Esileht Kodunurk Algaja kodukokk teeb pärmitainast

Näitan 17 postitust - vahemik 1 kuni 17 (kokku 17 )

Teema: Algaja kodukokk teeb pärmitainast

Postitas:

Tere

Ütlen alustuseks, et olen väga algaja kokanduses. Soovin teha pärmitainast, aga soolast, et saaks sellest pitsa- ja juusturulle teha. Olen teinud siiani näiteks kaneelisaiu ja seal on taignasse pandud 100 g suhkrut – 1 tl soola. Kas selline tainas jääb üsna neutraalne või ikkagi pigem magusa alatooniga ja mis võiks suhkru-soola osakaal olla soolaste saiakeste pärmitaignas?

Tänan!

Nt selline retsept:

Tainas:
2,5 dl piima
25 g pärmi
100 g suhkrut
5 g soola
450 – 500 g jahu
100 g toasooja võid

Kas tuleb pigem magus tainas või saaks seda soolaste saiakeste puhul ka kasutada?

+1
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 20.02 18:23; 20.02 19:12;
To report this post you need to login first.
Postitas:

See on pigem magus.
Soolasele pirukale piisab 1 spl suhkrut sellele kogusele koostisainetele.

+6
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 20.02 19:09; 21.02 07:19;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tänan!

Ehk siis 1 spl suhkrut – 1 tl soola oleks hea vahekord soolaste jaoks?

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 20.02 18:23; 20.02 19:12;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Suhkrut paned ainult nii palju, kui on vaja pärmi eelkergituseks soolasele taignale. Mina soola taignas üldse ignoreerin (no soolasesse võiks ju panna tegelikult). Suhkrut ma ka hiljem taignasse ei lisa kui eelkergitus tehtud, ükskõik kas teen magusat või soolast.
Jahu ma ka ei mõõda. Võtan paki pärmi, puistan sellele supilusikatäie või silma järgi veidi suhkrut, segan kuni tekib vedel mass, lisan veidi sooja piima (umbes veerand klaasi) ja siis natuke jahu, tekib hapukoore laadne või veidi paksem segu, olulist vahet pole. Jätan sooja kohta või rätiku alla mõneks ajaks kerkima.
Kui pärmisegu on kerkinud (kogus suurenenud umbes 2x, selline mullitav ja õhuline), siis panen teise kaussi munad (1 või rohkem), sulatatud või (ei tohiks olla liiga tuline), mõnes retseptis on ka lihtsalt toasoe või, piima või soojendatud piima, eelkergitatud pärmi, segan ja hakkan jahu lisama. Kui juba liiga paks, et lusikaga segada, siis segan käega ja puistan vajadusel jahu juurde, kuni taigen enam käte külge ei kleepu.
Toasooja või lisaks taignasse pigem viimasena, kui ülejäänud komponentidest on juba mingi mass vormitud, sulatataud võist on palju lihtsam tema.

+1
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Soola peab minu meelest kindlasti vähemalt näpuotsake olema. Soolane taigen jääb ilma mage, magus aga lääge.
Sool peab olema tasakaaluks sees, kogus on iseasi.

+11
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 20.02 19:09; 21.02 07:19;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Soola peab kohe kindlasti panema, olgu soov teha siis magusat või soolast pärmitainast.

Sool aitab teised maitseid esile tuua. Mina panen teatud koguse soola isegi koogitaignasse ja näiteks ka kakaosse.
Muidugi tuleb jälgida koguseid. Soolast kooki ei taha keegi.

Teemaalgataja soola koguse kohta ma ütleks, et on vähe, kui tahetakse soolast pirukat.
Aga … kõik sõltub täidisest. Kui täidis ei ole väga soolane, siis võid taignas soola kogust tõsta. Kui täidis on ka korralikult maitsestatud, siis vast piisab sellest 1 tl soolast.

Minu jaoks on teemaalgataja retseptis näiteks ka võid liiga palju, suhkrut niikuinii.

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 21.02 09:05; 26.02 11:12;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Soola kohta nii palju, et igal perenaisel on ju erinev maitse. Mis minu arvates paras, on mõne meelest mage või hoopis soolane. Teed esimest korda oma 1 tl soolaga ära ja siis süües saadki hinnangu anda, kas sinu arvates oli paras, mage või soolane.Järgmine kord kui tainast teed arvestad oma eelmise kogemusega. Soolasele pirukatainale on 100 g suhkrut kindlasti palju 250 ml vedeliku kohta.Tegin minagi ühe proua Angeelika Kangi retsepti järgi mingi väga peene küpsetise, oli täiesti ülearu soolane. Maitsed on ju erinevad.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.

sool käib alati kõiksuguste tainaste sisse, kasvõi terakene.
samuti ka suhkur, ilma selleta ei küpse tainas pruunikski.

+6
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 21.02 11:26; 26.02 17:44;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Annan alati õnnestuva pärmitaigna retsepti. Kui magusaks küpsetiseks, siis taignasse 4-5 spl suhkrut, kui soolaseks siis väheke suhkrut.
500 ml sooja vett, vette lahustada 50 g presspärmi, 100 gr võid, 0,25 tl soola, soovi korral rosinaid kuni 300 gr. Sõtkuda tainas 950 gr jahuga, kõige lõpus lisada 2 spl õli. Kerkimisaeg 1 h.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Vähendaksin seda suhkrukogust ka vähemalt poole vähemaks, või 1 supilusikatäis- 1tl soola, nagu alguses pakuti.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ilma sooalta jääb mage ja lage maitse. Isegi, kui soola panna nii vähe, et ei ole tunda, ikkagi võiks soola panna, natuke soola ja natuke suhkrut jah, see loob tasakaalu maitsetele ja teeb kõpsetise maitsvamaks.
Mulle endale on hakanud meeldima pärmitaigna puhul, et ma jälgiksin retsepti. Erinevate asjade tegemisel on sageli erinevad kogused, kuigi tegemist pärmitaingnaga. Plaadikoogile ja kaneelisaiadele ei saa ju ühte teha. Kringel on jälle midagi muud. Kui teed lihtsat saia on teistmoodi. Kui teed pitsat või kui teed vastlakukleid. Isegi teekoogil on pärmiga tainas, aga hoopis oma nüansiga. Ainuke kord, kus ma ei mõõda, on siis, kui teen plaadikooki, millel pärmitainas all.

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Erinevate asjade tegemisel on sageli erinevad kogused, kuigi tegemist pärmitaingnaga.

Just.
Mina olen väga tihe pärmitaignast küpsetiste tegija ja kuigi minu klassikaline pärmitainas valmib alati eelkergitusega ja presspärmist, siis näiteks vastlakuklitele teen ma hoopis keefiriga pärmitaigna ja näiteks kringlitaignasse hoopis sõtkun pehme või sisse, mitte ei lisa sulavõid. Ja on tooteid, kus ma pärmitaignale lisan näiteks terve muna või ainult munakollased või ei lisa ühtegi muna. Ja teen ka pärmitaignatooteid, mille puhul peab tainas enne küpsetamist jääma lausa vedel.
Kõik sõltub ikka sellest, mida parajasti küpsetatakse ja kas tulemus peaks olema võimalikult õhuline või võimalikult tihe või võimalikult kerge või hoopis tuntavalt raske.

+4
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 21.02 09:05; 26.02 11:12;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kõige maitsetumad on pärmitaina tooted, millesse ei ole üldse soola pandud või kui magusa toote tainas on peaaegu suhkruta. Mugav on jah teha tainast, millest saaks teha nii soolaseid kui magusaid saiu, aga see ei ole maitsev.
Teine äärmus on muidugi liiga palju suhkrut.

+7
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.

Kõige maitsetumad on pärmitaina tooted, millesse ei ole üldse soola pandud või kui magusa toote tainas on peaaegu suhkruta. Mugav on jah teha tainast, millest saaks teha nii soolaseid kui magusaid saiu, aga see ei ole maitsev.

Teine äärmus on muidugi liiga palju suhkrut.

just, olen saanud kringlit, kuhu kõike muud oli lahke käega lisatud, aga sool oli unustatud. Ja see kringel ei olnud hea.

+4
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 21.02 11:26; 26.02 17:44;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Suhkrut paned ainult nii palju, kui on vaja pärmi eelkergituseks soolasele taignale. Mina soola taignas üldse ignoreerin (no soolasesse võiks ju panna tegelikult). Suhkrut ma ka hiljem taignasse ei lisa kui eelkergitus tehtud, ükskõik kas teen magusat või soolast.

Jahu ma ka ei mõõda. Võtan paki pärmi, puistan sellele supilusikatäie või silma järgi veidi suhkrut, segan kuni tekib vedel mass, lisan veidi sooja piima (umbes veerand klaasi) ja siis natuke jahu, tekib hapukoore laadne või veidi paksem segu, olulist vahet pole. Jätan sooja kohta või rätiku alla mõneks ajaks kerkima.

Kui pärmisegu on kerkinud (kogus suurenenud umbes 2x, selline mullitav ja õhuline), siis panen teise kaussi munad (1 või rohkem), sulatatud või (ei tohiks olla liiga tuline), mõnes retseptis on ka lihtsalt toasoe või, piima või soojendatud piima, eelkergitatud pärmi, segan ja hakkan jahu lisama. Kui juba liiga paks, et lusikaga segada, siis segan käega ja puistan vajadusel jahu juurde, kuni taigen enam käte külge ei kleepu.

Toasooja või lisaks taignasse pigem viimasena, kui ülejäänud komponentidest on juba mingi mass vormitud, sulatataud võist on palju lihtsam tema.

Miks paned pärmitaignasse muna?

0
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Miks paned pärmitaignasse muna?

Erinevate toodete küpsetamiseks lisatakse mune, rasvainet jne erinevas koguses. Muna on üsna tavaline asi tainas.
Loe nippe:
http://retseptid.com/parmitaigen/

Siin on kirjas, mida iga lisaaine teeb:
https://pagarioppe-pohikursus.innove.ee/parmitaigna-valmistamine/

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Erinevate asjade tegemisel on sageli erinevad kogused, kuigi tegemist pärmitaingnaga.

Just.

Mina olen väga tihe pärmitaignast küpsetiste tegija ja kuigi minu klassikaline pärmitainas valmib alati eelkergitusega ja presspärmist, siis näiteks vastlakuklitele teen ma hoopis keefiriga pärmitaigna ja näiteks kringlitaignasse hoopis sõtkun pehme või sisse, mitte ei lisa sulavõid. Ja on tooteid, kus ma pärmitaignale lisan näiteks terve muna või ainult munakollased või ei lisa ühtegi muna. Ja teen ka pärmitaignatooteid, mille puhul peab tainas enne küpsetamist jääma lausa vedel.

Kõik sõltub ikka sellest, mida parajasti küpsetatakse ja kas tulemus peaks olema võimalikult õhuline või võimalikult tihe või võimalikult kerge või hoopis tuntavalt raske.

Kas vastlakuklitele teed tavalise taina, aga vedeliku asendad keefiriga, või on sellel tainal veel erisusi?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 17 postitust - vahemik 1 kuni 17 (kokku 17 )


Esileht Kodunurk Algaja kodukokk teeb pärmitainast