Esileht Väikelaps 3,5 a lapse n-ö matemaatilised oskused

Näitan 11 postitust - vahemik 1 kuni 11 (kokku 11 )

Teema: 3,5 a lapse n-ö matemaatilised oskused

Postitas:
Kägu

Millised on teie 3-4aastaste laste matemaatilised-numbrilised oskused?  Minu laps on 3,5 aastat vana.  Kui ma palun lapsel loendada, mitu eset on laual / pildil, siis oskab loendada ilusti üks-kaks-kolm-neli-viis… jne. Või kui ma küsin, mitu kutsut meist tänaval mööda jalutas, siis vastab ilusti “kaks “.  Ta tunneb numbreid 1-20 juba ammu, aga samas kui ma palun tal anda mulle laualt kaks / kolm / neli vm apelsini, siis nagu hästi ei oska alati õiget arvu anda. Kas see on normaalne, et mingid seosed on arvude ja hulkade vahel, aga kohati ei ole? Mis need numbrite ja arvudega seotud oskused sellises vanuses olla võiksid?

+2
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Vara veel. Mul laps hakkas alles 3.5a normaalselt rääkima. Hiljem vajas ka veidi logopeedi abi, sest sõi elguse ja lõpuhäälikud ära.
Nüüd on ta esimeses klassis ja matemaatikas väga osav. Nii liitmisel kui lahutamisel.

+1
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Silmadega hulga haaramisega on aega. Seni las loendab kaasa.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tähtis, et säiliks seos loendamise ja objekti vahel, et laps ei kiirustaks loendades. Lihtsalt numbreid lugeda võib ju 100-ni, aga loendamisoskus viieni on 3-aastasel juba väga hästi (kui loendab korrektselt kuni viis objekti), vastava arvu esemete ulatamist võib harjutada, tõenäoliselt tuleb see lapsel kiiresti, kui loendamine juba mingil määral omandatud. Kui lapsel näib olevat suurem huvi arvude vastu, võib loendamisele lisada numbrikaardid, st moodustadagi kuni 5 objektist koosnevad hulgad (1, 2, 3, 4, 5 eset) ja igal vastav arv juurde kirjutatud, lapsel kinnistuvad sel moel mänguliselt ka numbrid.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

aga samas kui ma palun tal anda mulle laualt kaks / kolm / neli vm apelsini,

3,5 aastasele ei mahu neli apelsini ju kuidagi kättegi. Isegi 2 on talle raske haarata, ta käed on ju nii väikesed ja ta ise ka.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul on äsja 4a saanud laps, kes oskab ilusti asju kokku loendada, kui neid on kuni umbes 5. Kui on juba rohkem, siis mõnikord loeb kokku õige arvu maasikaid või klotse või mida iganes, teinekord aga loeb julgelt ette numbrid kasvõi kahekümneni, sest ta tahab justnimelt numbreid ette lugeda. Ta on isegi tubli ja palju rohkem ees minust endast samas vanuses. Ma ise läksin 1. klassi nii, et pidin selleks tegema katsed ja mäletan selgesti, et arvutama pidi oskama 4 piires. Tänapäeva lapsed on aga nii nutikad, et juba 4 aastased oskavad seda, mida 20 aastat tagasi eeldati esimese klassi lastelt.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

No selle apelsini näitel, vb on nö probleem selles, et ta ei oska korraga mingit hulka võtta, aga ilma juhendamiseta ta ei tula selle peale, et peaks neid tooma ükshaaval loendades.

Tegemist ei ole nö matemaatilise loendamise oskusega, vaid ta ei oska veel seost näha, et kui sina ütled “ulata mulle 4 asja”, siis selleks peab ta esmalt loendama 1, 2, 3, 4. Täiesti eakohane.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Olen teemaalgataja. Logopeed ütles mulle, et 3,5 a vanune laps PEAB oskama anda õige arvu esemeid. Hakkasin ise veidi kahtlema, et kas see liiga palju nõutud pole sellises vanuses. Siingi alafoorumis on küllalt teemasid, kus isegi 5-6aastased lapsed ei tunne veel numbreid ega tähti.

0
-2
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:
Kägu

Hulgad ja numbrid pole üks ja seesama.

Et seos veel selge pole, on täiesti eakohane. “Vaata, ma annan sulle kolm klotsi.” (ulatad ükshaaval) “Üks, kaks, kolm. Mitu klotsi sa said?” jne ja varsti ongi selge.

Mul suurem laps oli võimeline täringumänge nii mängima, et loendas ilusti, aga käsi kopsis samal ajal nupuga suvalise arvu samme. Eakohane, tuleb lihtsalt see hoog maha võtta ja kaks asja (liigutus ja loendamine) ühendada.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Olen teemaalgataja. Logopeed ütles mulle, et 3,5 a vanune laps PEAB oskama anda õige arvu esemeid. Hakkasin ise veidi kahtlema, et kas see liiga palju nõutud pole sellises vanuses. Siingi alafoorumis on küllalt teemasid, kus isegi 5-6aastased lapsed ei tunne veel numbreid ega tähti.

Logopeed jäägi siiski oma liistude juurde ja tegelegu kõne arenguga????

0
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Logopeed ilmselt on seda öelnud, sest talle tundub, et kõne mõistmine ei ole selline nagu see olla võiks? Kas laps saab aru et küsimuse peale “mitu?” peab hakkama loendama, aga “too mulle 4 apelsini” ei mõista. Või siis ei püsi tal suuliselt esitatud korraldus meeles.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 11 postitust - vahemik 1 kuni 11 (kokku 11 )


Esileht Väikelaps 3,5 a lapse n-ö matemaatilised oskused