Esileht Tööelu, raha ja seadused. Kas maksta kodulaen tagasi?

Näitan 22 postitust - vahemik 1 kuni 22 (kokku 22 )

Teema: Kas maksta kodulaen tagasi?

Postitas:

Meil on u 20 tuhande suurune kodulaen jäänud, maksta veel 10a, ehitasime ise oma maja ja väga säästlikult. Nüüd lisatöö, kokkuhoiu ja kogumisega oleme selle summa tegelikult kokku kogunud. See on küll osaliselt investeeringute ja aktsiate all, aga saaks vajadusel rahaks teha. Samas laenu intress on väga madal ja aina enam huvitaks nö varaseks pensioniks kogumine.

Kas maksaksite sellises olukorras kodulaenu tagasi? See tõmbaks sisuliselt kõik kontod hetkel nulli, selleaastased reisid jms jääks ära, autot ka ei vahetaks siis lähima 3-4a jooksul, aga samas aastaga vast koguks nö meelerahu fondi jälle natuke tagasi.

Ühest küljest tahaks vahelduseks natuke rohkem elu nautida, teisest küljest võlast vabaks saada oleks ka päris hea. Lükkaks lihtsalt nautlemist natuke edasi.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

No aga maksa siis pool. Jääb midagi kasutamiseks, samas on laenusumma väiksem.

+4
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina maksaksin, kui võimalus oleks. Mul pole intress ka eriti väike, 2,2% ehk 60 eurot kuus on ainult intress. Pealegi räägitakse juba pikemat aega euribori tõusust ja see tõstaks intressi veelgi. Kui saaksin, maksaksin kogu summa tagasi ja elaksin kohutustevaba elu. Minule isiklikult ei sobi laenud ja järelmaksud, tunnen kohustust ja pidevat hirmu.

+9
-3
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei maksaks, minul on laenumakse väga väike ja lasen sellel tiksuda maha pangaarvelt. Säästetud ja kogud raha plaanin investeeerida st. osta ühe korteri väljaüürimiseks. Sellele tuleb natuke laenuraha juurde võtta, aga selle laenu võtab mees. Laenumakse hakkab olema 50% tulevasest üüritulust.

+6
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

See ei ole mingi kord elus võimalus, et ainult sellel nädalal on võimalus seda laenu tagasi maksta, ja kogu summa korraga. Kontosid nulli ei maksaks, reisi ära ei jätaks ja ilmselt ka soodsaid investeeringuid ära ei lõpetaks, kui sealt saadav tulu on suurem kui intressikulu (investeeringutega peab muidugi arvestama, et tootlus pole garanteeritud ja homme võib aktsiate kurss hoopis langeda). Kui teeks praegu tagasimakse, siis osalise.

+7
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 28.05 07:45; 28.05 10:02; 28.05 17:39;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina ei jätaks midagi ära. Kui on arvel hunnik raha, mida ei kasuta hetkel, teeks osalise tagasimakse nii, et arvele ikka niipalju raha alles jääb, et ootamatuteks kuludeks jaguks. Edaspidi on laenu tagasimaksed väiksemad ja raha hakkab senisest kiiremini arvele kogunema.

Kui investeeringud toovad hetkel rohkem tulu, kui sa intressimakselt peale laenu tagasimakset säästaksid, siis ka neid ei puutuks.

+5
0
Please wait...
To report this post you need to login first.

mul umbes sama olukord, ja ei kavatse praegu maksta. Laenumakse 200, lisaks intress ca 35 – pole nii hull. Laenuintress 1,8%. 14a laenust 10a jäänud.

Aga – laenu võtsin kõrgepalgalisena, vahepeal loobusin sellest tööst, olin mõnda aega töötu ja nüüd ettevõtja. Kordades väiksem sissetulek. Ilmselt kui pank sellest teaks, kergitaks kohe intressi lakke – vot siis maksan küll kõik kohe tagasi.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

mul umbes sama olukord, ja ei kavatse praegu maksta. Laenumakse 200, lisaks intress ca 35 – pole nii hull. Laenuintress 1,8%. 14a laenust 10a jäänud.

Aga – laenu võtsin kõrgepalgalisena, vahepeal loobusin sellest tööst, olin mõnda aega töötu ja nüüd ettevõtja. Kordades väiksem sissetulek. Ilmselt kui pank sellest teaks, kergitaks kohe intressi lakke – vot siis maksan küll kõik kohe tagasi.

Loll jutt. Kui sa oled kogu aeg normaalselt maksnud, siis ei kipu pank su laenu kallale. Poole laenu pealt intressi ei tõsteta, saab küll nõuda, et sa maksaksid kohe selle laenu tagasi (kui sa oled panga arvates liiga vaene, pannakse vara müüki ja…)

Kui sa tahaksid praegu UUT laenu saada, siis selle laenu saamisel kehtib su praegune sissetulek. Ühtlasi ei ole nii, et vaestele pannakse kõrgem intress, intress sõltub siiski laenu liigist ja selle tagasimakseperioodist. Ka euriborist, kui laen on sellega seotud. Kodulaenud on madalama intressiga, õppelaenul on riiklikult fikseeritud intress, tarbimislaenudel on kõrgemad intressid. Intress ei sõltu laenaja sissetulekust ja seda ei saa poole laenu pealt suvaliselt muuta. Kui on euriboriga seotud, siis see muutus on lepingus fikseeritud ja ka ei muutu suvalisel ajahetkel või laenu saanud isiku majandusliku võimekuse järgi.

Teemaalgatajale: mina ei maksaks tervet laenu tagasi selle hinnaga, et kõik kontod lähevad nulli, investeeringud lõppevad ja reis jääb ära. Maksaks korraga tagasi ainult sel juhul, kui see oleks võimalik nii, et praegune elustandard ei langeks. Koguks ehk veel aasta-paar seda raha juurde ja siis maksaks korraga, kui oleks suur soov varem tagasi maksta. Kui sa maksaks praegu tagasi pool, ega siis laenumaksed ei muutuks poole väiksemaks, vaid laenu periood lüheneks.

+2
-6
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 28.05 09:06; 28.05 09:22;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Eelmisele – mitte päris õige vastus. Intress sõltub päris palju ka panga riskist. Ehk siis, kui sa oled iseenda tööandja, siis panga arvates on see risk päris kõrge (läbi proovitud). Ja kui risk on tõusnud, siis võivad nad ka intressi tõsta. Samuti tõenäoliselt tõuseb varsti euribor, mis samuti kokkuvõttes intressimakset tõstab.

+5
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

jah, euribor veidi on tõusnud, mul muutus laenu tagasimakse 50 senti suuremaks 😀

Kui euribor tõuseb, siis see muutus ei ole nii järsk, et laenu tagasimakse täiesti kardinaalselt muutuks.

+3
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 28.05 09:06; 28.05 09:22;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina maksaks tagasi kogu laenu. Just tegime nii. See, kui paar aastat meie tarbimine väheneb, ei häiri meid – me ei ole sõltuvad tarbimisest, meie heaolu ei ole seotud reisimisega, kui võlad kaelas. Ma ei sooviks maksta pangale sedagi intressi, mida sina maksad. Inimesed ongi erinevad. Investeeringud ja aktsiad ei ole kindlad kunagi. Ära hõiska, et sealt kiiresti raha alati kätte saad. Seegi läbitud tee. Kõige kindlam viis on mitte kellelegi võlgu olla. Selle nimel võin aasta otsa ka ainult kodus oma sõpradega pidutseda ja perega lõbutseda.

+6
-6
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 28.05 09:43; 28.05 10:30; 28.05 17:30;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Vigade parandused mõnedele seni välja öeldud mõtetele:
– sissetulekute suurus on intressi kujunemise üheks kindlaks komponendiks. Kõrgepalgalisel on kodulaenu intress nt 2.1%, madalapalgalisel 2.5%
– tagasimakset tehes saab ise valida, kas vähendada laenuperioodi pikkust või kuumakset
– Euribori suurem tõusmine võib põhjustada kuni mitmekümneprotsendise kuumakse tõusu

+2
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 28.05 07:45; 28.05 10:02; 28.05 17:39;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olen samas olukorras – investeeritud säästud võimaldaksid kodulaenu korraga ära maksta. Minu laenu intress on oluliselt madalam kui aastane inflatsioon ja aktsiainvesteerinutega olen suutnud saavutada aasata baasil ca 8% tootluse. Seega ma praegu kodulaenu korraga tagasi ei maksa. Kui olukord laenu intressi või aktsiaturu osas muutub, siis vaatan oma otsuse üle. Seniks maksan rahulikult graafiku järgi, lasen inflatsioonil mõnuga laenujääki järada ja naudin jõudumööda elu :).

+5
-4
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 28.05 10:26; 28.05 10:54; 29.05 12:08;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Olen samas olukorras – investeeritud säästud võimaldaksid kodulaenu korraga ära maksta. Minu laenu intress on oluliselt madalam kui aastane inflatsioon ja aktsiainvesteerinutega olen suutnud saavutada aasata baasil ca 8% tootluse. Seega ma praegu kodulaenu korraga tagasi ei maksa. Kui olukord laenu intressi või aktsiaturu osas muutub, siis vaatan oma otsuse üle. Seniks maksan rahulikult graafiku järgi, lasen inflatsioonil mõnuga laenujääki järada ja naudin jõudumööda elu :).

Aktsiaturg annab sinu meelest eelhoiatusi ja sulle mõtlemisega? Kui midagi muutub turul, oled juba oma raha kaotanud.

+5
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 28.05 09:43; 28.05 10:30; 28.05 17:30;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aktsiaturg annab sinu meelest eelhoiatusi ja sulle mõtlemisega? Kui midagi muutub turul, oled juba oma raha kaotanud.[/quote]

Aktsiaturg ei anna mulle midagi. Olen investeerinud konkreetsetesse ja erinevatesse aktsiatesse, hajutanud riske. Turul muutub midagi kogu aeg, nii toimunud muutuste kui prognoosidega püüan kursis olla. Mõni positsioon on muidugi vahepeal mingis osas miinuses, aga sellist olukorda, et ma kõigi aktsiapositsioonidega nipsust kogu raha kaotaksin, ma hästi ette ei kujuta. See oleks nii suur kollaps, et mõjutaks igal juhul kõiki ja kõike, võibolla kaoks siis ka minu pank ja laenu tagasi maksma ei peakski :)). (Ka nii on ju mitte kauges ajaloos olnud).

+3
-5
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 28.05 10:26; 28.05 10:54; 29.05 12:08;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minul on teemaalgatajaga sarnane olukord.

Mõtlesin päris pikalt, mida teha. Säästud olid päris suured. Korraks käis peast läbi, et ostaks Tallinna kesklinnas kinnisvara väljaüürimise eesmärgil. Säästud oleks läinud omafinantseeringuks, vara ostuks oleks pidanud natukene laenu juurde võtma. Siiski loobusin sellest mõttest, kuna seni olen üht korterit väljaüürinud, ja mul on sellest ettevõtmisest tõsiselt kopp ees. Viimasel ajal kippusid üürnikud liiga tihti vahetuma. Ja kõige viimase üürnikuga oli ka probleeme. Sellepärast loobusin uue üürikorteri soetamisest.

Kuna euribor hakkab lähiajal tõusma, siis otsustasin, et maksan oma laenu tagasi. Mul on päris suur aktsiaportfell, aga seda ma siiski ei puutu. See jääb. Tekitasin endale ka säästuhoiuse, kus on ca 5 000 eurot. See on igaks juhuks, kui tuleb mõni ootamatu kulutus. Aga laenu maksan tagasi jooksvalt, igakuiselt, täpselt nii, nagu palgast üle jääb. Kohe, kui mingi vaba raha tekib, kannan selle oma laenulepingusse. Kasutan iseteenindust, kus saab raha tagastada mistahes ajal ja mistahes summas. Nii, et hoiust ja aktsiaid ei puutu. Laenujääk väheneb niimoodi päris kiiresti. Ehkki laenuperiood kestab veel 20 aastat, siis juhul, kui kõik hästi läheb, saan laenuga ühele poole juba mõne kuu pärast.

+8
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aktsiaturg ei anna mulle midagi. Olen investeerinud konkreetsetesse ja erinevatesse aktsiatesse, hajutanud riske. Turul muutub midagi kogu aeg, nii toimunud muutuste kui prognoosidega püüan kursis olla. Mõni positsioon on muidugi vahepeal mingis osas miinuses, aga sellist olukorda, et ma kõigi aktsiapositsioonidega nipsust kogu raha kaotaksin, ma hästi ette ei kujuta. See oleks nii suur kollaps, et mõjutaks igal juhul kõiki ja kõike, võibolla kaoks siis ka minu pank ja laenu tagasi maksma ei peakski :)). (Ka nii on ju mitte kauges ajaloos olnud).

ilmselgelt sina tead, kuidas toimetada aktsiaturul, aga ära anna seda laadnat suhtumist neile edasi, kes ei tea. aktsiaturg pole koht, kus mängida oma elu säästudega. seal võib pingpongida põnevuse pärast oma ülejääva vaba rahaga, aga mitte ehitada sellele üles oma vanaduse rahastamise ja laenukohustuste tagamise strateegiaid.

+2
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 28.05 09:43; 28.05 10:30; 28.05 17:30;
To report this post you need to login first.
Postitas:

ilmselgelt sina tead, kuidas toimetada aktsiaturul, aga ära anna seda laadnat suhtumist neile edasi, kes ei tea. aktsiaturg pole koht, kus mängida oma elu säästudega. seal võib pingpongida põnevuse pärast oma ülejääva vaba rahaga, aga mitte ehitada sellele üles oma vanaduse rahastamise ja laenukohustuste tagamise strateegiaid.

Ja kes seda ei usu, neile võin näidata ca 180-t eurot, mis on järele jäänud Ida-Euroopa aktsiafondi investeeritud 10 000 kroonist.

+3
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 28.05 07:45; 28.05 10:02; 28.05 17:39;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mingi o-tähega Läti ravimifirma tegi minu tuttaval paari aastaga 8 tuhandest 5 tuhat. Seda nüüd kui maj. langust ei olegi.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aktsiaturg ei anna mulle midagi. Olen investeerinud konkreetsetesse ja erinevatesse aktsiatesse, hajutanud riske. Turul muutub midagi kogu aeg, nii toimunud muutuste kui prognoosidega püüan kursis olla. Mõni positsioon on muidugi vahepeal mingis osas miinuses, aga sellist olukorda, et ma kõigi aktsiapositsioonidega nipsust kogu raha kaotaksin, ma hästi ette ei kujuta. See oleks nii suur kollaps, et mõjutaks igal juhul kõiki ja kõike, võibolla kaoks siis ka minu pank ja laenu tagasi maksma ei peakski :)). (Ka nii on ju mitte kauges ajaloos olnud).

Ahah:D Mul oli eelmise kriisi ajal väärtpaberites 150 000 euro väärtuses, mis kukkus 33 000 peale. Igatepidi hajutatud.

+3
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Aktsiaturg ei anna mulle midagi. Olen investeerinud konkreetsetesse ja erinevatesse aktsiatesse, hajutanud riske. Turul muutub midagi kogu aeg, nii toimunud muutuste kui prognoosidega püüan kursis olla. Mõni positsioon on muidugi vahepeal mingis osas miinuses, aga sellist olukorda, et ma kõigi aktsiapositsioonidega nipsust kogu raha kaotaksin, ma hästi ette ei kujuta. See oleks nii suur kollaps, et mõjutaks igal juhul kõiki ja kõike, võibolla kaoks siis ka minu pank ja laenu tagasi maksma ei peakski :)). (Ka nii on ju mitte kauges ajaloos olnud).

ilmselgelt sina tead, kuidas toimetada aktsiaturul, aga ära anna seda laadnat suhtumist neile edasi, kes ei tea. aktsiaturg pole koht, kus mängida oma elu säästudega. seal võib pingpongida põnevuse pärast oma ülejääva vaba rahaga, aga mitte ehitada sellele üles oma vanaduse rahastamise ja laenukohustuste tagamise strateegiaid.

Oled minu postituste mõttest valesi aru saanud, ma ei taha mingit suhtumist levitada. Vastamisel lähtusin teemaalgataja postitusest kus ta andis teada, et ta on osa oma säästudest investeerinud, sealhulgast aktsiatesse. Eeldan, et kui tema portfelli tootluse või likviidsusega oleks probleem, siis oleks teema püstitus või esitatud küsimus teistsugused. Lisaks mainib teemaalgataja, et soovib koguda varajaseks pensioniks. Kui inimene on investeerinud, siis on ta võtnud tuleviku nimel teadlikke riske oma taluvuse piires. Sellest infost lähtudes jään ma oma soovituste juurde- hinnata laenu intressi, iflatsiooni ja investeeringute tootluse omavahelist suhet ja teha otsus selle põhjal. Vajadusel tuleb see otsus ringi vaadata.
Aktsiafondidesse ei ole mina kunagi oma raha pannud ega tee seda ka tulevikus. Sinu toodud näide illustreerib olukorda ilmekalt.

+4
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 3 korda. Täpsemalt 28.05 10:26; 28.05 10:54; 29.05 12:08;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei maksaks, kui on raha mujale panna.

+1
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 22 postitust - vahemik 1 kuni 22 (kokku 22 )


Esileht Tööelu, raha ja seadused. Kas maksta kodulaen tagasi?

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.