Esileht Erivajadustega laps Kellel Asperger tavakoolis?

Näitan 4 postitust - vahemik 31 kuni 34 (kokku 34 )

Teema: Kellel Asperger tavakoolis?

Postitas:

Ma ei tea kuidas teil, aga meie noormees vihkab kooli enda sõnul meeletult. Ega ta muidugi sinna eriti tihti satu ka- nädalas ehk korra jõuab. Kooli juhtkond on aga olnud vastutulelik, kuigi tavaliselt sellised koolis mittekäijad eemaldatakse, sest tung sinna kooli on suur. Rootsis on selle diagnoosiga lapsi ja noori tohutult.
Mure on suur, sest teda ei huvita mitte miski peale arvutis istumise. Väljas ta ei käi, sõpradega ei kohtu ja meiega suhtleb minimaalselt. Oleme püüdnud talle nii palju toeks ja abiks olla, kui võimalik, aga nüüd tunnen, et enam ei jaksa. Tal pole mingit motivatsiooni edasi liikuda, sest kodu on olemas ja soe toit laual. Ainsaks stiimuliks hommikul voodist välja tulla ongi tal arvutimängud. Isegi sööma ei tule, sest muidu jääb ju mäng pooleli. Selline elu siis.

Mina arvutit keelama ei hakkaks, see ei aitaks. Ütled, et neljas aasta gümnaasiumi lõpuklassis, siis on ta kuskil 23, vanem ehk veelgi, kui varem ka mõnda klassi mitu korda teinud? St üsna suur inimene juba. Ma püüaks ikka temaga jutule saada. Et kui muidu ei saa, siis alustaks ehk sellest, et tunneks huvi, mida ta mängib arvutis ja miks, laseks seda mängu endale selgitada jne. Ja ehk sealt saaks juba edasi jõuda selleni, kas on midagigi elus, mis teda huvitav, midagi, mida ta endale elatise teenimiseks teha tahab. Sellesama arvutiga seonduv ehk? Arvutimängudega seonduuv? Aruvtimänge tootvad firmad on muidu üsna tulus äri.

Miks sa üldse teda iga hinna eest seal gümnaasiumis käima sunnid? Gümnaasium ei ole ju enam kohustuslik. Seda on mõtet teha siis, kui tal on idee, mida edasi õppida ja selleks gümnaasiumit vaja, aga kui see ikka nii vastumeeelne on, et üldse ei taha, siis oleks ehk mõisltikum katsuda läheneda sellest küljest, et mis töö talle sobida võiks ja mis haridus või oskused selleks tööks vajalikud on.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kägu 29.01.2017 kell 01:58 – kas laps, kellest räägid, on tütar? Huvitav oleks sinuga suhelda, sest ilmselt meie lastel oleks sarnasusi :).
Mul on sarnases vanuses tütar, 5 klass, saab kohe 12. Olen ümber selle Aspergeri diagnoosi tammunud tema 4.ndast eluaastast peale, aga diagnoosi tal pole ja ilmselt ei tulegi. Ta on mul pisut omapärane oma kiiksudega (mis on vanusega vähenenud) ja väga nurgilise iseloomuga. Kiiksudest –
– juba titena oli veepelgur. Nii kui tagumik vannivett puudutas, oli isa taevani. Pead pesta ei lasknud, ennast pesta ei tahtnud. Veekartusest sai üle kui ujumistrenni panime. Pesta ei armastanud ennast väga pikalt, aga nüüd on õppinud, et 2 korda nädalas TULEB juukseid pesta ja seda teeb vabatahtlikult ja ise.
– Riided, oh need riided. Pitsitavad, kõdistavad, on halvad jnejne. Ja need põhjendused – “emme, ära neid aluspükse sahtlisse pane, need muutuvad muidu halvaks!” Mingil hetkel sain aru, et targem on temaga mitte võidelda ja kui talle juhuslikult mõned riided meeldivad, siis ostan samasuguseid rohkem ja järgmisest suurustes ka :). Õnneks on koolis koolivorm. Aga põhimõtteliselt käib ta vabal ajal ainult 1 paari oma lemmikretuusidega ja vahetab vaid t-särke (vähemalt neid on hakanud viimasel ajal omal soovil vahetama). Tema põhjendused on, et kõik muu on ebamugav ja keegi nagunii ei vaata teda. Tal on täiesti suva, mis seljas on. Olen enamvähem leppinud, aga nõuan endiselt, et riided peavad vähemalt puhtad olema.
– söömine. Mnjah. Need söögid, mida ta sööb, nende nimekiri pole aastate jooksul eriti pikenenud. Midagi uut kindlasti ei proovi. Kui on otsustanud, et n Hesburger talle ei maitse, siis ta keeldub joomast ka Hesburgerist ostetud pudelivett (mida mujalt ostetuna joob). Midagi mõistlikku ta selle kohta ei oska selgitada.
– liigne või vähene tundlikkus – lärmi suhtes on tundlik, aga endast välja ei lähe. Külmatundlikkusega on tal ka juba pisikesest peale midagi teistmoodi – tal pole praktiliselt kunagi külm :). Ta ei ole kunagi kandnud mitut kihti riideid (ka talvel läheb t-särgile peale ainult jope), suviti on terve suve lihtsalt t-särgi väel (isegi kui teised õhtuti joped selga panevad). Ja külm vesi pole talle mingi teema. Lõhnade osas tundub ta ka pisut liiga terava ninaga olema.
– suhtlemine… Suhtleb endale vajalikel teemadel, naljalt ennast ei ava. Seega kui tahan tema elust midagi teada saada, pean juba ette enamusega ise kursis olema, et suudaksin väga suunavalt küsida. Oma mõtetest ja tunnetest ei räägi. Näiteks kui kinost-teatrist või muust põnevast kohast tuleb, siis kunagi ei räägi, kas meeldis, mis meeldis, kas oli tore vms. Absoluutselt mingit tagasisidet pole. Õnneks saab naljast ja mõistujutust aru, aga ise niisama huumorit ei tee. Emotsioonide osas väga kasin, naerab vähe. Samas kui solvub, siis pisarateni. Sõpru on koolis, aga koolivälisel ajal ei huvitu nendega kohtumisest. Küll aga suhtleb nendega neti teel. Päris sõbrannatamist nagu tema vanuses olla võiks, pole. Südamlik ja nunnutav on ta vaid meie kassidega, teistega on nö platooniline. Ema-isa ta kallistada omal algatusel ei taha, no headöödkalli saame kuidagi tehtud. Samas tahab alati kodus olla ja meiega koos olla.
– jäik ja kamandav. On meil nö kodupolitsei, kes näeb ja kohe välja kireb, kui keegi (õde-vend) millegi vastu eksib. Ta ei oska olla selline mõnus ja vaba, tema suhtlemine on alati konkreetne.
Koolieelikuna oli meil ka probleem enureesiga ja tal olid periooditi tikid. Nendest saime kooliajaks lahti õnneks. Siis käis ka psühhiaatri juures teste tegemas. Seal öeldi, et on autistlikke jooni, aga diagnoosi kokku ei anna.
Käib tavakoolis, kus kõik sujub. Seni pole probleeme olnud ja koolist pole keegi märku andnud et midagi võiks valesti olla. Ta on väga kohusetundlik, käib ilusti trennis, huvikoolides. Eri-andeid ei tundu olevat, aga koolis saab kenasti hakkama ja on tubli. Koolis ta ilmselt suudab ennast ka rohkem kokku võtta ja seal pingutada, seda näitab kasvõi see, et koju jõudes on ta tohutult väsinud ja lihtsalt jääb diivanile tihti magama. Panime ta erakooli, kus on väiksemad klassid ja soe õhkkond. See ilmselt oli väga õige otsus, sest tavakooli surve all oleks tõenäoliselt võinud murdumisi ette tulla.
Meil on paremaid päevi, mil mõtlen, et miks ma üldse olen pead murdnud tema eripärade pärast. Aga on halvemaid päevi, mil ma jälle loen internetis erinevaid foorumeid ja otsin lastepsühholoogi kontakte. Halvemad päevad väljenduvad meil tema ülikinniseks muutumises (istub valdavalt oma toas), tema pidevas pahas tujus, konfliktseks muutumises. Kuna meil on peres veel 2 last, siis ma seda kontrasti näen ikka väga teravalt teiste lastega. Praegu on meil näiteks väga terav probleem õe ja vennaga läbisaamine. Tema oma suhtlusoskusega (või õigemini oskamatusega) ei oska kuidagi nendega heades suhetes olla, tüli tõuseb praktiliselt hetkega, sest ta on noriv, kamandav ja kiuslik. Samas on ta aus ja õiglust taga ajav.
Kui sul on huvi minuga suhelda, siis võid kirjutada: klassifikaator@hotmail.com
Jagame kogemusi :).

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Palun EI, kui vähegi võimalik siis EIIIIIIII! See ei sobi kohe üldse, isegi kui kohe pole negatiivseid tagajärgi. Arvestagem oma eriliste laste erilisusega veidikenegi. Neid ei ole nii palu nad on eriline haruldus, kingitus, midagi mida igaühele usaldada ei saa.
Ainult Aspi enda huvidest lähtuvalt. Ülejäänud klass mind ei huviata.

miks sa pelgad väikeklassi, seal on vaid 4 õpilast ja õpetajal on palju rohkem aega sinu lapsele pühendada. Kui laps saab seal kenasti hakkama – siis liigub laps tavaklassi tagasi. Kurb lugeda sellist mõtteavaldust, et sind teised õpilased ei huvita.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

vahetunni-aegse lärmi vastu soovitatakse kõrvaklapid lapsele anda

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 4 postitust - vahemik 31 kuni 34 (kokku 34 )


Esileht Erivajadustega laps Kellel Asperger tavakoolis?

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.