Esileht Tööelu, raha ja seadused. Kas lapsepuhkust saab vähem kui kuus kuud pärast tööle asumist?

Näitan 24 postitust - vahemik 1 kuni 24 (kokku 24 )

Teema: Kas lapsepuhkust saab vähem kui kuus kuud pärast tööle asumist?

Postitas:
Kägu

Loen puhkuseseadust.

Seaduses on öeldud, et Töötajal, kes on esimesel tööaastal töötanud vähemalt kuus kuud, on õigus saada puhkust võrdeliselt töötatud kuude arvuga. See tähendab, et pool aastat pärast tööle asumist on õigus välja võtta pool ette nähtud puhkusest.

Selle järgi vähem kui kuus kuud töötanuna puhkusele õigust ei ole – mis on loogiline. Kohe tööle minnes ei saa puhkama hakata.

Samas ütleb seadus, et lapsevanem võib võtta puhkust lapse koolivaheajal. Kas see kehtib siis, kui kuus kuud on ära töötatud, või ka varem?

Kas lapsepuhkust võib varem võtta, kui tööandja ei keela? Mõtlen, et selle eest ei maksa tööandja, vaid riik.

Lapsepuhkuse päeva eest maksab riik hüvitist, mis on 50% vanema varasema keskmise sissetuleku põhjal arvutatud päevatasust, kuid mitte alla töötasu alammäära. Selleks, et arvutada hüvitise suurus, loetakse puhkuse kasutamisest kolm kuud tagasi ning arvutatakse sellele eelnenud 12 kuu teenitud tulu põhjal keskmine päevatasu.

Asusin uues kohas tööle, aga mul on esimese klassi laps. Tööandja seisukohast muidugi ei ole hea, kui uus töötaja kohe puhkusele läheb. Samas lapse seisukohast oleks väga vajalik, et saaksin kas jõulu- või veebruarivaheajal vabu päevi võtta, nüüd sügisel nagunii kohe ei saa.

+2
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kui oled uues kohas tööl ja sul on veel katseseaeg, siis räägi ikka kõik puhkusesoovid ülemusega läbi, mitte ära hakka seadustega vehkima. Muidu pead varsti jälle uut töökohta otsima.

+7
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Seda nagunii, aga ma tahan enne eeltööd teha ja kursis olla, kas on üldse õigustatud ja loogiline küsimus. Kui teiste kogemuste põhjal tunduks pigem, et esimese kuue kuu jooksul olenemata puhkuse liigist puhkust ei küsita, siis kannataks ära; kui on aga kogemusi, et see ei ole mõeldamatu, julgeks tööandjalt küsida.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Olen saanud puhkust ka esimese 3-4 kuu jooksul tööle asumisest, osa palgata. Asusin tööle enne suve ja ülemus küsis, et kas soovin suvel puhata ka – suve lõpus siis nädala üheks reisiks siiski võtsin.

Ehk alla kuue kuu pole keelatud puhkust anda kui ülemus nõus on.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Teemaalgataja, sa ajad segi kaks puhkuse liiki. Kokkuleppel tööandjaga saad puhata ka enne 6 kuu täitumist uuel töökohal, aga see on ikka see põhipuhkus, mis on töölepinguga töötajale ette nähtud minimaalselt 28 päeva aastas ja mille eest maksab tööandja (töötasu säilitamine või kuidas seda nimetataksegi, tavaliselt enam-vähem sama tasu kui muidu).

See teine on lapsepuhkus ja sellele kehtivad teised reeglid. Seda on lapsevanemal lapse 14a saamiseni kokku 10 tööpäeva (ja justnimelt tööpäeva).

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Loen puhkuseseadust.

puhkuseseadus ei kehti juba üle 10 aasta

loe kehtivat töölepinguseadust

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Loen puhkuseseadust.

puhkuseseadus ei kehti juba üle 10 aasta

loe kehtivat töölepinguseadust

TA tsiteeriski kehtivat TL seadust eesti.ee lehelt. Lihtsalt nimetas seda valesti.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Loen puhkuseseadust.

Seaduses on öeldud, et Töötajal, kes on esimesel tööaastal töötanud vähemalt kuus kuud, on õigus saada puhkust võrdeliselt töötatud kuude arvuga. See tähendab, et pool aastat pärast tööle asumist on õigus välja võtta pool ette nähtud puhkusest.

Selle järgi vähem kui kuus kuud töötanuna puhkusele õigust ei ole – mis on loogiline. Kohe tööle minnes ei saa puhkama hakata.

Samas ütleb seadus, et lapsevanem võib võtta puhkust lapse koolivaheajal. Kas see kehtib siis, kui kuus kuud on ära töötatud, või ka varem?

Kas lapsepuhkust võib varem võtta, kui tööandja ei keela? Mõtlen, et selle eest ei maksa tööandja, vaid riik.

Lapsepuhkuse päeva eest maksab riik hüvitist, mis on 50% vanema varasema keskmise sissetuleku põhjal arvutatud päevatasust, kuid mitte alla töötasu alammäära. Selleks, et arvutada hüvitise suurus, loetakse puhkuse kasutamisest kolm kuud tagasi ning arvutatakse sellele eelnenud 12 kuu teenitud tulu põhjal keskmine päevatasu.

Asusin uues kohas tööle, aga mul on esimese klassi laps. Tööandja seisukohast muidugi ei ole hea, kui uus töötaja kohe puhkusele läheb. Samas lapse seisukohast oleks väga vajalik, et saaksin kas jõulu- või veebruarivaheajal vabu päevi võtta, nüüd sügisel nagunii kohe ei saa.

Miks nii suure lapsega puhkust on vaja võtta?

+3
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tööandja seisukohast muidugi ei ole hea, kui uus töötaja kohe puhkusele läheb. Samas lapse seisukohast oleks väga vajalik, et saaksin kas jõulu- või veebruarivaheajal vabu päevi võtta, nüüd sügisel nagunii kohe ei saa.

Tööandjad on ka inimesed. Räägi ometi oma vajadustest normaalse aja jooksul. No näiteks novembri lõpus võta teemaks, et soovid jõuluvaheajal mõned vabad päevad.  Kui oled ise paindlik ja mõnes teises olukorras valmis tööandjale vastu tulema, siis reeglina vastatakse sulle samaga. Ja oled sa endale selgeks teinud oma töökoha sisekorraeeskirjad, seal võib niisuguste olukordade jaoks kõik kenasti kirjas olla, ei pea midagi ise mõtlema ega leiutama hakkama.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Miks nii suure lapsega puhkust on vaja võtta?

Et oma lapsega rohkem aega koos veeta ja mõnes huvitavas kohas käia? Sest armastad oma last ja tahad lihtsalt temaga  võimalikult palju koos olla, kui lapsel on pikem puhkus? Imelik küsimus, miks vanemad soovivad oma lastega koos olla.

+3
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Mul ei ole kunagi vaja seadust tõlgendada olnud, sest olen tööandjaga saanud alati kokkuleppele. Ka üsna ekstreemsetes oludes – näiteks kaks nädalat palgata puhkust kaks nädalat peale tööle asumist. Vajadusest rääkisin lepingu sõlmimisel – olin aasta varem teinud reisiplaani koos lennupiletite jms

Põhimõtteliselt ei ole tööandjal kohustust sulle põhipuhkust anda enne 6 kuu täitumist töökohal. Seejärel alles saad võtta puhkuse lapse koolivaheajal.

Lapsepuhkuse päevad on seotud SKAga ja neid ei tohiks tööandjal olla õigus otseselt keelata. Vormistad SKAs. Kui töötad riigi või kov-asutuses, siis vajadusel ka sisemistes portaalides.

Algatuseks aga räägi otsese juhiga – soovid lapsega olla tema esimesel koolivaheajal päeva või paar koos. Inimlik soov ja mina juhina ei keelaks, sest stressis ja muretsev ema on vähem motiveeritud.

Kui oled kontoritöötaja, siis paku, et vaatad sel päeva(de)l ise läbi kirjakasti, kiiretes küsimustes oled telefonis kättesaadav ja asendajat appi ei palu. (Siin on nüüd kindlasti keegi, kes ütleb, et tema vabal päeval kirjakasti ei ava ja telefoni ei võta, aga see on kompromissi pakkumine, sest ka tööandja tuleb vastu).

Ehk on sul võimalik võtta hoopis kodukontori-päev? See tähendab küll töötamist, kuid lapse jaoks oled siiski kodus olemas – keedad talle hommikuputru, teed lõunal pai ja mängid trips-traps-trulli ja päeva lõppedes jõuate veel koos midagi ette võtta. Graafikuga töö osas mul soovitust pakkuda paraku pole. Usun, et normaalse tööõhkkonnaga asutus tuleb vastu.

 

 

+4
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Et oma lapsega rohkem aega koos veeta ja mõnes huvitavas kohas käia? Sest armastad oma last ja tahad lihtsalt temaga  võimalikult palju koos olla, kui lapsel on pikem puhkus? Imelik küsimus, miks vanemad soovivad oma lastega koos olla.

Reede pealelõunast kuni pühapäeva õhtuni saab seda iganädalaselt teha. Pealegi on lapsel vast isa ja vanavanemad ka, kes temaga tegeleda sooviksid.

+5
-5
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tead kui palju on neid inimesi, kes töötavad laupäeval-pühapäeval.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Pealegi on lapsel vast isa ja vanavanemad ka, kes temaga tegeleda sooviksid.

Kuidas küll isa ja vanavanemad asjasse puutuvad, kui ema ise soovib oma lapsega koos olla? Kuhugi veidi pikemaks sõita – kasvõi vanavanemate juurde? Ma tundsin tööl käies vahel küll, et mu lapsed tunnevad just emast ja ühistest tegevustest ja hellitustest puudust, ka vanemad lapsed. Ega nad robotid pole. Väga hea, kui laps saab emaga koos olla, kui mõlemad seda vajavad.

+2
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuidas küll isa ja vanavanemad asjasse puutuvad, kui ema ise soovib oma lapsega koos olla? Kuhugi veidi pikemaks sõita – kasvõi vanavanemate juurde? Ma tundsin tööl käies vahel küll, et mu lapsed tunnevad just emast ja ühistest tegevustest ja hellitustest puudust, ka vanemad lapsed. Ega nad robotid pole. Väga hea, kui laps saab emaga koos olla, kui mõlemad seda vajavad.

Selle esimese 6kuud vast saavad hakkama. Kuidas see ema nii tähtis on, isa on ju samapalju oluline.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Et oma lapsega rohkem aega koos veeta ja mõnes huvitavas kohas käia? Sest armastad oma last ja tahad lihtsalt temaga  võimalikult palju koos olla, kui lapsel on pikem puhkus? Imelik küsimus, miks vanemad soovivad oma lastega koos olla.

Huvitav, et see koosolemisvajadus just tööajal tekib?

Mul on aegade jooksul metsikult palju lastega kolleege olnud, aga vaid osa on selliseid, kes suudavad oma “titemajanduse” korraldada nii, et see ka kaaskodanikele/kolleegidele häirivaks ei muutuks. Mõne puhul võis lausa arvata, et tal polegi väikeseid lapsi – kõik oli nii organiseeritud, et see tööelu ja teisi kuidagi sundolukorda ei pannud.
Teine osa aga on olnud selliseid, kes teades oma õigusi, kasutasid neid maksimaalselt ära (ei ole muidugi juriidiliselt vale), aga sellele lisandusid veel igasugused kasmavõinvaremäraminna lapse saapaostud ja vanaema küllatulekud ja lasteaia-koolikoosolekud ja kõhuvalud ja lottemaad ja trennid ja…
Inimlikust seisukohast saad noortest lapsevanematest aru, samas kui kaua peab aru saama, mis koguses ja kus on piir? Ja täiesti õigustatud küsimus on, kus on lapse teine vanem (vanavanemad ei olnud tegemisel osalised, küll aga teine vanem). Kui mure lapse üksiolemisega koolivaheajal, siis selleks ongi teise vanema abi. Kui lihtsalt “tahaks midagi koos teha”, siis see on juba nats nagu nahaalne, igatahes mitte aegkriitiline vajadus. Pealegi sain aru, et TA alles läks tööle ja laps alles läks kooli, niisiis eelnevalt pidi päris palju aega koosolemiseks olema?

Ok, see oli nüüd muu jutt ja kui TA-l on seaduslik õigus ning tööl võimaldatakse, siis on ju kõik ok. Oma jutuga lihtsalt tahan öelda, et nende mitte kriitiliselt vajaminevate puhkuste ja näpistatud tundidega on lihtne kolleegide ebasoosing saavutada. Eriti uuel inimesel.
Usun, et see tänapäeva noori vist eriti ei heiduta, sest inimesed on ülbemad ja ükskõiksemad, aga no nii igaks juhuks ütlen.

+5
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Tead kui palju on neid inimesi, kes töötavad laupäeval-pühapäeval.

no siis on neil vabad päevad kusagil nädala sees ja saavad siis lottemaale minna

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuidas küll isa ja vanavanemad asjasse puutuvad, kui ema ise soovib oma lapsega koos olla? Kuhugi veidi pikemaks sõita – kasvõi vanavanemate juurde? Ma tundsin tööl käies vahel küll, et mu lapsed tunnevad just emast ja ühistest tegevustest ja hellitustest puudust, ka vanemad lapsed. Ega nad robotid pole. Väga hea, kui laps saab emaga koos olla, kui mõlemad seda vajavad.

Et reedel sinna sõita ja pühapäeval tagasi ei sobi? Peab ikka keset tööpäeva sõitma, eks, nii suur hellusevajadus.

+2
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Kuidas küll isa ja vanavanemad asjasse puutuvad, kui ema ise soovib oma lapsega koos olla? Kuhugi veidi pikemaks sõita – kasvõi vanavanemate juurde? Ma tundsin tööl käies vahel küll, et mu lapsed tunnevad just emast ja ühistest tegevustest ja hellitustest puudust, ka vanemad lapsed. Ega nad robotid pole. Väga hea, kui laps saab emaga koos olla, kui mõlemad seda vajavad.

Et reedel sinna sõita ja pühapäeval tagasi ei sobi? Peab ikka keset tööpäeva sõitma, eks, nii suur hellusevajadus.

Ausalt öeldes mina sean küll võimalusel oma lapse vajadused esikohale. Kolleegid on täiskasvanud inimesed, peaksid saama ise hakkama. Ja iganädalane edasi-tagasi sõit on palju tülikam ning kulukam kui viibida nädal vanavanemate juures.

+1
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Palju oleneb ka tööst. Minul näiteks on selline töö, et igaühel on oma töölõik ja ise otsustavad, millal selle ära teevad. Jõulude ajal võtavad enamus puhkust. Kui tehaksegi vähem tööd, siis saab selle jaanuaris järgi teha. Meil võib igaüks puhkust võtta, millal ta tahab, see ei mõjuta teisi inimesi ja ka ülemus pole vastu. Kui on aga asutus, kus näiteks jõulude ajal ongi umbes aasta suurim töökoormus ja see langeb kõik teiste kaela, jõulude ajal puhkust võtta pole hea toon vms, siis ei sobi ka teemaalgatajal uustulnukana hakata kohe puhkusele kauplema. Asutusi on väga erinevaid.

+4
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ausalt öeldes mina sean küll võimalusel oma lapse vajadused esikohale. Kolleegid on täiskasvanud inimesed, peaksid saama ise hakkama. Ja iganädalane edasi-tagasi sõit on palju tülikam ning kulukam kui viibida nädal vanavanemate juures.

Reedel minna ja pühapäeval tulla on kulukam, kui esmaspäeval minna ja pühapäeval tulla?

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ja iganädalane edasi-tagasi sõit on palju tülikam ning kulukam kui viibida nädal vanavanemate juures.

Sa ise passid ka nädal otsa koos lapsega tolle vanavanemate juures (et nagu sead end äia-ämma juurde nädalaks sisse, et mitte jumala eest tööle minna)?

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Ausalt öeldes mina sean küll võimalusel oma lapse vajadused esikohale. Kolleegid on täiskasvanud inimesed, peaksid saama ise hakkama.

No ja eks tööandja seab kah enda kui tööandja vajadused esikohale. Nii et jõudu-jaksu töökohal, kui juba katseajal vaja kõiki võimalusi tööst viilimiseks kasutada.

Iseasi kui see on juba töövestluse ja töölepingu sõlmimise ajal vastastikku kokku lepitud.

+5
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:
Kägu

Saab ikka

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 24 postitust - vahemik 1 kuni 24 (kokku 24 )


Esileht Tööelu, raha ja seadused. Kas lapsepuhkust saab vähem kui kuus kuud pärast tööle asumist?