Esileht Pereelu ja suhted Lahutatud vanemate lapsed, kuidas läheb?

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 36 )

Teema: Lahutatud vanemate lapsed, kuidas läheb?

Postitas:

Olen oma elus ristteele jõudnud. Kardan otsustada edasise tee valikul. Õigemini, kardan oma otsust laste heaolu pärast. Lühidalt öeldes on tegemist ühe väikeste lastega pere lahku kolimisega. Parandada ei anna enam midagi, seda pole mõtet soovitada.

Oleksin tänulik, kui inimesed, kes on pidanud lapsena vanemate lahkumineku üle elama, jagaksid oma kogemust ning arvamust, kuidas see nende edasist elukäiku ja vaimset tervist mõjutanud on.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 20.04 09:15; 20.04 10:00; 20.04 14:13; 20.04 20:43;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina kahetsen , et EI lahutanud. Lapsed nüüdseks +/-30 ja närvisüsteemid täiesti sassis . Laste pärast koos elada ei tasu. Olen ise lahutatud perest ja arvasin ,et nui neljaks mina ei lahuta ,et nii on parem. EI OLE .

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 20.04 09:37; 22.04 22:05;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu vanemad lahutasid, kui olin 15 a, enne seda kogesin 10 a kohutavat pereelu – vanemad kaklesid (õnneks mitte füüsiliselt), puudus harmoonia, kodurahu, eeskujulik peremudel jne. Lahutus oli parim asi, mis sai juhtuda – peale seda oli rahu ja vaikus. Peale lahutust jäin nn. isale (õnneks on mul väga tore isa). Olen nüüd 31 a ja imestan siiani, kuidas mu vanemad isegi nii kaua koos elasid, nad on lihtsalt nii erinevad… kuigi lahutus oli inetu ja sellega kaasnes palju ebamugavust, oli see kindlasti ainuõige otsus. Mind on see kogemus palju õpetanud, eelkõige teemal – milliseid suhteid elus vältida jne. Minule lahutus väga suur hingetraumat ei jätnud (v.a see, et ema kadus pildilt), pigem on traumad sellest ajast, kui nad veel koos olid. Minu hilisem elu on läinud väga hästi, vanemate mustreid olen teadlikult vältinud, pigem on juhtunu õpetanud-karastanud.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aitäh, seda on julgustav lugeda, et lahutus võib lastele ka kergenduseks olla. Mina kasvasin mõlema vanemaga peres, kuid sagedaste tülide ja karjumiste keskel. Mäletan, kuidas nii umbes 10-aastasena soovisin väga, et mu ema ja isa lahku läheksid, sest see närviline õhkkond oli kurnav.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 20.04 09:15; 20.04 10:00; 20.04 14:13; 20.04 20:43;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu ema on lahutanud 3 korda ja isa 2 korda. Mitte ükski lahutus minu elu lapsena paremaks ei teinud, vaid iga lahutusega läks ainult hullemaks. Midagi pole parata, aga laps elab kõik oma vanemate emotsionaalsed kriisid koos nendega läbi. Loomulikult mõjutas see mu elu väga palju, koolis narriti ja ma ei suuda tänase päevani lähisuhteid sõlmida, kuna tean, et kõik, kellesse sa kiindud, lahkuvad su elust.

Kui sa teisiti ei saa, siis lahuta ja mine eluga edasi. Aga oluline on uue partneri valikul väga ettevaatlik olla. Sinu lapsed võivad ühe lahutuse üle elada, aga kaks oleks juba liig.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minul on ka väga kahju, et mu vanemad omal ajal lahku ei läinud. Kuna isa jäi mingi aeg raskelt haigeks, on lahku minek võimatu. Tean mida tegi selline õudne kooselu mulle ja näen, mida teeb see mu vennale.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olin ainult 2, kui vanemate teed lahku läksid. Hingelist traumast see mulle pole jätnud, küll aga oleks mõned asjad võinud paremini minna.

Esiteks oleks mu ema pidanud omale järgmiseks abikaasaks pidanud valima parema inimese. Omavahel nad sobivad, pikalt koos olnud, aga mulle see mees pole kunagi istunud. Kolisin kodust välja üsna varases eas tänu temale. Ning jah, häbi tunnistada, aga pean viha ema peale selle pärast.
Teiseks oleks mu isa pidanud rohkem vaeva nägema meie suhte hoidmisega. Käin tal iga paari kuu tagant küll külas, aga me ei ole ühestki otsast lähedased. Ei oska omavahel vestelda ja kui ma ise asja ei teeks tema juurde, siis suhtlekski me vist ainult sünnipäevadel ja jõululaupäeval ning see piirduks ka sõnumite või kõnedega.

Kui nendele asjadele tähelepanu pöörad, siis usun ma, et su lastest saavad normaalsed inimesed. Ühe asja tegi mu ema hästi ka, nimelt ei rääkinud ta kunagi mu isast halvasti, kuigi põhjust oleks olnud. Seda hindan ma väga.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

meie peres ei olnud tülisid, karjumist ja kaklemist. lihtsalt ema otsustas, et on vaja minna. kui ta oli end sisse seadnud, siis pidime meie vennaga ka minema. minu läbini viielisest vennast sai kolmede poiss ja peale põhikooli lõpetamist kolis ta isa juurde tagasi. mina ei kiida siiani ema otsust heaks, siiski meie läbi saamine on normaalne. vanemad ei rääkinud teineteisest halba, aga kindlustunne või kodu tunne kadus. minu jaoks oli kodu ikka isa juures.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ka meie peres kannatasid lapsed eelkõige kunagi selle tõttu, et meie isa ja ema ei osanud õigel ajal lahutada. Kui naine ja mees elavad koos nagu piltlikult öeldes kass ja koer, siis kelle huvides tegelikult koos elatakse? Lapsed näevad sellisel juhul ju päevast-päeva katkist suhet. Mis te arvate, millise eeskuju te lastele tulevikuks annate, kui nad ei teagi, milline on armastav, hooliv ja üksteist austav pereelu?
Vaimset tervist mõjutab oluliselt rohkem pingeline kodune olukord kui rahulikult lahus elavad vanemad, lausa niipalju, et see mõjutab lapse elu ka täiskasvanuna.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul sama lugu, mis kägu 09.44! Vanemad lahutasid, kui olin keskkoolis – ja see lahutus oli parim, mis juhtuda sai! Vanemad olid muidu töökad, korralikud. Aga omavahel läbi ei saanud üldse – kogu aeg olid tülid, pinged, kodurahu puudus. Mingil ajal hakkasin mina aru saama, et ega suhte paranemine pole võimalik ja soovima lahutust, et oleks ometigi kodurahu. Lõpuks kauaoodatud lahutus tuli, meie jäime emaga. Olin väga rahul, sest lõpuks ometi sai kodust rahulik koht. Uus pere tekkis ainult isal, emal mitte. Isa hakkas käima sünnipäevadel ja vahel muidu ka, kuigi alguses olid suhted siiski pingelisevõitu (esines nö. tundlikke jututeemasid, nähvamist). Aastatega pinge hajus, praegu on sünnipäevad jms. kokkusaamised täiesti normaalsed, lobisetakse nagu vanad tuttavad.

Edasine elukäik meil, lastel, on läinud üsna hästi. Olin noore neiuna ettevaatlikum (teadsin, et paarisuhte argipäev ei pruugi olla sugugi roosamanna) ehk “vanainimeselikum” kui paljud teised minuealised ning eraelu alustasin hiljem. Kui kellegagi tutvudes tundus, et mees võib olla konflikte, võimukas, mitte piisavalt hea iseloomuga või mitte piisavalt arukas (kellele ei saa asju selgitada), siis võisin lajatada: “Ma ei taha sinuga enam kokku saada!” ja sinna see mees jäi. Nii mõnigi pidas seda ülbuseks, aga tegelikult tegin nii suurest vastikusest konfliktsete suhete vastu.

Eks lahutusi on ka mitmesuguseid. Olen siit foorumist lugenud nende lugusid, kellel oli mingi ajani tore lapsepõlv ja perekond, aga siis üks vanem armus kellessegi teisesse ja pere lagunes. Niisuguste lahutatute lapsed räägivad sageli, kuidas lahutus ja kõik sellele järgnenu oli neile suur šokk ja kõik muutus ainult halvemaks.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu vanemad läksid lahku, kui ma käisin 2. klassis. Kui olin 9. klassis, siis otsustasid uuesti proovida ning 12. klassi alguses läksid jälle lahku.
Mina ei saa siiani hästi aru, miks mu ema varem lahku ei läinud ning miks ta andis uue võimaluse.
Materiaalselt oli emal väga raske ning mäletan, et vanavanemad andsid mulle ja õele raha, et saaksime endale kommi osta ja teismeeas ostsid vanavanemad meile ägedaid riideid, sest emal ei olnud selleks raha. Samas oli kodus siiski hea ja turvaline olla. Emaga on suhted head, kuigi teismeeas ikka tuli nagelemist ette. Minu tuttavatest pole veel keegi oma vanematele ette heitnud lahutust, küll aga on lapsed ette heitnud elu alkohoolikust või vägivaldse vanemaga.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olen oma elus ristteele jõudnud. Kardan otsustada edasise tee valikul. Õigemini, kardan oma otsust laste heaolu pärast. Lühidalt öeldes on tegemist ühe väikeste lastega pere lahku kolimisega. Parandada ei anna enam midagi, seda pole mõtet soovitada.

Oleksin tänulik, kui inimesed, kes on pidanud lapsena vanemate lahkumineku üle elama, jagaksid oma kogemust ning arvamust, kuidas see nende edasist elukäiku ja vaimset tervist mõjutanud on.

Mida sa kardad? Et edaspidi pead ise otsustama ?Et sul on võimalus luua lastele lapsepõlv, mida nad rõõmsalt meenutavad? Lastele tähelepanu ja võimalusi luua saab väga väikeste vahenditega. Pühenda neile aega ja tähelepanu, märka nende elu ja lood neile tugeva aluse edaspidiseks eluks. Laste heaolu? Pead suurest majast kolima 1 toalisesse? Mitte üks aineline vidin ei kompenseeri närviliste vanemate kooselu. Mitte üks raha ei muuda ära seda traumat, kui laps näeb, et nii isa kui ema on õnnetud ja pidevas tülis. Mis heaolust sa räägid ?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Oleksin tänulik, kui inimesed, kes on pidanud lapsena vanemate lahkumineku üle elama, jagaksid oma kogemust ning arvamust, kuidas see nende edasist elukäiku ja vaimset tervist mõjutanud on.

Ma ei saa su teemapüstitusest aru. Ühes lauses paned sa paika, et parandada ei anna enam midagi ja siis uurid kogemusi? Siin on nii palju faktoreid, millest se sõltub. Kolmeaastas mõjutab lahkuminek rohkem, kui 13-aastast. Palju sõltub lapse suhtest lahkuläinud vanemaga jne jne.
Kui kodus oli lapse jaoks turvaline keskkond ja probleem on puhtalt vanemate läbisaamises (aga näiteks lapse ees ei tülitseta) võib lahkuminek olla raskem, kui keegi lärmab ja tülitseb, siis hoopis kergendus.

Üldiselt on siin juba sadu kordi läbi nämmutatud sellist teemat. Hiljuti pani keegi lingid uuringule ka üles, kus kirjeldatud lahutuse mõju lapsele ja võimalikke psüühhikahäireid.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meil oli selline paugust lahkuminek, muidu tülisid ja sobimatust ei olnud, lihtsalt mehel hakkas vist veidi igav. Aga laps siiani heidab seda lahkuminekut ette meile mõlemale. Tema elu see paremaks küll ei ole teinud.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olen oma elus ristteele jõudnud. Kardan otsustada edasise tee valikul. Õigemini, kardan oma otsust laste heaolu pärast. Lühidalt öeldes on tegemist ühe väikeste lastega pere lahku kolimisega. Parandada ei anna enam midagi, seda pole mõtet soovitada.

Oleksin tänulik, kui inimesed, kes on pidanud lapsena vanemate lahkumineku üle elama, jagaksid oma kogemust ning arvamust, kuidas see nende edasist elukäiku ja vaimset tervist mõjutanud on.

Mida sa kardad? Et edaspidi pead ise otsustama ?Et sul on võimalus luua lastele lapsepõlv, mida nad rõõmsalt meenutavad? Lastele tähelepanu ja võimalusi luua saab väga väikeste vahenditega. Pühenda neile aega ja tähelepanu, märka nende elu ja lood neile tugeva aluse edaspidiseks eluks. Laste heaolu? Pead suurest majast kolima 1 toalisesse? Mitte üks aineline vidin ei kompenseeri närviliste vanemate kooselu. Mitte üks raha ei muuda ära seda traumat, kui laps näeb, et nii isa kui ema on õnnetud ja pidevas tülis. Mis heaolust sa räägid ?

Mu lapsed armastavad ja vajavad oma isa väga. Ma tean, et nad hakkaksid lahkumineku korral teda igatsema. Neile on ta ju ikka oma isa, nad ei oska veel teda kellegagi võrrelda ega tema käitumist analüüsida. Nemad peavad ka halba käitumist normaalseks. Sellepärast kardangi. Ei taha neile haiget teha.

Otsus on tegelikult mu peas ja südames juba tehtud ning mõistusega saan aru, et nii on kokkuvõttes kõigile parem. Lihtsalt loodan siit natuke julgustust saada, et ei pea vaimse terrori alla kannatama jääma ja ka lastele võib lahkuminek positiivselt mõjuda.

Majandusliku poole pärast ma ei muretse üldse ja sellega olen nõus, et suur uhke maja ei korva selles valitsevat halba õhkkonda.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 20.04 09:15; 20.04 10:00; 20.04 14:13; 20.04 20:43;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu vanemad lahutasid kahjuks alles peeale seda kui gümnaasiumi lõpetasin. Kõik kodused pinged, tülid ja närviline õhkkond olid selleks ajaks kahju juba teinud. Olin närviline, depressioonis. Kulus mitu aastat enne kui suutsin normaalse noorena jälle toimida, kui kadus närvilisus ja unehäired.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu laps tundub ünsa hästi hakkama saavat. Lahku läksime, kui laps oli 5-aastane, nüüd on 3-aastat möödas.
Kokkulepped lapse “jagamise” kohta on mõistlik siis ära teha, kui veel ei ole tekkinud olukordi, mida risustab pime viha ja kättemaks.
Läksime justkui ka lahku alguses sõbralikult ja kahe osapoole kokkuleppel…siis ilmselt kui mehele selgus, et rohi pole mujal rohelisem, siis tuli laviin.
Isetseda ei maksa…mustata ei tohi ja isegi kui saad sõimu jää rahulikuks ja iseendaks. Kättemaksmine on nõrkadega ja ebakindlatele!
Vajadusel pöörduge kohe lastekaitsespetsialisti juurde ja kirjutage seal alla. On rahulik kolmas pool, kes maandab tüli.
Abikaasa laps, sai tikid, kuulas telefonitsi pidevalt, kuidas ema sõimas isa edasi. Kui isa lapsele järele läks, siis terve emapoolne perekond nuttis….siis helistati ja räägiti, kui kurvad kõik ikka on, et laps ära läks. Nüüdseks isa enam lapsega ei saa üldse koos olla…kas ja kui hästi sellel lapsel läheb – ei tea enam. Viimati oli minu hinnangul ebakindel ja hirmunud. Tütrele pidi isa justkui A ja O ja elu alus olema.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 20.04 15:07; 20.04 15:09;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Seega oleneb täiskasvanute käitumisest kõik. Kui kaks vanemat seletavad lapsele, et nii on parem ja ise on lahus õnnelikumad, siis läheb lapsel ka hästi.
Kui toimub kasvõi kulisside taga pime kättemaks, siis laps saab aru…

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 20.04 15:07; 20.04 15:09;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minul on natukene teistsugune kogemus kui enamusel siin. Vanemate lahutus on kõige valusam asi mis minuga juhtunud on ja kannan seda endaga siiani kaasas. Vanemad lahutasid kui olin 13, minu noorem vend oli 6-aastane. Teda mõjutas vanemate lahutus veel rängemalt. Nimelt sai lõbusast, aktiivsest ja jutukast lapsest väga endassetõmbunud poiss. Seda on ta tänaseni, 22-aastaselt. Mina otsustasin isa juurde jääda, vend läks emaga. Mäletan veel selgelt kuidas esimesel aastal end pea igal õhtul magama nutsin. Ükskõik kui palju vanemad ka ei seletanud-rääkinud, ikka pidasin ennast vastutavaks.

Kui ma saaksin täna valida kas vanemate lahutus või elu selliselt nagu ta siis oli, valiksin mõtlemata teise variandi. Loomulikult oleks see minust uskumatult isekas aga räägin kui lahutatud vanemate laps.

Tãna käitun selliselt, et minu laps mitte kunagi midagi sellist ei peaks läbi elama.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu vanemad lahutasid, kui olin 11 aastane. Ei olnud pidevaid tülisid, kaklusi , karjumist. Meid lapsi oli omajagu. Mõlemad vanemad abiellusid üsna pea . Meie enam nagu korda ei läinud kummalegi vanemale. Uued kaaslased ja uued lapsed olid tähtsamad. Lapsena ikka mõtlesin, et miks ema ainult meie lastega ei võinud elada.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina soovisin, et vanemad lahutaksid. Pidevalt ema-isa omavahelised tülid, nähvamised, karjumised. Sugulaste, sõprade ees teesklemised, et kõik on väga hästi. Isa armukesed, kõrvalsuhted, ema hüsteeritsemised, kurvameelsus. Aga lahku ei saanud ju minna – laste päras. Emal on tänu sellele sügav depressioon.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Loen siit, et paljud, kes olid vanemate lahkumineku ajal 10-11 aastat vanad või sinna kanti, pooldasid tülitsevate vanemate lahutust. Huvitav, kas 4-6 aastat on selles mõttes halvem aeg, et lapsed veel väiksemad ja ei pruugi asja veel nii mõistuspäraselt võtta?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 4 korda. Täpsemalt 20.04 09:15; 20.04 10:00; 20.04 14:13; 20.04 20:43;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina mäletan lapsepõlvest vaikust kodus, vanemate huvipuudust laste tegemiste osas. Hääle tõstmist oli vast vaid paar korda, aga siis oli õhk hiljem klaarim vähemalt. Nüüd ma tean, et nende abielu ei olnud õnnelik, see algas lapse pärast, ema ei andestanud isale kunagi, et see alguses kadus ja alles poole raseduse pealt oma kohust täitma hakkas. Lahutasid nad alles siis, kui me olime kõik täiskasvanud, lapsed siis. Ma oleksin eelistanud elu emma või kummaga.
Oma elus tegin ka vale valiku. Aga ma suutsin lahutada enne jäädavate haavade tekkimist. Lapsed on palju rahulikumad, õnnelikumad, meie suhted endise abikaasaga väga sõbralikud, võin öelda, et oleme tõesti sõbrad, kes helistavad teineteisele suvalisel hetkel, et midagi jagada.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Vabandan, et teemast kõrvale kaldun, aga minu vaimset tervist on mõjutanud see, et mõlemad vanemad olid külmad ja nõudlikud. Ema lisaks ka alati kritiseeriv. Koos on nad alati elanud ja elavad siiamaani.
Hoolimise ja armastuse tunnet mäletan vaid oma vanaema poolt, aga tema suri kui olin alles 11. Mu lapsepõlv oli külm ja kõle ja kui paljude jaoks on lapsepõlv muretu, päikseline oaas kuhu õrnusega tagasi vaadata, siis minul on siiralt hea meel, et ma olen nüüd täiskasvanu ja ei pea enam kunagi lapsepõlve tagasi minema. Mul oli kogu aeg tunne, et ma oma emale ei meeldi.
Ilmselt sooja, hooliva ja tundliku vanemaga on lapsel hea lapsepõlv, külmaga mitte. Sellel, kas vanemad elavad koos või mitte, on väiksem mõju. Ma siiralt usun seda. Mäletan, et mul oli üks hea sõbranna, kes kasvas vaid emaga. Mäletan, kuidas tema ema teda kallistas ja tunnustas, takka innustas kui sõbranna midagi tegi. Mäletan, kuidas sõbranna ema ütles mulle, et mu kirjand oli väga hästi kirjutatud ja mu juuksed on nii eriliselt kauni tooniga. Need olid esimesed komplimendid, mida ma kuulsin täiskasvanu suust. Olin nii kade, selline ema oli minu unistus. Ma ei tulnud kordagi selle peale, et sõbrannal on kehvem elu, kuna ta ei ela koos isaga.
Tuli lihtsalt meelde seoses selle teemaga.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olin väike, kui vanemad lahutasid, ja sellest midagi ei mäleta. Ikka päris hull oli. Koolis kiusati ja ema ei osanud mulle mingit nõu anda. Kõik olen pidanud ise nullist õppima, kõik teadmised ja oskused, tehes vigu, kuna polnud mingit kogemust. Üsna palju oleks isa vaja olnud vanuses 18-22, kus sai mõni rumal otsus tehtud. Rahapuudus ka muidugi, isa lõpetas toetamise punktipealt minu 18-aastaseks saades, ülikooliaeg oli üsna karm.
Kas nüüd jätta laste pärast lahutamata, ei oska öelda. Tõenäoliselt saab hea isa olla ka lahus elades. Kõige olulisem – ärge tülitsege! Ära hoia lapsi ainult endale, ükskõik mida te teineteisele teinud olete. Lase mehel olla lastele isa.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina olin liiga väike, et lahutust ennast mäletada. Olen aga kindel, et ema tegi õige otsuse: isa oli joodik. Vihkasin teda kui ta oli purjus ja poleks suutnud kooselamist isegi ette kujutada. Kainena oli ta väga tore inimene, kellega andis igasugustel teemadel rääkida. Ja toetas ta ka alati nii rahaliselt kui abiga näiteks remondis jne. Selles mõttes isa oli mul olemas, elas meist paar maja eemal, me lihtsalt õnneks ei elanud koos.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Lahutasin laste isast väga paljudel erinevatel põhjustel ning siiani kahetsen, et seda ei teinud 2 aastat varem. Meie vahelised nääklused ja vaikust täis päevad olid vaimne terror nii mulle, kui lastele. Kõige rohkem mõjus see tol ajal 7 aastasele lapsele. Keskendumishäired, unetus, hajevil ja pidevas hirmus, et millal isal katus ära jälle sõidab. Kolisime siis kui suurem laps oli 12 aastane. Peale kolimist muutus laps totaalselt teiseks nagu oleks vabanenud koormast. Ta naeratas enamuse päevast, mida ma enne ei näinud nii palju. Keskmine laps oli kolimise ajal 8 ning tema elas kõike väga raskelt üle. Ta sai aru, et on vaja minna, kuid uued asjad hirmutavad. Harjus poole aastaga ja vajas emotsionaalset tuge väga. Pisem laps oli kolimise hetkel 3 aastane ja talle mõjus see raskemalt. Igatses issit väga, kuid isa ei suutnud sõltumata minu tagant sundimisele oma lastega ühendust pidada. Sellest kolimisest saab kohe kolm aastat ja ma ei ole hetkekski kahetsenud seda otsust. Kahetsen seda, et manipuleerimine eksi vanemate poolt ja eksi enda poolt läbi laste töödeldi nii tugevalt, et see jättis mõneks ajaks palju haavu. Pidev ema halvustamine, kuni lapsed ei soovi enam nendega suhelda. Alguses sundisin lapsi helistama aga loobusin.
Lapsed on väga targad ja saavad ühel hetkel kõigest ise aru ning see tuleb varem, kui arvata osatakse.
Peaasi on edaspidine positiivne suhtlus vanemate vahel!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu mõlemad vanemad on normaalsed inimesed, kuid omavahel koos elatud ei saanud. Lahutati siis, kui olin 3-aastane. Peale lahutust on isa minu ja vennaga alati suhelnud ja tegelenud, vanemad on siiani sõbralikes suhetes st. mingit omavahelist vaenamist ei toimunud kunagi.
Sellegipoolest võin kinnitada, et vanemate lahutus on mind halvasti mõjutanud, just minu vaimset tervist. Peale lahkuminekut tekksid mul suured hirmuhood (jah, juba väikse lapsena!) – kartsin, et emaga juhtub midagi, et ta tapetakse, teda röövitakse vms. See on ka loogiline, sest isa juba oli minu igapäevaelust põhimõtteliselt kadunud. Nägin hirmuunenägusid, järsult muutus tervis üsna viletsaks (stressi tagajärjel).
Koolis sain õppimisega kenasti hakkama, lõpetasin ülikooli. Teismelisena tekkis söömishäire (taotlesin perfektsust), ärevus ja paanikahood. 23-aastaselt diagnoositi ametlikult depressioon ja ärevushäire. Sain ravi. Korduvalt. Ja teraapias käin siiani (ja käin veel palju aastaid). Olen iseloomult suhtleja ja ekstravert, tahan olla iseseisev ja sõltumatu, kuid depressiooni ja ärevuse tõttu olen sõpradest ja seltkonnast eemale hoidnud, ei ole kandideerinud tööle sinna, kuhu tahaksin ja kuhu võimed lubaksid, kuna enesehinnang ei ole adekvaatne. Ma armastan reisida, kuid ärevus ja majanduslik toimetulek seda alati ei võimalda. Sisulisel saan hakkama ainult ravimite ja teraapia abil. Praegu olen 34 ja käin aastaid teraapias. Terapeudi kaasabil olen paljudes põhjus-tagajärg seostes selgust saanud. Minu isiklik kogemus ütleb, et vanemate lahutus võib lapse psüühikat väga rängalt kahjustada.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 21.04 17:39; 22.04 00:43;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Eelnevat lugedes jääb mulje, et sõltumata sellest, kas vanemad koos elasid või lahutasid, on nad ikka süüdi mingites oma täiskasvanud laste probleemides ja psüühikahäretes, kas siis seetõttu et ei lahutanud või seetõttu, et lahutasid. Eks need, kes lahutada plaanivad või juba lahutatud on ,võib-olla ka endale nö teraapia tegemiseks, kiidavad oma vanemate lahutust heaks ja peavad nende kooselu püsimist mõttetuks ponnistuseks. Ma isiklikult arvan, et niikaua, kui peres ei ole vägivalda/ebaturvalisust, on terviklik pere oma ema ja isaga ikka kõige parem variant lapsele. Tülid on ju loomulik osa suhtest. Teise mehe/ naise rüppe jooksmine on laste suhtes ikka vastutustundetu küll.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minul sama kogemus, et see oli kõige valusam asi, mis olen lapsena läbi elanud, mis siis, et mu vanemad nö ei sobinud ja tülisid oli omajagu. Kõik oleneb muidugi põhjustest, kui on füüsiline ja vaimne vägivald, sõltuvused, siis lugu teine. Minu jaoks kadus lahutusega kodu ja olen lubanud, et mina oma lastele seda ei tee, niipalju kui see minu võimuses on. Põhjuseid leiaks muidugi alati 🙂

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 36 )


Esileht Pereelu ja suhted Lahutatud vanemate lapsed, kuidas läheb?

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.