Esileht Kodunurk Isetehtud leib, kõhuvaevused

Näitan 12 postitust - vahemik 1 kuni 12 (kokku 12 )

Teema: Isetehtud leib, kõhuvaevused

Postitas:
Kägu

Olen mitu korda leiba küpsetanud ja käärimisaega varieerunud, erinevaid juuretisi teinud, kuid alati põhjustab oma küpsetatud leib mulle ja teistele pereliikmetele gaase. Leib jääb ka kergelt hapukas. Poeleib ja pagarites müüdavate käsitööleibadega pole seda juhtunud.  Retseptis kasutan täistera rukkijahu, rukkilinnast, odrajahu, soola, suhkru asemel mett, erinevad seemned. Milles asi võiks olla?

+2
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Äkki peaksid vastavalt retseptile mee asemel siiski suhkrut lisama?

Ise panen ühe kogenud küpsetaja soovitusel  alati ka linaseemneid, need ei tekita gaase, kuid hoiavad seedimise korras.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Teatud hulgal täiskasvanutel ei ole soolestikus baktereid, mis aitaks kõiki pärme seedida. Nagu laktoositalumatus pmst. Võid ka proovida teha vähem hapumat leiba, lase hapneda maksimum 8h ja mitte rohkem. Magustamiseks võid ka datleid kasutada kui suhkur millegipärast ei sobi.

Mina ise lasen 8h hapneda, suhkrut 4-5 tl, kasutan rukkikroovijahu ja erinevaid seemneid. Muud ballasti ei lisa. Siiani keegi pole kõhuvaevusi kurtnud.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Minu leivaküpsetamine jääb juba enam kui 10 aasta taha, aga minu meelest oli soovitus leiba mitte süüa samal päeval vaid oodata järgmiseni. Kas järsku võib sellest asi olla?

+1
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Poeleibadel on lisaks rukkijahule reeglina ka nisujahu pandud, ilmselt selle endatehtud leiva rukkijahusisaldus on organismile liiga talumatu. Mul endal oli ka kunagi sama teema, kui ise leiba küpsetasin rukkijahust, et jubedalt ajas pärast pussutama 🙂

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Täistera  ju ei seedu, ainult mõni osa. Peabki suures koguses väljuma. Ja eks see mass soolestikus ei lase ka teiste toiduainete seedimisel tekkivaid tavalisi gaase hästi läbi ja võib juba seetõttu vaevata.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

See võib olla sooja, pehme, alles äsja küpsetatud leiva söömisest ja seejuures ka siis, kui kogused on oluliselt suuremad, kui mingit muud leiba süües.
Olen kunagi leivatehases töötanud ja sai ka sooja leiba ja saia söödud, eriti alguses ja palju. Ka noorena tekitas see gaase rohkem.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Osad toidud tekitavadki gaase. Kui muid hädasid selle leivasöömisega ei kaasne ja leib maitseb sellisena nagu see on, siis sööge ja peeretage, ega see mingi jube haigus ei ole.

Sellise leiva söömisest peaks loobuma siis kui paneb kõhu valutama.

Mind ajab näiteks peeretama siis kui ma joon õlut. Seepärast ma seltskonnas seda pigem ei tarbi 😀 Aga vabas õhus, oma pere keskel saab ka nii peeretada, et teisi ei häiri.

Inimene nagunii peeretab iga päev, kuni 20 korda päevas peetakse normaalseks.

Ja muuseas: Kui soolegaase vägisi kinni hoida, imenduvad need läbi soolte vereringesse ja eemaldatakse organismist hingamisteede kaudu, väljahingatava õhuga.

https://tervis.postimees.ee/292761/kumme-fakti-peeretamisest

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

sooja, pehme, alles äsja küpsetatud leiva söömisest ja seejuures ka siis, kui kogused on oluliselt suuremad, kui mingit muud leiba süües.

Ma pakun ka, et iva võib olla selles.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Me samuti – ahjusoe oma maitse järgi küpsetatud leib koos veidi  sulava ürdivõiga, no muidugi ei söö vaid üht kääru. Ikka palju rohkem.  Sest nii hea on! Ja ilmselt on täistera jahu ka rohkem kui  tavalises poeleivas.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ju siis sisaldab isetehtud leib rohkem midagi sellist, millest soolestiku bakterid gaasi toodavad.

Põhimõtteliselt on võimalik soolestiku baktereid ka harjutada ehk siis treenida soolestikku paremini taluma. Selleks peaks siis isetehtud leiba regulaarselt ja pikema aja jooksul sööma. Alustada väiksema kogusega. Aja jooksul võib kogust tõsta.

Kui vaevused on üleelatavad, ei ole väga tõsised – on ainult gaasid, ei ole tõsist ja elu segavat kõhuvalu, kõhulahtisust vms. – siis võib täitsa proovida seedimist kohandada.

0
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mina mäletan juba lapsepõlvest seda vanainimeste räägitud juttu, et tundikuma seedmisega inimesed tohivad süüa ainult vana leiba. Et mida vanem, seda parem, kuivikuteni välja. Kui võtta arvesse, et enda küpsetatud leiba sööme ju kohe, st ülivärskelt ja poest ostetud leba ei saa iial nii värskena kätte, siis loogiline järeldus, et erinev reaktsioon ongi leiva vanusest tulenev.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 12 postitust - vahemik 1 kuni 12 (kokku 12 )


Esileht Kodunurk Isetehtud leib, kõhuvaevused