Head Perekooli külastajad!

Perekool on Eesti esimene pereportaal. Ehkki viimastel aastatel on loodud uusi kaasaegseid suhtlus- ja infokanaleid, on Perekoolil jätkunud pikaajalisi ja aktiivseid külastajaid - oleme selle üle rõõmsad ja tänulikud.
1. juunil 2024. aastal lõpetab Perekooli foorum oma tegevuse. Hoolimata me püüdlustest hoida Perekooli heatahtliku ja toetava keskkonnana, võivad ka üksikud sobimatud postitused teha palju kurja, kahjustades asjaosaliste enesetunnet ja suhteid.
Jätkame Perekooli lehel igakuiselt uute artiklite ja taskuhäälingu osade avaldamist. Olete südamest oodatud ammutama kaasaegseid tõenduspõhiseid teadmisi naise ja lapse tervise, pere ja suhete teemadel.

Foorumihuvilistel on üks võimalus edaspidiseks suhtluseks näiteks äsja loodud Elufoorumis: elufoorum.com

Sisukate kohtumisteni Perekooli lehel.
Eesti Ämmaemandate Ühing

Esileht Ilu ja tervis Hambaravihüvitis on mõttetu?

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 32 )

Teema: Hambaravihüvitis on mõttetu?

Postitas:

Alles praegu avastame, et 40 eurost aastas ei piisagi? Tõesti?

https://www.err.ee/1608418676/hambaravi-kaib-pea-poolele-elanikkonnast-ulejou

Miks üldse on hambaravi, erinevalt muust ravist, tehtud mingiks tasuliseks luksusteenuseks?

Hambaravi on Eestis ainus raviteenus, mida haigekassa meie sotsiaalmaksu arvelt kinni ei maksa. Haigekassa 1,7-miljardilise eelarve juures oleks täielikult tasuta hambaravi kulu hinnanguliselt 156 miljonit eurot ehk üheksa protsenti enam.

+22
-5
Please wait...
Kommentaarist on juba teavitatud
Postitas:

Hambaravi on minu jaoks nii puudutav teema. Mul on lihtsalt s*tad hambad, otse välja öeldes. Olen pärinud kergelt lagunevad hambad. Ma käin korralises kontrollis kord aastas. Iga kord leitakse jälle vähemalt 2 auku pluss hambakivi eemaldust koos soodapesuga PEAN vähemalt iga poole aasta tagant tegema.

Küll on tarkusehambad välja tõmmatud, hammastele juureravi tehtud..auke lapitud plommidega. Ma ei taha isegi kokku arvutada seda summat, mis sinna alla läinud on..ja ma olen alles 30 aastane!

Nii mõnelgi kuul olen laenanud mehelt raha, et minna jälle hambaid ravima, sest minu keskmine palk ei kannata seda koormust muude püsikulude seas. Ning vahest on ka ootamatuid väljaminekuid, mis jälle eelarvesse põntsu sisse löövad..

Ma täiesti saan aru, miks on eestlaste hambad pekkis..

+24
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minul olnud alati terved hambad, õnneks. Aga viimastel aastatel on mõned hambad liikunud ettepoole ja viltu, mis on tegelikult ikka päris kurb kui naeratus on olnud Sinu firmamärk. Võtsin mina siis eile surfamise ette, mis võimalused on timmimiseks ja need summmad…. 4000EUR+??? Pean tõdema, et tänapäeval on rinnad odavam luksus kui ilus naeratus.

+13
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul jääb sel aastal 20 eurot  kasutamata,  sest pole nii suuri arveid, millest see 40 eurot maha arvata. Soodapesu kahjuks ei hüvitata, aga auke ega hambakivi pole.

Selle 40 euro kasutamise vôiks vabaks anda – ise tean, kuidas seda kulutan. Kasvôi hügienisti juures – kôigil ju pole auke, mida parandada. Vôi siis jàrgmisse-ülejärgmisse jne. aastasse üle kanda. Kunagi ikka vaja làheb

+17
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas pooleldi lõikunud tarkusehamba kirurgilist eemaldamist hüvitab haigekassa terves osas või pooles osas?

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas pooleldi lõikunud tarkusehamba kirurgilist eemaldamist hüvitab haigekassa terves osas või pooles osas?

Oleneb olukorrast, võib ka üldse mitte hüvitada.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mul kompenseerib hambaravi suures osas tööandja, sh ka soodapesu.

See toetus on pere eelarves tuntavam kui riigi 40 eurot.

Seega nõudke hoopis et tööandja teeks tervisekindlustuse oma töötajatele kui riigi toetus mannetu näib.

 

 

+3
-10
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

4000EUR+??? Pean tõdema, et tänapäeval on rinnad odavam luksus kui ilus naeratus.

Rinnad algavad 5000 eurost.

+2
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei ütleks, et on vähe. Hea, et midagigi saab. Lasin 4 aastat tagasi oma hambad täielikult korda teha + 2 aastat breketravi. Käisin hambaarstil pm igakuu. Jah, oli suur väljaminek ja pidi mujalt kokku hoidma, aga nüüd käin gambaarstil korra aastas kontrollis ja hammaste puhastuses ja 40 eurist täitsa piisab, siiani ei ole ise üle 20 euri pidanud juurde rohkem maksma.

Mina jälle ei leia, et hambaravihüvitis peaks olema sissetulekupõhine. Miks peaksid saama kõrgemal palgal olevad inimesed vähem hüvitist kui madalamal palgal või töötud? Meil kõigil on elus võimalus elada paremini, aga kõik selle nimel pingutada paraku ei viitsi. Jah, kindlasti on ka erandeid.

Aga täna üks hambaarsti teleris ütles hästi, et muidu kunstküüsi, ripsmeid ja muid vidinaid on raha igakuiselt käia panemas/hooldamas, aga hambaarsti juures ei saa käidud kuna raha ei ole- inimestel on erinevad prioriteedid.

+6
-11
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Jah, oli suur väljaminek ja pidi mujalt kokku hoidma, aga nüüd käin gambaarstil korra aastas kontrollis ja hammaste puhastuses ja 40 eurist täitsa piisab, siiani ei ole ise üle 20 euri pidanud juurde rohkem maksma.

Kuidas see võimalik on? Hambaravihüvitis katab max 50% arvest, seega pole kuidagi võimalik, et sa kasutad 40€ hüvitist ja maksad ise ainult 20€ juurde.

+6
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Jah, oli suur väljaminek ja pidi mujalt kokku hoidma, aga nüüd käin gambaarstil korra aastas kontrollis ja hammaste puhastuses ja 40 eurist täitsa piisab, siiani ei ole ise üle 20 euri pidanud juurde rohkem maksma.

Kuidas see võimalik on? Hambaravihüvitis katab max 50% arvest, seega pole kuidagi võimalik, et sa kasutad 40€ hüvitist ja maksad ise ainult 20€ juurde.

No ma ei tea, mina käisin hambaarsti juures nii, et esimese hamba plommimise eest tuli nullarve, teisega maksin 12 eurot juurde.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kas pooleldi lõikunud tarkusehamba kirurgilist eemaldamist hüvitab haigekassa terves osas või pooles osas?

Oleneb olukorrast, võib ka üldse mitte hüvitada.

Minul ei hüvitatud üldse, maksin 250€ või natuke alla selle, kusjuures oli tekkinud ka põletik, see pooleldi lõikunud hammas kasvas lisaks veel ka viltu ja surus kõrval olevale hambale.

 

Aga ma arvan, et kui see hüvitis sellisel kujul on, siis ei peaks seda pakkuma kõigile, vaid allapoole mingit sissetulekupiiri vms. Mina nt ei tunne, et see 40€ mu jaoks vajalik oleks ja vabalt loobuks sellest, et vaesemad inimesed saaksid omakorda veidi rohkem hüvitist, mille eest ehk ka reaalselt midagi juba ravida annab, sest 40€ on hambaraviteenuste hindu arvestades veits naljakas.

+5
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aga ma arvan, et kui see hüvitis sellisel kujul on, siis ei peaks seda pakkuma kõigile, vaid allapoole mingit sissetulekupiiri vms. Mina nt ei tunne, et see 40€ mu jaoks vajalik oleks ja vabalt loobuks sellest, et vaesemad inimesed saaksid omakorda veidi rohkem hüvitist, mille eest ehk ka reaalselt midagi juba ravida annab, sest 40€ on hambaraviteenuste hindu arvestades veits naljakas.

Ma arvan sama. Olen praegu nädala jooksul käinud 450 euro eest hambaarsti juures ja ma ei arva, et kui ma 40€ sellest tagasi saaksin, siis muudaks see midagi märkimisväärselt. Küll aga saaks mõni teine inimene 80€ ja ilma omaosaluse nõudeta juba midagi teha.

+4
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mink arvates peaks olema inimesel võimalik valida kuidas ja millal see 40€ ära kulub. Väikese sissetulekuga inimene läheks meelsamini arsti juurde kui ta teaks, et võib ka selle 40€ kohe esimese visiidiga ära kasutada isegi kui arve ongi kokku sama suur nagu hüvitis. Mina käin hambaarstil kord aastas ja arve enamasti mingi 40-50€ ehk siis tavaliselt jääbki pool hüvitisest kasutamata, mis on täiesti tobe. Lisaks võiks hüvitamisele kuuluda ka näiteks soodapesu jms protseduurid. Mul pole iga aasta vaja auke parandada, aga hammaste eest hoolt tahan kanda ikka.

+7
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Seega nõudke hoopis et tööandja

Sa kujutad ette, et tööandja hakkab neid nõudmisi täitma? Miks ta peaks? Võtab mõne noorema asemele, kel hambad looduse armust suus, ja pole tal vajagi mingit hambutut moori, kes kogu aeg midagi kobiseb ja nõuab. Praegu on palk, millest ei piisa hambaraviks, aga vähemalt saab arved makstud ja katuse pea kohal hoitud.

+8
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Hambaravi on Eestis ainus raviteenus, mida haigekassa meie sotsiaalmaksu arvelt kinni ei maksa. Haigekassa 1,7-miljardilise eelarve juures oleks täielikult tasuta hambaravi kulu hinnanguliselt 156 miljonit eurot ehk üheksa protsenti enam.

Haigekassa ametnikud näevad hambaravi hüvitamises ainult kulu. Millegipärast ei taheta näha seda kokkuhoidu, mis õigeaegse hambaravi korral mujal tervishoiu- ja sotsiaalsüsteemis tekib. Kui inimene ikka hambaravi endale lubada ei saa, on tagajärjeks igasugu kroonilised põletikud terves organismis, millega siis omakorda muud arstid, kelle juurde pääseb (peale pikka ootamist) tasuta, peavad tegelema. Ja jäävadki tegelema, kui peamine põhjus jääb kõrvaldamata. Mõni satub lausa veremürgitusega EMO-sse, on pikalt haiglaravil, lõpuks töövõimetu – kõik just kättesaamatu hambaravi tõttu. Või siis peavad psühholoogid-psühhiaatrid ravima depressiooni, mille tegelik põhjus on lagunevad ja pidevalt valutavad hambad või hoopis probleemid hambaraviks viimases hädas võetud laenude tagasimaksmisel.

+11
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Hambaravi on Eestis ainus raviteenus, mida haigekassa meie sotsiaalmaksu arvelt kinni ei maksa. Haigekassa 1,7-miljardilise eelarve juures oleks täielikult tasuta hambaravi kulu hinnanguliselt 156 miljonit eurot ehk üheksa protsenti enam.

Haigekassa ametnikud näevad hambaravi hüvitamises ainult kulu. Millegipärast ei taheta näha seda kokkuhoidu, mis õigeaegse hambaravi korral mujal tervishoiu- ja sotsiaalsüsteemis tekib. Kui inimene ikka hambaravi endale lubada ei saa, on tagajärjeks igasugu kroonilised põletikud terves organismis, millega siis omakorda muud arstid, kelle juurde pääseb (peale pikka ootamist) tasuta, peavad tegelema. Ja jäävadki tegelema, kui peamine põhjus jääb kõrvaldamata. Mõni satub lausa veremürgitusega EMO-sse, on pikalt haiglaravil, lõpuks töövõimetu – kõik just kättesaamatu hambaravi tõttu. Või siis peavad psühholoogid-psühhiaatrid ravima depressiooni, mille tegelik põhjus on lagunevad ja pidevalt valutavad hambad või hoopis probleemid hambaraviks viimases hädas võetud laenude tagasimaksmisel.

Sul on õigus. Mu oma lähedasel olid hambad väga korrast ära, diabeetik ka, sellest juba suured probleemid. Lõpuks oligi igemepõletik ja muud jamad. Kui südamega haiglasse sattus, tõmmati kõik hambad suust välja, et vähemalt sealt mingit lisanduvat põletikufooni ei tuleks.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ma arvan ka, et aitaks isegi see kui omaosalust ei oleks. Et saad kasvõi 40 eur aastas aga 100% hambaravi arvelt. Siis käiks ehk palju enam inimesi kontrollis ja varakult avastatud probleemid on oluliselt odavmad.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Hambaravi on Eestis ainus raviteenus, mida haigekassa meie sotsiaalmaksu arvelt kinni ei maksa. Haigekassa 1,7-miljardilise eelarve juures oleks täielikult tasuta hambaravi kulu hinnanguliselt 156 miljonit eurot ehk üheksa protsenti enam.

Haigekassa ametnikud näevad hambaravi hüvitamises ainult kulu. Millegipärast ei taheta näha seda kokkuhoidu, mis õigeaegse hambaravi korral mujal tervishoiu- ja sotsiaalsüsteemis tekib. Kui inimene ikka hambaravi endale lubada ei saa, on tagajärjeks igasugu kroonilised põletikud terves organismis, millega siis omakorda muud arstid, kelle juurde pääseb (peale pikka ootamist) tasuta, peavad tegelema. Ja jäävadki tegelema, kui peamine põhjus jääb kõrvaldamata. Mõni satub lausa veremürgitusega EMO-sse, on pikalt haiglaravil, lõpuks töövõimetu – kõik just kättesaamatu hambaravi tõttu. Või siis peavad psühholoogid-psühhiaatrid ravima depressiooni, mille tegelik põhjus on lagunevad ja pidevalt valutavad hambad või hoopis probleemid hambaraviks viimases hädas võetud laenude tagasimaksmisel.

Sul on õigus. Mu oma lähedasel olid hambad väga korrast ära, diabeetik ka, sellest juba suured probleemid. Lõpuks oligi igemepõletik ja muud jamad. Kui südamega haiglasse sattus, tõmmati kõik hambad suust välja, et vähemalt sealt mingit lisanduvat põletikufooni ei tuleks.

Näed siis. Ja kui nüüd inimene on hambutu ja proteese kinni maksta ei jõua, siis on varsti igasugused seedeelundkonna hädad tulemas. Jälle kulu haigekassale. Aga oleks õigel ajal olnud võimalus hambaid ravida, jäänuks kõik need probleemid suure tõenäosusega olemata. Hambutul on raske tööd ka leida – järelikult vajab sotsiaalabi ja kui toetavaid lähedasi ei peaks olema, siis ilmselt ka sotsiaalkorterit või jääb üldse kodutuks. Kui nüüd kõik need kulud kokku lüüa, selgub, et tasuta hambaravi olnuks riigile palju kordi odavam.

+5
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu hambad last laguneda lapsena. Teismelisena juhtus esihambaga trauma, siis tehti tasuta, aga noore täiskasvanuna vajasin uut opeatsiooni, mille eest maksin õppelaenust. Nüüd olen 40 ja pean leidma 8800 eurot, et implanteerida traumaga hammast ning kahte lagunenud hammast veel. Selleks peab minema pensionifondi kallale. On ikka ebaõiglane küll, pole mul tegelikult ühtegi auku täiskasvanuna juurde tulnud.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

see hüvitis on üks segane värk. käisin just eelmisel nädalal hambaarsti juures ja maksin 38€.

Tean, et sain ka selle hüvitise soodustust, aga kui palju? Kas mul on see aasta veel midagi kasutamata? Saab seda kusagilt vaadata?

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul kompenseerib hambaravi suures osas tööandja, sh ka soodapesu.

See toetus on pere eelarves tuntavam kui riigi 40 eurot.

Seega nõudke hoopis et tööandja teeks tervisekindlustuse oma töötajatele kui riigi toetus mannetu näib.

Miks tööandja peab toetama? Makse maksab ju riigile seesama tööandja?

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

see hüvitis on üks segane värk. käisin just eelmisel nädalal hambaarsti juures ja maksin 38€.

Tean, et sain ka selle hüvitise soodustust, aga kui palju? Kas mul on see aasta veel midagi kasutamata? Saab seda kusagilt vaadata?

Digiloost ehk? Ma ise ei saa kontrollida, pole sellele hüvitisele õigust.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

see hüvitis on üks segane värk. käisin just eelmisel nädalal hambaarsti juures ja maksin 38€.

Tean, et sain ka selle hüvitise soodustust, aga kui palju? Kas mul on see aasta veel midagi kasutamata? Saab seda kusagilt vaadata?

kui midagi vahepeal muudetud pole, siis eesti.ee-st näeb.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Seega nõudke hoopis et tööandja

Sa kujutad ette, et tööandja hakkab neid nõudmisi täitma? Miks ta peaks? Võtab mõne noorema asemele, kel hambad looduse armust suus, ja pole tal vajagi mingit hambutut moori, kes kogu aeg midagi kobiseb ja nõuab. Praegu on palk, millest ei piisa hambaraviks, aga vähemalt saab arved makstud ja katuse pea kohal hoitud.

Hea, et minu tööandja nii ei mõtle. Meil kompenseeritakse kõigil aastas kuni 250 euro eest hambaravi arved. Väike osa tuleb ise maksta arvest. Ma arvan, et see on päris hea boonus palgale lisaks.

Veel on meil muid võimalusi eraravi saamiseks vajadusel. Näiteks kui riiklik järjekord pikk, saab tasulise teenuse võtta.

Niikaua kuni Haigekassa hambaravi ei kompenseeri, on selline boonus asja eest.

Ja meil ei tööta vaid noored, ise olen 50+ vanuses.

Selliseid ettevõtteid on Eestis juba palju kes tervisekindlustust ostavad oma töötajatele.

Hambaravi pole ka paljudes teistes riikides tasuta.

 

+6
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu jaoks on see hüvitis tõesti mõttetu, sest esiteks on mul head hambad ja teiseks seal, kus mina käin, ei saa seda kasutada. Kolmandaks sama mis teisedki välja on toonud – tööandja poolt tehtud kindlustusega hüvitatakse 350€ aastas.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Hambateemades selgub alati, et kõik inimesed pesevad oma hambaid pikalt ja korralikult mitu korda päevas, kasutavad hambaniiti, hoiavad toidukordadel mitmetunniseid vahesid, ei näksi, ei maiusta, käivad vähemalt korra aastas kontrollis ja hambad lagunevad sellest hoolimata suure hooga. Ma kahtlen, kas tegelikult nii usinad ollakse või on sellega sama nagu kaaluteemades tuleb alati välja, et inimesed peaaegu ei söögi midagi peale paari kapsalehe päevas, treenivad viis korda nädalas ja ikka on suur ülekaal.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul oli mädane korduv põaekoopapõletik. Arsrid keeldusid opereeeimast, sest põhjus hammas ja tuleb tagasi. Kuna selle jaoks raha polnud, saadeti põhimõtteliselt koju surema. Tartu arsr oli nõus uue opi tegema ja tema sõnul oli mäda terve pea täis juba, et natuke veel ja oleks veremürgitus.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Hambateemades selgub alati, et kõik inimesed pesevad oma hambaid pikalt ja korralikult mitu korda päevas, kasutavad hambaniiti, hoiavad toidukordadel mitmetunniseid vahesid, ei näksi, ei maiusta, käivad vähemalt korra aastas kontrollis ja hambad lagunevad sellest hoolimata suure hooga. Ma kahtlen, kas tegelikult nii usinad ollakse või on sellega sama nagu kaaluteemades tuleb alati välja, et inimesed peaaegu ei söögi midagi peale paari kapsalehe päevas, treenivad viis korda nädalas ja ikka on suur ülekaal.

Suur osa on ka lapsepõlvekodust kaasa saadud harjumustel, geneetilisel pagasil ja sellel kuidas inimese ema toitus raseduse ajal. Ja mõni kroonilise haiguse ravim võib ka muuta hammastikku.

Seega ongi inimesi kes teevad kogu ülalpool kirjeldatu aga ikka on hambad viletsad.

Mul endal on vanemad kel enamus hambaid suus ka 73 aastasena, lapsepõlves ema jälgis kullipilguga oma laste hambapesu ning vedas meid arstile, lisaks kooli hambaarst. Mul on vanuses 50+ ka vaid kord aastas kontrolli või väikest plommiparandust vajavad hambad. Ja kõik on alles. Samuti mu lastel kes on juba suured.

Meil on praegu laste hambaravi tasuta aga ometi jõuab suhteliselt väike osa neist korraliselt hambaarstile…

90-ndatel kui minu vanim laps väike oli, pidin omast taskust tema hambaravi maksma. See ka võib mõjutada praegust 30-aastate põlvkonda.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Hambaravihüvitise vastu on eelkõige hambaarstid. Sest siis nad peaks kasutama riigi poolt arvutatud hinda.

Aga enduselt, hambahari, pasta ei maksa palju. Tasuta teadmisi hambahügieenist on terve internet täis. Ags no kes ikka viitsib näksimisest vüi happelistedt jookidest hoiduda, pärast sööki suu puhtaks loputada ja ksülitooliga nätsu süüa jne. Lihtsam on rääkida, et ravi on kallis.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 32 )


Esileht Ilu ja tervis Hambaravihüvitis on mõttetu?