Esileht Väikelaps riietevahetus lasteaias

Näitan 21 postitust - vahemik 1 kuni 21 (kokku 21 )

Teema: riietevahetus lasteaias

Postitas:

Kuidas teie lasteaedades on riietevahetusega? Sain teada, et aias, kuhu laps läheb, pannakse alati õue minnes teised riided selga (ka kuiva ilmaga), samuti pean viima lasteaeda pidžaama magamiseks. Kas nii ongi tänapäeval igal pool? Niipalju, kui mäletan oma kunagisest lasteaiast, olime toas ja õues samade riietega ning uinak tehti aluspesus. Imestan, et miks soovitakse nüüd nii palju riietega rahmeldamist, samuti tähendab see et lasteaiakappi tuleb koguda arvestatav riietekuhila.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 25.07 23:57; 26.07 20:33;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Laps juba 3 aastat lasteaias käinud ning on täpselt samamoodi-eraldi on toa- ja õueriided ning magamisriided. Toa- ja õueriided eraldi on küll mõistlik, kuna nt dressipüksid saavad nt liivakastis liivaseks ja siis tassitakse kogu see liiv rühmatuppa kui samad püksid jäävad. Magada võib soovi korral ka pesus lihtsalt, aga mel rühmas on enamikel lühikesed pidžaamad, tüdrukutel ka öösärgid kasutusel.
Riietega majandamine pole miskit keerulist. Öösärgi viin esmaspäeval ja võtan reedel koju pesusse. Õueriideid vaatan jookvalt, et mis vaja koju pessu tuua ja mida saab veel kanda järgmisel päeval jne. Igal õhtul lapsele järgi minnes vaatan kapi läbi ja riided seal üle.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Jah, täpselt nii ongi. Pole üldse keeruline. Magamise koha pealt keegi ei keela pesus magada, aga näiteks minu laps hakkab alles nüüd, 6a-lt tekiga magama. Ega see rühmaruum nüüd nii soe ka pole, et paljalt magaks.
Sügisel ja kevadel on lapsel iga päev kaasas lisasokid. Hommikul läheb õueriietega, toas vahetab toariiete vastu ja pärast õuest tulekut vahetab sokid ka. Nendega siis kuni kojutulekuni. Lihtne. Ainult pluusi ei vaheta, seda meil ei nõuta. Aga ilmselt nõudmise korral teeks pluusiga sama nagu sokkidega.
Oma kunagise lasteaiaajaga ei ole mõtet võrrelda ju, millal sa viimati aias käisid?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Õues ja toas ikka erinevad riided, liivakastis mängimise pükstega ju pärast toas ei mängi… Pluusi vahetamiseks vajadust pole. Lisaks aitab see lastel riietumist õppida.
Ja magamiseks ikka magamisriided.
Lisaks on lapsel kapis varuks puhas särk ja sokid, juhuks kui nt särk määrdub või sokid märjaks/mustaks saavad.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu jaoks on elementaarne, et õueriided ja toariided on eraldi, kas sa kodus lased ka lapsel liivakastis, lombis mängida ja siis pärast toas samade asjadega olla?

Ikka eraldi riided peavad olema + vahetusriided, kui nt toit läheb peale, kunstitunnis teeb kokku jne

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mis siin keerulist saab olla. Lihtsalt varud õue k/s komplekti, fliisi, sooja vesti ja sõrmikud, jalga vettpidavad tossud, päris vihmaga kummikud. Toariietest (mul tüdrukud) retuusid, seelikud, võimlemistundi tsärk ja lühikesed püksid. Vahetusjalatsid kas nahast võimlemissussid või sandaalid. Mõni paar sokke ja vahetusriided, aluspüksid, kamm,taskurätikud, hüg huulepulk võiks ka veel kapis olla. Mainin seda ka,et kui koonerdad lapsele riiete kaasapanekul, siis kasvataja võtab need vajadusel puuduva lapse kapist, alasti ei saa ju jääda,eks.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meie laste lasteaias on samamoodi, et õueriided on eraldi. Suvel nt vahetavad õuest tulles sokid ja püksid, kuna palju mängitakse liivakastis ja riided on siis liiva ja tolmuga koos. Sama on ju kodus – kui lapsed mängivad õues ja koju tulles on riided kas higised-liivased-tolmused, siis vahetavad ära, ei ole ju samade liivakastitolmuste riietega toas edasi.

Sügiseks-talveks-kevadeks on lasteaias kapis meie lastel olnud eraldi õuepüksid või kombe, jope määrdub vähem, nii et jope on õueskäimiseks ja kojutulekuks sama. Porisel ajal on õuekindad ka lasteaias eraldi.

Magamiseks on mõnel pidžaama või öösärk, mõni magab alussärgiga. Kui on eraldi uneriided, siis kord nädalas toome koju pessu. Minu lapsed on eelistanud lasteaias magada alussärgi või öösärgiga.

Midagi keerulist riietega majandamises tõesti ei ole. Õhtul järgi minnes vaatan üle, mis seisus riided on, kas on vaja midagi koju pessu tuua ja järgmisel hommikul midagi puhast kaasa panna.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 26.07 11:13; 26.07 11:19;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mainin seda ka,et kui koonerdad lapsele riiete kaasapanekul, siis kasvataja võtab need vajadusel puuduva lapse kapist, alasti ei saa ju jääda,eks.

Meil rühmas teiste omi ei võeta (mõnele vanemale see ilmselt ei meeldiks ja õpetajal pole ju ka seda pahandust ja õiendamist vaja, et miks võeti kellegi teise lapse riietest), aga tean, et õpetaja on vahematele helistanud, et laps nt määris selle või selle eseme ära ja kapis varuriideid ei ole. Nii mõnigi lapsevanem on keset tööpäeva lasteaeda pükse viima sõitnud, kui rühmas pole nt omanikuta asjade kasti, kus on kellegi unustatud-kaotatud asjad, mida keegi omaks ei tunnista. Eks neid ka hädaolukorras kasutatakse varuriieteks, kellel kapis pole.

Teemaalgatajale: tegelikult ei ole see riietekuhi kapis tõesti sugugi nii suur – varualuspüksid, pluus, retuusid, sokid (meil on tüdrukud, nii et kirjutan tüdrukute järgi), õueriided. Kui õhtul näen, et on päeva jooksul riideid vahetanud, nt on söök peale läinud või värv vmt, siis võtan pessu ja järgmine hommik toon uued varuriided kappi.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 26.07 11:13; 26.07 11:19;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Loomulikult on õues liivakastis mängimiseks ja toas olemiseks eraldi riided. Täpselt nii nagu koduski ju. Pidžaama on ka täitsa asja ette lasteaias. Esiteks ei pruugi kahjuks lasteaed kuigi soe olla ja ilma võib lapsel magama minnes jahe olla. Teiseks on minu meelest kuidagi sobilikum ikka magamisriietes olla lasteaias, aga see lihtsalt minu arvamus.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

See on uskumatu, millises koguses liiva rühma täis lapsi suudab liivakastist tuppa tuua. Tänapäeval lihtsalt on sanitaarnõuded rangemad. Vanasti paljudel lastel polnudki rohkem kui paar paari rõivast.

Mina elan maal ja õu on meil eluruumi osa ning kuna lapsed käivad pidevalt toa ja õue vahet, siis kindlasti me riideid vahepeal ei vaheta kuival ajal. Aga liiva, heinapuru, puulehti jm on õhtuks ikka korralikus koguses põrandal ja imelikul kombel ka voodis.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Nii palju miinuseid, ju oli väga rumal küsimus aga aitäh vastajatele sellegipoolest. Käisin küll lasteaias 25a tagasi aga liiv ja lapsed on ju samasugused. Kodus me, tõepoolest, ei pane õueminekuks teisi riideid. Hommikul paneme puhtad riided ja päeva jooksul vahetame ainult siis, kui need tõesti väga mustaks saavad.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 25.07 23:57; 26.07 20:33;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mu lapsed käisid enamuse oma lasteaiaaega Rootsi lasteaias ja ma ausalt öeldes imestasin ka algul, et õueminekuks soojal ajal eraldi riideid ei pandudki. Talvel ka kombekas samade rühmariiete peale, ei mingit sukkpükste jalgatirimist. Aga harjusin ära ja imede ime, ei juhtunudki midagi halba 🙂 Ei mäleta isegi, et rühmaruumid liiva täis oleks olnud, aga Rootsi lasteaedades suuremad ruumid ka, võibolla jagunes see liiv ühtlasemalt ära ja torkas vähem silma. Kodus olen ka loobunud lastelt õueminekuks riiete vahetamist nõudmast, kui kuiv ja soe on. Meil suur õu, terrassiuks suvel ristseliti lahti ja lapsed jooksevad kogu aeg sisse-välja.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sekundeerin siis veidi teistsuguse kogemusega ka. Mina pole oma lapsele õueskäimiseks vahetusriideid ette näinud, aga on kilepüksid, mida lihtsalt “toa”riietele peale tõmmata. Ka kleidile mahuvad need ilusti peale, õpetajatel vähem tegemist (laps vajab veel veidi abi) ja on öeldud, et väga hea variant.
Pidžaama magamiseks on küll viidud, aga tundub sageli vist magab (enda soovil) siiski aluspesus, nagu paljud teised.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 08.08 10:04; 08.08 19:50;
To report this post you need to login first.
Postitas:

minu laps talvisel ajal paneb küll lasteaias kombe toariiete peale. või siis kevadisel ajal ka paneb kilepüksid toariietele peale (enamasti kleidile). magab aluspükstega. alussärke meil polegi.

soojal ajal on samas õueriided ikkagi eraldi. lihtsalt teised suveriided. retuusid ja särk või ongi õuekleit. ikka lähevad ju liivaseks ja määrduvad.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Jah, õuepüksid eraldi soojal ajal. Minu laste lasteaias on magamisriietega nii, et poja rühmas magavad lapsed üldiselt aluspesus, tütre rühmas pidžaamades/öösärkides. Ise viin mõlemale lapsele pidžaamad, sest nad on nii hajunud.

Riidekuhjast lasteaias: Kui mu lapsed olid vanuses kuskil 2-4 ja veel väga ise ei osanud ennast ilmale vastavalt riietada (tütar on veel praegugi selles vanuses, poiss koolieelik), siis mind väga häiris, et õpetajad ei vaadanud üle, mida laps õue minekuks selga paneb. Mul mõlemad oskasid varakult ise riietuda ja ilmselt panidki ka lasteaias ise riidesse, aga peaaegu alati anti(antakse tütre puhul siiani) kapist enam-vähem kõik, mis seal on ja lapsed on kubujussideks riietatud.
Näiteks, kui kevadhommikul või varasügisel on hommikuti lasteaeda minnes jahe, siis olen lastele õhukese pusa ja vahel ka kerge tuulejope peale pannud. Kui pärastlõunal järgi minnes on väljas olnud aga T-särgi ilm, on lastel ikka seljas olnud nii pusa kui tuulejope. Lastel on silmnähtavalt palav olnud. Olen korduvalt seda teemat rühmas tõstatanud. Siis tavaliselt paar nädalat on jälgitud, aga peaegi jälle unustatud ja kõik riided kapist kätte antud.
Talvel ka – panen soojemalt talvepäeval kappi igaks juhuks kampsuni või fliisi, et kui tõesti päeva jooksul tugev tuul tekib või ilmateade alt veab, saaks selle kombeka alla panna, aga ikka on see ka null kraadi juures paksu kombeka alla pandud.
Nüüd viimasel aastal oskas poeg juba ise vastavalt ilmale riideid valida ja palava ilma korral hakkasi ise dressipluusi ära võtma. Väiksemana ta seda veel ei osanud ja ütles tihtipeale, et õpetaja ütles, et peab dressipluusi/fliisi vm panema.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina ei vaheta kodus suvisel kuival ajal enamasti lastel toa- ja õueriideid. Õuest tuppa tulles teeme jalad liivast puhtaks, vajadusel tõmban käega ka üle pepu ja jalgade, et lahtine liiv maha tuleks. Toas võtab sandaalid jalast, peseb käed ja tehtud. Ei tule mingit erilist liiva niimoodi tuppa (eriti kui võrrelda, mis näiteks pudiseb ka kõige hoolsamalt puhastatud rannariiete ja -käterättide seest, kui palju lapsed köögis süües lagastavad jne.

Lasteaiaga on mul selline kogemus, et eelmisel aastal, kui laps läks, oli ka jutt, et õue panna eraldi riided, kõik sokid-püksid-pluusid vahetatakse jne. Reaalselt pole ma mingit vahetamist märganud, nii nagu hommikul aeda saadan, nii ta õhtul ka õuest kätte saan, lihtsalt vajadusel soojemaid õueriideid peale pandud. Kõik sokid-püksid on samad mis hommikul. Viimati isegi selleni välja, et kui ma panin tüdrukule lasteaeda uue kleidi, millel suhteliselt suur ja pikk seelikuosa, panin kapi põhja õueminekuks pluusi, retuusid (ja igaks juhuks ka eraldi sokid) ja ütlesin lapsele, et õue minnes pangu need selga, siis riideid vahetades oli õpetaja öelnud, et ära hakka vahetama, ning lihtsalt oli kleidile dressipüksid otsa topitud. Ega mul sest kleidist ju suuremat kahju ole, niikuinii lasteaiakleit, kuhu ta varsti moosi- ja supiplekid rinnale loobib. Aga lihtsalt veits kossakas väljanägemine ja ses suhtes pani kulmu kergitama, et pluusi-retuusid-sokid oleks laps ise, ilma abita üks-kaks-kolm selga pannud, aga pika-laia kleidi pükstesse toppimideks vajas ta kahtlemata õpetaja abi. Et kas neil siis tõesti oli nii lihtsam… Aga noh, neil on vaja 15 kolmeaastast õueriidesse saada, mitte minul, eks nad seega ise teavad. 🙂

Magamusriided on meil ka eraldi. Enamikul on pidžaamad, ühel tüdrukul olla lapse jutu järgi öösärk. Võimlemisriideid sõimekatelt ei nõutud, aga suurematel peavad eraldi olema. Vähemalt teoorias. Eks see, kuidas praktika on, paistab jälle hiljem. 🙂

Ise ma pole lasteaiaskäinud ja vanade aegade mälestusi seega heietada ei saa. 😀

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 08.08 16:29; 08.08 20:31;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Näiteks, kui kevadhommikul või varasügisel on hommikuti lasteaeda minnes jahe, siis olen lastele õhukese pusa ja vahel ka kerge tuulejope peale pannud. Kui pärastlõunal järgi minnes on väljas olnud aga T-särgi ilm, on lastel ikka seljas olnud nii pusa kui tuulejope. Lastel on silmnähtavalt palav olnud. Olen korduvalt seda teemat rühmas tõstatanud. Siis tavaliselt paar nädalat on jälgitud, aga peaegi jälle unustatud ja kõik riided kapist kätte antud.

See on vaidlusalune küsimus (ja võimalik, et vaidluseks nüüd lähebki 🙂 , aga minu meelest õpetajate selgitus sellele, mis siitki aeg-ajalt on läbi käinud, on loomulik. Nende ülesanne ei ole väljaminekul 20 lapse kappe hakata läbi kammima ja mõistatama, mida vanem on tahtnud, et lastele selga võiks minna. Palve, et kapis oleks just need riided, mis selga peaksidki minema, on üsna mõistetav. Emad näevad väga erinevalt, kui paksult nende laps riides peaks olema, lastel erinev külmatundlikkus jne Mina näiteks viimasest lasteaia aastast ei mäletagi ilma, kus ma oleks lapse T-särgiga välja saatnud (jaanipäevast pole lapsed aias küll olnud), selliseid on ikka väga üksikud päevad. Pean õigeks, et see jääb vanema määrata kappi jäetud riiete kaudu.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 08.08 10:04; 08.08 19:50;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Näiteks, kui kevadhommikul või varasügisel on hommikuti lasteaeda minnes jahe, siis olen lastele õhukese pusa ja vahel ka kerge tuulejope peale pannud. Kui pärastlõunal järgi minnes on väljas olnud aga T-särgi ilm, on lastel ikka seljas olnud nii pusa kui tuulejope. Lastel on silmnähtavalt palav olnud. Olen korduvalt seda teemat rühmas tõstatanud. Siis tavaliselt paar nädalat on jälgitud, aga peaegi jälle unustatud ja kõik riided kapist kätte antud.

See on vaidlusalune küsimus (ja võimalik, et vaidluseks nüüd lähebki ???? , aga minu meelest õpetajate selgitus sellele, mis siitki aeg-ajalt on läbi käinud, on loomulik. Nende ülesanne ei ole väljaminekul 20 lapse kappe hakata läbi kammima ja mõistatama, mida vanem on tahtnud, et lastele selga võiks minna. Palve, et kapis oleks just need riided, mis selga peaksidki minema, on üsna mõistetav. Emad näevad väga erinevalt, kui paksult nende laps riides peaks olema, lastel erinev külmatundlikkus jne Mina näiteks viimasest lasteaia aastast ei mäletagi ilma, kus ma oleks lapse T-särgiga välja saatnud (jaanipäevast pole lapsed aias küll olnud), selliseid on ikka väga üksikud päevad. Pean õigeks, et see jääb vanema määrata kappi jäetud riiete kaudu.

Õnneks meil on selle koha pealt ikka mõistlikud õpetajad. Kui üks ilmaennustus lubab 8 kraadi ja vihma, teine samal ajal 13 kraadi ja päikest, mis universaalse riietuse Sa lapsele siis jätad?! Või kui hommikukd ennustatakse totaalselt erinevat iöma kui õhtupoolikul? Meil õnneks on selliste vahepealsete ilmadega norm, et igal lapsel on kapis k/s komplekt, dressid ja lühikeste varrukatega pluus (pluss vajadusel retuusid, poripüksid vmt) ning õpetaja ja abi siis jooksvalt ütlevad lastele, mis selga panna.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 08.08 16:29; 08.08 20:31;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Meie lasteaias ka vahetatakse õueriided toariiete vastu. Olen lapsele õhtul järele minnes näinud, millised liivahunnikud on koridoris ja mõistan seda nõuet. Ja see liiv on pärist suviste õueriiete seest, millega käidi enne lõunat õues. Meie lasteaia õueala ongi üks “suur liivakast”.
Kodus ma oma lapsel riideid ei vaheta, aga mul on üks laps, lasteaias on üle 20 lapse 🙂

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Näiteks, kui kevadhommikul või varasügisel on hommikuti lasteaeda minnes jahe, siis olen lastele õhukese pusa ja vahel ka kerge tuulejope peale pannud. Kui pärastlõunal järgi minnes on väljas olnud aga T-särgi ilm, on lastel ikka seljas olnud nii pusa kui tuulejope. Lastel on silmnähtavalt palav olnud.

Üks võimalus oleks olnud õleliigsed soojad riided lihtsalt kapist kaasa võtta- kui on selge, et päeval on soojem kui varahommikul tulles, oleks jätnud pusa, aga tuulejope kapist kaasa võtnud, kui seda pole, ei sunnita ka selga toppima.
Ma esimesel aasta kuhjasin riideid ikka igaks elujuhtumiks sinna kappi, et kui hakkab sadama, et kui tuleb külm või kuum. Lõpuks õpetajad naersid, et kapiust ei julge lahti teha, lasu riideid kuhjas. Ei jaksa ju nemad seal igaühele tuustida, mida hetkel selga panna sobiks ja kolmene ka veel ei jaganud. Nüüd jäävad ainult hädavajalikud asjad, mida täna-homme vaja läheb.

Aga seda pean küll elementaarseks, et dressipükstega millega istuti liivakastis, rulliti ennast mudalombis jne ei tulda otse rühmatuppa räntsti vaiba peale mängima. Et vähemalt õue ja toapüksid(+sokid) oleksid eraldi, pluus ja ülemine osa nii hullusti ei määrdu.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu jaoks on ka naljakas väide, et kodus ju ka vahetad õueriided toariiete vastu. No ei vaheta kuival ja soojal ajal. Meil lapsed jooksevad 20 x päevas toa ja õue vahet, no tahaks näha milline emme jaksab nii tihti riideid vahetada :D. Lasteaias suvisel ajal pole ma ka jätnud eraldi riideid lapsele. Keegi kurtnud pole, jahedamal ajal aga on kindlasti vahetusriided.Talvisel ajal pigem ka tõmbab kombe toariietele lihtsalt, samuti nagu kodus, ei vaheta selleks riideid. Samas vahetusriided on kapis alati olemas, kui peaks higiseks rahmeldama või märjaks saama vms.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 21 postitust - vahemik 1 kuni 21 (kokku 21 )


Esileht Väikelaps riietevahetus lasteaias

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.