Esileht Pereelu ja suhted Kas teie lapsed peavad kooli kõrvalt või suvel palgatööd tegema?

Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 32 )

Teema: Kas teie lapsed peavad kooli kõrvalt või suvel palgatööd tegema?

Postitas:

Kas teie lapsed peavad kooli kõrvalt või suvel palgatööd tegema? (alla 21 a).
Lihtsamate töödega võib alustada juba 7 aastaselt. Siinkohal tundub lausa uskumatu, et täisealine laps võib vanemad kohtusse kaevata ja elatist nõuda.

+1
-7
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

ei pea, aga natuke teevad, sest tahavad ka ise omale raha teenida
täisealine võib elatist nõuda vaid siis, kui ta õpib samal ajal. täiesti loogiline, sest gõmnaasiumi või päevase õppega ülikooli kõrvalt end täies mahus ülal pidada on üliraske ning sel ajal peaks keskenduma õppimisele. minu meelest elementaarne lapsi seni, kuni nad õpivad, ülal pidada

+10
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

ei pea, aga teevad ikka, täitsa vabatahtlikult

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei pea, keegi ei sunni.
Ometi on ajast aega kõik meie pere lapsed u 14-15a alates pikemalt või lühemalt suviti töötanud, ise töökoha otsinud jne. Oma teenitud raha on hea ahvatlus.

Mis ei tähenda loomulikult, et ülal ei peaks neid ikka meie st ema ja isa. Vajadusel ka üle 21aastasena ja ilma kohtusse pöördumata.

Mis puutub teenimist(palgatööd) 7aastasena, siis see on küll keelatud, töölepingut saab erandjuhul sõlmida 13 aastase ja vanema alaealisega ja seal on 13-14a üsna kitsas valik(
1) põllumajandustööd;
2) kaubandus- või teenindusettevõttes tehtavad abitööd;
3) toitlustus- või majutusettevõttes tehtavad abitööd;
4) muud tööd, mis vastavad käesoleva paragrahvi lõigetes 2 ja 4 sätestatud nõuetele), alates 15a laiem valik.

Noorematel on olnud töö=filmi- v teatriroll, modellitöö jms st kindlast mitte palgatöö töölepinguga. Kuni 12-aastane laps (13-aastaseks saamiseni) võib teha ainult väga kerget tööd kultuuri-, kunsti-, spordi- või reklaamivaldkonnas. Eelkõige on see mõeldud etenduses osalemiseks, kergete käsitööesemete valmistamiseks, spordivõistlustel abistamiseks või modellina reklaamis osalemiseks, kuid sobib ka flaierite jagamine.

NB!
igal alaealisel nõutav ema/isa st lapsevanema v muu seadusliku esindaja nõusolek!
Alla 15a ka tööinspektori nõusolek!

+8
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei pea, aga vanim laps on alates 15 aasta vanusest suviti tööl käinud.
Teised veel alla 13 ja neil on keeruline midagi leida.

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Me ka ei pidanud aga tahtsin ise minna. Esimene töökoht oli 15aastadena hotelli toatüdrukuna. Käisin seal samas ka järgmised 3 suve kuniks kooli lõpetasin. Isegi talvisel vaheajal üks aasta kutsuti nädalaks.
Minu oma laps on veel lasteaia ealine aga kui ta teismeikka jõuab, siid ma ei sunni teda aga kui ise soovib, võib muidugi minna.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kuidas su postituse esimene ja teine lause haakuvad? Kuidas puutub laste elatise nõudmisse see, kas nad peavad tööd tegema?
Ei, minu lapsed ei pea tööd tegema.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Seaduse järgi ei pea, aga jah, peaksid küll. Kuidas siis muidu tekib tööharjumus, arusaam sellest, kuidas raha tuleb? Kas teismeline peab kuude kaupa lösutama ja vanemad samal ajal tema jaoks rügama? Mina tegin tööd alates 12a ja mu lapsed teevad ka, kõik on seda ise soovinud ja ise ka töökoha leidnud. Loomulikult toidan ja katan ma lapsi, aga näiteks veel vingema telefoni või viiend apaari moes olevaid tosse ostavad küll oma raha eest.

+13
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui oli 18a, siis üks suvi tegi tööd. Läks kõrgkooli ja rohkem tööd pole teinud, sest töö olevat liiga raske ja palk väike.

0
-4
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei pea. Aga mingit lisaraha suvisteks tegevusteks eraldi ei saa, st tavaline taskuraha. Jutt siis alla 18aastastest õpilastest. Kui tahavad rohkem raha, siis peavad ise teenima. Kui gümnaasiumi lõpetavad, siis eeldan küll, et leiavad ka suveks tööd, Ise käisin samuti. Puhkuste ajal on selliseid lühiajalisi tööotse leida küll, ei peagi olema terve suvi kestev 3 kuud töö.

+9
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mismõttes peavad? Et kas pere on nii vaene, et ei suuda sööki ja minimaalset varu rõivaid osta. Selle tagab tavaliselt ka sotsiaalabi. Niisiis tõenäoliselt kui laps suvel käib tööl, siis on see tema vaba soov lubada endale rohkem kui elementaarseteks eluvajadusteks vaja läheb. Lisaks annab see lapsele tulevasse ellu kaasa teatud baasi, oskuse oma võetud kohustustest kinni pidada, õigeaegselt tööle jõuda ja näha ka, et taolisel enese sundimisel on ka positiivne pool – saab veidi raha, millega võid teha, mida ise aga soovid. Paljusid lisaerialasid, näiteks keeli ei pea ka minu lapsed sunniviisiliselt õppima, aga sellegipoolest õpivad, sest see toob kasu nende enda tulevikule. Ega laps erinevaid oskusi ja kogemusi ei omanda ju mitte kellegi teise jaoks, ikka iseenda jaoks. Suvel tööd tehes saadud oskused on lapsele ainult kasuks, see ei tähenda, et laps kindlasti tulevikus marjakorjajaks või peedikõplajaks hakkab, aga annab oskuse pisiasjadele ja spetsiifilise tööga seotud detailidele tähelepanu pöörata, annab oskuse rutiiniga ja ka töö ebameelivama osaga toime tulla jne.

+8
0
Please wait...
To report this post you need to login first.

Jah, peab küll alates täisealiseks saamisest kui soovib midagi enamat kui, et toit oleks laual ja elementaarsed riided seljas. Nii ta teenibki endale igakuiselt lisaraha, millega siis ostab riided selga ja tehnikavidinad.
Sobiva töö otsisin talle ise, mida ta teeb päevas 20 min kuni tund ning mis koolitööd ei sega, kuid samas tekib tööharjumus ning oskus oma aega mitme erineva kohustuse vahel jagada.
Mõne aasta pärast peab ju iseseisva elu peale minema ja kõigega ise hakkama saama. Las harjutab.

+1
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 16.08 14:00; 21.08 18:47;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ikka peaksid, nii saab ju tööharjumust.
Minu lapsed on iga suvi ise tahtnud tööle käia. Tütar sel suvel ei saanud teatud põhjusel tööle minna ja oli väga kurb.

+5
-2
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Oleneb lapsest.

0
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Ei pea, aga võiksid teha ja teevadki. Samas ei ole suvevaheajal töö tegemine kindlasti võrreldav enda üleval pidamisega. Kuni lapse 21 aastaseks saamiseni on lapsevanem kohustatud õppivat last üleval pidama.

+3
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tütar 15 ja ei pea veel palgatööd tegema minu meelest. Tegelikult ta poleks saanudki suvel seda teha, kuna pidi (alates jaanipäevast selle nädala lõpuni) kolmel päeval nädalas hoidma oma 5-aastaseid vendi (mitte küll päris niisama, st et taskuraha saab tavapärasest rohkem).

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Teemaalgatuse küsimus tuletas mulle kohe meelde paari aasta taguse jutuajamise ühe oma sõbrannaga. Või õigemini kunagise sõbrannaga, praegu pigem lihtsalt kunagine klassiõde. See klassiõde on kõige vaesem inimene, keda ma tean. Kasvatab müüjapalgaga üksi kolme last, laste isa vahel viskab kuus 50 €, enamasti ei viska midagi.
Saime tänavanurgal kokku, suvi oli algamas. Ajasime juttu oma lastest ja algavast suvest. Mina küsin siis, kas sinu see vanem poiss suvel kuhugi tööle ka läheb? Meil sama vanad pojad, olid siis talvel just 16 saanud. Klassiõde nähvas: “Niipalju ma ikka suudan teenida, et mu lapsed ei pea suvel tööle minema!” Minu jaoks oli üllatus, et asjale võib ka nii vaadata. Minu poeg läks tööle, kuigi meil pole rahamuresid. Poeg ise tahtis, ütles, mis ta vahib kolm kuud niisama kodus. Mina olin ka väga nõus, saab uusi kogemusi, ehk isegi leiab mingi suuna, mida tulevikus edasi õppida. Aga ilmselt siis vaesem rahvas on need, kelle vaatepunktist lapsed peavad/ ei pea suvel tööle minema. Minu jaoks on see võimalus, lausa eesõigus.

+12
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kui ma olin 18 saamas, teatasid mulle vanemad, et sel suvel töötan pereettevõttes. Et on vaja puhkuste ajaks asendajat. Nii läksingi tööle, ametlikult, palka maksti ka ja see kõik jäi mulle taskurahaks muidugi. Töötasin kuu aega täiskoormusega ja veel paar nädalat osalise koormusega. Järgmistel suvedel töötasin samuti ja kui esimesed paar tööpäeva olid sellised imelikud (ikkagi elus esimest korda tööl ja ega kliendid teadnud, et olen omanike laps), siis ülejäänud tööaeg seal meeldis. Palgaläbirääkimised olid naljakad: vedelesin kodus ema kabinetis diivanil, jalad sirgelt seinal ja pea diivani äärelt alla rippumas ning avaldasin arvamust, et mu palka võiks tõsta. Ema ütles, et no tõstame siis viis senti tunnist:)
21-aastaselt hankisin endale ülikooli kõrvalt juba erialase töö.

+5
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Eestis ongi nii, et laps palgatööd teha ei või, aga ajalehti ja jäätist tohib müüa kasvõi kogu päev, sest töölepingut pole

0
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 21.08 02:00; 22.08 03:05;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Eestis ongi nii, et laps palgatööd teha ei või, aga ajalehti ja jäätist tohib müüa kasvõi kogu päev, sest töölepingut pole

Mis loll jutt see on? Minu 17-aastane oli terve suve töölepinguga ametlikult tööl ja teenis väga hästi. Ise leidis endale kusagilt tööportaalist sobiva pakkumise, kandideeris konkursil ja sai tööle.

Ei, lapsed ei pea tööd tegema, kui nad ei taha, aga reeglina nad just ise tahavad, sest saavad aru, et oma teenitud raha eest võivad nad endale suvel oluliselt luksuslikumat elustiili lubada. Meie põhimõtteliselt ei anna raha e-vidinate viimaste mudelite, kosmeetika, ehete, restoranisöökide ja mööda Eestit ürituselt üritusele kappamise jaoks, kuigi rahapuudust meil ei ole – kui neid tahavad, teenivad selle raha ise.
Teemaalgatajale võiks lisada, et alates 18. eluaastast ei ole tegemist enam lapse, vaid täiskasvanuga, kelle vanematel puudub juurdepääs tema pangakontole.

+4
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

ei pea, aga natuke teevad, sest tahavad ka ise omale raha teenida

täisealine võib elatist nõuda vaid siis, kui ta õpib samal ajal. täiesti loogiline, sest gõmnaasiumi või päevase õppega ülikooli kõrvalt end täies mahus ülal pidada on üliraske ning sel ajal peaks keskenduma õppimisele. minu meelest elementaarne lapsi seni, kuni nad õpivad, ülal pidada

Eks ta ole, aga eks samamoodi ole see ka õpitud abitus. Ei tahaks hakata heietama, kuidas “meie ajal” oli, aga jah… meie ajal siiski saadi nii iseseisvat elu elatud, ülikoolis käidud, kui ka töötatud. Oli raske, ei vaidle vastu, aga hakkama saadi. Praegu ei saada ja nii võibki iga asja pärast kohtusse kaevata.

On väga hea, kui vanemad toetavad, aga minu meelest võiks noor ka ise natuke huvituda endaga hakkamasaamisel.

+2
-1
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Kuidas siis muidu tekib tööharjumus, arusaam sellest, kuidas raha tuleb?

Tõsiselt ei tea üks normintellektiga laps, kust raha tuleb? Varjate oma lapse eest oma sissetulekut ja ameteid?

Minu meelest on mõistlikum utsitada last oma haridusse panustama- käima nt. keelelaagris või välismaal keelekeskkonnas, tegelema oma hobidega, et areneda, TTÜ juures on mingid it- ja 3d printimise kursused jne. Mis kasu või arengu saab noor lihttööd tehes ja selle eest kopikaid vastu võttes? Või ongi plaan oma lapsest laotööline või jäätisemüüja kasvatada?
Tulevase eriala või huvidega seotud töö on loomulikult teine asi, kuid vaevalt lihttööd kellegi suur unistus on.

+3
-6
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 21.08 15:17; 21.08 23:49;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mis kasu või arengu saab noor lihttööd tehes ja selle eest kopikaid vastu võttes? Või ongi plaan oma lapsest laotööline või jäätisemüüja kasvatada?

Saab kogemuse, mis tunne on jäätist müüa või laos töötada, ja oskab ehk tulevikus ka lihtsama ameti pidajatesse lugupidavalt suhtuda.
Samuti saab kogemuse, et raha ei ole mingi asi, mida iseenesest juurde tekib (taskuraha tavaliselt ju tekib), vaid selle tekkimiseks on vaja vaeva näha.
Lisaks spetsiifilised oskused (ehituses näiteks), klienditeenindusega seotud ametites suhtlemiskogemus erinevate inimestega jne.
Mina väga toetan seda, et mu teismelised kopikate eest lihttöid teevad. Nad ei pea tegema, aga tahavad, sest neil on igasugused soovid ja taskurahast ei piisa.

+11
-2
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 21.08 15:41; 21.08 15:42;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Tõsiselt ei tea üks normintellektiga laps, kust raha tuleb? Varjate oma lapse eest oma sissetulekut ja ameteid?

Teadmine on üks asi, isiklik kogemus hoopis teine.

+8
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 21.08 15:41; 21.08 15:42;
To report this post you need to login first.

Kuidas siis muidu tekib tööharjumus, arusaam sellest, kuidas raha tuleb?

Tõsiselt ei tea üks normintellektiga laps, kust raha tuleb? Varjate oma lapse eest oma sissetulekut ja ameteid?

Minu meelest on mõistlikum utsitada last oma haridusse panustama- käima nt. keelelaagris või välismaal keelekeskkonnas, tegelema oma hobidega, et areneda, TTÜ juures on mingid it- ja 3d printimise kursused jne. Mis kasu või arengu saab noor lihttööd tehes ja selle eest kopikaid vastu võttes? Või ongi plaan oma lapsest laotööline või jäätisemüüja kasvatada?

Tulevase eriala või huvidega seotud töö on loomulikult teine asi, kuid vaevalt lihttööd kellegi suur unistus on.

Aga miks sa arvad, et ainukesed võimalused on töötamine laotöölise või jäätisemüüjana? Meie poiss näiteks teeb üht-teist IT-valkonnas.
Kuigi ma ei ütle ühtegi halba sõna jäätismüüja või laotöötaja ameti kohta, tööharjumus ja -kogemus on see, mis loeb.

+5
0
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 16.08 14:00; 21.08 18:47;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Minu rikka sõbranna laps käis iga suvi tööl, oli tuttavate ettevõtjate juures suviti asendajaks, abitööliseks, on väga tubli ja asjalik laps – lõpetas magistri hiljuti ja sai väga hea töökoha.

Minu laps käis ka mõned suved tööl, samuti abitööliseks või siis mehe firmas tööl – paar nädalat suve jooksul. Mäletan, kui sai oma esimese palga, tuli töölt ja tõi perele kommi. Ikka kohe teist moodi toomine oli, mitte taskuraha eest ostetud.

Ka ise käisin koolivaheaja tööl alates 6ndast klassist, mitte just raha pärast, aga seltskonna mõttes – TPL, EÕM ja ka olin haiglas sanitar (tädi oli seal arst ja seetõttu sain sinna asendajaks).

+6
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Saab kogemuse, mis tunne on jäätist müüa või laos töötada, ja oskab ehk tulevikus ka lihtsama ameti pidajatesse lugupidavalt suhtuda.

Sama küsimus, mis raha teenimise kohta- kas su lapsed ei tea, et kõigisse inimestesse tuleb lugupidavalt suhtuda? EHK tulevikus oskab, aga kindel sa pole? Kui ise jäätist ei müü, siis võib müüjale tere ütlemata jätta?

Uskumatu, kui elementaarsete asjade teadasaamiseks peavad lapsed tööl käima. Te ei räägi nendega või ei kasvata neid üldse?

Aga miks sa arvad, et ainukesed võimalused on töötamine laotöölise või jäätisemüüjana? Meie poiss näiteks teeb üht-teist IT-valkonnas.

Ei arva ja enda meelest just sellest kirjutasingi.

0
-3
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 21.08 15:17; 21.08 23:49;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Võivad teha tööd ja saavad seda teha ka minu juures, tasu eest loomulikult.
Minu esimene ametlik, suvine töökoht oli 16 aastasena Kolhooside vahelise laevaremondi tehase saekaatris staabeldajana, paariliseks oli Gennadi Podelski esimene naine oma pensioni eelsel tööl (tollal määrati pensioni suurus pensioni eelse aasta keskmise palga järgi). Tehas asus Linnahalli akvatooriumis ja isa töötas seal sadamakaptenina vahetustega. Tööl käisin jalgrattaga Maardust (15km ots).

+1
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Postitas:

Eestis ongi nii, et laps palgatööd teha ei või, aga ajalehti ja jäätist tohib müüa kasvõi kogu päev, sest töölepingut pole

Mis loll jutt see on? Minu 17-aastane oli terve suve töölepinguga ametlikult tööl ja teenis väga hästi. Ise leidis endale kusagilt tööportaalist sobiva pakkumise, kandideeris konkursil ja sai tööle.

Ei, lapsed ei pea tööd tegema, kui nad ei taha, aga reeglina nad just ise tahavad, sest saavad aru, et oma teenitud raha eest võivad nad endale suvel oluliselt luksuslikumat elustiili lubada. Meie põhimõtteliselt ei anna raha e-vidinate viimaste mudelite, kosmeetika, ehete, restoranisöökide ja mööda Eestit ürituselt üritusele kappamise jaoks, kuigi rahapuudust meil ei ole – kui neid tahavad, teenivad selle raha ise.

Teemaalgatajale võiks lisada, et alates 18. eluaastast ei ole tegemist enam lapse, vaid täiskasvanuga, kelle vanematel puudub juurdepääs tema pangakontole.

Muidugi on lapsi, kes saavad töölepinguga tööle, aga väga vähe, sest alaealiste töölevõtmine on võimalikult keeruliseks tehtud. Välja arvatud juhul, kui nad teevad töövõtulepingu ja siis võivad nad 12 tundi päevas ka tükitööd teha, nagu näiteks ajalehti müüa ja vanus ei loe.

0
-1
Please wait...
Kasutaja on kirjutanud teemasse 2 korda. Täpsemalt 21.08 02:00; 22.08 03:05;
To report this post you need to login first.
Postitas:

Mina hakkasin vist 8. klassis suviti tööl käima, maasikaid korjamas ja kurke. Maasikakorjamist tasustati korjatud koguse järgi, kurgikorjamisel oli tunnitasu aga tööd tuli ikka korralikult teha. Nii saigi ülikoolini endale raha juurde teenitud. Vanemad andsid muidugi taskuraha ja ostsid riided ja toidu aga enda raha oli ikkagi lisaks. Ja kuna ülikooli ajal ma õppimise kõrvalt ei töötanud siis suvel teenitut kasutasin talvel elamiseks (vanemad andsid muidugi ka).
Ma ütleks, et 16-aastasel ei ole tegelikult raske ametlikult tööle saada. Paljud tehased nt võtavad noori liinitöölisteks, enne toimub koolitus ja siis tööle. Kuigi minu tööandja näiteks eelistab oma töötajate lapsi kuna ise kandideerinud noored kipuvad “ära kaduma”. Lihtsalt ette teatamata ei ilmuta tööle kui ilus ilm on või kui tahtmist pole. Ja sellised “töölised” rikuvad suuresti päriselt töötada tahtvate noorte mainet.
Kiirtoidukohad võtavad kohe kindlasti noori ka osalise koormusega tööle.

+2
0
Please wait...
To report this post you need to login first.
Näitan 30 postitust - vahemik 1 kuni 30 (kokku 32 )


Esileht Pereelu ja suhted Kas teie lapsed peavad kooli kõrvalt või suvel palgatööd tegema?

See teema on suletud ja siia ei saa postitada uusi vastuseid.