, üks Vanalinna Hariduskolleegiumi taustaga, teine Inglise Kolledzist, vaimse tervise mõttes katkist, nende näide on ka silmade ees olnud, miks pole last isegi mitte katsetele viinud

Ja rohkem pole sul ühtegi katkist tuttavat? On, eks. Mis koolist nemad on, sa unustasid lisada?
See, kas inimene on katki või terve ei sõltu küll niipalju koolist kui kodust ning psüühika eripäradest.
Kool pole süüdi, kui sinna kooli pannakse ebaküps laps, kelle huvid on teised. Eliitkoolid ongi terasemate ning vaimsete huvidega laste jaoks. Koridoris jalutamine … mis ajal teemaalgataja ise koolis käis? Minu lapsepõlves ei tohtinud ka vaheajal joosta, ainult soojal ajal kui õue lubati, siis võis. Samuti jalutasime, isegi seista ei lubatud. See on midagi väga hullu? Ma ei teadnudki.

Selliseid raskeid juhtumeid rohkem ei ole tõesti. Et selgemini väljendada, võin lisada nii palju, mõlemad inimesed on andekad ja nii öelda üleharitud, sisimas aga väga lõhki, üks neist tänaseks ka diagnoosiga, kõigub reaalsuse ja mittereaalse piirimail. Üks saab eluga hakkama tavatöö tasemel, teine vajab suguvõsa toetust.

Teemaalgataja olen mina ja mingist koridoris jalutamisest ei ole mina siin küll sõnagi juttu teinud.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 23.06 08:59; 23.06 15:51;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina ja mu vend oleme TPL vilistlased.
Minul vist vedas, olin “lahtise peaga” ja kõik tuli kergelt. Kui mina olin väga hea, siis vend oli hea aga pidi selleks röögatult tööd tegema ja vanemad muidugi said hallid juuksed temaga.
Nii mõnigi ootas ja lootis, et peale põhikooli on uued tuuled ja uus kool. Kodus oli sel teemal kõvasti sõnavõtte ja pahameelt aga isa ei lubanud vennal mõelda, et peaks kuskil mujal jätkama.
Vend jälestas seda kooli, sest see oli talle raske aga vanematel oli mingi oma kiiks sellega, et kui mina sain, siis saab tema ka.

Irooniline küll aga paar aastat tagasi alustas venna laps oma kooliteed just selles koolis. Härra direktor neid nähes ei minestanud ja tänaseks on selge, et sellele lapsele see kool sobib. Õpitakse õhinaga ja mu venna arutu tuupimisega pärsitud andekus on lapses täiesti olemas, et sobituda sellesse kooli.

Minul on kaks last. Üks käib VHKs, noorem kodukoha “tavakoolis”.
Ennevanasti elasime vanalinnas nüüd äärelinnas, sellest ka valikud.
Ma pole TPLi suurest (õppimise) koormusest “katkine” aga ma tean, et leidub hulk lapsi, kelle koolivaimustus seal sureb. Ja mitte kooli süül, vaid vanemate jäikuse ja vähese empaatia eestvedamisel…

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olen mõelnud, kui hulljulged on inimesed, kes seda teevad, minu jaoks pole kunagi olnud eliitharidus primaarne inimese arenemisel, pigem olen muretsenud, et lapse närvikava tervena säiliks, et tal oleks rõõmus ja õnnelik lapsepõlv ning luba laps olla.

mina justnimelt selleks, et laste närvikava säiliks tervena, nad eliitkooli paningi
lapsed (üks hakkab varsti lõpetama põhikooli, teine gümnaasiumi) armastavad oma kooli, neil on normaalsed klassikaaslased ja õpetajad. kuulavad alati hämminguga tavakoolides käivaid sõpru, kui need räägivad klassikaaslastest, kes juba 6.-7. klassis pidutsevad ja suitsetavad, kus saadetakse õpetajaid tunnis “pimedatesse kohtadesse”, kõnnitakse lihtsalt tunnist minema jne.
ja tänavad õnne, et nende koolis sellist jama pole, vaid on võimalik rahulikult õppida ning kool pakub erinevaid võimalusi.
loomulikult on ka normaalseid tavaklasse, aga keegi ei tea, kas õnnestub sellisesse sattuda
sellega olen küll täiesti nõus, et kui lapse võimed tegelikult ei kannata, siis pole mõtet teda iga hinna eest toppida kooli, milleks ta võimeline pole. nagu see artikli tüdruk

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
mõlemad inimesed on andekad ja nii öelda üleharitud, sisimas aga väga lõhki, üks neist tänaseks ka diagnoosiga, kõigub reaalsuse ja mittereaalse piirimail. Üks saab eluga hakkama tavatöö tasemel, teine vajab suguvõsa toetust.

Kas need konkreetsed juhtumid just eliitkooli tagajärg on? Tegelikult on ka nii, et hullumajades on juba vanadest aegadest peale päris palju geeniusi olnud. Mõnikord käibki üliandekusega kaasas teatud vaimne hälbimus. Olen üsna veendunud, et väga andekate, kuid nõrga närvisüsteemiga laste koht ei ole eliitkoolis. Võimalik, et mõningatel juhtudel oleks parim lahendus hoopis koduõpe. Eliitkool sobib neile, kes on tugeva närvi ja hea stressitaluvusega.

Mina näen oma tutvusringkonna eliitkooli-vilistlaste (just naiste) seas aga hoopis teisi probleeme. Nad on võimekad ja tublid, isegi ülitöökad ja perfektsionistid oma tegemistes, aga üsna madala enesehinnanguga. Suured muretsejad ja pabistajad, et kas kõik ikka sai nii nagu vaja. Võimed lubaks neil jõuda märksa kaugemale, kui nad jõudnud on, aga neil on selline “mis nüüd mina…” suhtumine. Ja saan aru, et eliitkool võib osades lastes just sellist enesehinnangut ja ellusuhtumist kujundada.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 23.06 11:50; 23.06 17:21; 01.07 12:18;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Netšajeva läks Lütseumisse ju alles 10. klassi. Mind paneb hoopis see imestama, kui kehva eesti keele oskusega saab eestikeelset kooli lõpetada.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 23.06 18:53; 29.06 17:35;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Netšajeva läks Lütseumisse ju alles 10. klassi. Mind paneb hoopis see imestama, kui kehva eesti keele oskusega saab eestikeelset kooli lõpetada.

On kehv või? Ise ta artiklis mainib, et venekeel on täitsa ununenud, pidavat seda lausa aktsendiga rääkima.
Ja kas 10-12 klassi õpilased tahavad veel vahetundides joosta ja mängida?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 23.06 11:37; 23.06 12:35; 23.06 19:00;
To report this post you need to login first.
Postitas:

hmmm. mul ka lapsed eliitkoolis, pesamuna hakkab järgmisel aastal gümnaasiumi lõpetama.-
ainus periood, kui laps hirmuunenägude käes vaevles, polnud mitte niivõrd kooli, kui meedia süü: mingil perioodil räägiti meedias palju maailoma lõpust ja algklassijüts hakkas kartma, et “äkki homme tuleb juba Maailma Lõpp”. aga see läks paari päevaga mööda.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 23.06 19:49; 07.07 17:11;
To report this post you need to login first.
Postitas:
mõlemad inimesed on andekad ja nii öelda üleharitud, sisimas aga väga lõhki, üks neist tänaseks ka diagnoosiga, kõigub reaalsuse ja mittereaalse piirimail. Üks saab eluga hakkama tavatöö tasemel, teine vajab suguvõsa toetust.

Kas need konkreetsed juhtumid just eliitkooli tagajärg on? Tegelikult on ka nii, et hullumajades on juba vanadest aegadest peale päris palju geeniusi olnud. Mõnikord käibki üliandekusega kaasas teatud vaimne hälbimus. Olen üsna veendunud, et väga andekate, kuid nõrga närvisüsteemiga laste koht ei ole eliitkoolis. Võimalik, et mõningatel juhtudel oleks parim lahendus hoopis koduõpe. Eliitkool sobib neile, kes on tugeva närvi ja hea stressitaluvusega.

Arvan samamoodi. Võib-olla tänu eliitkoolile need üliandekad veel niigi kabedad on, mõnes tavakoolis oleks neil ehk koolgi lõpetamata jäänud ja ammu hullumajas.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 23.06 11:18; 23.06 22:21; 06.07 23:15;
To report this post you need to login first.
Postitas:
mõlemad inimesed on andekad ja nii öelda üleharitud, sisimas aga väga lõhki, üks neist tänaseks ka diagnoosiga, kõigub reaalsuse ja mittereaalse piirimail. Üks saab eluga hakkama tavatöö tasemel, teine vajab suguvõsa toetust.

Kas need konkreetsed juhtumid just eliitkooli tagajärg on? Tegelikult on ka nii, et hullumajades on juba vanadest aegadest peale päris palju geeniusi olnud. Mõnikord käibki üliandekusega kaasas teatud vaimne hälbimus. Olen üsna veendunud, et väga andekate, kuid nõrga närvisüsteemiga laste koht ei ole eliitkoolis. Võimalik, et mõningatel juhtudel oleks parim lahendus hoopis koduõpe. Eliitkool sobib neile, kes on tugeva närvi ja hea stressitaluvusega.

Mina näen oma tutvusringkonna eliitkooli-vilistlaste (just naiste) seas aga hoopis teisi probleeme. Nad on võimekad ja tublid, isegi ülitöökad ja perfektsionistid oma tegemistes, aga üsna madala enesehinnanguga. Suured muretsejad ja pabistajad, et kas kõik ikka sai nii nagu vaja. Võimed lubaks neil jõuda märksa kaugemale, kui nad jõudnud on, aga neil on selline “mis nüüd mina…” suhtumine. Ja saan aru, et eliitkool võib osades lastes just sellist enesehinnangut ja ellusuhtumist kujundada.

Jah, mina tunnen ennast selles pildis ära. Lõpetasin eliitkooli medaliga, olen pigem perfektsionist ja tunnen elus väga puudust enesekindlusest ja algatusvõimest. Tegelikult läheb mul oma erialal hästi, osalt ka tänu koolis omandatud teadmiste ja keeleoskuse baasile ning töövõimele, aga kogu aeg on kuklas teadmine selle kohta, mis kõik puudu ja valesti on või mida ma ei oska. Kui ma ise ei ole kunagi kahelnud selles, et võimed on mul olemas, lihtsalt tööd on vaja teha, siis mõni aeg tagasi klassiõdedega vesteldes sain üllatusega teada, et päris mitmed suures plaanis väga andekad tüdrukud, kes ei olnud klassis akadeemilises mõttes päris tipus, aga kindlasti mitte ka raskustes, loobusid ülikoolivalikul kõrgema konkursiga erialadest, eeldades, et nendesugused keskpärased sinna nagunii sisse ei saa.

Aga meie olime teine põlvkond (lõpetasime 90ndate keskpaigas). Praeguse aja lapsi kasvatatakse teisiti, õpetajad, ka eliitkoolides, on juba teisest ajastust, ning ühiskond on ka teistsugune. Ja paraku on vahepeal saabunud riigieksamite ajastu, mis ühest küljest annab õpilasele, sh eliitkooli kolmelisele, parema suure plaani oma teadmistest, aga teisest küljest karistab ka julmalt vale keskkooli valimise eest. Mina ja mu klassikaaslased kohtusime ülikoolis oma kursustel paljude andekate noortega, kes olid lõpetanud keskkooli Õismäel või Keilas või Abjas või Jõgeval või Räpinas ja kelle ülikool valis konkreetsele erialale sisseastumisvestluse või spetsiifilise erialaeksami alusel. Minu vennapoja kursus suure konkursiga lävendipõhise vastuvõtuga erialal TÜs koosnes juba praktiliselt kaheksa kooli (kaks Tartust, viis Tallinnast, üks Pärnust) vilistlastest.

Kellel on soodumus vaimsete tervise probleemideks, löövad need veel suurema tõenöosusega välja olukorras, kus tõrked haridusteel tähendavad madalama kvalifikatsiooniga tööd, rahapuudust, raskusi töökoha leidmisel. Ainult, et siis ei süüdista keegi kooli, vaid öeldakse, et elu lihtsalt läks nii. Ka mina tunnen mõnda eliitkoolist pärit katkist inimest, aga vähemalt ühel juhul näen ka selgelt, et põhiprobleem on ikkagi peresuhetes, mitte koolis. Kui lapsel on tugev ja armastav tagala, siis see pehmendab ära igasugused väljastpoolt pärinevad stressid.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina ei saa aru, kes pidevalt genereerib neid hirmulugusid eliitkoolidest. Haridusministeerium? Et konkurssi vähendada? Või eliitkoolid ise, et end pidevalt pildil hoida ja konkurssi suurendada? Kellele neid õudusjutte vaja on? Kas keegi sunnib oma lapsi sinna vägisi panema kedagi või milles üleüldse on probleem? Muid muresid ja kitsaskohti pole enam? Või on nii palju, et kellelegi on kasulik fabritseerida ja forsseerida pidevalt üht täiesti tähtsusetut teemat, mis puudutab igal aastal paarisadat (!) peret? Kui palju on Eestis inimesi, ja räägitakse, õhutatakse vaenu, kadedust, sallimatust ja viha paarisaja lapse pärast, milleks küll?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 24.06 14:35; 27.06 16:59;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma olin noorena täitsa pehmo ja õppimiskallakuga kooli minek oli pääsemine heasse koolikeskkonda vaimsuse külje pealt vaadates.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tundub huvutav lugemine ja tahaks ka sõna sekka siin öelda, sest käisin ise ühes Tartu eliitkoolis.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu laps ei tahtnud Lütseumisse mitte mingil juhul gümnaasiumisse minna, oli vahepeal sellest õppimispingest väga väsinud. Gümnaasiumisse sai VHK-sse sisse ja selle kooli kohta ütlen mina küll vaid kiidusõnu. Seal polnud niisugust õppimispinget, pigem väga hoiti ja nunnutati lapsi, sealt koolist küll katkist närvikava ei saada. Vähemalt mitte õppimispinge pärast.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Selliseid raskeid juhtumeid rohkem ei ole tõesti. Et selgemini väljendada, võin lisada nii palju, mõlemad inimesed on andekad ja nii öelda üleharitud, sisimas aga väga lõhki, üks neist tänaseks ka diagnoosiga, kõigub reaalsuse ja mittereaalse piirimail. Üks saab eluga hakkama tavatöö tasemel, teine vajab suguvõsa toetust.

Veider tõesti, et sa seostad kooli ja nende vaimset seisundit nii üheselt. Küllap neil oleks seesama seisund igas koolis tekkinud, sest tegemist on tõenäoliselt psüühilise haigusega.

Teemaalgataja olen mina ja mingist koridoris jalutamisest ei ole mina siin küll sõnagi juttu teinud.

Ma saan aru, et sa oled teemaalgataja ning kui sa ise ikka ka seda artiklit lugesid, millele viitad, siis peaksid teadma, et seal oli juttu koridoris jalutamise sunnist kui ühest Lütseumi halvast küljest.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 23.06 12:22; 25.06 22:11;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Katkine närvikava tekib lastel eelkõige koolikiusamise tõttu. Ei ole ka eliitkoolid selles mõttes mingi erand. Pigem tekivad majanduslikul baasil eliitkoolides veel lisapinged.

Kindel ja turvaline tagala pere näol on lastele ülioluline, aga palju meil siin Eestis neid perele turvalisust pakkuvaid pereisasid on? Üle poole lastest kasvavad pingete all murduvate üksikemadega või siis peredes, kus “kanged” eesti naised üritavad vaikselt kõik ise ära teha, kuid lõhuvad ja hävitavad sellega vaikselt iseenda psüühikat.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma tean päris paljusid eliitkooli lõpetanuid ja ka neid, kes mujale läksid gümnaasiumisse. Ise olen ka eliitkooli lõpetanu. TÕde on igaühe jaoks kuskil vahepeal. Ma ei ole kindlasti väheste võimetega või midagi aga seal koolis olin küll nõrgemate seas. Alles 38-aastasel sain aru, et ei-ei, nõrk ma küll pole. Päris kaua kulus aega 😀
Tuttavatega on nii, et need, kes sinna keskkooli läksid, need ei ole tegelikult nii suured fännid, kui need, eks seal 12 aastat õppisid.
Koolid on head muidugi ja enesekindluse kasvatamises ei olnud minu ajal küll ükski kool vast hea. Ma arvan, et see on tänapäeva teema rohkem. Eestis oli ja vanasti ka juttu ajades selline ärategemise stiil donimeeriv, et maha tegemine on lihtsalt konstruktiivne kriitika. Nüüd on hakanud seegi muutuma

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina näen oma tutvusringkonna eliitkooli-vilistlaste (just naiste) seas aga hoopis teisi probleeme. Nad on võimekad ja tublid, isegi ülitöökad ja perfektsionistid oma tegemistes, aga üsna madala enesehinnanguga. Suured muretsejad ja pabistajad, et kas kõik ikka sai nii nagu vaja. Võimed lubaks neil jõuda märksa kaugemale, kui nad jõudnud on, aga neil on selline “mis nüüd mina…” suhtumine.

Minu laps õpib Prantsuse lütseumis. Ei osanud ennem neist süvaõppekoolidest mitte midagi arvata ja ei huvitanud ka. Lihtsalt lasteaias öeldi, et laps peaks minema sinna kooli õppima, kuna see koht sobib temale kõige paremini. Käisime lasteaia soovitusel ka psühholoogi juures IQ testi tegemas ja tulemus toetas selle otsuse tegemist, ehk siis laps sai ametlikult hinnangu, “andekuse erivajadusega”. Mingit psüühilist haigust tal kindlasti pole ja autist-asperger samuti mitte, lihtsalt on lahtine pea 🙂

Räägitakse eliitkooli laste suurest täiuslikkusepüüdlusest ja perfektsionismist, nende suurtest pea- ja kõhuvaludest jne. Jah, minagi olen istunud oma lapsega korduvalt EMO koridoris lapse kõhuvalude tõttu. Kuid- mina istusin seal temaga siis, kui ta oli 5-aastane. Ta ei käinud üldse koolis, ei eelkoolis ega mitte üheski trenniski mitte, seega ei saa rääkida mingist hirmsast koormusest kohe kindlasti mitte. Ta veetis oma päevi ainult ja ainult mängides, isegi lasteaias käis vaid poole päevaga. Ometi olid tal suured kõhuvalud. Samuti olen tema täiuslikkusepüüdlusega maadelnud beebieast saadik. Kui kritseldus ei õnnestunud tema meelest täiuslikult, siis rebis paberi puruks, viskus põrandale maha ja karjus. Kus seal see hirmus “eliitkooli tamp” siis oli? Veel vaatan, et lasteaias ei viitsinud ta õieti midagi teha, vaatas aknast välja ja ümises laulda sellal kui teised ülesandeid lahendasid. Seega ei tekkinud tal mingit tööharjumust, mis on väga halb.

Selle põhjal ma ütlen: kõik need seigad, mida püütakse kleepida lastele külge seoses eliitkoolis õppimisega, ei pruugi sugugi olla mitte eliitkooli tagajärg, vaid pigem ongi need andekate laste loomuses juba sünnipäraselt sees. Kui ei usu, siis võtke palun lahti google otsinguga mõni andekate laste teemaline netileht ja lugege seda kõike.

Enda laps on just nüüd, lütseumis, muutunud tunduvalt rahulikumaks. Ta sai lõpuks omasuguste seltskonda, seal oskavad õpetajad arvestada selliste lastega ja neile paremini läheneda. Tuupimist polegi nii väga palju, pigem on metoodika suunatud tööharjumuse kujundamisele (mida sellised lapsed just hädasti vajavad). Kõhuvalud on taandunud ja lapsele seal koolis meeldib. Mõtlen vahel, et oleks laps läinud piirkonnakooli, poleks ta seal ellu jäänud. Pere teine laps käib muide piirkonnakoolis ja temale sobib jällegi seal, lisaks mainiks, et viimaseski on vaja õppida ja mitte vähe.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 26.06 11:45; 26.06 17:00; 01.07 16:30;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Artiklit täies mahus kahjuks lugeda ei saa, kuna tegemist on tasulise kirjatükiga, kuid selles osas, mis tasuta näha on, on kohe sees üks lausvale.
Preili mainib nimelt (vabandan juba ette, et ei tsiteeri sõna-sõnalt vaid annan öeldut edasi mälu järgi), et õpetaja võis igal ajahetkel klassi astuda ja kontrollida testiga nende kunstiteadmisi.
Vale! Nn. “kunstitestid” (mis on alati erinevatel teemadel – näiteks maailma muuseumid, mingi kindel motiiv erinevate kunstnike töödes, mingi kunstisuund vms. ja mõnikord on tegu hoopis Eesti Vabariigi riigikorda puudutava testiga) toimuvad üks kord semestris ja testi toimumise nädal on õpilastele semestri alguses alati täpselt ette öeldud. Nii et mingit igapäevast testi-hirmu nüüd küll õpilastel olla ei tohiks. Materjal, mida kontrollitakse, on umbes 8 A4 lehe pikkune ja sugugi mitte kuivalt akadeemiline. Testi pikkus ajaliselt on umbes 5-7 minutit. Seega ilmselt kujutate ette, kui lihtne ja kerge see test on.
Minul käib TPL-is 2 last – üks gümnaasiumis, teine põhikoolis. Nii et tean, mida räägin.

Testi materjalid on, muide, kooli kodulehel kogu aeg saadaval ja kõigil on võimalik neid igal ajal kasvõi enseharimise mõttes lugeda: http://tpl.edu.ee/oppetoo/ulekoolilised-testid/
Jah, mina olen lugenud. Väga huvitav.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina näen oma tutvusringkonna eliitkooli-vilistlaste (just naiste) seas aga hoopis teisi probleeme. Nad on võimekad ja tublid, isegi ülitöökad ja perfektsionistid oma tegemistes, aga üsna madala enesehinnanguga. Suured muretsejad ja pabistajad, et kas kõik ikka sai nii nagu vaja. Võimed lubaks neil jõuda märksa kaugemale, kui nad jõudnud on, aga neil on selline “mis nüüd mina…” suhtumine.

Minu laps õpib Prantsuse lütseumis. Ei osanud ennem neist süvaõppekoolidest mitte midagi arvata ja ei huvitanud ka. Lihtsalt lasteaias öeldi, et laps peaks minema sinna kooli õppima, kuna see koht sobib temale kõige paremini.

Huvitav, et lasteaia kasvatajad just TPLi ainiti soovitasid Su lapsele. Mul laps sai ka mitmesse eliitkooli sisse ja neist just kõige vähem soovitasid kasvatajad TPLi (ikka igal aastal mõni laps lasteaiast sinna kooli suundunud ja väga pahasti räägivad lasteaia vilistlaste vanemad sellest koolist miskipärast kasvatajatele). Ja TPL ei jäänudki lõpuks sõelale.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina näen oma tutvusringkonna eliitkooli-vilistlaste (just naiste) seas aga hoopis teisi probleeme. Nad on võimekad ja tublid, isegi ülitöökad ja perfektsionistid oma tegemistes, aga üsna madala enesehinnanguga. Suured muretsejad ja pabistajad, et kas kõik ikka sai nii nagu vaja. Võimed lubaks neil jõuda märksa kaugemale, kui nad jõudnud on, aga neil on selline “mis nüüd mina…” suhtumine.

Minu laps õpib Prantsuse lütseumis. Ei osanud ennem neist süvaõppekoolidest mitte midagi arvata ja ei huvitanud ka. Lihtsalt lasteaias öeldi, et laps peaks minema sinna kooli õppima, kuna see koht sobib temale kõige paremini.

Huvitav, et lasteaia kasvatajad just TPLi ainiti soovitasid Su lapsele. Mul laps sai ka mitmesse eliitkooli sisse ja neist just kõige vähem soovitasid kasvatajad TPLi (ikka igal aastal mõni laps lasteaiast sinna kooli suundunud ja väga pahasti räägivad lasteaia vilistlaste vanemad sellest koolist miskipärast kasvatajatele). Ja TPL ei jäänudki lõpuks sõelale.

Olen see kägu, kellele vastad. Jah, meile tõesti soovitati esmanimekirjas lütseumi, ehkki lisati juurde, et proovige mujale ka – kui laps sel päeval haigestub vms, siis on mujale ka võimalus. Laps sai sisse kolme katsetega kooli ja õpib nüüd lütseumis. Siiani oleme rahul ja ei oska arvata, mispärast just ühest koolist linnalegendides mingi kole koll on tehtud 🙂 On ju selge, et ükski kool ei saa kõigile ühtmoodi sobida ja kui näiteks meie lapsele lütseum ei sobiks, siis me paneks ta mujale. Aga me ju ei tee seda, sest pole mingit vajadust… Huvitaval kombel tõstetakse esile neid, kes on katsetega koolist poole pealt lahkunud näitena sellest, kui halb kool on. Samas, mu teise lapse piirkonnakoolist on poole pealt (4.-5.kl) lahkujaid nõnda palju, et paralleele tõmmatakse kokku. Aga sellest ei räägi mitte keegi, sest see ei sobi oma pilti. Lahkub Prantsuse lütseumist 4.klassis 2 õpilast, on terve linn kõlakat täis, lahkub piirkonnakoolist 12 õpilast, on kõik vait ja kehitavad õlgu et normaalne, järelikult siis kolis üks ära, teine jäi koduõppele, paljugi mis. Piirkonnakoolis võib olla “paljugi mis”, ent katsetega koolis ei või seda olla, siis keevitatakse kohe külge igasugu huvitavaid põhjuseid 🙂

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 26.06 11:45; 26.06 17:00; 01.07 16:30;
To report this post you need to login first.
Postitas:

TPLi kohta ei oska midagi öelda, ise olen ühe teise Tallinna eliitkooli vilistlane. Kooli läksin kuueselt ajal kui üldiselt mindi seitsmeselt ja terve 11 aastat ma igatahes õppimisega eriti ennast ei vaevanud, sest häid hindeid sai niisamagi. Nii et lõpetage ära see eliitkoole puudutavate kollijuttude rääkimine. Ega igaüks ei peagi sinna pressima, ei I klassi, 7. ega ka gümnaasiumisse. Läks ka meie klassist lapsi ära ja seda igas vanuseastmes. Ju siis leiti, et ei sobi – ja õige ongi. Ei peagi igaühele sobima.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Artiklit täies mahus kahjuks lugeda ei saa, kuna tegemist on tasulise kirjatükiga, kuid selles osas, mis tasuta näha on, on kohe sees üks lausvale.
Preili mainib nimelt (vabandan juba ette, et ei tsiteeri sõna-sõnalt vaid annan öeldut edasi mälu järgi), et õpetaja võis igal ajahetkel klassi astuda ja kontrollida testiga nende kunstiteadmisi.
Vale! Nn. “kunstitestid” (mis on alati erinevatel teemadel – näiteks maailma muuseumid, mingi kindel motiiv erinevate kunstnike töödes, mingi kunstisuund vms. ja mõnikord on tegu hoopis Eesti Vabariigi riigikorda puudutava testiga) toimuvad üks kord semestris ja testi toimumise nädal on õpilastele semestri alguses alati täpselt ette öeldud. Nii et mingit igapäevast testi-hirmu nüüd küll õpilastel olla ei tohiks. Materjal, mida kontrollitakse, on umbes 8 A4 lehe pikkune ja sugugi mitte kuivalt akadeemiline. Testi pikkus ajaliselt on umbes 5-7 minutit. Seega ilmselt kujutate ette, kui lihtne ja kerge see test on.
Minul käib TPL-is 2 last – üks gümnaasiumis, teine põhikoolis. Nii et tean, mida räägin.

Testi materjalid on, muide, kooli kodulehel kogu aeg saadaval ja kõigil on võimalik neid igal ajal kasvõi enseharimise mõttes lugeda: http://tpl.edu.ee/oppetoo/ulekoolilised-testid/
Jah, mina olen lugenud. Väga huvitav.

Väga äge! Aitäh lingi eest. Kõik neist küll ei ole minu teemad (ja ma oleksin ikka sigatige, kui mu laps peaks kõiki neid koolis kohustuslikus korras õppima), aga piiblivälised teemad on meeldivalt üldharivad ja meelelahutuslikud lugeda.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 41 )


Esileht Koolilaps Eliitkool läbi vilistlase silmade

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.