Esileht Jutud ämmaemandaga Ämmaemand vastab Perekool.ee portaalis 1.-7. augustini

Näitan 29 postitust - vahemik 1 kuni 29 (kokku 29 )

Teema: Ämmaemand vastab Perekool.ee portaalis 1.-7. augustini

Iga aasta  augustikuu esimese seitsme päeva jooksul tähistatakse ülemaailmset imetamise nädalat, mille  eesmärk on rõhutada rinnapiimast ja rinnaga toitmisest saadavaid kasutegureid  vastsündinute ja imikute tervisele, arengule kui ka heaolule hilisemas elus. Vähem tähtsad ei ole ka emade füüsilise ja vaimse tervise, heaolu ning toimetulekuga  seotud tegurid.

Käesoleva aasta rinnaga toitmise nädala juhtlauseks on “Rinnaga toitmise kaitsmine: jagatud vastutus”

Käesolev aasta on nimetatud ka rahvusvaheliseks ämmaemandate ja õdede aastaks. Ämmaemand on tervishoiutöötaja, kes on oma töös pühendunud toetama naisi,  lapseootel ja lastega peresid kogu elukaare vältel, olles sageli esimene spetsialist, kellelt saab imetamisnõustamist ning soovitusi.

Mõeldes kõikidele naistele, lastele  ja peredele  korraldame  veebikogukonnas perekool.ee  kampaania „Ämmaemand vastab“.

Kampaania jooksul vastab ämmaemand kasutajate poolt esitatud küsimustele, mis on seotud raseduseelse aja, raseduse, sünnituse ning sünnitusjärgse perioodiga. sh vastsündinu hoolduse ja imetamisega.

Kampaania kestab 1.-7.augustini.  Ämmaemand vastab küsimustele ajavahemikul kl. 10-18.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tere!

Mul 4 kuune rp laps. Aeg-ajalt tekib rinnanibule vesivill. Imetamisvõte peaks olema õige. Muidu sööb ilusti ja kaalus võtab ka ilusti juurde.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tere!

Imik saab rinda ja piimasegu. Pudelit isegi natukene rohkem.

Kui laps tahaks süüa pigem iga 2-2,5h tagant, siis kas RPA kogused peavad olla pakil näidatud (Hipp 120ml, Aptamil 150ml) või pigem siis väiksemad kogused nt 90ml teha pudelisse? Laps 7-nädalane.

Kui suur on normaalne imiku kaaluiive?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tere!

Mul 4 kuune rp laps. Aeg-ajalt tekib rinnanibule vesivill. Imetamisvõte peaks olema õige. Muidu sööb ilusti ja kaalus võtab ka ilusti juurde.

Tere!

Piima- või vesivilli tekkimine on küllaltki sage mure, millega imetavad emad rinnaga toitmise perioodil kokku võivad puutuda. Üldjuhul on tegemist ummistunud piimanäärmega naha pinnal, mis sageli tekib valest imemisvõttest või muutusest imetamise režiimis. Küllaltki sageli on vill või selle ümbrus valulik ja punetav.

Rõõm on lugeda, et teie beebi sööb ilusti ja võtab kenasti kaalust juurde. Kui teil endal villi tekkimise ajal kaebuseid ei ole, siis ilmselt lahendab laps ise söömise ajal ka probleemi. Seega kui teil hetkel kaebused puuduvad, siis muretsemiseks põhjust ei ole. Vaadake üle oma rinnahoidja, et see oleks mugav ja ei hõõruks ning kande hoolt selle eest, et rinnad ja nibud oleksid enne ja peale toitmist puhtad.

Kui teil tekib seoses villiga mõni kaebus, siis tasuks ühendust võtta imetamisnõustajaga, kes rindade olukorra ja imetamisvõtte üle vaatab ja oma hinnangu annab.

Soovin teile toredat kooskasvamist ja meeldivat imetamise perioodi!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tere!

Imik saab rinda ja piimasegu. Pudelit isegi natukene rohkem.

Kui laps tahaks süüa pigem iga 2-2,5h tagant, siis kas RPA kogused peavad olla pakil näidatud (Hipp 120ml, Aptamil 150ml) või pigem siis väiksemad kogused nt 90ml teha pudelisse? Laps 7-nädalane.

Kui suur on normaalne imiku kaaluiive?

Esimesel kuuel elukuul võtab terve ajaline piimasegu saav imik juurde umbes 600-800 grammi kuus. Siinkohal on oluline välja tuua, et antud vahemik on ligikaudne ja imikute kaalukõverad on individuaalsed ning neid hindab perearst.

Mina ei soovitaks teil teadlikult vähem piimasegu valmistada. Tehke igal toidukorral nii nagu pakendil on ettenähtud, kui jääb üle, siis valage jääk lihtsalt ära. Kuna te ei kaalu enne ja peale imetamist last, siis ei ole võimalik täpselt teada saada, kui palju piima imik rinnast saab ning seetõttu on raske hinnata kui palju peaksite iga kord juurde andma. Kindlasti alustage iga toidukorda rinnaga toitmisega, see tagab suurema piimakoguse järgmisteks kordadeks. Samuti võite lapse asetada samale rinnale peale piimasegu andmist, ka see mõjub üldjuhul hästi rinnapiima tekkele. Soovitan teil jääda ühe konkreetse piimasegu juurde, nende vahetamine võib lapsele tekitada ebameeldivaid kõhuvaevuseid.

Täpsema info oma lapse kaalukõvera kohta saate enda perearstilt. Vajadusel pöörduge julgelt oma kodukoha imetamisnõustaja juurde.

0
0
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:

Kui soov mitte rinnaga toita iga päevaga süveneb, siis kuidas alustada pudelitoiduga? Millised oleks õiged kogused?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui olen reesus negatiivse verega ja detsembris oli raseduse peetumine, kas oleksin pidanud peale peetumist saama järgneva rasedusega reesus konflikti vältimiseks süsti?

Mulle seda ei tehtud, kas seda tehakse ka tagant järele? Kui jah, kelle poole pöörduda?

Uuesti peale katkestamist rasestunud ei ole ja viimasest rasedusest 15 aastat möödas.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui soov mitte rinnaga toita iga päevaga süveneb, siis kuidas alustada pudelitoiduga? Millised oleks õiged kogused?

 

Tere ja tänan küsimuse eest!

Mul on väga kahju, et soov  rinnaga toitmisest loobuda on süvenemas. Aitäh, et olete oma lapsele pakkunud rinnapiima!

Lapse rinnast võõrutamiseks ja imetamise lõpetamiseks on hea võtta ühendust imetamisnõustajaga, kes saab anda just Teie rinnaga toitmise ja lapse vanuse ning kasvamise eripäradest lähtuvaid soovitusi, et imetamise lõpetamine saaks olla võimalikult sujuv ning muredeta nii Teie enda kui Teie lapse füüsilist ja vaimset tervist silmas pidades.

Rinnaga toitmise lõpetamiseks  ja lapse rinnalt võõrutamiseks on mitmeid võimalusi. Üldjuhul arvatakse, et lapse jaoks on rinnast loobumine  emotsionaalselt kergem, kui seda teha järk-järgult, see tähendab, et imetamiskordi hakatakse väikese sammuga asendama piimaseguga. Samas peab lapsele olema tagatud piisav asendatava toidu kogus. See, milline on iga toitmiskorral rinnapiima asendamiseks pakutava piimasegu kogus sõltub lapse vanusest ja kaalust ning toitmiskordade sagedusest.

 

Heade soovidega

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui olen reesus negatiivse verega ja detsembris oli raseduse peetumine, kas oleksin pidanud peale peetumist saama järgneva rasedusega reesus konflikti vältimiseks süsti?

Mulle seda ei tehtud, kas seda tehakse ka tagant järele? Kui jah, kelle poole pöörduda?

Uuesti peale katkestamist rasestunud ei ole ja viimasest rasedusest 15 aastat möödas.

Tere ja tänan küsimuse eest!

Reesusnegatiivsetele naistele manustatakse profülaktiliselt Anti-D humaanimmunoglobuliini ehk Rhesonativi vastavalt raviskeemile ja raviarsti korraldusel kuni 72h pärast raseduse katkestamist. Üldjuhul süstet hiljem ei tehta, kuid hea on selles osas pidada nõu oma naistearstiga.

 

Heade soovidega

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tere!

Olen varajases raseduse staadiumis ning puutun tööalaselt kokku kemikaalidega. Kokkupuude päevas 1-2 korda ning töö kemikaalidega käib tõmbekapi all.

Kuna rasedust veel väga vähe, siis ei soovi tööandjat teavitada. Kas ja kuivõrd selline kokkupuude võib loodet mõjutada? Kas täiendava respiraatori kasutamisest võiks olla abi?

 

Tänan!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tere!

Olen varajases raseduse staadiumis ning puutun tööalaselt kokku kemikaalidega. Kokkupuude päevas 1-2 korda ning töö kemikaalidega käib tõmbekapi all.

Kuna rasedust veel väga vähe, siis ei soovi tööandjat teavitada. Kas ja kuivõrd selline kokkupuude võib loodet mõjutada? Kas täiendava respiraatori kasutamisest võiks olla abi?

Tänan!

Tere ja tänan küsimuse eest!

Tore, et olete lapseootaja! Kõik, millega ema raseduse ajal kokku puutub mõjutab suuremal või vähemal määral ka üsas kasvavat loodet. Antud juhul on keeruline öelda, kas ja mil määral Teie kasvav kõhubeebi mõjutatud võib saada, kuid loodan, et muretsemiseks ei ole põhjust. Saan aru, et järgite kõiki ohutusnõudeid. Teie kirjast saan ka aru, et töö kemikaalidega toimub tõmbekapi all. Et kokkupuude oleks veelgi vähendatud, siis kinnaste ja täiendava repiraatori kasutamine võiks olla  tõepoolest abiks.

Siiski panen südamele, et  Teie töötingimused vajavad esimesel võimalusel korrigeerimist rasedatele sobivaks.

Heade soovidega

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tere,

Ootan kaksikuid ja rasedust 12 nädalat. Mind piinab tohutu väsimus ja jõuetus, sh nii vaimne kui ka füüsiline – äkitstelt kaob keset tegevust või tööd (arvuti taga) jaks ja silmad vajuvad kinni. Väsimus läheb järjest hullemaks, pean juba päeva jooksul minu uinakut tegema. Samuti on peaaegu kadunud vaimne teravus ja suutlikkus.

Tarbin Pregnacare vitamiine, olude sunnil magan ööpäevas kindlasti üle 8h. Vereproovi pole veel tehtud.

Enne rasedust olin füüsiliselt aktiivne, tervis väga hea ning toitumine samuti tervislik.  Vanus 37

Mida teha väsimuse leevendamiseks ja vaimujõu taasamiseks?

 

Ette tänades, väga väsinud rase

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tere, Ootan kaksikuid ja rasedust 12 nädalat. Mind piinab tohutu väsimus ja jõuetus, sh nii vaimne kui ka füüsiline – äkitstelt kaob keset tegevust või tööd (arvuti taga) jaks ja silmad vajuvad kinni. Väsimus läheb järjest hullemaks, pean juba päeva jooksul minu uinakut tegema. Samuti on peaaegu kadunud vaimne teravus ja suutlikkus. Tarbin Pregnacare vitamiine, olude sunnil magan ööpäevas kindlasti üle 8h. Vereproovi pole veel tehtud. Enne rasedust olin füüsiliselt aktiivne, tervis väga hea ning toitumine samuti tervislik.  Vanus 37 Mida teha väsimuse leevendamiseks ja vaimujõu taasamiseks?   Ette tänades, väga väsinud rase

Tere.

Esmalt soovime teile palju õnne imelise kogemuse eest, millega kohanemine võtab aega. Palun rääkige Teid jälgiva ämmaemandaga või naistearstiga ja uurige, oma hemoglobiini väärtust – see vereanalüüs peaks Teil olema tänaseks võetud. Nii üksik kui kaksikrasedus on uus naise kehale ning sellega kaasnev väsimus esineb teatud määral kõikidel. Tundub, et raseda kompleksvitamiinid Teile tuge ei anna – proovige esimesel raseduse poolel võtta vitamiine eraldi, mitte kompleksina: D-vitamiini, foolhapet, B- vitamiini. Sööge võimalikult mitmekesiselt ning magagegi nii palju kui keha seda nõuab. Tavaliselt kui laste järgnevate kuude elukeskkond ehk platsentatsioon on ennast kenasti emaüsas sisse seadnud, siis Teie elu läheb mõneks ajaks kergemaks. Kuna ootate kahte last, siis üldine kurnatus saadab Teid mingil määral kogu raseduse. Vaimsele väsimusele aitab kaasa värskes õhus viibimine, kultuuriüritustest osavõtmine. Kui Teie mõnel lähedasel on kaksikraseduse kogemust, siis suhelge ka temaga – sellise kogemusega teine naine on alati heaks mõttekaaslaseks.

Kui tunnete, et vaimne väsimus on väga kurnav, siis raseduskriisi nõustaja juures mõned korrad käia on teinekord samuti toetav tegevus. Küsige oma ämmaemandalt täpsemat informatsiooni.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sünnitusmajas rõhutati, et laps peab saama iga paari tunni tagant rinda sõltumata sellest kas beebi annab ise selleks märku või ei, et kui anda rinda selle peale, kui beebi ise märku annab, et siis see on lapse näljutamine. Samas olen lugenud, et ongi normaalne anda ikkagi siis kui beebi ise märku annab (v.a juhul, kui laps on haige või muud seesugust). Miks sünnitusmajades on selline seisukoht ja mis siis ikkagi õige on?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 05.08 08:54; 05.08 12:39;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sünnitusmajas rõhutati, et laps peab saama iga paari tunni tagant rinda sõltumata sellest kas beebi annab ise selleks märku või ei, et kui anda rinda selle peale, kui beebi ise märku annab, et siis see on lapse näljutamine. Samas olen lugenud, et ongi normaalne anda ikkagi siis kui beebi ise märku annab (v.a juhul, kui laps on haige või muud seesugust). Miks sünnitusmajades on selline seisukoht ja mis siis ikkagi õige on?

Tere!

Esimestel elupäevadel ei ole vastsündinu veel ise alati võimeline vastavalt tühjale kõhutundele imema – imemisreziim ja -harjumus tuleb sageli tekitada. Beebide imemissagedus ja -tõhusus on sageli mõjutatud ka sünnitusviisist ning sünnituse kestvusest, mõnikord ka ema tervisliskust seisundis ning tarbitavaest ravimitest.

Sünnitusmajades soovitatakse jälgida beebide toitmist kellaajaliselt, et mitte lasta tekkida liiga suurel sünnijärgsel kaalulangusel. Liigne kaalukaotus võib põhjustada piimasegu andmise vajaduse. Ka võib beebi kaalulangusest mõjutatuna pikeneda sünnitusmajas viibimise periood ning süveneda esimeste elupäevade nahakollasus (ikterus).

Heade soovidega

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Sünnitusmajas rõhutati, et laps peab saama iga paari tunni tagant rinda sõltumata sellest kas beebi annab ise selleks märku või ei, et kui anda rinda selle peale, kui beebi ise märku annab, et siis see on lapse näljutamine. Samas olen lugenud, et ongi normaalne anda ikkagi siis kui beebi ise märku annab (v.a juhul, kui laps on haige või muud seesugust). Miks sünnitusmajades on selline seisukoht ja mis siis ikkagi õige on?

Tere.

Vastsündinu toitmine sõltub väga palju tema vanusest. Sünnitusmajas, kus ollakse tänasel päeval keskmiselt 48-72 tundi ning rinnapiim tuleb kolmandal neljandal päeval on oluline last toita paari kolme tunni järgi, sest ternespiima on vähem ning rind alles kogub hoogu piisava piimakoguse ettevalmistamiseks vastavalt lapse söömissagedusele. Sünnitusmajades on esmane lapse-ema teineteisega tutvumise aeg. Seega sünnitusmajad nõustavadki sagedase ehk vähemalt paari tunni taguse imetamise vajadusega. Kui olete juba kodus ning rinnapiima on tekkinud piisavalt, siis on oluline, et jälgiksite 24 tunnist tsüklit: vastsündinu imetamise korrad peavad jääma vähemalt 9 korda ööpäevas. Mõned lapsed küsivad süüa ise iga paari tunni tagant, mõnikord isegi iga tunni tagant ning siis magavad teinekord isegi neli-viis tundi. Seega kodus proovige järgida lapse rütmi ja samas ööpäevast söömissagedust. Haige lapse puhul olete ise juba väga õigesti ära märkinud, et siis ikka pigem jälgida tundide intervalli. Te olete tubli ema ning olete ise oma lapsega 24 tundi koos, õpite teineteist tundma, panete koos kokku ööpäevast režiimi jne: kui laps on rõõmus, küsib rinnale ise, nutab ainult näljatunde või märja mähkme peale, siis olete leidnud oma lapsega ühise keele – ta ise ütleb, millal ta midagi vajab ning Teie juba tunnete teda. Kui Teil tekib kõhklus, et kas ta ikka saab piisavalt rinnapiima, siis võtke ühendust oma perearstikeskuses oleva ämmaemandaga (kui Teie perearsti keskuses on ämmaemand) või siis suurema haigla juures oleva imetamis-nõustaja ämmaemandaga, kes kutsub Teid koos lapsega enda juurde, kus saate kontrollida lapse kaalu, imetamisvõtted üle vaadata ning juurde häid nõuandeid, kuidas edaspidi imetada. Edu soovides.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on küsimus esimeste päevade vaktsiinide osas:
1) Kas nii ITK kui Pelgulinna sünnitusmajas on olemas K-vitamiini suukaudsed manustamise vahendid/rohud. Millise firma omasid suukaudse korral pakutakse?
2) Saan aru, et sünnitama tulles tehakse emale B-hepatiidi test või eksin? Kui tehakse siiski test ja test on negatiivne, siis imikutele ei tehakse B-hepatiidi süsti sünnitusmajas?

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 05.08 08:54; 05.08 12:39;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul on küsimus esimeste päevade vaktsiinide osas:

1) Kas nii ITK kui Pelgulinna sünnitusmajas on olemas K-vitamiini suukaudsed manustamise vahendid/rohud. Millise firma omasid suukaudse korral pakutakse?

2) Saan aru, et sünnitama tulles tehakse emale B-hepatiidi test või eksin? Kui tehakse siiski test ja test on negatiivne, siis imikutele ei tehakse B-hepatiidi süsti sünnitusmajas?

Tere.

Alustame sellest, et vastsündinuile esimesel päeval ei tehta vaktsiini. K-vitamiin EI OLE  vaktsiin. K vitamiin on VITAMIIN, inimorganismile vajalik süsiniku sidumiseks, mille abil valmivad vajalikud osakesed, milleta ei toimi vere hüübimise protsesse ning ta seob valkudes kaltsiumi.

Vere hüübimatus on vastsündinutele eluohtlik: kui on K-vitamiini puudus, siis võivad esineda organismis sellised veritsused, mida kohe ei ole märgata – näiteks koljusisesed verevalumid.

Osad valgud on luukoes, mida K-vitamiin seob ning mängib väga olulist rolli luu kasvu regulatsioonis, mineraalide ladestumisel, tagab pehmetele kudedele elastsuse.

Vitamiin K imendub peensoolest, mis sinna jõuab peamiselt loomsetest toodetest nagu nt liha ja maks, munakollane jne. Vastsündinul aga peensool seda ei erita, sest ta ei söö liha jne. K vitamiini imendumine on ka väga aeglane protsess – see ka põhjus, miks seda süstitakse.

1)    Eesti sünnitusmajades on süstelahused, mida on võimalik manustada suukaudu. Suukaudu manustamine eeldab vanematelt, et koju minnes järgitakse väga täpselt suukaudse manustamise skeemi, sest suukaudne manustamine vajab mitmeid kordasid vitamiini manustamist, et organismis tekiks vajalik kogus ja varu K-vitamiini ning, et vastsündinu sool hakkaks seda ise eritama. Kui vanemad valivad suukaudse manustamise, siis edaspidi kirjutatakse perearsti, naistearsti, sünnitusmaja pediaatri või ämmaemanda poolt Teile retsept, millega ostate endale koju K-vitamiini ning seejärel Te ise manustate oma lapsele K-vitamiini suukaudu.

2)    Sünnitama tulles ei tehta emale B-hepatiidi testi: B-hepatiidi veretest on Teile tehtud raseduse alguses ning vastus on rasedapassis. Vastsündinule tehakse B-hepatiidi vaktsiin vaid juhul kui ema test positiivne.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui suur on tõenäosus uueks (erakorraliseks) keisriks kui eelmine sünnitus polnud loomulik?

Olen mitmekordne riskirase, sest eelmise raseduse ajal oli preeklampsia, aneemia, tugev ülekaal, loote kasvupeetus, looteveevähesus, sünnitus ei alanud ja esilekutsumine lõppes erakorralise keisriga, sest lapse südametoonid kadusid. Aga ikka kästakse mul lõpuni kanda ja proovida loomulikult sünnitada kui just midagi ootamatut ei juhtu. Miks minu ja lapse eluga niimoodi riskitakse? Palju ohutum oleks ju planeeritud keiser

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui suur on tõenäosus uueks (erakorraliseks) keisriks kui eelmine sünnitus polnud loomulik?

Olen mitmekordne riskirase, sest eelmise raseduse ajal oli preeklampsia, aneemia, tugev ülekaal, loote kasvupeetus, looteveevähesus, sünnitus ei alanud ja esilekutsumine lõppes erakorralise keisriga, sest lapse südametoonid kadusid. Aga ikka kästakse mul lõpuni kanda ja proovida loomulikult sünnitada kui just midagi ootamatut ei juhtu. Miks minu ja lapse eluga niimoodi riskitakse? Palju ohutum oleks ju planeeritud keiser

Tere.

Tõenäosus, et järgmine sünnitus on keisrilõige on mõõdetamatu, sest iga rasedus ja selle kulg on erinev. Teil on tõesti eelmise raseduse ajal olnud mitmeid riskifaktoreid. Sünnituse esile kutsumine ei ole keisrilõike põhjus olnud – Teie keisrilõike põhjus oli pigem rasedusega kaasnevad kõrvalekalded ning lapse südametöö muutused sünnitustegevuse ajal. Kui lootel on üsasisene kasvupeetus, siis sünnituse ajal ei oska kunagi ette ennustada, kuidas talle emaka kontraktsioonid mõjuvad. Käesoleva raseduse puhul tuleb lähtuda käesolevast rasedusest ja jälgida selle kulgu. Sünnitusplaan koostatakse raseduse 36 nädalal. Keisrilõikel on samuti mitmeid riske, eriti korduval keisrilõikel ning planeeritud keisrilõikel on riskid sündivale lapsele. Ma olen täiesti kindel, et Teid jälgivad spetsialistid teevad oma tööd hästi ning kalkuleerivad kõiki etappe kui tehakse sünnitusplaan. Soovime Teile kenasti kulgevat lapseootus aega ning meeldivat koostööd Teid jälgivate spetsialistidega.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tere

Mida peaksin teadma kui rasestun välismaal ja ühtlasi viibin seal neli kuud?

Pean silmas, et soovin Eestis sünnitada ent rasedust jälgiks esialgu välismaal, Taimaal.

 

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 06.08 21:02; 07.08 11:06;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tere. Andsin täna analüüsid (10 rasedus nädal) . Ämmaemandi juurde lähen nüüd augusti lõpus. Vaadake palun, kas need numbrid on korras?

PAPP-A – 0696 U/L

fb-hCG – 46.53 U/L

Tänan Teid!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tere

Mida peaksin teadma kui rasestun välismaal ja ühtlasi viibin seal neli kuud?

Pean silmas, et soovin Eestis sünnitada ent rasedust jälgiks esialgu välismaal, Taimaal.

Tere!

Aitäh küsimuse eest.

Soovitan alustada raseduse jälgimisega Taimaal. Selleks tuleks pöörduda kliinikusse, kus sellist teenust pakutakse. Nii saate ära teha esmased uuringud ja analüüsid, mis annavad kindlustunde, et Teie ja kõhubeebiga on kõik korras.

Ma küll ei tea, kas Te elate Taimaal maa- või linnapiirkonnas, kuid üldiselt on seal küllalt suur välismaalaste kogukond. Ehk saate nende käest soovitusi korralike ja usaldusväärsete kliinikute kohta. Mulle teadaolevalt jälgivad sarnaselt Eestile Taimaal normaalselt kulgevat rasedust ämmaemandad, kuid võimalik, et piirkonniti esineb erisusi.

Kui tulete tagasi Eestisse, siis registreerige end palun ämmaemanda vastuvõtule, et jätkata kuni lapse sünnini raseduse jälgimisega siin. Hea oleks kaasa võtta kõikide tehtud analüüside ja uuringute vastused.

Soovin teile muretut lapseootusaega.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tere. Andsin täna analüüsid (10 rasedus nädal) . Ämmaemandi juurde lähen nüüd augusti lõpus. Vaadake palun, kas need numbrid on korras?

PAPP-A – 0696 U/L

fb-hCG – 46.53 U/L

Tänan Teid!

Tere!

Õnnitlen Teid lapseootuse puhul!

PAPP-A (platsentas toodetav valk) ja fb-hCG (platsentas toodetav hormoon) on seerumi markerid, mida kasutatakse raseduse I trimestri sõeluuringus (OSCAR test) loote kromosoomihaiguste esinemisriski hindamiseks.

Neid kahte markerit kombineeritakse ultraheli markerite (kaalukaim on kuklavolt), ema vanuse ja muude andmetega. OSCAR test ongi  kõiki nimetatud markereid hõlmav uuring, mille tulemusel saame riskihinnangud kolme kromosoomihaiguse esinemise kohta lootel.

Riskihinnangut saab anda ka ainult seerummarkerite (PAPP-A ja fb-hCG) analüüsi põhjal, kuid täpsema riskihinnangu saame teiste markerite lisamisel.

Saan aru, et umbes kahe nädala pärast toimub Teil ultraheliuuring. Siis saate teada riskihinnangud loote kromosoomihaiguste ja kasvupeetuse ning preeklampsia esinemise kohta. Augusti lõpul saate oma ämmaemandaga tulemused läbi arutada. Seniks varuge veel palun veidi kannatlikku meelt.

Soovin Teile ilusat ja muretut ootusaega.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tere,

Küsimus toitumisalane. Veel lapseootel ei ole.

Olen ketodieedi ärgija, lihtsalt öeldes palju rasva ja valku ning ~5 % süsivesikuid. Hetkel harjunud sööma 8 tunni sees ja paastun 16 tundi. Kõht püsib pikalt täis.

Kuidas on rasedusaegselt/imetamisel selline toitumine? Tean, et siis see paastumine ei ole lubatud. Ent samas rasv ja proteiin seedub aeglaselt.

Millised on teie mõtted?

Tänan.

 

0
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 06.08 21:02; 07.08 11:06;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tänan Teid!

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tere,

Küsimus toitumisalane. Veel lapseootel ei ole.

Olen ketodieedi ärgija, lihtsalt öeldes palju rasva ja valku ning ~5 % süsivesikuid. Hetkel harjunud sööma 8 tunni sees ja paastun 16 tundi. Kõht püsib pikalt täis.

Kuidas on rasedusaegselt/imetamisel selline toitumine? Tean, et siis see paastumine ei ole lubatud. Ent samas rasv ja proteiin seedub aeglaselt.

Millised on teie mõtted?

Tänan.

Tere!

Aitäh küsimuse eest. On kiiduväärt, et mõtlete juba enne rasedust, kuidas toituda nii, et see oleks Teile ja üsas kasvavale lapsele sobivaim. Lapse närvisüsteemile ja paljudele organitele pannakse alus esimese paari viljastumisjärgse nädala jooksul. Seetõttu on ema eluviis, sh toitumine, suure tähtsusega juba raseduse planeerimisel.

Raseduse ajal on olulisim toituda kvaliteetselt ja tasakaalustatult. See tähendab muuhulgas, et toidust peaks saama piisavalt süsivesikuid. Lapseootel naine peaks iga päev sööma midagi viiest põhitoidugrupist: (1) teraviljatooted ja kartul, (2) puu- ja köögiviljad, marjad, (3) piim ja piimatooted (4) kala-linnuliha-muna-kala, (5) lisatavad toidurasvad, pähklid, seemned.

Arusaadavalt ei ole eetilistel põhjustel tehtud uuringuid ketodieedi sobivuse kohta raseduse ajal. Kuid katsed hiirtega on andnud alust järeldada, et selline toitumisviis võib kaasa tuua ebasoodsaid tagajärgi loote arengus ega ole seetõttu soovitav.

Ketodieedi puhul on muuhulgas oht, et osade mineraalide ja vitamiinide vajadused jäävad katmata. Näiteks on raseduse ja loote arenguks olulised D, E, B12 vitamiinid, foolhape. Rasedusaegsetes kompleksvitamiinides on need küll olemas, kuid eelistatult võiks mineraale ja vitamiine saada toidust.

Nagu Te isegi tõdete, ei ole paastumine raseduse ajal sobiv. Rasedad ei tohiks olla söömata üle 12 tunni. Vastasel juhul tekivad vereringesse ketokehad, mis ohustavad loote aju.

Soovitaksin Teil nõu pidada toitumisnõustajaga, kes on pädev rasedusaegse toitumise osas. Usun, et leiate viisi, kuidas toituda Teile meelepäraselt, samas turvaliselt. Küllap saate ka raseduse aega üle kanda mõned ketodieedi põhimõtted.

Soovin Teile toredat tulevast lapseootusaega.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas nospa ja magneesiumi kasutamisega raseduse lõpul on mingid piirangud? (Teevad emaka laisaks v pärsivad sünnituse algust vms)

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas nospa ja magneesiumi kasutamisega raseduse lõpul on mingid piirangud? (Teevad emaka laisaks v pärsivad sünnituse algust vms)

Tere!

Aitäh küsimuse eest ja vabandan, et pidite vastust ootama.

Magneesiumi (suu- ja nahakaudse) tarvitamise osas raseduse lõpus ollakse tõepoolest sageli ettevaatlikud. Põhjuseks on ka Teie poolt kirjeldatud hirm emaka „laisaks“ muutumise ja sünnitustegevuse alguse pärssimise ees. Siiski ei ole uuringud neid kartusi kinnitanud. Magneesiumi tarvitamise jätkamine kuni sünnituseni ei põhjusta sünnituse pikenemist ega vajadust ravimitega sünnitustegevust intensiivistada.

Ehkki magneesiumi tarvitamist võib raseduse ajal pidada küllalt ohutuks ja sellest mineraalist on abi mitmete kaebuste leevendamisel ja ärahoidmisel, on soovitav enne selle tarvitamist oma ämmaemandaga nõu pidada.

No-Spa aitab lõõgastada emakalihast ja leevendada pingetunnet, mistõttu see on sageli kasutatav ravim rasedusaegse kõhuvalu puhul. No-Spa’l ei ole leitud lootele kahjulikke toimeid. Selle kasutamise ja emakalihase liigse lõõgastumiste kohta raseduse päris viimastel nädalatel uuringuandmeid teada ei ole. Iga ravimi tarvitamine peab olema mitte ainult ohutu ja lubatud, vaid ka selgelt näidustatud. Sellepärast soovitan ka enne No-Spa tarvitamist oma ämmaemandaga nõu pidada selle vajalikkuse üle.

Soovin Teile muretult kulgevat lapseootust.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 29 postitust - vahemik 1 kuni 29 (kokku 29 )


Esileht Jutud ämmaemandaga Ämmaemand vastab Perekool.ee portaalis 1.-7. augustini

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.