Esileht Koolilaps Lastevaheline konkurents klassis

Näitan 12 postitust - vahemik 1 kuni 12 (kokku 12 )

Teema: Lastevaheline konkurents klassis

Postitas:

Laps käib mul neljandas klassis. On algusest peale he peaga ja tubli õpilane olnud.
Sõbranna, kes tekkis esimeses klassis ei olegi enam nagu sõbranna. Neil on omavahel justkui konkurents tekkinud. Minu laps on temast alati tibakese võrra õppimises ees olnud. Ja nüüd see teine tüdruk tunneb siirast rõõmu kui minu laps temast kehvema hinde saab – nt tema sai 5 ja minu laps nelja ja see tüdruk siis hõiskas suures õnnes kõvahäälselt “jessss” selle peale.
Lisaks ka kaaperdab ta minu lapse ideed enda omaks ja igati üritab minu lapsele nö ära teha.
Nt tahtis minu laps üht teist tüdrukut pinginaabriks ja rääkis seda ning selle tulemusena see tüdruk tahtis kohe ise seda teist tüdrukut oma pinginaabriks.

Ma saan aru, et see on kadedus. See tüdruk on väga sihikindel oma tahtmistes ja kõva häälega ning jaurab seni kuni saab, mis tahab. Minu oma on aga selline tagasihoidlikumat laadi võtab asju südamesse.
Oma lapsele olen rääkinud, et olgu temaga ikka viisakam edasi, aga samas ärgu lasku endale pähe astuda. Oma ideed hoidku endale ning ärgu rääkigu neist enne kui on esitlusaeg jne…

On kellelgi veel sama olukord olnud – kuidas asi on edasi kulgenud või on olukord kuidagi lahenenud?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 17.01 00:42; 17.01 02:04; 17.01 15:41;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Inimeste erinevad iseloomud ei lahene kuidagi. On sobiv hetk lapsele õpetada, et sõbrustama ei pea igaühega ning kui teine sinuga halvasti käitub, siis järelikult ta ei ole sõber.
See, et parema hinde üle hõisatakse, ei ole minu arust mingi kuritegu – seda juhul, kui see on mõni üksik erandlik kord. Kui sinu laps on pidevalt parem ja siis ükskord õnnestub teisel parem olla, siis loomulikul hõiskab ta “jess” ja seda mitte seepärast, et sinu lapsel halvasti läks, vaid et lõpuks ometi õnnestus temal parem olla. Sinu loogika järgi nagu mingitel laste spordivõistlustel võitja ei tohikski rõõmustada, kui võidab, sest sõber sai ju kolmanda koha. Ideede varastamine on muidugi teine teema, aga tegelikult ei pruugi ka siin taga olla pahatahtlikkust, võib olla idee oli sinu lapse oma, kuid arutas seda sõbrannaga ning arendas edasi ning siis sõbrannale tunduski, et nüüd on tegu juba ka tema ideega.
Aga üldiselt – milleks sõbrustada kellegagi, kellega ei ole hea. Klassis ilmselt sõpru jagub.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 17.01 00:56; 17.01 11:35;
To report this post you need to login first.
Postitas:

See tüdruk rõõmustaski pigem selle üle, et minu laps sai hindeks 4, see jess oligi sellepärast.
Eks ma ikka olen rääkinud, et ei peagi kõigiga sõber olema ja kõigile ei saagi meeldida. Sõber see tüdruk enam ei ole, aga suheldakse omavahel ikkagi (mõlemate nooremad õed saavad omavahel hästi läbi ja käivad ka samas klassis).
Ülelöödud sõbrannad on ka hakanud aru saama, et see tüdruk käitub teiste suhtes teinekord suht alatult.

Samas on minu tüdruk ka suht halb kaotaja, vähemalt kodus 😛 Nt noorem õde oskab temast midagi paremini ja siis on ta suht mossis 😛 Aga ongi nii, et üks oskab üht asja paremini, teine teist. Kõiges ei saagi olla ühtmoodi hea ja teistest parem. Midagi on hingelähedasem ja midagi ei meeldi, nii lihtsalt on ja sellega tuleb leppida.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 17.01 00:42; 17.01 02:04; 17.01 15:41;
To report this post you need to login first.

ma arvan, et selles vanuses ei peaks vanemad enam sekkuma laste sõprussuhetesse. Võib ära kuulata ja toeks olla kui probleeme on, aga mitte juhiseid jagada ja oma hoiakuid peale suruda.
Niimoodi see sotsiaalsete suhete õppimine käibki, ei saa kogu aeg ainult kõik hästi ja turvaline olla.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

See tüdruk rõõmustaski pigem selle üle, et minu laps sai hindeks 4, see jess oligi sellepärast.

No kust sa seda nii täpselt ometi tead? Kas olid kõrval? Vist mitte, eks. See on su lapse tõlgendus olukorrast, mis ei pruugi tegelikkusele vastata, sest ka sinu lapsel olid olukorras omad emotsioonid ning ka ise ju oled märganud, et ta on halb kaotaja.

Kui nad enam sõbrad ei ole ja teisedki klassi lapsed on hakanud nägema, et tüdruk on mõnikord alatu, siis järelikult ju probleemi ei olegi ning asjad juba kulgevadki omasoodu.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 17.01 00:56; 17.01 11:35;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina nõustun viimase käo arvamusega, et igal lapsel on olukorrast oma tõlgendus ja ei tohiks lapsi sildistada, et vot see laps on hea ja see on alatu. Osad lapsed on tugevama võitleja/võitja-natuuriga ning emotsionaalsemad. Kuna teine laps oli temast koguaeg tibakese ees, nagu siin öeldud, ju see laps siis pigutas meeletult, et üks kord ka parem olla. Ning ehk see “jess” sealt tuligi, et lõpuks õnnestus. Miks sildistada, et ta just teist last sellega halvustada tahtis? Ajast-aega on nii olnud, et need, kes on valjemahäälsed, suuremad, vanemad, mis iganes, jäävad enamasti kõiges süüdi. Kas see, et ta selle “jessi” oma emotsionaalsuses välja ütles, teeb ta kohe alatuks? Need, kes on vaiksed, tagasihoidlikud, arglikud, on alati kannatajad ja neile tehakse liiga. Vahel võib olla ka nii, et just need tagasihoidlikumad on sellised vaiksed susserdajad. Mõtlevad ka “jess”, aga välja ei ütle, kas see siis on kuidagi parem või vähem alatu? Lapsed on nii erinevad, olukorrad on erinevad. Sellises vanuses osatakse juba ise asju lahendada. Ja palun nähke ikka mõlema lapse vaatevinklit ja proovige mõlemat mõista.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Viimase käoga nõus. Tegelikult võib see hõise “jess, ma sain sinust parema hinde” üsna süütu ja nn naljaga pooleks olla. Ma ei näe siin küll otseselt solvumise põhjust. See ideede kaaperdamine võib muidugi veidi inetum olla – olenevalt kuidas see serveeritud on. Aga ka siin saaks ju laps asja ise selgeks rääkida ja otse teiselt küsida, et miks ta mingit tema ideed enda omaks nimetas.
Minu lapsel on üks selline sõbranna, kes kipub iga pisiasja peale solvuma – lihtsalt leiab suvalises olukorras midagi, mida tõlgendab enda suhtes halvasti käitumisena. Ja siis on mitu kuud järjest solvunud ja mossitab (vahel võtab aega enne kui ta üldse välja ütleb, mille peale ta solvus). Ka sellised kergelt-solvujad on väga keerulised inimtüübid ning muutuvad teiste jaoks väsitavaks.
Nii et kui teemaalgataja laps oma suhete korraldamisel abi vajab, siis võikski talle ju rääkida, et sellise konkureerimismomendi tekitamine ja parema hinde üle rõõmustamine ei ole otseselt tema suhtes pahasti mõeldud ja selle peale poleks vaja solvuda. Aga olen nõus sellega, et omale pähe astuda ja nn “ära teha” ka ei tohiks lasta.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga võibolla on hoopis sinu laps kade? sellele, et ükskord sai tema kehvema hinde? kas nii ei või olla? miks ta muidu seda nii südamesse võtab,e t kohe emale räägib? Ja kuidas see pinginaabri olukord siis lahenes, kelle pinginaaber see pop tüdruk nüüd siis on, keda kõik tahtsid? teise tüdruku oma? siis on ju sinu tütar hoopis kade. Kui aga sinu tütre oma, siis jälle imelik asi, mille pärast muretseda. Ja üldse poel oluline, kelle idee oli seda tüdrukut pinginaabriks paluda – määrab ikka see, kellega see popimast popim tüdruk ise koos tahab istuda.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

See hinnete värk on tegelikult juba kauem aega kestnud.
Kunagi oli minu omal mingi kolm, mis mitte kuskil ei kajastunud (mingis vihikus), aga see teine oli selle üle väga rõõmus. Ta muudkui kuulutas seda kõigile jne… no eks see ole tema väjaelamise viis.
Mõne teise tüdruku kehvemad hinded meeldivad talle ka, ju saab end selle kaudu paremini tunda.

Ega mina oma lapse suhteid ju ei korralda. Lihtsalt kui tema tuleb mulle oma probleemist rääkima, siis ma loomulikult kuulan ta ära ja palun kirjeldada, et mis ja kuidas.
Loomulikult ma võin oma lapsele nõu anda ja “juhiseid jagada”, laps peab sellest ise oskama parima enda jaoks teha. Mina ei käi tal kannul ja ei õpeta, et tee nüüd nii ja tee nüüd naa.

Juhiseid jagama – nt tuleb kellelgi mingi loll mõte pähe, siis ei pea ju karjaga koos kaagutama ja sigadusi kokku keerama. Lapsel peab omal pea otsas olema ja aru saama, mis on hea ja mis on halb.
Aga selleks ongi vaja, et lapsele on eelnevalt “juhiseid jagatud”. Et ta oskaks mingis hetkesituatsioonis orienteeruda.
Ma ei viska last koduuksest välja, et vaata, kuidas sa ise hakkama saad. Tekkinud probleemid lahenda ise, kurtma ära tule, vaid sotsialiseeru. Sotsialiseeru lausa nii, et veri ninast väljas jne…
Ma ei poolda vabakasvatust, kus lapsed võivad teha kõike, mis aga pähe tuleb. Neid on vaja õpetada ja suunata ja lasta oma teed käia ja oma valikuid teha.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 17.01 00:42; 17.01 02:04; 17.01 15:41;
To report this post you need to login first.
Postitas:

See on iga ema loomulik reaktioon enda last kaitsta, kui tundub, et tema lapsele liiga tehakse. Aga ei maksa unustada, et mündil on alati 2 poolt. Ja see teine laps võib hoopis midagi muud tunda ja mõelda. Kohut saab mõista vaid mõlemat poolt ärakuulates. Ei maksa ka unustada, et lapsed on siiski kõigest lapsed. Natuke veider on täiskasvanud inimesel tulla mustama võõrast last? Seda enam, et see laps nagu midagi väga hullu teinud justkui polegi…Oleks siis mõni kiusamisejuhtum vms.
Klassis on konkurents ju igati tavaline. Ikka tahetakse kõige kaugemale hüpata, kiiremini joosta ja parimat tööd saada. Ambitsioonikus on väga hea, eriti kui võisteldakse heades asjades. Nii ka elus…Hea kui klass juhindub viiemehe järgi, mitte suitsu- ja kahemehe järgi.
No ja kui 2 last omavahel ei klapi, siis võibki öelda, et suhelgu siis teiste lastega.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Enda kooliajast (peamiselt nooremates klassides, aga tuli ette isegi keskkoolis) mäletan ka kaaslaste rõõmu minu kui oiviku üksikute halbade hinnete üle, seda sõltumata nende enda hindest. Väga raske on tublil lapsel, kui hinnete teatamisel mitu klassikaaslast poolel häälel parastavad – näe, x sai halva hinde, ahahahaa. Aga ega seal polegi midagi teha, lapsel tuleb paks nahk kasvatada ja küll elu näitab, kui oluline tarkus on.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Leian, et konkurents kui selline ei ole koolis üldse mitte kohane… Sport on midagi muud ja neid olukordi ei peaks võrdlema. Üldse ei peaks kedagi kellegagi võrdlema, suurim võimalus tunda end õnnetu ja väheväärtuslikuna. Viimased laste ja noorte vaimse tervise uuringud Eestis viitavad olukorra tõsidusele!
Lõpetame selle olelusvõitluse, ärapanemise, paksu aha kasvatamise ja laseme lastel sirguda loomuliku ja enesekindlana… Saan aru, et kui süsteem ei muutu, siis on see tõsine väljakutse ja alustada on muidugi vaja täiskasvanutest!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 12 postitust - vahemik 1 kuni 12 (kokku 12 )


Esileht Koolilaps Lastevaheline konkurents klassis

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.