Esileht Lapse ootamine 40 aastased rasedad- uuringud?

Näitan 19 postitust - vahemik 1 kuni 19 (kokku 19 )

Teema: 40 aastased rasedad- uuringud?

Postitas:

Tahtsin teha Tartus Elites oscar testi, kuna viljandimaal tehakse ainult triple test. Aega pannes aga seletati mulle, et ainult oscar on mõtetu, vanusega tuleb nkn kõrge risk ja enne vaja teha dna test kindlasti- panorama v niptify ja alles siis oscar, et hinnata raseduse kulu riske. Need dna testid aga suht kallid. Kas oskab keegi kommenteerida, kas tõesti ainult oscarit pole mõtet teha ja kas peale nipt tegemist oscaril üldse pointi?

0
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 22.08 14:58; 22.08 16:36;
To report this post you need to login first.
Postitas:

See on küll mõnevõrra eksitav jutt. Olen ise 40-aastane rase ja uurisin need küsimused põhjalikult läbi. Meie vanuses on tõesti mõnede kromosoomi-väärarengute risk oluliselt kõrgem.

Esiteks tuleb arvestada, et nii OSCAR kui ka dna testid on skriiningtestid, mitte diagnostilised testid. See tähendab, et need ei anna sulle 100% vastust, vaid hindavad sagedamini esinevate väärarengute riski. Kui saad näiteks vastuseks, et Downi risk on kõrge, ütleme 1/10, on siiski 90-protsendiline tõenäosus, et sünnib terve laps. Ja kui saad vastuseks, et risk on väga madal – näiteks 1/10 000, on ikkagi tilluke tõenäosus, et sünnib haige laps.

Teiseks tuleb arvestada, et nii OSCAR kui dna testid hindavad ainult mõnede sagedamini esinevate kromosoomihäirete tõenäosust ega anna sulle kindlust, et sinu lapsel pole teisi väärarenguid, mis võivad samuti olla väga tõsised. Jällegi: risk on madal, aga olemas. OSCARi puhul saad kuklavoldi mõõtmisest teatud indikatsiooni – normist suurem vedeliku hulk kuklavoldis võib viidata ka muude väärarengute või südamerikke kõrgenenud riskile. Samas ei tähenda normaalne kuklavolt, et väärarenguid kindlasti pole.

Nende kromosoomihäirete suhtes, mida DNA test uurib, on see täpsem kui OSCAR test. Samas nagu öeldud: kumbki ei ütle sulle, kas lapsel on või ei ole väärareng. Nad lihtsalt mõõdavad teatud sündroomide tõenäosust. Kui saad vastuseks kõrge riski, tuleb diagnoosi saamiseks ikkagi minna diagnostilisele uuringule.

Sellepärast küsi endalt, kas sa üldse saad skriining-testidest enda jaoks piisava südamerahu? See on väga individuaalne ja sõltub ka sellest, mida sa teeksid, kui saaksid teada, et loode on väärarenguga. Kui sooviksid sel juhul raseduse kindlasti katkestada, on varajane avastamine kriitilise tähtsusega. Kui oled valmis üles kasvatama puudega lapse, pole see nii akuutne küsimus.

Kui sulle on tähtis teada loote kohta võimalikult palju, tasub kaaluda diagnostilisi teste: koorionibiopsiat või looteveeuuringut. Paljudes riikides suunatakse lapseootel üle 35-aastased naised vanusest tingitud riskide tõttu automaatselt looteveeuuringusse, sõltumata vere- ja kuklavoldi või dna testi näitajatest. Need annavad sulle vastuse mitte ainult enamlevinud, vaid ka harvemesinevate kromosoomihäirete kohta. Ja nende uuringute tulemuseks pole enam riskide hindamine, vaid konkreetne vastus: kas lootel on kromosoomihäire või mitte. Need on väga suured eelised skriiningtestide ees. Miinuseks on, et nii koorionibiopsia kui ka looteveeruuringuga kaasneb tilluke, kuid siiski olemasolev raseduse katkemise risk. Kui otsustad igal juhul looteveeuuringu teha, pole tegelikult otsest vajadust OSCARi ega dna testide peale raha kulutada.

Ok, ma räägin sulle, mida ma ise tegin.

Kuna meile ei ole hetkel raha väga suur probleem, tegime tõesti kõigepealt dna testi – valisime Panorama XP, mis näitab lisaks 5le enamlevinud kromosoomihaigusele ka mõnede enamlevinud mikrodeletsioonide riske. Panorama on kallim kui Niptify, aga see on ka maailma levinuim ja tuntuim test, mis tähendab, et selle täpsuse kohta on kõige rohkem andmeid. Niptify kohta on jälle väga piiratud andmestik, mis põhineb peamiselt ainult Eesti naistelt võetud analüüside statistikast. Saime vastuseks väga madalad riskid.

Edasi tuli OSCAR test. Riskid tulid suhteliselt madalad, aga loote kuklavolt oli normist veidi paksem. Seetõttu suunati meid geneetiku juurde nõustamisele, kes ütles, et kuna verenäitajad olid head, dna testi riskid madalad ja kuklavolt vaid veidi suurem tavapärasest, on meie otsus, kas soovime teha koorionibiopsiat või looteveeuuringut. Tema sõnul on looteveeuuringu katkemise risk veidi väiksem ja samas ka saadav analüüsitav materjal veidi kvaliteetsem kui koorionibiopsial.

Arutasime abikaasaga läbi ja arvestades vanust ning suurenenud kuklavolti otsustasime, et soovime siiski saada teada kasvava loote kohta võimalikult palju. Olime juba üsna kindlad, et sagedamini esinevaid väärarenguid tal pole, aga teiste kohta ju juba tehtud testid midagi ei ütle. Võtsime arvesse ka seda, et on probleeme, mis pole ehk raseduse katkestamise näidustuseks, aga mille avastamine juba enne sündi võimaldab kohese sünnijärgse sekkumise või näiteks keisrilõike planeerimisega lapse ellujäämise võimalusi ja elukvaliteeti parandada.

Niisiis me tegime kõigepealt dna-testi, siis OSCARi ja siis looteveeuuringu. Tagantjärgi mõtlen, et tegelikult oleks võinud igal juhul teha lihtsalt looteveeuuringu – tõesti väikese katkemise riski võtmine on meie vanuses südamerahu väärt – minu jaoks. Kui veel tulevikus rasestun, teen kindlasti looteveeuuringu. OSCAR on nagunii Tallinnas tasuta. Kas tulevikus ka tasulise dna testi teen, sõltub vist sellest, milline meie rahaline olukord sel ajal – kui nagu nii looteveeuuring, siis ei anna ta muud juurde kui see, et saad hästi varakult lapse soo teada ja kui põhiliste haiguste riskid tulevad madalad, võid juba varem veidi rahulikumalt hingata…

Pika jutu kokkuvõtteks: kui majanduslik olukord ei võimalda raha dna testi peale kulutada, on OSCAR test siiski kindlasti riskide hindamiseks hea asi teha. Kui OSCARist tulevad kõrged riskid, on nagunii mõistlik teha looteveeuuring (või koorionibiopsia). Aga vanuse tõttu tasub ka kaaluda looteveeuuringu tegemist igal juhul – siis pole iseenesest ka OSCARit vaja teha, kui seda sinu elukohas tasuta ei pakuta.

Loodan, et need mõtted on abiks.

+3
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 22.08 16:12; 22.08 16:39; 23.08 15:26;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas lootevee uuring on tasuline uuring?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 22.08 14:58; 22.08 16:36;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tallinnas küll tasuta, usun et mujal ka. Küsi ämmaemandalt!

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 22.08 16:12; 22.08 16:39; 23.08 15:26;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olen 41, tulemas 2.laps.
Tegin Niptify, Oscarit ei teinud. Minu ja arsti hinnangul on see usaldusväärne ja Panoramast ikka väga palju soodsam. Kuklavolt ja LA olid hiljem korras.
Selge on see, et ega ûkski test ega uuring ei anna kindlust kõikide võimalike puuete eest. Aga kuna tutvusringkonnas oli just üks Downi avastamine eakaaslasel, siis see tegi ettevaatlikuks.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olen 40, ootan esimest last. Teen 10-ndal nädalal niptify ja paar nädalat hiljem siis oscar. Niptify siis selleks, et natuke kindlamalt downi vastus saada. Kui peaks minema halvasti, siis ka kergem võimalikult vara teada.

Kui oscarist mingi kahtlus, siis oleks närvid läbi, tahan samal ajal niptify tulemusi juba teada, mitte alles siis hakata seda tegema. Eks kui oscarist mingi halb seis, siis peab vist ikkagi ka koorionbiopsia tegema. Aga igatahes see niptify annab ehk natukensgi sydamerahu.

Panoramat ei kaalu, sest see lihtsalt väga kallis.

Aga nõuda sult keegi seda niptifyd ei saa, see on ikka vabatahtlik. Kui oscarist risk, siis vist peale oscarit maksab hk.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olen 40+. Minul oli Oscar korras, vereproovid ka. Kui looteanatoomia ka mingit ohumärki ei leia, siis ma mingit lisatesti ei tee. Ma lihtsalt ei taha endale lisapingeid ootamise, muretsemise jms-ga. Aga kui looteanatoomias midagi leitakse, siis teen ilmselt Niptify.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olen 40+. Minul oli Oscar korras, vereproovid ka. Kui looteanatoomia ka mingit ohumärki ei leia, siis ma mingit lisatesti ei tee. Ma lihtsalt ei taha endale lisapingeid ootamise, muretsemise jms-ga. Aga kui looteanatoomias midagi leitakse, siis teen ilmselt Niptify.

Ma sünnitan 42 a ja sama keiss: oscaris tulid madalad riskid ja LA korras.

Vapper (23+0)

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas enam ei ole nii, et kui I sõeluuring (12-13 nädal) on kõrged riskid, siis saadetakse II sõelale (17 nädal). Ja kui seal ka kõrge risk, siis lootevee uuring või see teine haigekassa maksab? Ma lihtsalt pole aru saanud sellest tohutust ise lisauuringute tegemisest, kui riiklik süsteem seda kõike pakub. No välja arvatud juhud, kui ei jõua kannatada ja tahad ise juba 13. nädalaks niptifi tulemust teada.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 23.08 09:45; 23.08 13:23;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Täpselt nüüd nädalate kaupa ei tea. Oscar on küll tasuta 12-13 nädalal. Sealt edasi tuleb koorionbiopsia (juhul kui eelmise uuringu riskid kõrged), aga mitmendal nädalal, seda ei tea. Põhjus miks tehakse tasulisi uuringuid on, kuna selle tasuta oscariga pidi siiski haigeid looteid kahe silma vahele jääma.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 23.08 10:16; 23.08 10:53; 23.08 12:27;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ma ei ole küll 40, vaid 35,aga kui na oscaris ei nähtud ninaluud, siis see tõstis riskid kohe kõrgemaks. Aga ikka pidime ise maksma Niptyfi testi kinni. Vb oleneb siis, kui kõrge risk on? Sellega tulid riskid madalad ja järgmises uh oli luustunud ninaluu juba näha ka.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Niptify ongi tasuline. Tasuta saab teha koorionibiopsia. See annab 100% kindla vastuse, aga 1% on võimalus, et rasedus katkeb 🙁

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 23.08 10:16; 23.08 10:53; 23.08 12:27;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Niptify ongi tasuline. Tasuta saab teha koorionibiopsia. See annab 100% kindla vastuse, aga 1% on võimalus, et rasedus katkeb ????

TÜK klientidele on näiteks tasuta ja tean veel mõnda, kes mujal haiglas on ka tasura saanud, kui risk on suur tulnud.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas enam ei ole nii, et kui I sõeluuring (12-13 nädal) on kõrged riskid, siis saadetakse II sõelale (17 nädal). Ja kui seal ka kõrge risk, siis lootevee uuring või see teine haigekassa maksab? Ma lihtsalt pole aru saanud sellest tohutust ise lisauuringute tegemisest, kui riiklik süsteem seda kõike pakub. No välja arvatud juhud, kui ei jõua kannatada ja tahad ise juba 13. nädalaks niptifi tulemust teada.

Ajaline vahe ongi. Kui halvasti peaks minema, siis ma tahaks seda teada 12 nädalal, mitte nt 17 nädalal. Muidu jah vahet pole, eks uuritakse lõpuks välja anyway, kas on midagi viga või ei.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Oh seda ma ei teadnudki, et mõnes haiglas tasuta ka Niptify saab. Samas kui risk juba on kõrge, siis mis kasu sellest on? Niptify peaks ju ka lihtsalt tõenäosust näitama? Või näitab 100% kindlalt ära, kas laps haige või mitte?

Ma ka pigem eelistaksin võimalikult vara teada saamist. 17 nädalal on juba päris suur rasedus. Paljud tunnevad isegi lapse liigutusi ja usun, et emotsionaalselt väga raske, kui selgub, et laps on haige 🙁

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 23.08 10:16; 23.08 10:53; 23.08 12:27;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Usun, et siin aetakse midagi segamini nt selle II trimestri sõeluuringuga. Ka TÜK kodulehel on kirjas, et NIPTIFY on tasuline meditsiiniteenus, mille eest tasutakse kliinikus.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 23.08 09:45; 23.08 13:23;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Alates 2018 saab Niptyfi tasuta teha Lastefondi toetusel, kui risk on oscaris väga suur ja TÜK-is arvel olevad naised.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Selles osas, mida teha edasi, kui OSCARilt vastuseks kõrge risk, on erinevad lähenemised.

Üks võimalus on tõesti siis järgmisena dna-test – Panorama või vajadusel soodsam Niptify. DNA testi eeliseks on, et mingeid riske see test ise emale ega lootele ei põhjusta. Samas ei saa sellest kahjuks ühest vastust. Esiteks hindab vaid tõenäosust ja teiseks uurib vaid üksikuid sagedamini esinevaid haigusi, samas kui ebatüüpiline hormoonide tasakaal veres, puuduv ninaluu või paks kuklavolt võivad viidata tervele reale kromosoomihaigustele…

Teine lähenemine on, et kui juba üks test (ükskõik kas OSCAR või dna-test) viitab kõrgenenud riskile, tuleks kindla vastuse saamiseks siiski igal juhul teha koorionibiopsia või looteveeuuring. Need analüüsid ei hinda riski, vaid diagnoosivad, kas haigus on või ei ole. Ja uuritakse palju-palju suuremat hulka haigusi, mitte ainult kolme-nelja. Samas on tilluke raseduse katkemise oht – see siiski pole statistiliselt kindlasti 1%, vaid tegelikkuses oluliselt väiksem.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 22.08 16:12; 22.08 16:39; 23.08 15:26;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Jaa, palju räägitakse sellest, et paljudel tuleb kv uuringus v Oscaris kõrge risk tänu vanusele, minul on aga 2 järjestikust, täiesti erinevat kogemust, kui vanust oli 40 ( hetkel 41). Minu eelmise aasta lõpu rasedus oli kurva lõpuga. Lisaks alguse probleemidele, selgus kv uuringus, et lapsel väga suur kv -5.5 ja ka riskid kromosoomihaigustele kõrged – Patau ja Down 1:10 ja Edwards 1:4. Ja minu puhul osutusid need analüüsid tõeseks, kuna tita oligi haige, sest lahkus 12+nädalal meie juurest. Jätsime ühe tsükli vahele ja kohe esimesel proovimiskuul jäin uuest rasedaks. Seekord saime sõltumata sellest, et vanus sama, aga väga madalad riskid, k 1: 10000 ja 1:20000. Ka kv oli vaid 1,38. Uurisin ka arstilt, et vanus ikkagi suur ja eelmise lapsega läks halvasti, et kas soovitab ikka mingeid rohkemaid uuringuid teha, aga ta ütles, et muidugi ma võin nt Niptify teha vmt, aga ta ei näe selleks otsest vajadust. Jaa, on erandeid, aga üldiselt näitab praktika, et kui kv. (Oscar) on ikka korras, titaga on ok ja ka riskid tulevad väikesed, siis nii ka läheb, kõik ongi ok. Halvad tulemused aga viitavad siiski väiksemale v suuremale probleemil. Ja oluline on ka see nt, et kui veri jm on nt korras ja kv korrast ära v vastupidi, siis suurem tõenäosus, et kõik siiski ok. Aga kui mõlemad näidud kehvad, siis kahjuks… Aga jah, rõhutas väga seda, et kui kõik tulemused kvuuringu ajal on ok, siis võib tegelikult rahulik olla ja kõik ongi ok, aga…kui on väikenegi kahtlus, siis need veretestide baasil tehtavad uuringud on üsnagi täpsed ja et saada südamerahu, siis alati tasub ka need ära teha. Dream

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 19 postitust - vahemik 1 kuni 19 (kokku 19 )


Esileht Lapse ootamine 40 aastased rasedad- uuringud?