Esileht Koolilaps 1.-2. klassi lapsed ja õigekiri

Näitan 13 postitust - vahemik 1 kuni 13 (kokku 13 )

Teema: 1.-2. klassi lapsed ja õigekiri

Postitas:
Kägu

Kui õigesti oskavad teie 1.-2. klassi lapsed kirjutada? Ja kui palju nad koolis üldse emakeeles kirjutavad? Kas 1.-2. klassis kirjutatakse ka väikseid jutukesi/kirjandeid?

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu laps 1.klassis suutis järele mõeldes ilusti nõrka/tugevat või pikka/lühikest häälikut eristada aga kui näiteks mulle sõnumit kirjutas, oli põhirõhk oma mõtte edastamisel ja õigekiri nii nsgu juhtus. Teise klassi poole pealt käis klõps ja hakkas õigesti kirjutama.
Kirjandeid nad kindlasti ei kirjutanud. Lühikesi jutukesi võibolla paaril korral.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kirjutavad/kirjutasid ikka kirjavigadega (pikk vs lühike häälik, kokku vs lahku, nõrk vs tugev häälik, suur ja väike algustäht), eks õigekirjareegleid õpitakse ja korratakse ju kogu põhikooli vältel. Üsna 1. klassi algusest tuli hakata täitma lugemispäevikut (u 5-10 lauset) ja 2. klassis on tulnud kirjutada näiteks omaloomingu jutukesi või “mida tegin vaheajal”. Koduse ülesande puhul tavaliselt laps ise tuleb õigekirja kohta küsima või vaatame pärast koos üle. Ma ütleks, et mu 2. klassi laps teeb omapäi kirjutades keskmiselt igas 20. sõnas mingi vea.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

2. klassi laps üldiselt kirjutab õigesti, eristab nii häälikupikkust kui tugevat ja nõrka tähte. Suure tähe vahel unustab, see pigem hooletusviga. Jutukesi nad veel ei kirjuta. Lugemispäevikut tuleb täita, mitu lauset iga raamatu kohta. Paar lühikest luuletust on ka kirjutatud. Pikemad tekstid, mida kirjutavad on etteütlused. Need 5-6 lauset pikad.

0
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

… Ja kui palju nad koolis üldse emakeeles kirjutavad? …

Mulle meeldis lapse kasvamise ajal pulkadega süüa ja nüüd laps räägib mingit hiina dialekti.

+4
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

2. klassi laps üldiselt kirjutab õigesti, eristab nii häälikupikkust kui tugevat ja nõrka tähte. Suure tähe vahel unustab, see pigem hooletusviga. Jutukesi nad veel ei kirjuta. Lugemispäevikut tuleb täita, mitu lauset iga raamatu kohta. Paar lühikest luuletust on ka kirjutatud. Pikemad tekstid, mida kirjutavad on etteütlused. Need 5-6 lauset pikad.

Ju siis soltub see asi selgelt koolist, kui sinu lastel nii nagu kirjutasid.

Minu lapsed kirjutasid juba 1. klassis jutukesi ja pikemaid tekste kodutöödena. Kõik kolm. Loomulikult tegid ka mingil määral õigekirjavigu, need kadusid teises klassis alles. Aga see polnudki point, omi mõtteid kirja panema ja sõnastama pidid nad juba 1. klassis ja said sellega täiesti vabalt ja iseseisvalt hakkama.

Teie jaoks pikem tekst on 5-6 lauset pikk, seegi etteütlus?! Meil oli lasteaias selline tase…

Eks ju siis sõltubki kõik väga palju konkreetsest keskkonnast, millises laps viibib.

0
-8
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ja ongi üks 3 imelapse ema kohal….

 

+6
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mu esimene laps kirjutas sisuliselt vigadeta 1. klassis, st siis kas on ühe- või kahekordne täht. Kokku lahku, komad need muidugi valesti.

Just leidsin ta 2. Klassi lugemiskontrolli, kus ta pikalt kirjutab Naksitrallide kohta ja õigesti on kirjutatud ka furgoonauto.

Aga matemaatika oli sisuliselt hullumaja. Seleta ja seleta ja ikka aru ei saa.

Teine laps on täpselt vastupidi. Matemaatika tuleb sisuliselt iseenesest, aga kirjavead on sisuliselt IGAS sõnas. Nüüd, 2. klassi keskel hakkab vigu vähemaks jääma.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu laste koolis on kombeks, et esimeses klassis alustatakse etteütlustega (tekst on teada, mõnelauseline, saab kodu läbi harjutada). Töövihikus ja vihikus vastatakse kirjalikult küsimustele. Kirjutada tuleb ju ka teistes ainetes, matas tekstülesande vastuseid, loodusõpetuses ja inimeseõpetuses üht-teist. Väikeseid jutukesi kirjutasid ka nii esimeses kui ka teises klassis. Õigekiri on mõlemal lapsel üsna hea olnud, etteütlusteks pole pidanud väga õppima, need lihtsad reeglid, mida algklassided õpitakse (lause lõpumärgid, nimede suur algustäht jne), ei ole midagi rasket.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu lapse koolis kahes esimeses klassis etteütlusi tehti väga vähe, üksikuid. Ja pigem ikka 5-6 lauset siis. Ise mingit teksti välja mõtlema pidid ka päris harva. Peamine oli ikkagi töövihiku täitmine, distantsõppe ajal ka töölehed internetis. Ja lugemispäevik, aga sinna pikemat teksti polnud vaja kirjutada.

Kirjavigu minu poiss praegu 3. klassis teeb siis, kui ta on lohakas. Mida juhtub päris palju. Kui käskida tal korralikult järele mõelda, siis oskab oma vead ära parandada küll. Võibolla kokku-lahkukirjutuse osas mitte, aga seda teemat neil ei olegi veel olnud. Komade panemise kohad, mis nad juba õppinud on, ei ole ka väga hästi meeles. Eks tal on kirjutamisega raskem kui minul omal ajal sellepärast, et ta loeb oluliselt vähem. Kohustusliku kirjanduse loeb kuidagiviisi ära, aga see on kõik.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Natuke oleneb ka lapsest ja tema loomupärasest keeletunnetusest. minu vanem laps on juba täisealine ja hakkab varsti ülikooli õpetama. Muidu igati tubli ja mitmeski asjas andekas, aga eesti keele õigekirjaga eluaeg hädas olnud – kooliajal kasutasime ka eraõpetajate abi, praegugi on vahel palunud mõne olulise kirjatüki kas minul või mõnel sõbral üle vaadata, sest teab et suurest õppimisest hoolimata teeb ikka vahel lolle vigu.

Noorem laps  kirjutas aga tõesti juba lasteaiaealisena üsna õigesti – tugevad-nõrgad tähed jms tulid tunnetusega üsna kohe kui kirjutama õppis. Hetkel hakkab põhikooli lõpetama ja ta on igal aastal ka emakeele olümpiaadidel käinud. Aga mingi imelaps ta nüüd ka ei ole.

Nii et ma arvan et ka 1.-2. klassis oleneb ehk natukene õpetaja nõudlikkusest ja rõhuasetusest, aga palju ka lapse loomupärasest keeletunnetusest, kui õigesti nad kirjutavad.

 

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ja ongi üks 3 imelapse ema kohal….

Kus ma mainisin, et imelapsed? Vastupidi, ytlesin ju, et teevad õigekirjavigu.

Aga kui siin teistes teemades õhatakse vaid sellest, et nui neljaks laps eliitkooli, sest ta on nii voimekas, siis jah, arvestage, need lapsed kirjutavad esimeses klassis iseseisvalt referaate. Ilma suurema pingutuseta.

Keegi ei väida, et nendes pole kirjavigu. Loomulikult on. Hinnatakse lapse võimet kirjutada referaati kui sellist, sisu, teemaarendust jms.

Pigem on teil imelapsed, mitte mul. Mina pean õigekirjavigu ka teises klassis loomulikuks.

+1
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Aga kui siin teistes teemades õhatakse vaid sellest, et nui neljaks laps eliitkooli, sest ta on nii voimekas, siis jah, arvestage, need lapsed kirjutavad esimeses klassis iseseisvalt referaate. Ilma suurema pingutuseta.

Ära nüüd seleta, ei kirjuta nad mingeid erilisi referaate. Kevadel vist pidi mingist konnast kirjutama, seda tehti rohkem interneti põhjal ja vigu oli küllaga.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 13 postitust - vahemik 1 kuni 13 (kokku 13 )


Esileht Koolilaps 1.-2. klassi lapsed ja õigekiri